BA Book Everything 1.3.27 - en to pl_PL translation catalogue (1616 entries)

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
pl_PL: Czy jesteś pewien?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
pl_PL: Anuluj

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
pl_PL: Ups...

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
pl_PL: Coś poszło nie tak!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
pl_PL: Strona zostanie przeładowana

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
pl_PL: Gotowe!

[ctx: admin modal messages]
en: Save
pl_PL: Zapisz

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Add rule
pl_PL: Dodaj regułę

en: Update rule
pl_PL: Aktualizuj regułę

en: Booking rules
pl_PL: Zasady rezerwacji

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Basic booking period
pl_PL: Podstawowy okres rezerwacji

en: Use Ages
pl_PL: Użyj kategorii wiekowych

en: Payment model
pl_PL: Model płatności

en: Deposit, %
pl_PL: Zaliczka, %

en: Hold
pl_PL: Wstrzymanie

en: Stop booking .. hours before the start
pl_PL: Zatrzymaj rezerwację.. godzin przed rozpoczęciem

en: Booking mode
pl_PL: Tryb rezerwacji

en: yes
pl_PL: tak

en: no
pl_PL: nie

en: hours
pl_PL: godzin

en:  before the start
pl_PL:  przed rozpoczęciem

en: deposit
pl_PL: zaliczka

en: deposit and full
pl_PL: zaliczka i pełna kwota

en: full
pl_PL: pełna kwota

en: single custom
pl_PL: pojedyncza niestandardowa

en: recurrent custom
pl_PL: cykliczna niestandardowa

en: 1 day
pl_PL: 1 dzień

en: 1 month
pl_PL: 1 miesiąc

en: 1 hour
pl_PL: 1 godzina

en: 1 night
pl_PL: 1 noc

en: Stop booking
pl_PL: Zatrzymaj rezerwację

en: Edit this rule
pl_PL: Edytuj tę regułę

en: Delete this rule
pl_PL: Usuń tę regułę

en: An error occurred while deleting the rule
pl_PL: Wystąpił błąd podczas usuwania reguły

en: Add new booking rule
pl_PL: Dodaj nową regułę rezerwacji

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
pl_PL: Wstrzymaj po każdej rezerwacji na czas czynności serwisowych (dotyczy tylko okresu rezerwacji 1 dnia)

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
pl_PL: Zatrzymaj rezerwację.. godzin przed rozpoczęciem (dotyczy tylko cyklicznego niestandardowego okresu rezerwacji)

en: Use Age categories for prices?
pl_PL: Używać kategorii wiekowych dla cen?

en: not used
pl_PL: nieużywane

en: Single custom (one-time events, etc.)
pl_PL: Pojedyncza niestandardowa (jednorazowe wydarzenia itp.)

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
pl_PL: Cykliczna niestandardowa (tygodniowy harmonogram wycieczek, wydarzeń itp.)

en: days
pl_PL: dni

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
pl_PL: 1 dzień (samochody, rowery itp.)

en: nights
pl_PL: noce

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
pl_PL: 1 noc (hotele, apartamenty, hostele itp.)

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
pl_PL: 1 godzina (wynajem godzinowy: rowery, sprzęt sportowy itp.)

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
pl_PL: godzin. 0 lub nic dla braku okresu wstrzymania.

en: No
pl_PL: Nie

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Pay deposit amount
pl_PL: Zapłać kwotę zaliczki

en: Pay full amount
pl_PL: Zapłać pełną kwotę

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
pl_PL: Zapłać zaliczkę lub pełną kwotę (klient wybierze)

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
pl_PL: Tak (tylko dla 1-miesięcznego podstawowego okresu rezerwacji i trybu pełnej płatności)

en: Object booking
pl_PL: Rezerwacja obiektu

en: Places booking
pl_PL: Rezerwacja miejsc

en: Tickets booking
pl_PL: Rezerwacja biletów

en: Request for price and details
pl_PL: Zapytanie o cenę i szczegóły

en: January
pl_PL: Styczeń

en: February
pl_PL: Luty

en: March
pl_PL: Marzec

en: April
pl_PL: Kwiecień

en: May
pl_PL: Maj

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: July
pl_PL: Lipiec

en: August
pl_PL: Sierpień

en: September
pl_PL: Wrzesień

en: October
pl_PL: Październik

en: November
pl_PL: Listopad

en: December
pl_PL: Grudzień

en: Jan
pl_PL: Sty

en: Feb
pl_PL: Lut

en: Apr
pl_PL: Kwi

en: Jun
pl_PL: Cze

en: Jul
pl_PL: Lip

en: Aug
pl_PL: Sie

en: Sep
pl_PL: Wrz

en: Oct
pl_PL: Paź

en: Nov
pl_PL: Lis

en: Dec
pl_PL: Gru

en: Sun
pl_PL: Nie

en: Mon
pl_PL: Pon

en: Tue
pl_PL: Wto

en: Wed
pl_PL: Śro

en: Thu
pl_PL: Czw

en: Fri
pl_PL: Pią

en: Sat
pl_PL: Sob

en: Mo
pl_PL: Po

en: Tu
pl_PL: Wt

en: We
pl_PL: Śr

en: Th
pl_PL: Cz

en: Fr
pl_PL: Pi

en: Sa
pl_PL: So

en: Su
pl_PL: Ni

en: Select...
pl_PL: Wybierz...

en: Coupon Code (unique)
pl_PL: Kod kuponu (unikalny)

en: Generate
pl_PL: Generuj

en: Percent,
pl_PL: Procent,

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
pl_PL: Będzie używany domyślnie, jeśli wypełnione są oba pola: kwota i procent.

en: Amount,
pl_PL: Kwota,

en: Number of uses
pl_PL: Liczba użyć

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
pl_PL: Limit liczby użyć (0 dla nieograniczonej)

en: Apply only to selected items
pl_PL: Zastosuj tylko do wybranych elementów

en: Apply only to items with booking category
pl_PL: Zastosuj tylko do elementów z kategorią rezerwacji

en: Expiration date
pl_PL: Data ważności

en: General,
pl_PL: Ogólne,

en: price by age (used instead of the general):
pl_PL: cena według wieku (używana zamiast ogólnej):

en: Recalculate rating
pl_PL: Przelicz ocenę

en: Days
pl_PL: Dni

en: Hours
pl_PL: Godziny

en: Minutes
pl_PL: Minuty

en: None
pl_PL: Brak

en: Discount, %
pl_PL: Zniżka, %

en: Date from
pl_PL: Data od

en: Date to
pl_PL: Data do

en: Address
pl_PL: Adres

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl_PL: Długość geograficzna

en: Get data from Google API
pl_PL: Pobierz dane z API Google

en: Enter address here
pl_PL: Wprowadź adres tutaj

en: Get address
pl_PL: Pobierz adres

en: Day of the week
pl_PL: Dzień tygodnia

en: Hour
pl_PL: Godzina

en: Add time to schedule
pl_PL: Dodaj czas do harmonogramu

en: Save schedule
pl_PL: Zapisz harmonogram

en: Number of items
pl_PL: Liczba elementów

en: Number of the same rooms, cars, etc.
pl_PL: Liczba takich samych pokoi, samochodów itp.

en: Object code (unique)
pl_PL: Kod obiektu (unikalny)

en: any unique character set for identification
pl_PL: dowolny unikalny zestaw znaków do identyfikacji

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
pl_PL: Zatrzymaj rezerwację.. godzin przed rozpoczęciem (opcjonalnie)

en: Start Time
pl_PL: Czas rozpoczęcia

en: End Time
pl_PL: Czas zakończenia

en: Duration
pl_PL: Czas trwania

en: Schedule section
pl_PL: Sekcja harmonogramu

en: Available time from
pl_PL: Dostępny czas od

en: Leave blank to allow any time
pl_PL: Pozostaw puste, aby umożliwić dowolny czas

en: Business time
pl_PL: Godziny pracy

en: Available time to
pl_PL: Dostępny czas do

en: Schedule
pl_PL: Harmonogram

en: Order Number (unique)
pl_PL: Numer zamówienia (unikalny)

en: Total amount,
pl_PL: Łączna kwota,

en: Coupon number
pl_PL: Numer kuponu

en: Applied coupon number
pl_PL: Zastosowany numer kuponu

en: Applied coupon amount,
pl_PL: Zastosowana kwota kuponu,

en: Expected Prepaid amount,
pl_PL: Oczekiwana kwota przedpłaty,

en: Get the rest amount
pl_PL: Pobierz pozostałą kwotę

en: Prepaid received,
pl_PL: Otrzymana przedpłata,

en: Order clarification from the administrator to the client
pl_PL: Wyjaśnienie zamówienia od administratora do klienta

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
pl_PL: Będzie wyświetlane w szczegółach zamówienia i w e-mailach do klienta

en: Order items
pl_PL: Elementy zamówienia

en: Customer contacts
pl_PL: Kontakty klienta

en: Extra guest contacts
pl_PL: Kontakty dodatkowego gościa

en: Extra guest
pl_PL: Dodatkowy gość

en: Add guest data
pl_PL: Dodaj dane gościa

en: Remove guest data
pl_PL: Usuń dane gościa

en: Enter title here
pl_PL: Wprowadź tytuł tutaj

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Service type
pl_PL: Typ usługi

en: Price type
pl_PL: Typ ceny

en: Amount
pl_PL: Kwota

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
pl_PL: Procent od rezerwacji (tylko dla typu usługi za rezerwację)

en: Prices
pl_PL: Ceny

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
pl_PL: Używaj tylko głównej kategorii wiekowej do obliczania łącznej liczby gości w cenach warunkowych

en: Is mandatory?
pl_PL: Czy obowiązkowe?

en: Allow to select quantity?
pl_PL: Pozwolić na wybór ilości?

en: Maximum quantity
pl_PL: Maksymalna ilość

en: Use this title instead of 0 price
pl_PL: Użyj tego tytułu zamiast ceny 0

en: Percentage
pl_PL: Procent

en: Price
pl_PL: Cena

en: Street, etc.
pl_PL: Ulica itp.

en: Address description (optional)
pl_PL: Opis adresu (opcjonalnie)

en: Featured image
pl_PL: Wyróżniony obraz

en: Slideshow Images
pl_PL: Obrazy pokazu slajdów

en: Slideshow Image
pl_PL: Obraz pokazu slajdów

en: Add slideshow image
pl_PL: Dodaj obraz pokazu slajdów

en: Remove image
pl_PL: Usuń obraz

en: Image file
pl_PL: Plik obrazu

en: Image description (optional)
pl_PL: Opis obrazu (opcjonalnie)

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Available from Date
pl_PL: Dostępne od daty

en: Basic settings
pl_PL: Podstawowe ustawienia

en: Available to Date
pl_PL: Dostępne do daty

en: Cyclic availability: start after every N days
pl_PL: Cykliczna dostępność: start po każdych N dniach

en: Blank or 0 to skip this option
pl_PL: Puste lub 0, aby pominąć tę opcję

en: Cyclic availability: available N days after start
pl_PL: Cykliczna dostępność: dostępne N dni po starcie

en: Used if previous field value > 1
pl_PL: Używane, jeśli wartość poprzedniego pola > 1

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
pl_PL: Uwzględniona data {#} (jeśli wprowadzona, inne będą wykluczone)

en: Include more dates to the schedule
pl_PL: Uwzględnij więcej dat w harmonogramie

en: Remove date
pl_PL: Usuń datę

en: Date to include
pl_PL: Data do uwzględnienia

en: Excluded Date
pl_PL: Wykluczona data

en: Exclude more dates from schedule
pl_PL: Wyklucz więcej dat z harmonogramu

en: Date to exclude
pl_PL: Data do wykluczenia

en: Minimum number of Guests
pl_PL: Minimalna liczba gości

en: Maximum number of Guests
pl_PL: Maksymalna liczba gości

en: Confirm item availability
pl_PL: Potwierdź dostępność przedmiotu

en: Use global settings
pl_PL: Użyj ustawień globalnych

en: Automatically
pl_PL: Automatycznie

en: Manually (by dashboard or e-mail)
pl_PL: Ręcznie (przez panel lub e-mail)

en: Select category to setup other post fields
pl_PL: Wybierz kategorię, aby skonfigurować inne pola wpisu

en: Sorry, no terms could be found.
pl_PL: Przepraszamy, nie znaleziono żadnych terminów.

