BA Book Everything 1.3.27 - en to pt_BR translation catalogue (1637 entries)

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
pt_BR: Ops...

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
pt_BR: Algo deu errado!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
pt_BR: A página será recarregada

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
pt_BR: Feito!

[ctx: admin modal messages]
en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Add rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Update rule
pt_BR: Atualizar regra

en: Booking rules
pt_BR: Regras de reserva

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Title
pt_BR: Título

en: Basic booking period
pt_BR: Período básico de reserva

en: Use Ages
pt_BR: Usar idades

en: Payment model
pt_BR: Modelo de pagamento

en: Deposit, %
pt_BR: Depósito, %

en: Hold
pt_BR: Retenção

en: Stop booking .. hours before the start
pt_BR: Parar reservas .. horas antes do início

en: Booking mode
pt_BR: Modo de reserva

en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: hours
pt_BR: horas

en:  before the start
pt_BR:  antes do início

en: deposit
pt_BR: depósito

en: deposit and full
pt_BR: depósito e total

en: full
pt_BR: total

en: single custom
pt_BR: personalizado único

en: recurrent custom
pt_BR: personalizado recorrente

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: 1 month
pt_BR: 1 mês

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 1 night
pt_BR: 1 noite

en: Stop booking
pt_BR: Parar reservas

en: Edit this rule
pt_BR: Editar esta regra

en: Delete this rule
pt_BR: Excluir esta regra

en: An error occurred while deleting the rule
pt_BR: Ocorreu um erro ao excluir a regra

en: Add new booking rule
pt_BR: Adicionar nova regra de reserva

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
pt_BR: Reter após cada reserva para ações de serviço (aplicado apenas ao período de reserva de 1 dia)

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
pt_BR: Parar reservas .. horas antes do início (aplicado apenas ao período de reserva personalizado recorrente)

en: Use Age categories for prices?
pt_BR: Usar categorias de idade para preços?

en: not used
pt_BR: não usado

en: Single custom (one-time events, etc.)
pt_BR: Personalizado único (eventos únicos, etc.)

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
pt_BR: Personalizado recorrente (agenda semanal para passeios, eventos, etc.)

en: days
pt_BR: dias

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
pt_BR: 1 dia (carros, bicicletas, etc.)

en: nights
pt_BR: noites

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
pt_BR: 1 noite (hotéis, apartamentos, albergues, etc.)

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
pt_BR: 1 hora (aluguel por hora: bicicletas, equipamentos esportivos, etc.)

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
pt_BR: horas. 0 ou nada para nenhum período de retenção.

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Pay deposit amount
pt_BR: Pagar valor do depósito

en: Pay full amount
pt_BR: Pagar valor total

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
pt_BR: Pagar depósito ou valor total (o cliente escolherá)

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
pt_BR: Sim (apenas para período básico de reserva de 1 mês e modo de pagamento total)

en: Object booking
pt_BR: Reserva de objeto

en: Places booking
pt_BR: Reserva de lugares

en: Tickets booking
pt_BR: Reserva de ingressos

en: Request for price and details
pt_BR: Solicitar preço e detalhes

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Feb
pt_BR: Fev

en: Apr
pt_BR: Abr

en: Aug
pt_BR: Ago

en: Sep
pt_BR: Set

en: Oct
pt_BR: Out

en: Dec
pt_BR: Dez

en: Sun
pt_BR: Dom

en: Mon
pt_BR: Seg

en: Tue
pt_BR: Ter

en: Wed
pt_BR: Qua

en: Thu
pt_BR: Qui

en: Fri
pt_BR: Sex

en: Sat
pt_BR: Sáb

en: Mo
pt_BR: Sg

en: Tu
pt_BR: Te

en: We
pt_BR: Qa

en: Th
pt_BR: Qi

en: Fr
pt_BR: Sx

en: Sa
pt_BR: Sb

en: Su
pt_BR: Dm

en: Select...
pt_BR: Selecionar...

en: Coupon Code (unique)
pt_BR: Código do cupom (único)

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Percent,
pt_BR: Porcentagem,

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
pt_BR: Será usado por padrão se ambos os campos de valor e porcentagem forem preenchidos.

en: Amount,
pt_BR: Valor,

en: Number of uses
pt_BR: Número de usos

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
pt_BR: Limite no número de usos (0 para ilimitado)

en: Apply only to selected items
pt_BR: Aplicar apenas aos itens selecionados

en: Apply only to items with booking category
pt_BR: Aplicar apenas aos itens com categoria de reserva

en: Expiration date
pt_BR: Data de expiração

en: General,
pt_BR: Geral,

en: price by age (used instead of the general):
pt_BR: preço por idade (usado em vez do geral):

en: Recalculate rating
pt_BR: Recalcular classificação

en: Days
pt_BR: Dias

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Discount, %
pt_BR: Desconto, %

en: Date from
pt_BR: Data de início

en: Date to
pt_BR: Data de término

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Get data from Google API
pt_BR: Obter dados da API do Google

en: Enter address here
pt_BR: Digite o endereço aqui

en: Get address
pt_BR: Obter endereço

en: Day of the week
pt_BR: Dia da semana

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Add time to schedule
pt_BR: Adicionar horário à agenda

en: Save schedule
pt_BR: Salvar agenda

en: Number of items
pt_BR: Número de itens

en: Number of the same rooms, cars, etc.
pt_BR: Número de quartos, carros iguais, etc.

en: Object code (unique)
pt_BR: Código do objeto (único)

en: any unique character set for identification
pt_BR: qualquer conjunto de caracteres único para identificação

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
pt_BR: Parar reservas .. horas antes do início (opcional)

en: Start Time
pt_BR: Hora de início

en: End Time
pt_BR: Hora de término

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Schedule section
pt_BR: Seção de agenda

en: Available time from
pt_BR: Horário disponível a partir de

en: Leave blank to allow any time
pt_BR: Deixe em branco para permitir qualquer horário

en: Business time
pt_BR: Horário comercial

en: Available time to
pt_BR: Horário disponível até

en: Schedule
pt_BR: Agenda

en: Order Number (unique)
pt_BR: Número do pedido (único)

en: Total amount,
pt_BR: Valor total,

en: Coupon number
pt_BR: Número do cupom

en: Applied coupon number
pt_BR: Número do cupom aplicado

en: Applied coupon amount,
pt_BR: Valor do cupom aplicado,

en: Expected Prepaid amount,
pt_BR: Valor de pré-pagamento esperado,

en: Get the rest amount
pt_BR: Obter o valor restante

en: Prepaid received,
pt_BR: Pré-pagamento recebido,

en: Order clarification from the administrator to the client
pt_BR: Esclarecimento do pedido do administrador para o cliente

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
pt_BR: Será mostrado nos detalhes do pedido e nos emails para o cliente

en: Order items
pt_BR: Itens do pedido

en: Customer contacts
pt_BR: Contatos do cliente

en: Extra guest contacts
pt_BR: Contatos de hóspedes extras

en: Extra guest
pt_BR: Hóspede extra

en: Add guest data
pt_BR: Adicionar dados do hóspede

en: Remove guest data
pt_BR: Remover dados do hóspede

en: Enter title here
pt_BR: Digite o título aqui

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Service type
pt_BR: Tipo de serviço

en: Price type
pt_BR: Tipo de preço

en: Amount
pt_BR: Valor

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
pt_BR: Porcentagens da reserva (apenas para tipo de serviço por Reserva)

en: Prices
pt_BR: Preços

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
pt_BR: Usar apenas a idade principal para calcular o número total de hóspedes em preços condicionais

en: Is mandatory?
pt_BR: É obrigatório?

en: Allow to select quantity?
pt_BR: Permitir selecionar quantidade?

en: Maximum quantity
pt_BR: Quantidade máxima

en: Use this title instead of 0 price
pt_BR: Usar este título em vez de preço 0

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Price
pt_BR: Preço

en: Street, etc.
pt_BR: Rua, etc.