en: Fixed Deposit amount,
pl_PL: Stała kwota depozytu,

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
pl_PL: Wymagaj pełnej płatności, gdy pozostało mniej niż określona liczba dni do rozpoczęcia rezerwacji (dni, opcjonalnie)

en: leave blank to ignore
pl_PL: pozostaw puste, aby zignorować

en: Discount (optional)
pl_PL: Zniżka (opcjonalnie)

en: applies to all prices
pl_PL: dotyczy wszystkich cen

en: Fees
pl_PL: Opłaty

en: Fees section
pl_PL: Sekcja opłat

en: Last available booking time for the current date, H:i
pl_PL: Ostatni dostępny czas rezerwacji na bieżący dzień, H:i

en: Booking rules section
pl_PL: Sekcja zasad rezerwacji

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
pl_PL: Zablokuj określoną liczbę dni po każdej rezerwacji na potrzeby sprzątania

en: Address section
pl_PL: Sekcja adresu

en: Meeting place
pl_PL: Miejsce spotkania

en: Main address
pl_PL: Główny adres

en: Meeting point
pl_PL: Punkt spotkania

en: Customer address
pl_PL: Adres klienta

en: Add meeting point
pl_PL: Dodaj punkt spotkania

en: Remove meeting point
pl_PL: Usuń punkt spotkania

en: Place
pl_PL: Miejsce

en: Difference with the main time
pl_PL: Różnica względem głównego czasu

en: Step
pl_PL: Krok

en: Add %s description
pl_PL: Dodaj opis %s

en: Add %s
pl_PL: Dodaj %s

en: Remove %s
pl_PL: Usuń %s

en:  section
pl_PL:  sekcja

en: Description
pl_PL: Opis

en: Taxonomies and Other fields
pl_PL: Taksonomie i inne pola

en: Service selection method
pl_PL: Metoda wyboru usługi

en: Checkbox
pl_PL: Pole wyboru

en: Radio
pl_PL: Przycisk opcji

en: Services section
pl_PL: Sekcja usług

en: Services
pl_PL: Usługi

en: Questions & Answers section
pl_PL: Sekcja pytań i odpowiedzi

en: Custom section
pl_PL: Sekcja niestandardowa

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
pl_PL: Klasa Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Related items
pl_PL: Powiązane elementy

en: Recalculate Rating
pl_PL: Przelicz ocenę

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Ages Metabox
pl_PL: Metabox wiekowy

en: Order (1, 2, etc.), *required
pl_PL: Kolejność (1, 2, itd.), *wymagane

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
pl_PL: Z najmniejszą liczbą będzie główny wiek, pozostałe będą sortowane rosnąco

en: Categories Metabox
pl_PL: Metabox kategorii

en: Available days
pl_PL: Dostępne dni

en: Setup available days template
pl_PL: Skonfiguruj szablon dostępnych dni

en: Excluded dates
pl_PL: Wykluczone daty

en: Disable availability of all booking items for these dates
pl_PL: Wyłącz dostępność wszystkich elementów rezerwacji dla tych dat

en: Booking rule
pl_PL: Zasada rezerwacji

en: Add checkout fields for all guests
pl_PL: Dodaj pola zamówienia dla wszystkich gości

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
pl_PL: Użytkownik zostanie poproszony o wprowadzenie imion wszystkich gości po kolei

en: Make extra checkout fields mandatory
pl_PL: Uczyń dodatkowe pola zamówienia obowiązkowymi

en: User must fill all extended guest data to finish order
pl_PL: Użytkownik musi wypełnić wszystkie rozszerzone dane gości, aby zakończyć zamówienie

en: Remove guests from booking form
pl_PL: Usuń gości z formularza rezerwacji

en: Add taxes?
pl_PL: Dodać podatki?

en: Taxes, %
pl_PL: Podatki, %

en: Taxes title
pl_PL: Tytuł podatków

en: Add services?
pl_PL: Dodać usługi?

en: Services title
pl_PL: Tytuł usług

en: Add FAQ?
pl_PL: Dodać FAQ?

en: FAQ title
pl_PL: Tytuł FAQ

en: Include taxonomies
pl_PL: Uwzględnij taksonomie

en: Add step by step description?
pl_PL: Dodać opis krok po kroku?

en: Step title
pl_PL: Tytuł kroku

en: Add address field?
pl_PL: Dodać pole adresu?

en: Add Google map to booking objects?
pl_PL: Dodać mapę Google do obiektów rezerwacji?

en: Featured Image
pl_PL: Wyróżniony obraz

en: Upload or add multiple images.
pl_PL: Prześlij lub dodaj wiele obrazów.

en: Delete these dates
pl_PL: Usuń te daty

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Exclude new dates:
pl_PL: Wyklucz nowe daty:

en: from
pl_PL: od

en: to
pl_PL: do

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Success!
pl_PL: Sukces!

en: Taxonomies Metabox
pl_PL: Metabox taksonomii

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
pl_PL: Mapa Google: dodać pola szerokości/długości geograficznej do terminów?

en: Terms selection mode
pl_PL: Tryb wyboru terminów

en: Multi checkbox
pl_PL: Wielokrotne pole wyboru

en: Multi select
pl_PL: Wielokrotny wybór

en: Single radio
pl_PL: Pojedynczy przycisk opcji

en: Single select
pl_PL: Pojedynczy wybór

en: Front-end style
pl_PL: Styl frontendu

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: Comma-separated text
pl_PL: Tekst oddzielony przecinkami

en: 3-column list
pl_PL: Lista 3-kolumnowa

en: 2-column list
pl_PL: Lista 2-kolumnowa

en: 1-column list
pl_PL: Lista 1-kolumnowa

en: Front-end custom class
pl_PL: Niestandardowa klasa frontendu

en: Optional
pl_PL: Opcjonalne

en: Location Latitude
pl_PL: Szerokość geograficzna lokalizacji

en: Location Longitude
pl_PL: Długość geograficzna lokalizacji

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
pl_PL: Udostępnij terminy wszystkich poziomów hierarchii do wyboru

en: Icon image
pl_PL: Obraz ikony

en: Icon image width, px
pl_PL: Szerokość obrazu ikony, px

en: 0 to auto width
pl_PL: 0 dla automatycznej szerokości

en: Icon image height, px
pl_PL: Wysokość obrazu ikony, px

en: 0 to auto height
pl_PL: 0 dla automatycznej wysokości

en: Limit of uses
pl_PL: Limit użyć

en: Coupons
pl_PL: Kupony

en: Activate Coupons
pl_PL: Aktywuj kupony

en: Default coupon expires in (days)
pl_PL: Domyślny kupon wygasa po (dniach)

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Pending
pl_PL: Oczekujący

en: Used
pl_PL: Użyty

en: Expired
pl_PL: Wygasły

en: United Arab Emirates dirham
pl_PL: Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich

en: Afghan afghani
pl_PL: Afgański afgani

en: Albanian lek
pl_PL: Albański lek

en: Armenian dram
pl_PL: Armeński dram

en: Netherlands Antillean guilder
pl_PL: Gulden antylski

en: Angolan kwanza
pl_PL: Angolska kwanza

en: Argentine peso
pl_PL: Peso argentyńskie

en: Australian dollar
pl_PL: Dolar australijski

en: Aruban florin
pl_PL: Florin arubański

en: Azerbaijani manat
pl_PL: Manat azerbejdżański

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pl_PL: Marka zamienna Bośni i Hercegowiny

en: Barbadian dollar
pl_PL: Dolar barbadoski

en: Bangladeshi taka
pl_PL: Taka bengalska

en: Bulgarian lev
pl_PL: Lew bułgarski

en: Bahraini dinar
pl_PL: Dinar bahrajński

en: Burundian franc
pl_PL: Frank burundyjski

en: Bermudian dollar
pl_PL: Dolar bermudzki

en: Brunei dollar
pl_PL: Dolar brunejski

en: Bolivian boliviano
pl_PL: Boliwiano boliwijskie

en: Brazilian real
pl_PL: Real brazylijski

en: Bahamian dollar
pl_PL: Dolar bahamski

en: Bhutanese ngultrum
pl_PL: Ngultrum bhutański

en: Botswana pula
pl_PL: Pula botswańska

en: Belarusian ruble
pl_PL: Rubel białoruski

en: Belize dollar
pl_PL: Dolar belizeński

en: Canadian dollar
pl_PL: Dolar kanadyjski

en: Congolese franc
pl_PL: Frank kongijski

en: Swiss franc
pl_PL: Frank szwajcarski

en: Chilean peso
pl_PL: Peso chilijskie

en: Chinese yuan
pl_PL: Juan chiński

en: Colombian peso
pl_PL: Peso kolumbijskie

en: Costa Rican col&oacute;n
pl_PL: Colon kostarykański

en: Cuban convertible peso
pl_PL: Peso wymienialne kubańskie

en: Cuban peso
pl_PL: Peso kubańskie

en: Cape Verdean escudo
pl_PL: Escudo zielonoprzylądkowe

en: Czech koruna
pl_PL: Korona czeska

en: Djiboutian franc
pl_PL: Frank dżibutyjski

en: Danish krone
pl_PL: Korona duńska

en: Dominican peso
pl_PL: Peso dominikańskie

en: Algerian dinar
pl_PL: Dinar algierski

en: Egyptian pound
pl_PL: Funt egipski

en: Eritrean nakfa
pl_PL: Nakfa erytrejska

en: Ethiopian birr
pl_PL: Birr etiopski

en: Fijian dollar
pl_PL: Dolar fidżyjski

en: Falkland Islands pound
pl_PL: Funt falklandzki

en: Pound sterling
pl_PL: Funt szterling

en: Georgian lari
pl_PL: Lari gruzińskie

en: Guernsey pound
pl_PL: Funt guernsey

en: Ghana cedi
pl_PL: Cedi ghańskie

en: Gibraltar pound
pl_PL: Funt gibraltarski

en: Gambian dalasi
pl_PL: Dalasi gambijskie

en: Guinean franc
pl_PL: Frank gwinejski

en: Guatemalan quetzal
pl_PL: Quetzal gwatemalski

en: Guyanese dollar
pl_PL: Dolar gujański

en: Hong Kong dollar
pl_PL: Dolar hongkoński

en: Honduran lempira
pl_PL: Lempira honduraska

en: Croatian kuna
pl_PL: Kuna chorwacka

en: Haitian gourde
pl_PL: Gourde haitańskie

en: Hungarian forint
pl_PL: Forint węgierski

en: Indonesian rupiah
pl_PL: Rupia indonezyjska

en: Israeli new shekel
pl_PL: Nowy szekel izraelski

en: Manx pound
pl_PL: Funt manx

en: Indian rupee
pl_PL: Rupia indyjska

en: Iraqi dinar
pl_PL: Dinar iracki

en: Iranian rial
pl_PL: Rial irański

en: Icelandic kr&oacute;na
pl_PL: Korona islandzka

en: Jersey pound
pl_PL: Funt jersey

en: Jamaican dollar
pl_PL: Dolar jamajski

en: Jordanian dinar
pl_PL: Dinar jordański

en: Japanese yen
pl_PL: Jen japoński

en: Kenyan shilling
pl_PL: Szyling kenijski

en: Kyrgyzstani som
pl_PL: Som kirgiski

en: Cambodian riel
pl_PL: Riel kambodżański

en: Comorian franc
pl_PL: Frank komoryjski

en: North Korean won
pl_PL: Won północnokoreański

en: South Korean won
pl_PL: Won południowokoreański

en: Kuwaiti dinar
pl_PL: Dinar kuwejcki

en: Cayman Islands dollar
pl_PL: Dolar kajmański

en: Kazakhstani tenge
pl_PL: Tenge kazachskie

en: Lao kip
pl_PL: Kip laotański

en: Lebanese pound
pl_PL: Funt libański

en: Sri Lankan rupee
pl_PL: Rupia lankijska

en: Liberian dollar
pl_PL: Dolar liberyjski

en: Lesotho loti
pl_PL: Loti lesotyjskie

en: Libyan dinar
pl_PL: Dinar libijski

en: Moroccan dirham
pl_PL: Dirham marokański

en: Moldovan leu
pl_PL: Lej mołdawski

en: Malagasy ariary
pl_PL: Ariary malgaski

en: Macedonian denar
pl_PL: Denar macedoński

en: Burmese kyat
pl_PL: Kiat birmański

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pl_PL: Tugrik mongolski

en: Macanese pataca
pl_PL: Pataca z Makau

en: Mauritanian ouguiya
pl_PL: Ugija mauretańska

en: Mauritian rupee
pl_PL: Rupia maurytyjska

en: Maldivian rufiyaa
pl_PL: Rupia malediwska

en: Malawian kwacha
pl_PL: Kwacha malawijska

en: Mexican peso
pl_PL: Peso meksykańskie

en: Malaysian ringgit
pl_PL: Ringgit malezyjski

en: Mozambican metical
pl_PL: Metical mozambijski

en: Namibian dollar
pl_PL: Dolar namibijski

en: Nigerian naira
pl_PL: Naira nigeryjska

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pl_PL: Córdoba nikaraguańska

en: Norwegian krone
pl_PL: Korona norweska

en: Nepalese rupee
pl_PL: Rupia nepalska

en: New Zealand dollar
pl_PL: Dolar nowozelandzki

en: Omani rial
pl_PL: Rial omański

en: Panamanian balboa
pl_PL: Balboa panamski

en: Peruvian nuevo sol
pl_PL: Sol peruwiański

en: Papua New Guinean kina
pl_PL: Kina papuaska

en: Philippine peso
pl_PL: Peso filipińskie

en: Pakistani rupee
pl_PL: Rupia pakistańska

en: Polish z&#x142;oty
pl_PL: Złoty polski

en: Transnistrian ruble
pl_PL: Rubel naddniestrzański

en: Paraguayan guaran&iacute;
pl_PL: Guaraní paragwajskie

en: Qatari riyal
pl_PL: Rial katarski

en: Romanian leu
pl_PL: Lej rumuński

en: Serbian dinar
pl_PL: Dinar serbski

en: Russian ruble
pl_PL: Rubel rosyjski

en: Rwandan franc
pl_PL: Frank rwandyjski

en: Saudi riyal
pl_PL: Rial saudyjski

en: Solomon Islands dollar
pl_PL: Dolar Wysp Salomona

en: Seychellois rupee
pl_PL: Rupia seszelska

en: Sudanese pound
pl_PL: Funt sudański

en: Swedish krona
pl_PL: Korona szwedzka

en: Singapore dollar
pl_PL: Dolar singapurski

en: Saint Helena pound
pl_PL: Funt Świętej Heleny

en: Sierra Leonean leone
pl_PL: Leone sierraleoński

en: Somali shilling
pl_PL: Szyling somalijski

en: Surinamese dollar
pl_PL: Dolar surinamski

en: South Sudanese pound
pl_PL: Funt południowosudański

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pl_PL: Dobra Wysp Świętego Tomasza i Książęcej

en: Syrian pound
pl_PL: Funt syryjski

en: Swazi lilangeni
pl_PL: Lilangeni suazyjskie

en: Thai baht
pl_PL: Baht tajlandzki

en: Tajikistani somoni
pl_PL: Somoni tadżyckie

en: Turkmenistan manat
pl_PL: Manat turkmeński

en: Tunisian dinar
pl_PL: Dinar tunezyjski

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pl_PL: Paʻanga tongijska

en: Turkish lira
pl_PL: Lira turecka

en: Trinidad and Tobago dollar
pl_PL: Dolar Trynidadu i Tobago

en: New Taiwan dollar
pl_PL: Nowy dolar tajwański

en: Tanzanian shilling
pl_PL: Szyling tanzański

en: Ukrainian hryvnia
pl_PL: Hrywna ukraińska

en: Ugandan shilling
pl_PL: Szyling ugandyjski

en: United States dollar
pl_PL: Dolar amerykański

en: Uruguayan peso
pl_PL: Peso urugwajskie

en: Uzbekistani som
pl_PL: Som uzbecki

en: Venezuelan bol&iacute;var
pl_PL: Boliwar wenezuelski

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pl_PL: Đồng wietnamski

en: Vanuatu vatu
pl_PL: Vatu vanuackie

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pl_PL: Tala samoańska

en: Central African CFA franc
pl_PL: Frank CFA BEAC

en: East Caribbean dollar
pl_PL: Dolar wschodniokaraibski

en: West African CFA franc
pl_PL: Frank CFA BCEAO

en: CFP franc
pl_PL: Frank CFP

en: Yemeni rial
pl_PL: Rial jemeński

en: South African rand
pl_PL: Rand południowoafrykański

en: Zambian kwacha
pl_PL: Kwacha zambijska

en: Order #
pl_PL: Zamówienie #

en: Customer details
pl_PL: Dane klienta

en: Inquiry about
pl_PL: Zapytanie o

en: Dates
pl_PL: Daty

en: User name
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: User email
pl_PL: Email użytkownika

en: User message
pl_PL: Wiadomość użytkownika

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Reject
pl_PL: Odrzuć

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
pl_PL: Zmień warunki zamówienia i poproś klienta o potwierdzenie

en: Your contacts
pl_PL: Twoje kontakty

en: Pay Now!
pl_PL: Zapłać teraz!

en: Search Now
pl_PL: Szukaj teraz

en: Password:
pl_PL: Hasło:

en: My Account
pl_PL: Moje konto

en: &laquo; Previous
pl_PL: &laquo; poprzedni

en: Next &raquo;
pl_PL: Następny &raquo;

en: Mode of Travel:
pl_PL: Sposób podróży:

en: Walking
pl_PL: Pieszo

en: Driving
pl_PL: Samochodem

en: Bicycling
pl_PL: Rowerem

en: Enter your address
pl_PL: Wprowadź swój adres

en: Please fill in all the data.
pl_PL: Proszę wypełnić wszystkie dane.

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
pl_PL: Minimalna liczba gości:

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
pl_PL: Maksymalna liczba gości:

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
pl_PL: Zastosuj

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
pl_PL: Anuluj

[ctx: daterangepicker]
en: From
pl_PL: Od

[ctx: daterangepicker]
en: To
pl_PL: Do

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
pl_PL: Niestandardowe

[ctx: daterangepicker]
en: W
pl_PL: Śr

en: Billing address
pl_PL: Adres rozliczeniowy

en: Country
pl_PL: Kraj

en: State
pl_PL: Województwo

en: City
pl_PL: Miasto

en: Extra guest %s
pl_PL: Dodatkowy gość %s

en: First name
pl_PL: Imię

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Age group
pl_PL: Grupa wiekowa

en: Item Code:
pl_PL: Kod produktu:

en: When:
pl_PL: Kiedy:

en: Overview
pl_PL: Przegląd

en: Calendar & Prices
pl_PL: Kalendarz i ceny

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Meeting points
pl_PL: Punkty spotkań

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Questions & Answers
pl_PL: Pytania i odpowiedzi

en: Reviews
pl_PL: Opinie

en: You may like
pl_PL: Może ci się spodobać

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Offer Ends:
pl_PL: Oferta kończy się:

en: Value purchase
pl_PL: Wartościowy zakup

en: Tourist
pl_PL: Turysta

en: No results were found for your request
pl_PL: Nie znaleziono wyników dla twojego zapytania

en: Select address
pl_PL: Wybierz adres

en: Select meeting point
pl_PL: Wybierz punkt spotkania

en: Go to Booking form
pl_PL: Przejdź do formularza rezerwacji

en: From:
pl_PL: Od:

en: Time from:
pl_PL: Czas od:

en: To:
pl_PL: Do:

en: Time to:
pl_PL: Czas do:

en: Time:
pl_PL: Czas:

en: please, select date first
pl_PL: proszę najpierw wybrać datę

en: Tickets:
pl_PL: Bilety:

en: Guests:
pl_PL: Goście:

en: find closest location
pl_PL: znajdź najbliższą lokalizację

en: Find a route from your location
pl_PL: Znajdź trasę z twojej lokalizacji

en: Please login or register to continue your booking
pl_PL: Zaloguj się lub zarejestruj, aby kontynuować rezerwację

en: Book Now
pl_PL: Zarezerwuj teraz

en: Total:
pl_PL: Razem:

en: Your name
pl_PL: Twoje imię

en: Your email
pl_PL: Twój email

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Request a reservation
pl_PL: Poproś o rezerwację

en: Order #%s is confirmed.
pl_PL: Zamówienie #%s zostało potwierdzone.

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
pl_PL: Poproszono klienta o potwierdzenie lub odrzucenie zmian w zamówieniu #%s

en: Order #%s is rejected.
pl_PL: Zamówienie #%s zostało odrzucone.

en: Please click the button below to confirm the order:
pl_PL: Kliknij przycisk poniżej, aby potwierdzić zamówienie:

en: Confirm Order
pl_PL: Potwierdź zamówienie

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
pl_PL: Poproś klienta o potwierdzenie lub odrzucenie zmian w rezerwacji

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
pl_PL: Opisz poniżej wszelkie zmiany w rezerwacji, które klient będzie musiał potwierdzić:

en: Please click the button below to reject the order:
pl_PL: Kliknij przycisk poniżej, aby odrzucić zamówienie:

en: Reject Order
pl_PL: Odrzuć zamówienie

en: Order #%s
pl_PL: Zamówienie #%s

en: Order #%s is canceled.
pl_PL: Zamówienie #%s zostało anulowane.

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
pl_PL: Twoje zamówienie jest potwierdzone, ale nie ukończone. Aby ukończyć zamówienie, kliknij przycisk poniżej, aby dokonać płatności

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
pl_PL: Kliknij przycisk poniżej, aby potwierdzić zmiany w zamówieniu:

en: Confirm changes to the Order
pl_PL: Potwierdź zmiany w zamówieniu

en: Please click the button below to cancel the order:
pl_PL: Kliknij przycisk poniżej, aby anulować zamówienie:

en: Cancel Order
pl_PL: Anuluj zamówienie

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Duration:
pl_PL: Czas trwania:

en: Departure from:
pl_PL: Miejsce wyjazdu:

en: Departure time:
pl_PL: Czas wyjazdu:

en: persons
pl_PL: osób

en: person
pl_PL: osoba

en: Price Cut %d%% off applied
pl_PL: Zastosowano obniżkę ceny %d%%

en: Taxes
pl_PL: Podatki

en: Subtotal:
pl_PL: Suma częściowa:

en: Discount coupon
pl_PL: Kupon rabatowy

en: Amount Paid:
pl_PL: Zapłacona kwota:

en: Amount Due:
pl_PL: Kwota do zapłaty:

en: Remove Coupon
pl_PL: Usuń kupon

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
pl_PL: Zastosowano kod kuponu %s o wartości %s

en: Enter Coupon Code and get a discount!
pl_PL: Wprowadź kod kuponu i otrzymaj zniżkę!

en: Apply Coupon
pl_PL: Zastosuj kupon

en: Re-type Email
pl_PL: Powtórz email

en: Contact Phone
pl_PL: Telefon kontaktowy

en: Guest
pl_PL: Gość

en: Extra guests
pl_PL: Dodatkowi goście

en: Amount to Pay:
pl_PL: Kwota do zapłaty:

en: (deposit)
pl_PL: (zaliczka)

en: (full)
pl_PL: (całość)

en: Payment Method
pl_PL: Metoda płatności

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
pl_PL: Możesz zapłacić po potwierdzeniu dostępności produktów! <br> Potwierdzenie zostanie wysłane na twój e-mail. <br> Kwota do zapłaty online będzie wynosić %s.

en: Payment details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Contact information
pl_PL: Informacje kontaktowe

en: I read and agree to the terms & conditions
pl_PL: Przeczytałem i akceptuję warunki korzystania z usługi

en: Complete My Order
pl_PL: Dokończ moje zamówienie

en: Complete the booking
pl_PL: Dokończ rezerwację

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
pl_PL: Jeśli dokonałeś płatności, odśwież stronę, aby sprawdzić aktualny status zamówienia

en: Refresh the page
pl_PL: Odśwież stronę

en: Minimum booking:
pl_PL: Minimalna rezerwacja:

en: Maximum booking:
pl_PL: Maksymalna rezerwacja:

en: General price:
pl_PL: Cena ogólna:

en: Options
pl_PL: Opcje

en: guests
pl_PL: goście

en: AND
pl_PL: I

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Mandatory fees
pl_PL: Obowiązkowe opłaty

en: Optional fees
pl_PL: Opcjonalne opłaty

en: %/booking
pl_PL: %/rezerwacja

en: qty.
pl_PL: ilość

en: Prices
pl_PL: Ceny

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Find closest meeting point
pl_PL: Znajdź najbliższy punkt spotkania

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Export/import
pl_PL: Eksport/import

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
pl_PL: Rozszerz eksport/import WP o dane BA Book Everything

en: Failed to import %s %s
pl_PL: Nie udało się zaimportować %s %s

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
pl_PL: Używasz niezarejestrowanej wersji %1$s i nie otrzymujesz aktualizacji kompatybilności i bezpieczeństwa. %2$sZarejestruj teraz%3$s

en: Customer confirmation
pl_PL: Potwierdzenie klienta

en: Search result
pl_PL: Wynik wyszukiwania

en: Checkout
pl_PL: Kasa

en: Add Services
pl_PL: Dodaj usługi

en: Confirmation
pl_PL: Potwierdzenie

en: Terms & Conditions
pl_PL: Regulamin

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
pl_PL: Musisz edytować stronę „Regulamin”, aby zastąpić tę początkową treść swoją własną.