en: Address description (optional)
pt_BR: Descrição do endereço (opcional)

en: Featured image
pt_BR: Imagem em destaque

en: Slideshow Images
pt_BR: Imagens do slideshow

en: Slideshow Image
pt_BR: Imagem do slideshow

en: Add slideshow image
pt_BR: Adicionar imagem ao slideshow

en: Remove image
pt_BR: Remover imagem

en: Image file
pt_BR: Arquivo de imagem

en: Image description (optional)
pt_BR: Descrição da imagem (opcional)

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Available from Date
pt_BR: Disponível a partir da data

en: Basic settings
pt_BR: Configurações básicas

en: Available to Date
pt_BR: Disponível até a data

en: Cyclic availability: start after every N days
pt_BR: Disponibilidade cíclica: iniciar após cada N dias

en: Blank or 0 to skip this option
pt_BR: Em branco ou 0 para ignorar esta opção

en: Cyclic availability: available N days after start
pt_BR: Disponibilidade cíclica: disponível N dias após o início

en: Used if previous field value > 1
pt_BR: Usado se o valor do campo anterior > 1

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
pt_BR: Data incluída {#} (se inserida, outras serão excluídas)

en: Include more dates to the schedule
pt_BR: Incluir mais datas na agenda

en: Remove date
pt_BR: Remover data

en: Date to include
pt_BR: Data para incluir

en: Excluded Date
pt_BR: Data excluída

en: Exclude more dates from schedule
pt_BR: Excluir mais datas da agenda

en: Date to exclude
pt_BR: Data para excluir

en: Minimum number of Guests
pt_BR: Número mínimo de hóspedes

en: Maximum number of Guests
pt_BR: Número máximo de hóspedes

en: Confirm item availability
pt_BR: Confirmar disponibilidade do item

en: Use global settings
pt_BR: Usar configurações globais

en: Automatically
pt_BR: Automaticamente

en: Manually (by dashboard or e-mail)
pt_BR: Manualmente (por painel ou e-mail)

en: Select category to setup other post fields
pt_BR: Selecione a categoria para configurar outros campos de post

en: Sorry, no terms could be found.
pt_BR: Desculpe, nenhum termo foi encontrado.

en: Fixed Deposit amount,
pt_BR: Valor fixo de depósito,

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
pt_BR: Exigir pagamento integral quando houver menos do que o número especificado de dias restantes antes do início da reserva (dias, opcional)

en: leave blank to ignore
pt_BR: deixe em branco para ignorar

en: Discount (optional)
pt_BR: Desconto (opcional)

en: applies to all prices
pt_BR: aplica-se a todos os preços

en: Fees
pt_BR: Taxas

en: Fees section
pt_BR: Seção de taxas

en: Last available booking time for the current date, H:i
pt_BR: Último horário disponível para reserva na data atual, H:i

en: Booking rules section
pt_BR: Seção de regras de reserva

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
pt_BR: Bloquear número específico de dias após cada reserva para fins de limpeza

en: Address section
pt_BR: Seção de endereço

en: Meeting place
pt_BR: Local de encontro

en: Main address
pt_BR: Endereço principal

en: Meeting point
pt_BR: Ponto de encontro

en: Customer address
pt_BR: Endereço do cliente

en: Add meeting point
pt_BR: Adicionar ponto de encontro

en: Remove meeting point
pt_BR: Remover ponto de encontro

en: Place
pt_BR: Local

en: Difference with the main time
pt_BR: Diferença com o horário principal

en: Step
pt_BR: Etapa

en: Add %s description
pt_BR: Adicionar descrição de %s

en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Remove %s
pt_BR: Remover %s

en:  section
pt_BR:  seção

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Taxonomies and Other fields
pt_BR: Taxonomias e outros campos

en: Service selection method
pt_BR: Método de seleção de serviço

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção

en: Radio
pt_BR: Botão de opção

en: Services section
pt_BR: Seção de serviços

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Questions & Answers section
pt_BR: Seção de perguntas e respostas

en: Custom section
pt_BR: Seção personalizada

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
pt_BR: Classe Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Related items
pt_BR: Itens relacionados

en: Recalculate Rating
pt_BR: Recalcular avaliação

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Ages Metabox
pt_BR: Metabox de idades

en: Order (1, 2, etc.), *required
pt_BR: Ordem (1, 2, etc.), *obrigatório

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
pt_BR: Com o menor número será a idade principal, outros serão ordenados por ASC

en: Categories Metabox
pt_BR: Metabox de categorias

en: Available days
pt_BR: Dias disponíveis

en: Setup available days template
pt_BR: Configurar modelo de dias disponíveis

en: Excluded dates
pt_BR: Datas excluídas

en: Disable availability of all booking items for these dates
pt_BR: Desativar disponibilidade de todos os itens de reserva para estas datas

en: Booking rule
pt_BR: Regra de reserva

en: Add checkout fields for all guests
pt_BR: Adicionar campos de checkout para todos os hóspedes