en: Admin confirmation
pl_PL: Potwierdzenie administratora

en: Customer
pl_PL: Klient

en: Manager
pl_PL: Menedżer

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: Search %s
pl_PL: Szukaj %s

en: All %s
pl_PL: Wszystkie %s

en: Parent %s
pl_PL: Nadrzędne %s

en: Parent %s:
pl_PL: Nadrzędne %s:

en: Edit %s
pl_PL: Edytuj %s

en: Update %s
pl_PL: Aktualizuj %s

en: Add New %s
pl_PL: Dodaj nowe %s

en: New %s
pl_PL: Nowe %s

en: Feature 1
pl_PL: Funkcja 1

en: Feature 2
pl_PL: Funkcja 2

en: Feature 3
pl_PL: Funkcja 3

en: All items
pl_PL: Wszystkie elementy

en: Do you speak spanish?
pl_PL: Czy mówisz po hiszpańsku?

en: Question 2?
pl_PL: Pytanie 2?

en: Service per booking
pl_PL: Usługa za rezerwację

en: Service per person
pl_PL: Usługa za osobę

en: Santorini, Greece
pl_PL: Santorini, Grecja

en: Place 1
pl_PL: Miejsce 1

en: Place 2
pl_PL: Miejsce 2

en: Bryce Canyon National Park, USA
pl_PL: Park Narodowy Bryce Canyon, USA

en: example
pl_PL: przykład

en: General
pl_PL: Ogólne

en: 9 hours
pl_PL: 9 godzin

en: 4 hours
pl_PL: 4 godziny

en: Unknown
pl_PL: Nieznane

en: Compatibility Alert
pl_PL: Alert kompatybilności

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
pl_PL: Niektóre z używanych przez Ciebie wtyczek nie zostały przetestowane z najnowszą wersją %1$s (%2$s). Aby uniknąć problemów, upewnij się, że wszystkie są aktualne i kompatybilne przed aktualizacją %1$s.

en: Plugin
pl_PL: Wtyczka

en: Tested up to %s version
pl_PL: Przetestowano do wersji %s

en: Afghanistan
pl_PL: Afganistan

en: Åland Islands
pl_PL: Wyspy Alandzkie

en: Algeria
pl_PL: Algieria

en: American Samoa
pl_PL: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl_PL: Andora

en: Antarctica
pl_PL: Antarktyda

en: Antigua and Barbuda
pl_PL: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl_PL: Argentyna

en: Azerbaijan
pl_PL: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl_PL: Bahamy

en: Bahrain
pl_PL: Bahrajn

en: Bangladesh
pl_PL: Bangladesz

en: Belarus
pl_PL: Białoruś

en: Belgium
pl_PL: Belgia

en: Belau
pl_PL: Palau

en: Bermuda
pl_PL: Bermudy

en: Bolivia
pl_PL: Boliwia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pl_PL: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pl_PL: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl_PL: Wyspa Bouveta

en: Brazil
pl_PL: Brazylia

en: British Indian Ocean Territory
pl_PL: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Bulgaria
pl_PL: Bułgaria

en: Cambodia
pl_PL: Kambodża

en: Cameroon
pl_PL: Kamerun

en: Canada
pl_PL: Kanada

en: Cape Verde
pl_PL: Republika Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl_PL: Kajmany

en: Central African Republic
pl_PL: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl_PL: Czad

en: China
pl_PL: Chiny

en: Christmas Island
pl_PL: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl_PL: Wyspy Kokosowe (Keelinga)

en: Colombia
pl_PL: Kolumbia

en: Comoros
pl_PL: Komory

en: Congo (Brazzaville)
pl_PL: Kongo (Brazzaville)

en: Congo (Kinshasa)
pl_PL: Kongo (Kinszasa)

en: Cook Islands
pl_PL: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl_PL: Kostaryka

en: Croatia
pl_PL: Chorwacja

en: Cuba
pl_PL: Kuba

en: Cura&ccedil;ao
pl_PL: Curaçao

en: Cyprus
pl_PL: Cypr

en: Czech Republic
pl_PL: Czechy

en: Denmark
pl_PL: Dania

en: Djibouti
pl_PL: Dżibuti

en: Dominica
pl_PL: Dominika

en: Dominican Republic
pl_PL: Dominikana

en: Ecuador
pl_PL: Ekwador

en: Egypt
pl_PL: Egipt

en: El Salvador
pl_PL: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl_PL: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl_PL: Erytrea

en: Ethiopia
pl_PL: Etiopia

en: Falkland Islands
pl_PL: Falklandy

en: Faroe Islands
pl_PL: Wyspy Owcze

en: Fiji
pl_PL: Fidżi

en: Finland
pl_PL: Finlandia

en: France
pl_PL: Francja

en: French Guiana
pl_PL: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl_PL: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl_PL: Francuskie Terytoria Południowe

en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Germany
pl_PL: Niemcy

en: Greece
pl_PL: Grecja

en: Greenland
pl_PL: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl_PL: Gwadelupa

en: Guatemala
pl_PL: Gwatemala

en: Guinea
pl_PL: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl_PL: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl_PL: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl_PL: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hong Kong
pl_PL: Hongkong

en: Hungary
pl_PL: Węgry

en: Iceland
pl_PL: Islandia

en: India
pl_PL: Indie

en: Indonesia
pl_PL: Indonezja

en: Iraq
pl_PL: Irak

en: Ireland
pl_PL: Irlandia

en: Isle of Man
pl_PL: Wyspa Man

en: Israel
pl_PL: Izrael

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Ivory Coast
pl_PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Jamaica
pl_PL: Jamajka

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Jordan
pl_PL: Jordania

en: Kazakhstan
pl_PL: Kazachstan

en: Kenya
pl_PL: Kenia

en: Kuwait
pl_PL: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl_PL: Kirgistan

en: Latvia
pl_PL: Łotwa

en: Lebanon
pl_PL: Liban

en: Libya
pl_PL: Libia

en: Lithuania
pl_PL: Litwa

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: Macao
pl_PL: Makau

en: North Macedonia
pl_PL: Macedonia Północna

en: Madagascar
pl_PL: Madagaskar

en: Malaysia
pl_PL: Malezja

en: Maldives
pl_PL: Malediwy

en: Marshall Islands
pl_PL: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl_PL: Martynika

en: Mauritania
pl_PL: Mauretania

en: Mayotte
pl_PL: Majotta

en: Mexico
pl_PL: Meksyk

en: Micronesia
pl_PL: Mikronezja

en: Moldova
pl_PL: Mołdawia

en: Monaco
pl_PL: Monako

en: Montenegro
pl_PL: Czarnogóra

en: Morocco
pl_PL: Maroko

en: Mozambique
pl_PL: Mozambik

en: Myanmar
pl_PL: Mjanma

en: Netherlands
pl_PL: Holandia

en: New Caledonia
pl_PL: Nowa Kaledonia

en: New Zealand
pl_PL: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl_PL: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl_PL: Wyspa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl_PL: Mariany Północne

en: North Korea
pl_PL: Korea Północna

en: Norway
pl_PL: Norwegia

en: Palestinian Territory
pl_PL: Terytorium Palestyńskie

en: Papua New Guinea
pl_PL: Papua-Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl_PL: Paragwaj

en: Philippines
pl_PL: Filipiny

en: Poland
pl_PL: Polska

en: Portugal
pl_PL: Portugalia

en: Puerto Rico
pl_PL: Portoryko

en: Qatar
pl_PL: Katar

en: Romania
pl_PL: Rumunia

en: Russia
pl_PL: Rosja

en: Saint Barth&eacute;lemy
pl_PL: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
pl_PL: Święta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pl_PL: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Martin (French part)
pl_PL: Saint Martin (część francuska)

en: Saint Martin (Dutch part)
pl_PL: Saint Martin (część holenderska)

en: Saint Pierre and Miquelon
pl_PL: Saint-Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl_PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pl_PL: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saudi Arabia
pl_PL: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl_PL: Seszele

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: Slovakia
pl_PL: Słowacja

en: Slovenia
pl_PL: Słowenia

en: Solomon Islands
pl_PL: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl_PL: Republika Południowej Afryki

en: South Georgia/Sandwich Islands
pl_PL: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: South Korea
pl_PL: Korea Południowa

en: South Sudan
pl_PL: Sudan Południowy

en: Spain
pl_PL: Hiszpania

en: Suriname
pl_PL: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl_PL: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl_PL: Suazi

en: Sweden
pl_PL: Szwecja

en: Switzerland
pl_PL: Szwajcaria

en: Taiwan
pl_PL: Tajwan

en: Tajikistan
pl_PL: Tadżykistan

en: Thailand
pl_PL: Tajlandia

en: Timor-Leste
pl_PL: Timor Wschodni

en: Trinidad and Tobago
pl_PL: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl_PL: Tunezja

en: Turkey
pl_PL: Turcja

en: Turks and Caicos Islands
pl_PL: Turks i Caicos

en: Ukraine
pl_PL: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom (UK)
pl_PL: Wielka Brytania (UK)

en: United States (US)
pl_PL: Stany Zjednoczone (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pl_PL: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Uruguay
pl_PL: Urugwaj

en: Vatican
pl_PL: Watykan

en: Venezuela
pl_PL: Wenezuela

en: Vietnam
pl_PL: Wietnam

en: Virgin Islands (British)
pl_PL: Wyspy Dziewicze (brytyjskie)

en: Virgin Islands (US)
pl_PL: Wyspy Dziewicze (US)

en: Wallis and Futuna
pl_PL: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
pl_PL: Sahara Zachodnia

en: Yemen
pl_PL: Jemen

en: Cabinda
pl_PL: Kabinda

en: Kuando Kubango
pl_PL: Cuando-Cubango

en: Kwanza-Norte
pl_PL: Kwanza Północna

en: Kwanza-Sul
pl_PL: Kwanza Południowa

en: Lunda-Norte
pl_PL: Lunda Północna

en: Lunda-Sul
pl_PL: Lunda Południowa

en: Zaire
pl_PL: Zair

en: Australian Capital Territory
pl_PL: Australijskie Terytorium Stołeczne

en: New South Wales
pl_PL: Nowa Południowa Walia

en: Northern Territory
pl_PL: Terytorium Północne

en: South Australia
pl_PL: Australia Południowa

en: Victoria
pl_PL: Wiktoria

en: Western Australia
pl_PL: Australia Zachodnia

en: Blagoevgrad
pl_PL: Błagojewgrad

en: Dobrich
pl_PL: Dobricz

en: Gabrovo
pl_PL: Gabrowo

en: Haskovo
pl_PL: Chaskowo

en: Kardzhali
pl_PL: Kyrdżali

en: Kyustendil
pl_PL: Kiustendił

en: Lovech
pl_PL: Łowecz

en: Pazardzhik
pl_PL: Pazardżik

en: Pleven
pl_PL: Plewen

en: Plovdiv
pl_PL: Płowdiw

en: Shumen
pl_PL: Szumen

en: Sliven
pl_PL: Sliwen

en: Smolyan
pl_PL: Smolan

en: Sofia-Grad
pl_PL: Sofia-miasto

en: Targovishte
pl_PL: Tyrgowiszte

en: Varna
pl_PL: Warna

en: Veliko Tarnovo
pl_PL: Wielkie Tyrnowo

en: Vidin
pl_PL: Widin

en: Vratsa
pl_PL: Wraca

en: Yambol
pl_PL: Jamboł

en: Distrito Federal
pl_PL: Dystrykt federalny

en: British Columbia
pl_PL: Kolumbia Brytyjska

en: New Brunswick
pl_PL: Nowy Brunszwik

en: Newfoundland and Labrador
pl_PL: Nowa Fundlandia i Labrador

en: Northwest Territories
pl_PL: Terytoria Północno-Zachodnie

en: Nova Scotia
pl_PL: Nowa Szkocja

en: Prince Edward Island
pl_PL: Wyspa Księcia Edwarda

en: Yukon Territory
pl_PL: Terytorium Jukon

en: Aargau
pl_PL: Argowia

en: Basel-Landschaft
pl_PL: Bazylea-Okręg

en: Basel-Stadt
pl_PL: Bazylea-Miasto

en: Bern
pl_PL: Berno

en: Fribourg
pl_PL: Fryburg

en: Geneva
pl_PL: Genewa

en: Graubünden
pl_PL: Gryzonia

en: Luzern
pl_PL: Lucerna

en: Schaffhausen
pl_PL: Szafuza

en: Solothurn
pl_PL: Solura

en: Thurgau
pl_PL: Turgowia

en: Zürich
pl_PL: Zurych

en: Yunnan / 云南
pl_PL: Junnan / 云南

en: Beijing / 北京
pl_PL: Pekin / 北京

en: Tianjin / 天津
pl_PL: Tiencin / 天津

en: Inner Mongolia / 內蒙古
pl_PL: Mongolia Wewnętrzna / 內蒙古

en: Shanghai / 上海
pl_PL: Szanghaj / 上海

en: Sichuan / 四川
pl_PL: Syczuan / 四川

en: Macao / 澳门
pl_PL: Makau / 澳门

en: Tibet / 西藏
pl_PL: Tybet / 西藏

en: Distrito Nacional
pl_PL: Dystrykt narodowy

en: Oum El Bouaghi
pl_PL: Oum el Bouaghi

en: Algiers
pl_PL: Algier

en: M’Sila
pl_PL: M'sila

en: Alexandria
pl_PL: Aleksandria

en: Aswan
pl_PL: Asuan

en: Asyut
pl_PL: Asjut

en: Red Sea
pl_PL: Morze Czerwone

en: Cairo
pl_PL: Kair

en: Faiyum
pl_PL: Fajum

en: South Sinai
pl_PL: Południowy Synaj

en: Kafr el-Sheikh
pl_PL: Kafr El-Sheikh

en: Luxor
pl_PL: Luksor

en: Matrouh
pl_PL: Matruh

en: North Sinai
pl_PL: Północny Synaj

en: New Valley
pl_PL: Nowa Dolina

en: Asturias
pl_PL: Asturia

en: Baleares
pl_PL: Baleary

en: Cantabria
pl_PL: Kantabria

en: Madrid
pl_PL: Madryt

en: Murcia
pl_PL: Murcja

en: Navarra
pl_PL: Nawarra

en: Salamanca
pl_PL: Salamanka

en: Segovia
pl_PL: Segowia

en: Sevilla
pl_PL: Sewilla

en: Valencia
pl_PL: Walencja

en: Biscay
pl_PL: Vizcaya

en: Zaragoza
pl_PL: Saragossa

en: Central
pl_PL: Centralny

en: Eastern
pl_PL: Wschodni

en: North East
pl_PL: Północno-Wschodni

en: Northern
pl_PL: Północny

en: Western
pl_PL: Zachodni

en: Attica
pl_PL: Attyka

en: East Macedonia and Thrace
pl_PL: Wschodnia Macedonia i Tracja

en: Central Macedonia
pl_PL: Centralna Macedonia

en: West Macedonia
pl_PL: Zachodnia Macedonia

en: Epirus
pl_PL: Epir

en: Thessaly
pl_PL: Tesalia

en: Ionian Islands
pl_PL: Wyspy Jońskie

en: West Greece
pl_PL: Grecja Zachodnia

en: Central Greece
pl_PL: Grecja Środkowa

en: Peloponnese
pl_PL: Peloponez

en: North Aegean
pl_PL: Północne Egejskie

en: South Aegean
pl_PL: Południowe Egejskie

en: Crete
pl_PL: Kreta

en: Hong Kong Island
pl_PL: Wyspa Hongkong

en: New Territories
pl_PL: Nowe Terytoria

en: Budapest
pl_PL: Budapeszt

en: Sulawesi Tengah
pl_PL: Sulawesi tengah

en: Sulawesi Tenggara
pl_PL: Sulawesi tenggara

en: Sulawesi Barat
pl_PL: Sulawesi barat

en: Sulawesi Selatan
pl_PL: Sulawesi selatan

en: Maluku Utara
pl_PL: Maluku utara

en: Papua Barat
pl_PL: Papua barat

en: Jammu and Kashmir
pl_PL: Dżammu i Kaszmir

en: Punjab
pl_PL: Pendżab

en: Rajasthan
pl_PL: Radżastan

en: West Bengal
pl_PL: Bengal Zachodni

en: Andaman and Nicobar Islands
pl_PL: Andamany i Nikobary

en: Dadra and Nagar Haveli
pl_PL: Dadra i Nagar Haveli

en: Daman and Diu
pl_PL: Daman i Diu

en: Lakshadeep
pl_PL: Lakszadiwy

en: Pondicherry (Puducherry)
pl_PL: Puducherry (Pondicherry)

en: Khuzestan  (خوزستان)
pl_PL: Chuzestan (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
pl_PL: Teheran (تهران)

en: Ilaam (ایلام)
pl_PL: Ilam (ایلام)

en: Bushehr (بوشهر)
pl_PL: Buszehr (بوشهر)

en: Yazd (یزد)
pl_PL: Jazd (یزد)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
pl_PL: Kermanszah (کرمانشاه)

en: Ghazvin (قزوین)
pl_PL: Kazwin (قزوین)

en: Zanjan (زنجان)
pl_PL: Zandżan (زنجان)

en: Luristan (لرستان)
pl_PL: Lorestan (لرستان)

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pl_PL: Azerbejdżan Wschodni (آذربایجان شرقی)

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pl_PL: Azerbejdżan Zachodni (آذربایجان غربی)

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pl_PL: Czaharmahal i Bachtijari (چهارمحال و بختیاری)

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pl_PL: Chorasan Południowy (خراسان جنوبی)

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pl_PL: Chorasan Razawi (خراسان رضوی)

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
pl_PL: Chorasan Północny (خراسان شمالی)

en: Qom (قم)
pl_PL: Kom (قم)

en: Kurdistan / کردستان)
pl_PL: Kurdystan (کردستان)

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pl_PL: Kohgiluje i Bujerahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pl_PL: Sistan i Beludżystan (سیستان و بلوچستان)

en: Ancona
pl_PL: Ankona

en: Bologna
pl_PL: Bolonia

en: Catania
pl_PL: Katania

en: Firenze
pl_PL: Florencja

en: Genova
pl_PL: Genua

en: Gorizia
pl_PL: Gorycja

en: Mantova
pl_PL: Mantua

en: Messina
pl_PL: Messyna

en: Milano
pl_PL: Mediolan

en: Monza e della Brianza
pl_PL: Monza i Brianza

en: Napoli
pl_PL: Neapol

en: Padova
pl_PL: Padwa

en: Pavia
pl_PL: Pawia

en: Pesaro e Urbino
pl_PL: Pesaro i Urbino

en: Pisa
pl_PL: Piza

en: Ravenna
pl_PL: Rawenna

en: Reggio Calabria
pl_PL: Reggio di Calabria

en: Roma
pl_PL: Rzym

en: Siracusa
pl_PL: Syrakuzy

en: Sud Sardegna
pl_PL: Sardynia Południowa

en: Taranto
pl_PL: Tarent

en: Torino
pl_PL: Turyn

en: Trento
pl_PL: Trydent

en: Trieste
pl_PL: Triest

en: Venezia
pl_PL: Wenecja

en: Verbano-Cusio-Ossola
pl_PL: Verbano-cusio-ossola

en: Verona
pl_PL: Werona

en: Vibo Valentia
pl_PL: Vibo valentia

en: Tokyo
pl_PL: Tokio

en: Kyoto
pl_PL: Kioto

en: Hiroshima
pl_PL: Hiroszima

en: Elgeyo-Marakwet
pl_PL: Elgeyo-marakwet

en: Murang’a
pl_PL: Murang'a

en: Nairobi County
pl_PL: Hrabstwo Nairobi

en: Taita-Taveta
pl_PL: Taita-taveta

en: Tharaka-Nithi
pl_PL: Tharaka-nithi

en: Vientiane Province
pl_PL: Prowincja Wientian

en: Vientiane
pl_PL: Wientian

en: Chișinău
pl_PL: Kiszyniów

en: Bălți
pl_PL: Bielce

en: UTA Găgăuzia
pl_PL: UTA Gagauzja

en: Ciudad de México
pl_PL: Meksyk

en: Baja California
pl_PL: Dolna Kalifornia

en: Baja California Sur
pl_PL: Południowa Dolna Kalifornia

en: Yucatán
pl_PL: Jukatan

en: Malacca (Melaka)
pl_PL: Malakka (Melaka)

en: Maputo Province
pl_PL: Prowincja Maputo

en: Kavango East
pl_PL: Kavango Wschodnie

en: Kavango West
pl_PL: Kavango Zachodnie

en: Hawke’s Bay
pl_PL: Hawke's Bay

en: Dinagat Islands
pl_PL: Wyspy Dinagat

en: Azad Kashmir
pl_PL: Azad Kaszmir

en: Balochistan
pl_PL: Beludżystan

en: Gilgit Baltistan
pl_PL: Gilgit-Baltistan

en: Islamabad Capital Territory
pl_PL: Terytorium Stołeczne Islamabadu

en: Khyber Pakhtunkhwa
pl_PL: Chajber Pachtunchwa

en: Azores
pl_PL: Azory

en: Lisbon
pl_PL: Lizbona

en: Madeira
pl_PL: Madera

en: Oporto
pl_PL: Porto

en: București
pl_PL: Bukareszt

en: Iași
pl_PL: Jassy

en: Sibiu
pl_PL: Sybin

en: İstanbul
pl_PL: Stambuł

en: İzmir
pl_PL: Izmir

en: Pemba North
pl_PL: Pemba północna

en: Zanzibar North
pl_PL: Zanzibar północny

en: Kilimanjaro
pl_PL: Kilimandżaro

en: Pemba South
pl_PL: Pemba południowa

en: Zanzibar South
pl_PL: Zanzibar południowy

en: Zanzibar West
pl_PL: Zanzibar zachodni

en: Coast
pl_PL: Wybrzeże

[ctx: district]
en: Belgrade
pl_PL: Belgrad

[ctx: district]
en: Central Banat
pl_PL: Centralny Banat

[ctx: district]
en: Danube
pl_PL: Dunaj

[ctx: district]
en: Morava
pl_PL: Morawa

[ctx: district]
en: North Bačka
pl_PL: Północna Baczka

[ctx: district]
en: North Banat
pl_PL: Północny Banat

[ctx: district]
en: South Bačka
pl_PL: Południowa Baczka

[ctx: district]
en: South Banat
pl_PL: Południowy Banat

[ctx: district]
en: Šumadija
pl_PL: Szumadia

[ctx: district]
en: West Bačka
pl_PL: Zachodnia Baczka

[ctx: district]
en: Kosovo
pl_PL: Kosowo

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
pl_PL: Kosowska Mitrowica

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
pl_PL: Kosowo-Pomoravlje

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
pl_PL: Kosowo-Metohija

[ctx: district]
en: Vojvodina
pl_PL: Wojwodina

en: Baker Island
pl_PL: Wyspa Baker

en: Howland Island
pl_PL: Wyspa Howland

en: Jarvis Island
pl_PL: Wyspa Jarvis

en: Johnston Atoll
pl_PL: Atol Johnston

en: Kingman Reef
pl_PL: Rafa Kingman

en: Midway Atoll
pl_PL: Atol Midway

en: Navassa Island
pl_PL: Wyspa Navassa

en: Palmyra Atoll
pl_PL: Atol Palmyra

en: Wake Island
pl_PL: Wyspa Wake

en: California
pl_PL: Kalifornia

en: Colorado
pl_PL: Kolorado

en: District Of Columbia
pl_PL: Dystrykt Kolumbii

en: Florida
pl_PL: Floryda

en: Hawaii
pl_PL: Hawaje

en: Louisiana
pl_PL: Luizjana

en: Mississippi
pl_PL: Missisipi

en: New Mexico
pl_PL: Nowy Meksyk

en: New York
pl_PL: Nowy Jork

en: North Carolina
pl_PL: Karolina Północna

en: North Dakota
pl_PL: Dakota Północna

en: Pennsylvania
pl_PL: Pensylwania

en: South Carolina
pl_PL: Karolina Południowa

en: South Dakota
pl_PL: Dakota Południowa

en: Texas
pl_PL: Teksas

en: Virginia
pl_PL: Wirginia

en: Washington
pl_PL: Waszyngton

en: West Virginia
pl_PL: Wirginia Zachodnia

en: Armed Forces (AA)
pl_PL: Siły zbrojne (AA)

en: Armed Forces (AE)
pl_PL: Siły zbrojne (AE)

en: Armed Forces (AP)
pl_PL: Siły zbrojne (AP)

en: Eastern Cape
pl_PL: Prowincja Przylądkowa Wschodnia

en: Free State
pl_PL: Wolne Państwo

en: Northern Cape
pl_PL: Prowincja Przylądkowa Północna

en: North West
pl_PL: Północno-Zachodnia

en: Western Cape
pl_PL: Prowincja Przylądkowa Zachodnia

en: North-Western
pl_PL: Północno-Zachodnia

en: Southern
pl_PL: Południowa

en: Africa
pl_PL: Afryka

en: Asia
pl_PL: Azja

en: Europe
pl_PL: Europa

en: North America
pl_PL: Ameryka Północna

en: South America
pl_PL: Ameryka Południowa

en: Thank you for registration! Check email for your password.
pl_PL: Dziękujemy za rejestrację! Sprawdź e-mail, aby uzyskać swoje hasło.