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
pt_BR: O usuário será solicitado a inserir nomes de todos os hóspedes em ordem

en: Make extra checkout fields mandatory
pt_BR: Tornar campos extras de checkout obrigatórios

en: User must fill all extended guest data to finish order
pt_BR: O usuário deve preencher todos os dados estendidos do hóspede para finalizar o pedido

en: Remove guests from booking form
pt_BR: Remover hóspedes do formulário de reserva

en: Add taxes?
pt_BR: Adicionar impostos?

en: Taxes, %
pt_BR: Impostos, %

en: Taxes title
pt_BR: Título dos impostos

en: Add services?
pt_BR: Adicionar serviços?

en: Services title
pt_BR: Título dos serviços

en: Add FAQ?
pt_BR: Adicionar FAQ?

en: FAQ title
pt_BR: Título da FAQ

en: Include taxonomies
pt_BR: Incluir taxonomias

en: Add step by step description?
pt_BR: Adicionar descrição passo a passo?

en: Step title
pt_BR: Título da etapa

en: Add address field?
pt_BR: Adicionar campo de endereço?

en: Add Google map to booking objects?
pt_BR: Adicionar mapa do Google aos objetos de reserva?

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Upload or add multiple images.
pt_BR: Carregar ou adicionar múltiplas imagens.

en: Delete these dates
pt_BR: Excluir estas datas

en: Action
pt_BR: Ação

en: Exclude new dates:
pt_BR: Excluir novas datas:

en: from
pt_BR: de

en: to
pt_BR: até

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Taxonomies Metabox
pt_BR: Metabox de taxonomias

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
pt_BR: Mapa do Google: adicionar campos de latitude/longitude aos termos?

en: Terms selection mode
pt_BR: Modo de seleção de termos

en: Multi select
pt_BR: Multi seleção

en: Single radio
pt_BR: Botão de opção único

en: Single select
pt_BR: Seleção única

en: Front-end style
pt_BR: Estilo de front-end

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Comma-separated text
pt_BR: Texto separado por vírgulas

en: 3-column list
pt_BR: Lista de 3 colunas

en: 2-column list
pt_BR: Lista de 2 colunas

en: 1-column list
pt_BR: Lista de 1 coluna

en: Front-end custom class
pt_BR: Classe personalizada de front-end

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Location Latitude
pt_BR: Latitude da localização

en: Location Longitude
pt_BR: Longitude da localização

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
pt_BR: Disponibilizar termos de todos os níveis da hierarquia para seleção

en: Icon image
pt_BR: Imagem do ícone

en: Icon image width, px
pt_BR: Largura da imagem do ícone, px

en: 0 to auto width
pt_BR: 0 para largura automática

en: Icon image height, px
pt_BR: Altura da imagem do ícone, px

en: 0 to auto height
pt_BR: 0 para altura automática

en: Limit of uses
pt_BR: Limite de usos

en: Coupons
pt_BR: Cupons

en: Activate Coupons
pt_BR: Ativar cupons

en: Default coupon expires in (days)
pt_BR: Cupom padrão expira em (dias)