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Do not have an account?
pl_PL: Nie masz konta?

en: Create an account
pl_PL: Utwórz konto

en: Username*
pl_PL: Nazwa użytkownika*

en: This username already exists
pl_PL: Ta nazwa użytkownika już istnieje

en: First name*
pl_PL: Imię*

en: Last name*
pl_PL: Nazwisko*

en: Your email*
pl_PL: Twój e-mail*

en: This email already exists
pl_PL: Ten e-mail już istnieje

en: Confirm email*
pl_PL: Potwierdź e-mail*

en: A password will be emailed to you.
pl_PL: Hasło zostanie wysłane do Ciebie e-mailem.

en: Sign up
pl_PL: Zarejestruj się

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
pl_PL: <strong>BŁĄD</strong>: Nieprawidłowa nazwa użytkownika lub hasło.

en: Forgot your password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Check your email address for instructions to reset password
pl_PL: Sprawdź swoją skrzynkę e-mail, aby uzyskać instrukcje resetowania hasła

en: Forgot password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Login
pl_PL: Logowanie

en: Username or email
pl_PL: Nazwa użytkownika lub e-mail

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Sign in
pl_PL: Zaloguj się

en: Reset password
pl_PL: Zresetuj hasło

en: Get new password
pl_PL: Uzyskaj nowe hasło

en: Dashboard
pl_PL: Panel

en: My Profile
pl_PL: Mój profil

en: Edit Profile
pl_PL: Edytuj profil

en: Change Password
pl_PL: Zmień hasło

en: Activity
pl_PL: Aktywność

en: My Bookings
pl_PL: Moje rezerwacje

en: Sign Out
pl_PL: Wyloguj się

en: Reservations
pl_PL: Rezerwacje

en: Orders
pl_PL: Zamówienia

en: Change Profile Picture
pl_PL: Zmień zdjęcie profilowe

en: Update profile
pl_PL: Zaktualizuj profil

en: Change password
pl_PL: Zmień hasło

en: Old Password *
pl_PL: Stare hasło *

en: New Password *
pl_PL: Nowe hasło *

en: Confirm Password *
pl_PL: Potwierdź hasło *

en: Update password
pl_PL: Zaktualizuj hasło

en: Items
pl_PL: Pozycje

en: Guests
pl_PL: Goście

en: Total amount
pl_PL: Łączna kwota

en: Pay Now
pl_PL: Zapłać teraz

en: Auto Draft
pl_PL: Automatyczny szkic

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Total:
pl_PL: Razem:

en: Done!
pl_PL: Gotowe!

en: Date of Booking
pl_PL: Data rezerwacji

en: Prepaid amount
pl_PL: Kwota przedpłaty

en: Prepaid received
pl_PL: Otrzymana przedpłata

en: Request Payment
pl_PL: Poproś o płatność

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: draft
pl_PL: szkic

en: availability confirmation
pl_PL: potwierdzenie dostępności

en: customer confirmation
pl_PL: potwierdzenie klienta

en: not available
pl_PL: niedostępne

en: payment deferred
pl_PL: płatność odroczona

en: payment expected
pl_PL: oczekiwana płatność

en: payment processing
pl_PL: przetwarzanie płatności

en: payment authorized
pl_PL: płatność autoryzowana

en: payment received
pl_PL: płatność otrzymana

en: canceled
pl_PL: anulowano

en: completed
pl_PL: zakończono

en: New order
pl_PL: Nowe zamówienie

en: New order for confirmation
pl_PL: Nowe zamówienie do potwierdzenia

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
pl_PL: Poproś klienta o potwierdzenie lub odrzucenie zmian w rezerwacji

en: New order to pay
pl_PL: Nowe zamówienie do opłacenia

en: Order updated
pl_PL: Zamówienie zaktualizowane

en: Order rejected
pl_PL: Zamówienie odrzucone

en: Order canceled
pl_PL: Zamówienie anulowane

en: Your message has been sent! Thank you!
pl_PL: Twoja wiadomość została wysłana! Dziękujemy!

en: Book now, pay later!
pl_PL: Zarezerwuj teraz, zapłać później!

en: Pay later
pl_PL: Zapłać później

en: Payment tab title
pl_PL: Tytuł zakładki płatności

en: Payment description
pl_PL: Opis płatności

en: Pay by Coupon
pl_PL: Zapłać kuponem

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
pl_PL: To zamówienie jest opłacone kuponem! Możesz dokończyć zamówienie

en: per Booking
pl_PL: za rezerwację

en: per Person
pl_PL: za osobę

en: per Day
pl_PL: za dzień

en: per Night
pl_PL: za noc

en: per Person/day
pl_PL: za osobę/dzień

en: per Person/night
pl_PL: za osobę/noc

en: Availability date
pl_PL: Data dostępności

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: New
pl_PL: Nowy

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: View
pl_PL: Zobacz

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Parent
pl_PL: Nadrzędny

en: No %s found.
pl_PL: Nie znaleziono %s.

en: No %s found in Trash.
pl_PL: Nie znaleziono %s w koszu.

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
pl_PL: Dodaj FAQ

en: Add New FAQ
pl_PL: Dodaj nowe FAQ

en: New FAQ
pl_PL: Nowe FAQ

en: Edit FAQ
pl_PL: Edytuj FAQ

en: View FAQ
pl_PL: Zobacz FAQ

en: All FAQs
pl_PL: Wszystkie FAQ

en: Search FAQ
pl_PL: Szukaj FAQ

en: Parent FAQ:
pl_PL: Nadrzędne FAQ:

en: Not found.
pl_PL: Nie znaleziono.

en: Not found in Trash.
pl_PL: Nie znaleziono w koszu.

en: Update FAQ
pl_PL: Zaktualizuj FAQ

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
pl_PL: Usługi

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
pl_PL: Usługa

[ctx: admin menu]
en: Services
pl_PL: Usługi

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
pl_PL: Usługi

[ctx: booking object]
en: Add Service
pl_PL: Dodaj usługę

en: Add New Service
pl_PL: Dodaj nową usługę

en: New Service
pl_PL: Nowa usługa

en: Edit Service
pl_PL: Edytuj usługę

en: View Service
pl_PL: Zobacz usługę

en: All Services
pl_PL: Wszystkie usługi

en: Search Service
pl_PL: Szukaj usługi

en: Parent Service:
pl_PL: Nadrzędna usługa:

en: Update Service
pl_PL: Zaktualizuj usługę

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
pl_PL: Zamówienia

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
pl_PL: Zamówienie

[ctx: admin menu]
en: Orders
pl_PL: Zamówienia

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
pl_PL: Zamówienia

[ctx: booking object]
en: Add Order
pl_PL: Dodaj zamówienie

en: Add New Order
pl_PL: Dodaj nowe zamówienie

en: New Order
pl_PL: Nowe zamówienie

en: Edit Order
pl_PL: Edytuj zamówienie

en: View Order
pl_PL: Zobacz zamówienie

en: All Orders
pl_PL: Wszystkie zamówienia

en: Search Order
pl_PL: Szukaj zamówienia

en: Parent Order:
pl_PL: Nadrzędne zamówienie:

en: Update Order
pl_PL: Zaktualizuj zamówienie

en: Order
pl_PL: Zamówienie

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
pl_PL: Opłata

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
pl_PL: Opłata

[ctx: admin menu]
en: Fees
pl_PL: Opłaty

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
pl_PL: Opłata

[ctx: booking object]
en: Add Fee
pl_PL: Dodaj opłatę

en: Add New Fee
pl_PL: Dodaj nową opłatę

en: New Fee
pl_PL: Nowa opłata

en: Edit Fee
pl_PL: Edytuj opłatę

en: View Fee
pl_PL: Zobacz opłatę

en: All Fees
pl_PL: Wszystkie opłaty

en: Search Fee
pl_PL: Szukaj opłaty

en: Parent Fee:
pl_PL: Nadrzędna opłata:

en: Update Fee
pl_PL: Zaktualizuj opłatę

en: Fee
pl_PL: Opłata

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
pl_PL: Kupony

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
pl_PL: Kupon

[ctx: admin menu]
en: Coupons
pl_PL: Kupony

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
pl_PL: Kupon

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
pl_PL: Dodaj kupon

en: Add New Coupon
pl_PL: Dodaj nowy kupon

en: New Coupon
pl_PL: Nowy kupon

en: Edit Coupon
pl_PL: Edytuj kupon

en: View Coupon
pl_PL: Zobacz kupon

en: All Coupons
pl_PL: Wszystkie kupony

en: Search Coupon
pl_PL: Szukaj kuponu

en: Parent Coupon:
pl_PL: Nadrzędny kupon:

en: Update Coupon
pl_PL: Zaktualizuj kupon

en: Coupon
pl_PL: Kupon

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
pl_PL: Miejsca

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
pl_PL: Miejsce

[ctx: admin menu]
en: Places
pl_PL: Miejsca

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
pl_PL: Miejsca

[ctx: booking object]
en: Add Place
pl_PL: Dodaj miejsce

en: Add New Place
pl_PL: Dodaj nowe miejsce

en: New Place
pl_PL: Nowe miejsce

en: Edit Place
pl_PL: Edytuj miejsce

en: View Place
pl_PL: Zobacz miejsce

en: All Places
pl_PL: Wszystkie miejsca

en: Search Place
pl_PL: Szukaj miejsca

en: Parent Place:
pl_PL: Nadrzędne miejsce:

en: Update Place
pl_PL: Zaktualizuj miejsce

en: Booking Categories
pl_PL: Kategorie rezerwacji

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Search Categories
pl_PL: Szukaj kategorii

en: All Categories
pl_PL: Wszystkie kategorie

en: Parent Category
pl_PL: Kategoria nadrzędna

en: Parent Category:
pl_PL: Kategoria nadrzędna:

en: Edit Category
pl_PL: Edytuj kategorię

en: Update Category
pl_PL: Zaktualizuj kategorię

en: Add New Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: New Category
pl_PL: Nowa kategoria

en: Taxonomies
pl_PL: Taksonomie

en: Taxonomy
pl_PL: Taksonomia

en: Search Taxonomies
pl_PL: Szukaj taksonomii

en: All Taxonomies
pl_PL: Wszystkie taksonomie

en: Parent Taxonomy
pl_PL: Nadrzędna taksonomia

en: Parent Taxonomy:
pl_PL: Nadrzędna taksonomia:

en: Edit Taxonomy
pl_PL: Edytuj taksonomię

en: Update Taxonomy
pl_PL: Zaktualizuj taksonomię

en: Add New Taxonomy
pl_PL: Dodaj nową taksonomię

en: New Taxonomy
pl_PL: Nowa taksonomia

en: Ages
pl_PL: Wiek

en: Age
pl_PL: Wiek

en: Search Ages
pl_PL: Szukaj wieku

en: All Ages
pl_PL: Wszystkie wieki

en: Parent Age
pl_PL: Nadrzędny wiek

en: Parent Age:
pl_PL: Nadrzędny wiek:

en: Edit Age
pl_PL: Edytuj wiek

en: Update Age
pl_PL: Zaktualizuj wiek

en: Add New Age
pl_PL: Dodaj nowy wiek

en: New Age
pl_PL: Nowy wiek

en: Daily
pl_PL: Codziennie

en: day
pl_PL: dzień

en: hour
pl_PL: godzina

en: minute
pl_PL: minuta

en: minutes
pl_PL: minuty

en: At least one rate is required to publish the post!
pl_PL: Do opublikowania posta wymagana jest co najmniej jedna stawka!