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Used
pt_BR: Usado

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: United Arab Emirates dirham
pt_BR: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: Afghan afghani
pt_BR: Afegane afegão

en: Albanian lek
pt_BR: Lek albanês

en: Armenian dram
pt_BR: Dram armênio

en: Netherlands Antillean guilder
pt_BR: Florim das Antilhas Holandesas

en: Angolan kwanza
pt_BR: Kwanza angolano

en: Argentine peso
pt_BR: Peso argentino

en: Australian dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Aruban florin
pt_BR: Florim arubano

en: Azerbaijani manat
pt_BR: Manat azerbaijano

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pt_BR: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Barbadian dollar
pt_BR: Dólar barbadiano

en: Bangladeshi taka
pt_BR: Taka bengali

en: Bulgarian lev
pt_BR: Lev búlgaro

en: Bahraini dinar
pt_BR: Dinar bareinita

en: Burundian franc
pt_BR: Franco burundiano

en: Bermudian dollar
pt_BR: Dólar bermudense

en: Brunei dollar
pt_BR: Dólar bruneano

en: Bolivian boliviano
pt_BR: Boliviano boliviano

en: Brazilian real
pt_BR: Real brasileiro

en: Bahamian dollar
pt_BR: Dólar bahamense

en: Bhutanese ngultrum
pt_BR: Ngultrum butanês

en: Botswana pula
pt_BR: Pula botsuanesa

en: Belarusian ruble
pt_BR: Rublo bielorrusso

en: Belize dollar
pt_BR: Dólar belizenho

en: Canadian dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Congolese franc
pt_BR: Franco congolês

en: Swiss franc
pt_BR: Franco suíço

en: Chilean peso
pt_BR: Peso chileno

en: Chinese yuan
pt_BR: Yuan chinês

en: Colombian peso
pt_BR: Peso colombiano

en: Costa Rican col&oacute;n
pt_BR: Colón costarriquenho

en: Cuban convertible peso
pt_BR: Peso cubano conversível

en: Cuban peso
pt_BR: Peso cubano

en: Cape Verdean escudo
pt_BR: Escudo cabo-verdiano

en: Czech koruna
pt_BR: Coroa tcheca

en: Djiboutian franc
pt_BR: Franco djibutiano

en: Danish krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Dominican peso
pt_BR: Peso dominicano

en: Algerian dinar
pt_BR: Dinar argelino

en: Egyptian pound
pt_BR: Libra egípcia

en: Eritrean nakfa
pt_BR: Nakfa eritreu

en: Ethiopian birr
pt_BR: Birr etíope

en: Fijian dollar
pt_BR: Dólar fijiano

en: Falkland Islands pound
pt_BR: Libra das Ilhas Malvinas

en: Pound sterling
pt_BR: Libra esterlina

en: Georgian lari
pt_BR: Lari georgiano

en: Guernsey pound
pt_BR: Libra de Guernsey

en: Ghana cedi
pt_BR: Cedi ganês

en: Gibraltar pound
pt_BR: Libra gibraltarina

en: Gambian dalasi
pt_BR: Dalasi gambiano

en: Guinean franc
pt_BR: Franco guineense

en: Guatemalan quetzal
pt_BR: Quetzal guatemalteco

en: Guyanese dollar
pt_BR: Dólar guianense

en: Hong Kong dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Honduran lempira
pt_BR: Lempira hondurenha

en: Croatian kuna
pt_BR: Kuna croata

en: Haitian gourde
pt_BR: Gourde haitiano

en: Hungarian forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Indonesian rupiah
pt_BR: Rupia indonésia

en: Israeli new shekel
pt_BR: Novo shekel israelense

en: Manx pound
pt_BR: Libra manesa

en: Indian rupee
pt_BR: Rupia indiana

en: Iraqi dinar
pt_BR: Dinar iraquiano

en: Iranian rial
pt_BR: Rial iraniano

en: Icelandic kr&oacute;na
pt_BR: Coroa islandesa

en: Jersey pound
pt_BR: Libra de Jersey

en: Jamaican dollar
pt_BR: Dólar jamaicano

en: Jordanian dinar
pt_BR: Dinar jordaniano

en: Japanese yen
pt_BR: Iene japonês

en: Kenyan shilling
pt_BR: Xelim queniano

en: Kyrgyzstani som
pt_BR: Som quirguiz

en: Cambodian riel
pt_BR: Riel cambojano

en: Comorian franc
pt_BR: Franco comoriano

en: North Korean won
pt_BR: Won norte-coreano

en: South Korean won
pt_BR: Won sul-coreano

en: Kuwaiti dinar
pt_BR: Dinar kuwaitiano

en: Cayman Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Cayman

en: Kazakhstani tenge
pt_BR: Tenge cazaque

en: Lao kip
pt_BR: Kip laosiano

en: Lebanese pound
pt_BR: Libra libanesa

en: Sri Lankan rupee
pt_BR: Rupia cingalesa

en: Liberian dollar
pt_BR: Dólar liberiano

en: Lesotho loti
pt_BR: Loti lesotiano

en: Libyan dinar
pt_BR: Dinar líbio

en: Moroccan dirham
pt_BR: Dirham marroquino

en: Moldovan leu
pt_BR: Leu moldavo

en: Malagasy ariary
pt_BR: Ariary malgaxe

en: Macedonian denar
pt_BR: Denar macedônio

en: Burmese kyat
pt_BR: Quiate birmanês

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pt_BR: Tugrik mongol

en: Macanese pataca
pt_BR: Pataca macaense

en: Mauritanian ouguiya
pt_BR: Ouguiya mauritana

en: Mauritian rupee
pt_BR: Rupia mauriciana

en: Maldivian rufiyaa
pt_BR: Rufiyaa maldívia

en: Malawian kwacha
pt_BR: Kwacha malauiana

en: Mexican peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Malaysian ringgit
pt_BR: Ringgit malaio

en: Mozambican metical
pt_BR: Metical moçambicano

en: Namibian dollar
pt_BR: Dólar namibiano

en: Nigerian naira
pt_BR: Naira nigeriana

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pt_BR: Córdoba nicaraguense

en: Norwegian krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Nepalese rupee
pt_BR: Rupia nepalesa

en: New Zealand dollar
pt_BR: Dólar neozelandês

en: Omani rial
pt_BR: Rial omanense

en: Panamanian balboa
pt_BR: Balboa panamenho

en: Peruvian nuevo sol
pt_BR: Novo sol peruano

en: Papua New Guinean kina
pt_BR: Kina papuásia

en: Philippine peso
pt_BR: Peso filipino

en: Pakistani rupee
pt_BR: Rupia paquistanesa

en: Polish z&#x142;oty
pt_BR: Złoty polonês

en: Transnistrian ruble
pt_BR: Rublo transdniestriano

en: Paraguayan guaran&iacute;
pt_BR: Guarani paraguaio

en: Qatari riyal
pt_BR: Rial catariano

en: Romanian leu
pt_BR: Leu romeno

en: Serbian dinar
pt_BR: Dinar sérvio

en: Russian ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Rwandan franc
pt_BR: Franco ruandês

en: Saudi riyal
pt_BR: Rial saudita

en: Solomon Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Salomão

en: Seychellois rupee
pt_BR: Rupia seichelense

en: Sudanese pound
pt_BR: Libra sudanesa

en: Swedish krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Singapore dollar
pt_BR: Dólar singapuriano

en: Saint Helena pound
pt_BR: Libra de Santa Helena

en: Sierra Leonean leone
pt_BR: Leone de Serra Leoa

en: Somali shilling
pt_BR: Xelim somali

en: Surinamese dollar
pt_BR: Dólar surinamês

en: South Sudanese pound
pt_BR: Libra sul-sudanesa

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pt_BR: Dobra de São Tomé e Príncipe

en: Syrian pound
pt_BR: Libra síria

en: Swazi lilangeni
pt_BR: Lilangeni suazi

en: Thai baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Tajikistani somoni
pt_BR: Somoni tajique