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
pl_PL: Zapisz stawkę

en: night
pl_PL: noc

en: places
pl_PL: miejsca

en: place
pl_PL: miejsce

en: tickets
pl_PL: bilety

en: ticket
pl_PL: bilet

en: New rate
pl_PL: Nowa stawka

en: Rate Title:
pl_PL: Tytuł stawki:

en: (required)
pl_PL: (wymagane)

en: Date from:
pl_PL: Data od:

en: no limits
pl_PL: bez limitów

en: Date to:
pl_PL: Data do:

en: Rate applies to days:
pl_PL: Stawka dotyczy dni:

en: Start days:
pl_PL: Dni rozpoczęcia:

en: General price
pl_PL: Cena ogólna

en: Price from:
pl_PL: Cena od:

en: days/nights
pl_PL: dni/nocy

en: day/night
pl_PL: dzień/noc

en: Conditional prices
pl_PL: Ceny warunkowe

en: IF
pl_PL: JEŚLI

en: (don't use)
pl_PL: (nie używaj)

en: Add conditional price
pl_PL: Dodaj cenę warunkową

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: General price:
pl_PL: Cena ogólna:

en: Clone
pl_PL: Klonuj

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Rating:
pl_PL: Ocena:

en: Edit Comment
pl_PL: Edytuj komentarz

en: Reply to Comment
pl_PL: Odpowiedz na komentarz

en: Add New Comment
pl_PL: Dodaj nowy komentarz

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Add Comment
pl_PL: Dodaj komentarz

en: Update Comment
pl_PL: Zaktualizuj komentarz

en: Submit Reply
pl_PL: Wyślij odpowiedź

en: by %d reviews
pl_PL: według %d recenzji

en: Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania

en: Search Form builder
pl_PL: Kreator formularza wyszukiwania

en: Search form Tabs
pl_PL: Zakładki formularza wyszukiwania

en: Tab Title:
pl_PL: Tytuł zakładki:

en: Tab slug:
pl_PL: Slug zakładki:

en: Only a-z letters allowed.
pl_PL: Dozwolone tylko litery a-z.

en: Apply to categories (check nothing for all):
pl_PL: Zastosuj do kategorii (nie zaznaczaj nic dla wszystkich):

en: Add new Tab
pl_PL: Dodaj nową zakładkę

en: General settings
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: Show price range picker in Advanced field
pl_PL: Pokaż selektor zakresu cen w polu Zaawansowane

en: Set the current date in the "date from" field by default
pl_PL: Ustaw domyślnie bieżącą datę w polu „data od”

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
pl_PL: Ustaw domyślnie „datę do” na N dni od bieżącej daty (pozostaw puste, aby uniknąć ustawienia domyślnej daty)

en: Managing search form fields
pl_PL: Zarządzanie polami formularza wyszukiwania

en: Save changes in fields
pl_PL: Zapisz zmiany w polach

en: Delete selected tab?
pl_PL: Usunąć wybraną zakładkę?

en: An error occurred while processing...
pl_PL: Wystąpił błąd podczas przetwarzania...

en: Please, fill in the correct data
pl_PL: Proszę, wprowadź poprawne dane

en: categories:
pl_PL: kategorie:

en: Icon classes:
pl_PL: Klasy ikon:

en: advanced field
pl_PL: pole zaawansowane

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: active
pl_PL: aktywne

en: with ages
pl_PL: z wiekiem

en: add time
pl_PL: dodaj czas

en: Feild name
pl_PL: Nazwa pola

en: - without tabs -
pl_PL: - bez zakładek -

en: Keyword
pl_PL: Słowo kluczowe

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Start at
pl_PL: Rozpocznij o

en: End at
pl_PL: Zakończ o

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: BA Book Everything Settings
pl_PL: Ustawienia BA Book Everything

en: BA Settings
pl_PL: Ustawienia BA

en: Addons
pl_PL: Dodatki

en: Demo content
pl_PL: Zawartość demonstracyjna

en: Demo content setup page
pl_PL: Strona konfiguracji zawartości demonstracyjnej

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
pl_PL: To narzędzie pozwoli ci skonfigurować zawartość demonstracyjną, aby ułatwić rozpoczęcie pracy z wtyczką BA Book Everything. Zawartość demonstracyjna obejmuje: zasady rezerwacji, wiek, taksonomię funkcji, kategorie, posty usług, posty miejsc, posty FAQ i posty obiektów rezerwacji. Proszę nie zamykać tej strony podczas instalacji zawartości demonstracyjnej.

en: Setup Demo Content
pl_PL: Skonfiguruj zawartość demonstracyjną

en: Setup ages and taxonomies...
pl_PL: Konfiguracja wieku i taksonomii...

en: Setup images...
pl_PL: Konfiguracja obrazów...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
pl_PL: Konfiguracja miejsc, usług i postów FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
pl_PL: Konfiguracja zasad, kategorii, postów obiektów rezerwacji...

en: Next steps:
pl_PL: Następne kroki:

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
pl_PL: Przejdź do strony %1$sWszystkie elementy%2$s i sprawdź utworzone elementy na stronie frontowej

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
pl_PL: Edytuj zawartość demonstracyjną lub utwórz własną (przeczytaj szczegóły ustawień w %1$sDokumentacji%2$s)

en: Addons for BA Book Everything plugin
pl_PL: Dodatki do wtyczki BA Book Everything

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
pl_PL: Integruje płatności PayPal i kartami kredytowymi (Stripe). Integracja Stripe obsługuje płatności kartą 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay i API żądania płatności.

en: BABE Backoffice
pl_PL: BABE backoffice

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
pl_PL: Narzędzia zarządzania: faktury PDF, rezerwacje z poziomu panelu, edycja/anulowanie zamówień, dodatkowe opłaty, pełny i częściowy zwrot, synchronizacja iCal, eksport zamówień do xlsx, konfigurator e-maili i statusów zamówień.

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
pl_PL: Widget przełącznika walut. Opcje: wymuszenie rezerwacji i płatności w walucie podstawowej, włączanie bramek płatności przy kasie w zależności od waluty.

en: BABE Marketplace
pl_PL: BABE marketplace

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
pl_PL: Rozszerzenie Multi Vendor Marketplace dla wtyczki BA Book Everything przekształca twoją stronę rezerwacji w marketplace.

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
pl_PL: Dodana opcja płatności przelewem bankowym: pokazuje dane do przelewu bankowego przy kasie, potwierdzeniu zamówienia i w e-mailu do klienta.

en: 20+ Payment Gateways
pl_PL: Ponad 20 bramek płatności

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
pl_PL: Sprawdź nasze gotowe integracje z ponad 20 bramkami płatności.

en: Learn more
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
pl_PL: Narzędzia zarządzania: faktury PDF, rezerwacje z poziomu panelu, edycja/anulowanie zamówień, dodatkowe opłaty, pełny i częściowy zwrot, synchronizacja iCal.

en: Date format
pl_PL: Format daty

en: Booking object post slug
pl_PL: Slug postu obiektu rezerwacji

en: Booking object singular name
pl_PL: Nazwa pojedynczego obiektu rezerwacji

en: Booking object general (plural) name
pl_PL: Ogólna nazwa (liczba mnoga) obiektu rezerwacji

en: Booking object menu name
pl_PL: Nazwa menu obiektu rezerwacji

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
pl_PL: Prefiks dla niestandardowych taksonomii (*przed zmianą tej opcji wymagane jest usunięcie wszystkich niestandardowych taksonomii)

en: Select search result page
pl_PL: Wybierz stronę wyników wyszukiwania

en: Services page
pl_PL: Strona usług

en: Checkout page
pl_PL: Strona kasy

en: Confirmation page
pl_PL: Strona potwierdzenia

en: Terms & Conditions page
pl_PL: Strona Warunków i Zasad

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
pl_PL: Strona administratora do potwierdzenia zamówienia (dla ręcznego potwierdzenia dostępności)

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
pl_PL: Strona klienta do potwierdzenia zamówienia (dla ręcznego potwierdzenia dostępności)

en: My Account page
pl_PL: Strona Moje konto

en: Disable My Account page and new user mail?
pl_PL: Wyłączyć stronę Moje konto i e-mail dla nowego użytkownika?

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
pl_PL: Usuń domyślny formularz logowania/rejestracji ze strony „Moje konto” (pozwala to na użycie shortcode formularza logowania innej firmy w treści strony „Moje konto”)

en: Search result: items per page
pl_PL: Wyniki wyszukiwania: elementów na stronę

en: Taxonomy archive page: items per page
pl_PL: Strona archiwum taksonomii: elementów na stronę

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
pl_PL: Zwracaj wyniki wyszukiwania bez sprawdzania dostępności, jeśli nie określono dat

en: Do not include availability calendar data in search results
pl_PL: Nie dołączaj danych kalendarza dostępności w wynikach wyszukiwania

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
pl_PL: Użyj logiki „LUB” podczas wyszukiwania wśród terminów taksonomii

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
pl_PL: Usuń argumenty zapytania wyszukiwania z linków do elementów rezerwacji na stronie wyników wyszukiwania

en: Search result view
pl_PL: Widok wyników wyszukiwania

en: Use minimized version of the main CSS file
pl_PL: Użyj zminimalizowanej wersji głównego pliku CSS

en: Use minimized version of the main JS file
pl_PL: Użyj zminimalizowanej wersji głównego pliku JS

en: Reset settings
pl_PL: Resetuj ustawienia

en: Booking object
pl_PL: Obiekt rezerwacji

en: Use Gutenberg for booking object posts
pl_PL: Użyj Gutenberga dla postów obiektów rezerwacji

en: When service price is 0 display
pl_PL: Gdy cena usługi wynosi 0, wyświetl

en: Maximum number of months in availability calendar
pl_PL: Maksymalna liczba miesięcy w kalendarzu dostępności

en: Show booking object post content in tabs?
pl_PL: Pokazać zawartość postu obiektu rezerwacji w zakładkach?

en: Add meeting points functionality?
pl_PL: Dodać funkcjonalność punktów spotkań?

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
pl_PL: Filtr biblioteki mediów: pokaż tylko załączniki bieżącego użytkownika i niepodłączone media w Bibliotece mediów

en: Remove unitegallery from booking object pages
pl_PL: Usuń unitegallery ze stron obiektów rezerwacji

en: Remove availability calendar from booking object pages
pl_PL: Usuń kalendarz dostępności ze stron obiektów rezerwacji

en: Remove all prices from availability calendar
pl_PL: Usuń wszystkie ceny z kalendarza dostępności

en: Remove price details on hover from availability calendar
pl_PL: Usuń szczegóły cen po najechaniu z kalendarza dostępności

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
pl_PL: Pokaż wszystkie stawki w szczegółach cen po najechaniu w kalendarzu dostępności

en: Remove google map from booking object pages
pl_PL: Usuń mapę Google ze stron obiektów rezerwacji

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
pl_PL: Dodaj znacznik schema.org Product do strony obiektu rezerwacji

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
pl_PL: Generuj 5-gwiazdkową recenzję w znaczniku schema.org Product, jeśli nie znaleziono komentarzy

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
pl_PL: Pozwól tylko klientom, którzy mają udaną rezerwację, na dodanie recenzji (jedna recenzja na rezerwację)

en: Show reviews in tab on booking object page?
pl_PL: Pokazać recenzje w zakładce na stronie obiektu rezerwacji?

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
pl_PL: Szablon komentarzy recenzji (pozostaw puste, aby użyć domyślnego „/comments.php”)

en: Booking form
pl_PL: Formularz rezerwacji

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
pl_PL: Formularz rezerwacji: maksymalna liczba gości dostępnych do wyboru

en: Add services to booking form
pl_PL: Dodaj usługi do formularza rezerwacji

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
pl_PL: Wstępnie wypełnia pole daty w formularzu rezerwacji, zaczynając od najbliższej dostępnej daty

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
pl_PL: Ukryj ceny w polach wyboru gości w formularzu rezerwacji

en: Title for optional services section
pl_PL: Tytuł dla sekcji usług opcjonalnych

en: Title for mandatory services section
pl_PL: Tytuł dla sekcji usług obowiązkowych

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Select base currency
pl_PL: Wybierz walutę podstawową

en: Place of currency symbol in displayed prices
pl_PL: Miejsce symbolu waluty w wyświetlanych cenach

en: Thousand Separator of displayed prices
pl_PL: Separator tysięcy w wyświetlanych cenach

en: Decimal Separator of displayed prices
pl_PL: Separator dziesiętny w wyświetlanych cenach

en: Number of decimal points shown in displayed prices
pl_PL: Liczba miejsc po przecinku pokazywanych w wyświetlanych cenach

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
pl_PL: Etykieta przed kwotą „cena od” na stronie elementu rezerwacji. Użyj „%s”, aby dodać trzyliterowy kod waluty ISO 4217

en: Payments
pl_PL: Płatności

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
pl_PL: Dla wszystkich kolejnych płatności zezwalaj tylko na bramkę płatności, która została użyta do wpłaty zaliczki

en: Activate payment methods
pl_PL: Aktywuj metody płatności

en: Gateway:
pl_PL: Bramka:

en: Add billing address fields to the checkout form
pl_PL: Dodaj pola adresu rozliczeniowego do formularza kasy

en: Disable guest bookings?
pl_PL: Wyłączyć rezerwacje dla gości?