en: Turkmenistan manat
pt_BR: Manat turcomeno

en: Tunisian dinar
pt_BR: Dinar tunisiano

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pt_BR: Paʻanga tonganesa

en: Turkish lira
pt_BR: Lira turca

en: Trinidad and Tobago dollar
pt_BR: Dólar de Trinidad e Tobago

en: New Taiwan dollar
pt_BR: Novo dólar taiwanês

en: Tanzanian shilling
pt_BR: Xelim tanzaniano

en: Ukrainian hryvnia
pt_BR: Hryvnia ucraniana

en: Ugandan shilling
pt_BR: Xelim ugandês

en: United States dollar
pt_BR: Dólar americano

en: Uruguayan peso
pt_BR: Peso uruguaio

en: Uzbekistani som
pt_BR: Som uzbeque

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt_BR: Bolívar venezuelano

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pt_BR: Đồng vietnamita

en: Vanuatu vatu
pt_BR: Vatu vanuatuense

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pt_BR: Tālā samoano

en: Central African CFA franc
pt_BR: Franco CFA da África Central

en: East Caribbean dollar
pt_BR: Dólar do Caribe Oriental

en: West African CFA franc
pt_BR: Franco CFA da África Ocidental

en: CFP franc
pt_BR: Franco CFP

en: Yemeni rial
pt_BR: Rial iemenita

en: South African rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: Zambian kwacha
pt_BR: Kwacha zambiana

en: Order #
pt_BR: Pedido #

en: Customer details
pt_BR: Detalhes do cliente

en: Inquiry about
pt_BR: Consulta sobre

en: Dates
pt_BR: Datas

en: User name
pt_BR: Nome do usuário

en: User email
pt_BR: Email do usuário

en: User message
pt_BR: Mensagem do usuário

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
pt_BR: Alterar as condições do pedido e pedir ao cliente para confirmar

en: Your contacts
pt_BR: Seus contatos

en: Pay Now!
pt_BR: Pague agora!

en: Search Now
pt_BR: Buscar agora

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: My Account
pt_BR: Minha conta

en: &laquo; Previous
pt_BR: &laquo; anterior

en: Next &raquo;
pt_BR: Próximo &raquo;

en: Mode of Travel:
pt_BR: Modo de viagem:

en: Walking
pt_BR: A pé

en: Driving
pt_BR: De carro

en: Bicycling
pt_BR: De bicicleta

en: Enter your address
pt_BR: Digite seu endereço

en: Please fill in all the data.
pt_BR: Por favor, preencha todos os dados.

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
pt_BR: Número mínimo de convidados:

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
pt_BR: Número máximo de convidados:

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
pt_BR: Aplicar

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: daterangepicker]
en: From
pt_BR: De

[ctx: daterangepicker]
en: To
pt_BR: Para

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

[ctx: daterangepicker]
en: W
pt_BR: Q

en: Billing address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Country
pt_BR: País

en: State
pt_BR: Estado

en: City
pt_BR: Cidade

en: Extra guest %s
pt_BR: Convidado extra %s

en: First name
pt_BR: Nome

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Age group
pt_BR: Faixa etária

en: Item Code:
pt_BR: Código do item:

en: When:
pt_BR: Quando:

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Calendar & Prices
pt_BR: Calendário e Preços

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Meeting points
pt_BR: Pontos de encontro

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Questions & Answers
pt_BR: Perguntas e Respostas

en: Reviews
pt_BR: Avaliações

en: You may like
pt_BR: Você pode gostar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Offer Ends:
pt_BR: Oferta termina:

en: Value purchase
pt_BR: Compra de valor

en: Tourist
pt_BR: Turista

en: No results were found for your request
pt_BR: Nenhum resultado foi encontrado para sua solicitação

en: Select address
pt_BR: Selecionar endereço

en: Select meeting point
pt_BR: Selecionar ponto de encontro

en: Go to Booking form
pt_BR: Ir para o formulário de reserva

en: From:
pt_BR: De:

en: Time from:
pt_BR: Hora de início:

en: To:
pt_BR: Para:

en: Time to:
pt_BR: Hora de término:

en: Time:
pt_BR: Hora:

en: please, select date first
pt_BR: por favor, selecione a data primeiro

en: Tickets:
pt_BR: Ingressos:

en: Guests:
pt_BR: Convidados:

en: find closest location
pt_BR: encontrar localização mais próxima

en: Find a route from your location
pt_BR: Encontrar uma rota a partir da sua localização

en: Please login or register to continue your booking
pt_BR: Por favor, faça login ou registre-se para continuar sua reserva

en: Book Now
pt_BR: Reservar agora

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Your email
pt_BR: Seu email

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Request a reservation
pt_BR: Solicitar uma reserva

en: Order #%s is confirmed.
pt_BR: Pedido #%s está confirmado.