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
pl_PL: Czas oczekiwania przed usunięciem zamówień o statusie „przetwarzanie płatności”, w minutach

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
pl_PL: Pokaż przycisk „Zapłać teraz” na stronie potwierdzenia, jeśli zamówienie ma status „oczekiwanie na płatność” lub „szkic”

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
pl_PL: Pokaż przycisk odświeżania strony na stronie potwierdzenia, jeśli zamówienie ma status „przetwarzanie płatności” lub „oczekiwanie na płatność”

en: Message for status "availability confirmation"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „potwierdzenie dostępności”

en: Message for status "not available"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „niedostępne”

en: Message for status "payment deferred"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „płatność odroczona”

en: Message for status "payment expected"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „oczekiwanie na płatność”

en: Message for status "payment processing"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „przetwarzanie płatności”

en: Message for status "payment received"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „płatność otrzymana”

en: Message for status "draft"
pl_PL: Wiadomość dla statusu „szkic”

en: Emails
pl_PL: E-maile

en: Shop admin email (site admin email by default)
pl_PL: E-mail administratora sklepu (domyślnie e-mail administratora witryny)

en: Emails template settings
pl_PL: Ustawienia szablonu e-maili

en: Logo image
pl_PL: Obraz logo

en: Header image
pl_PL: Obraz nagłówka

en: Footer text (contacts, etc.)
pl_PL: Tekst stopki (kontakty itp.)

en: Credits text (copyright, etc.)
pl_PL: Tekst praw autorskich (copyright itp.)

en: Customer account created email
pl_PL: E-mail utworzenia konta klienta

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Body title
pl_PL: Tytuł treści

en: Body message
pl_PL: Treść wiadomości

en: Customer password reseted email
pl_PL: E-mail resetowania hasła klienta

en: Emails color scheme
pl_PL: Schemat kolorów e-maili

en: Font color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Titles color
pl_PL: Kolor tytułów

en: Links color
pl_PL: Kolor linków

en: Button default color
pl_PL: Domyślny kolor przycisku

en: Confirm button color
pl_PL: Kolor przycisku potwierdzenia

en: Cancel button color
pl_PL: Kolor przycisku anulowania

en: Change button color
pl_PL: Kolor przycisku zmiany

en: Google map
pl_PL: Mapa Google

en: Add google map functionality?
pl_PL: Dodać funkcjonalność mapy Google?

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
pl_PL: Klucz API Google (zobacz %1$sdokumentację Google Maps API%2$s, aby uzyskać szczegóły). Musisz aktywować następujące biblioteki w swoim API Google Maps: places, marker, routes

en: Map zoom
pl_PL: Powiększenie mapy

en: Map start latitude
pl_PL: Początkowa szerokość geograficzna mapy

en: Map start Longitude
pl_PL: Początkowa długość geograficzna mapy

en: Select map marker
pl_PL: Wybierz znacznik mapy

en: Customer New order email
pl_PL: E-mail nowego zamówienia dla klienta

en: Customer order updated email
pl_PL: E-mail aktualizacji zamówienia dla klienta

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
pl_PL: Klient czeka na potwierdzenie dostępności po stronie administratora

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
pl_PL: Klient musi potwierdzić lub odrzucić zmiany w rezerwacji

en: Customer order to pay email
pl_PL: E-mail zamówienia do zapłaty dla klienta

en: Customer order rejected email
pl_PL: E-mail odrzucenia zamówienia dla klienta

en: Customer canceled the order email
pl_PL: E-mail anulowania zamówienia przez klienta

en: Admin New order email
pl_PL: E-mail nowego zamówienia dla administratora

en: Admin order updated email
pl_PL: E-mail aktualizacji zamówienia dla administratora

en: Admin availability confirmation email
pl_PL: E-mail potwierdzenia dostępności dla administratora

en: Admin order canceled email
pl_PL: E-mail anulowania zamówienia dla administratora

en: Upload
pl_PL: Prześlij

en: Custom Image
pl_PL: Niestandardowy obraz

en: Upload Image
pl_PL: Prześlij obraz

en: Left
pl_PL: Z lewej

en: Right
pl_PL: Z prawej

en: Left with space
pl_PL: Z lewej z odstępem

en: Right with space
pl_PL: Z prawej z odstępem

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
pl_PL: Zaznacz to pole i kliknij przycisk „Zapisz zmiany”, aby zresetować wszystkie ustawienia do ich wartości domyślnych. <strong>Wszystkie niestandardowe ustawienia zostaną utracone!</strong>

en: Full
pl_PL: Pełny

en: Grid
pl_PL: Siatka

en: Booking Object
pl_PL: Obiekt rezerwacji

en: Booking Objects
pl_PL: Obiekty rezerwacji

en: Add Extra
pl_PL: Dodaj dodatkowo

en: Mandatory services
pl_PL: Usługi obowiązkowe

[ctx: item price from label]
en: From %s
pl_PL: Od %s

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
pl_PL: Twoje zamówienie czeka na potwierdzenie dostępności, zostaniesz powiadomiony e-mailem, gdy będzie gotowe. Dziękujemy!

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
pl_PL: Przepraszamy, ale wybrane przez Ciebie elementy nie są dostępne w wybranych terminach/godzinach. Proszę, wyszukaj inne terminy/godziny lub elementy i utwórz nowe zamówienie.

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
pl_PL: Twoje zamówienie zostało zakończone i przyjęte, a e-mail z potwierdzeniem został do Ciebie wysłany. Zapłacisz pełną kwotę później. Dziękujemy!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
pl_PL: Twoje zamówienie zostało potwierdzone, ale nie zakończone. Aby zakończyć zamówienie, kliknij poniższy link, aby dokonać płatności.

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
pl_PL: Twoje zamówienie zostało potwierdzone, a Twoja płatność jest przetwarzana. Dziękujemy!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
pl_PL: Twoje zamówienie zostało zakończone, Twoja płatność została otrzymana, a e-mail z potwierdzeniem został do Ciebie wysłany. Dziękujemy!

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
pl_PL: Twoja rezerwacja nie została opłacona ani potwierdzona. Kliknij link, aby dokończyć rezerwację.

en: Order #%s updated
pl_PL: Zamówienie #%s zaktualizowane

en: Order updated. Please, find details below.
pl_PL: Zamówienie zaktualizowane. Poniżej znajdziesz szczegóły.

en: New order #%s
pl_PL: Nowe zamówienie #%s

en: You have new order. Please, find details below.
pl_PL: Masz nowe zamówienie. Poniżej znajdziesz szczegóły.

en: New booking request for %1$s
pl_PL: Nowa prośba o rezerwację dla %1$s

en: New booking request
pl_PL: Nowa prośba o rezerwację

en: You have new booking request. Please, find details below.
pl_PL: Masz nową prośbę o rezerwację. Poniżej znajdziesz szczegóły.

en: Availability request
pl_PL: Prośba o dostępność

en: New Order is waiting for confirmation
pl_PL: Nowe zamówienie czeka na potwierdzenie

en: Please, confirm or reject this Order.
pl_PL: Proszę, potwierdź lub odrzuć to zamówienie.

en: Action required to your order #%s
pl_PL: Wymagane działanie dotyczące twojego zamówienia #%s

en: Important changes to your order
pl_PL: Ważne zmiany w twoim zamówieniu

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
pl_PL: Witaj, %1$s
    
    W twoim zamówieniu zaszły zmiany, które wymagają twojej uwagi i opinii. Przeczytaj poniższe szczegóły i użyj przycisków poniżej, aby poinformować nas o swojej decyzji.

en: Your order #%s
pl_PL: Twoje zamówienie #%s

en: New Order created
pl_PL: Utworzono nowe zamówienie

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
pl_PL: Witaj, %s
    
    Dziękujemy za rezerwację! Twoje zamówienie oczekuje na potwierdzenie dostępności. Wyślemy ci potwierdzenie tak szybko, jak to możliwe.

en: Your order #%s is updated
pl_PL: Twoje zamówienie #%s zostało zaktualizowane

en: Your order has been updated
pl_PL: Twoje zamówienie zostało zaktualizowane

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
pl_PL: Witaj, %1$s
    
    Twoje zamówienie zostało zaktualizowane. Poniżej znajdziesz szczegóły.

en: Your order has been received
pl_PL: Otrzymaliśmy twoje zamówienie

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
pl_PL: Witaj, %1$s
    
    Dziękujemy za rezerwację! Twoje zamówienie zostało przyjęte.

en: Your order is waiting for payment
pl_PL: Twoje zamówienie oczekuje na płatność

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
pl_PL: Witaj, %1$s
    
    Twoje zamówienie jest potwierdzone, ale nie ukończone. Aby ukończyć zamówienie, kliknij poniższy link, aby dokonać płatności. Kwota do zapłaty to %2$s.

en: Selected items are not available
pl_PL: Wybrane pozycje nie są dostępne

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
pl_PL: Witaj, %s
    
    Przepraszamy, ale wybrane przez ciebie pozycje nie są dostępne w wybranych terminach/godzinach. Możesz poszukać innych terminów/godzin lub pozycji i utworzyć nowe zamówienie.

en: Your account details
pl_PL: Szczegóły twojego konta

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
pl_PL: Witaj, %s
    
    Dziękujemy za rezerwację! Możesz użyć tego loginu/hasła do zarządzania swoimi rezerwacjami:

en: Your password has been reset
pl_PL: Twoje hasło zostało zresetowane

en: Your password has been reset.
pl_PL: Twoje hasło zostało zresetowane.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
pl_PL: Witaj, %s
    
    Twoje hasło zostało zresetowane. Możesz użyć tego nowego hasła do zarządzania swoim kontem:

en: Order # %1$s was canceled
pl_PL: Zamówienie # %1$s zostało anulowane

en: Order has been canceled
pl_PL: Zamówienie zostało anulowane

en: The order has been canceled:
pl_PL: Zamówienie zostało anulowane:

en: Your order was canceled
pl_PL: Twoje zamówienie zostało anulowane

en: Your order has been canceled
pl_PL: Twoje zamówienie zostało anulowane

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
pl_PL: Witaj, %1$s
    
    Twoje zamówienie zostało anulowane:

en: Single rating
pl_PL: Pojedyncza ocena

en: Filters
pl_PL: Filtry

en: Apply filters
pl_PL: Zastosuj filtry

en: Edit %s taxonomy
pl_PL: Edytuj taksonomię %s

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
pl_PL: <strong>Błąd</strong>: Nie ma konta z tym adresem e-mail.

en: Book Everything
pl_PL: Book everything

en: Section title
pl_PL: Tytuł sekcji

en: Title Icon
pl_PL: Ikona tytułu

en: Section text
pl_PL: Tekst sekcji

en: Optional. Will be displayed before items
pl_PL: Opcjonalnie. Będzie wyświetlany przed pozycjami

en: Item Category
pl_PL: Kategoria pozycji

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
pl_PL: Pokaż tylko wybrane pozycje. Wpisz tytuł pozycji, aby zobaczyć sugestie

en: Per Page
pl_PL: Na stronę

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
pl_PL: Ile pozycji na stronę pokazać (-1, aby pokazać wszystkie pozycje)

en: Order By
pl_PL: Sortuj według

en: Post date
pl_PL: Data publikacji

en: Post modified date
pl_PL: Data modyfikacji wpisu

en: Menu order
pl_PL: Kolejność w menu

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
pl_PL: Określa rosnącą lub malejącą kolejność. Domyślnie DESC

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Show items which are available from selected date.
pl_PL: Pokaż pozycje, które są dostępne od wybranej daty.

en: Show items which are available up to selected date.
pl_PL: Pokaż pozycje, które są dostępne do wybranej daty.

en: Extra class name
pl_PL: Dodatkowa nazwa klasy

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
pl_PL: Stylizuj konkretny element zawartości inaczej - dodaj nazwę klasy i odwołaj się do niej w niestandardowym CSS.

en: Section background image
pl_PL: Obraz tła sekcji

en: Item address map
pl_PL: Mapa adresu pozycji

en: Item calendar
pl_PL: Kalendarz pozycji

en: Item Questions & Answers
pl_PL: Pytania i odpowiedzi dotyczące pozycji

en: Item price
pl_PL: Cena pozycji

en: Item slideshow
pl_PL: Pokaz slajdów pozycji

en: Item rating
pl_PL: Ocena pozycji

en: Item Description step-by-step
pl_PL: Opis pozycji krok po kroku

en: Listing
pl_PL: Lista

en: Add taxonomy filter
pl_PL: Dodaj filtr taksonomii

en: With sorting option
pl_PL: Z opcją sortowania

en: Add pagination
pl_PL: Dodaj paginację

en: Search form
pl_PL: Formularz wyszukiwania

en: BA Booking Form
pl_PL: Formularz rezerwacji BA

en: Show Booking form on the booking item page
pl_PL: Pokaż formularz rezerwacji na stronie pozycji do rezerwacji

en: BA Price Filter
pl_PL: Filtr cen BA

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
pl_PL: Pokazuje suwak filtra cen w widgecie, który pozwala zawęzić listę wyświetlanych pozycji

en: BA Search filter reset button
pl_PL: Przycisk resetowania filtra wyszukiwania BA

en: Show Search filter reset button
pl_PL: Pokaż przycisk resetowania filtra wyszukiwania

en: Button title:
pl_PL: Tytuł przycisku:

en: BA Search filter
pl_PL: Filtr wyszukiwania BA

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
pl_PL: Filtruj wyniki wyszukiwania według terminów z wybranej taksonomii

en: Taxonomy:
pl_PL: Taksonomia:

en: BA Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania BA

en: Show Search form
pl_PL: Pokaż formularz wyszukiwania