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
pt_BR: Solicitou ao cliente para confirmar ou recusar as alterações no pedido #%s

en: Order #%s is rejected.
pt_BR: Pedido #%s foi rejeitado.

en: Please click the button below to confirm the order:
pt_BR: Por favor, clique no botão abaixo para confirmar o pedido:

en: Confirm Order
pt_BR: Confirmar pedido

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
pt_BR: Pedir ao cliente para confirmar ou rejeitar alterações na reserva

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
pt_BR: Por favor, descreva abaixo quaisquer alterações na reserva que o cliente precisará confirmar:

en: Please click the button below to reject the order:
pt_BR: Por favor, clique no botão abaixo para rejeitar o pedido:

en: Reject Order
pt_BR: Rejeitar pedido

en: Order #%s
pt_BR: Pedido #%s

en: Order #%s is canceled.
pt_BR: Pedido #%s foi cancelado.

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
pt_BR: Seu pedido está confirmado, mas não concluído. Para completar seu pedido, clique no botão abaixo para fazer o pagamento

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
pt_BR: Por favor, clique no botão abaixo para confirmar as alterações no pedido:

en: Confirm changes to the Order
pt_BR: Confirmar alterações no pedido

en: Please click the button below to cancel the order:
pt_BR: Por favor, clique no botão abaixo para cancelar o pedido:

en: Cancel Order
pt_BR: Cancelar pedido

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Duration:
pt_BR: Duração:

en: Departure from:
pt_BR: Partida de:

en: Departure time:
pt_BR: Horário de partida:

en: persons
pt_BR: pessoas

en: person
pt_BR: pessoa

en: Price Cut %d%% off applied
pt_BR: Desconto de %d%% aplicado

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Discount coupon
pt_BR: Cupom de desconto

en: Amount Paid:
pt_BR: Valor pago:

en: Amount Due:
pt_BR: Valor devido:

en: Remove Coupon
pt_BR: Remover cupom

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
pt_BR: Código de Cupom %s com valor %s foi aplicado

en: Enter Coupon Code and get a discount!
pt_BR: Digite o Código do Cupom e ganhe um desconto!

en: Apply Coupon
pt_BR: Aplicar cupom

en: Re-type Email
pt_BR: Digite o email novamente

en: Contact Phone
pt_BR: Telefone de contato

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: Extra guests
pt_BR: Convidados extras

en: Amount to Pay:
pt_BR: Valor a pagar:

en: (deposit)
pt_BR: (depósito)

en: (full)
pt_BR: (total)

en: Payment Method
pt_BR: Método de pagamento

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
pt_BR: Você poderá pagar após a confirmação da disponibilidade dos itens! <br> A confirmação será enviada para seu e-mail. <br> O valor a ser pago online será %s.

en: Payment details
pt_BR: Detalhes do pagamento

en: Contact information
pt_BR: Informações de contato

en: I read and agree to the terms & conditions
pt_BR: Li e concordo com os termos e condições

en: Complete My Order
pt_BR: Completar meu pedido

en: Complete the booking
pt_BR: Completar a reserva

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
pt_BR: Se você fez um pagamento, atualize a página para verificar o status atual do pedido

en: Refresh the page
pt_BR: Atualizar a página

en: Minimum booking:
pt_BR: Reserva mínima:

en: Maximum booking:
pt_BR: Reserva máxima:

en: General price:
pt_BR: Preço geral:

en: Options
pt_BR: Opções

en: guests
pt_BR: convidados

en: AND
pt_BR: E

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Mandatory fees
pt_BR: Taxas obrigatórias

en: Optional fees
pt_BR: Taxas opcionais

en: %/booking
pt_BR: %/reserva

en: qty.
pt_BR: qtd.

en: Prices
pt_BR: Preços

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Find closest meeting point
pt_BR: Encontrar ponto de encontro mais próximo

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Export/import
pt_BR: Exportar/importar

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
pt_BR: Estender exportação/importação do WP com dados do BA Book Everything

en: Failed to import %s %s
pt_BR: Falha ao importar %s %s

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
pt_BR: Você está usando uma versão não registrada do %1$s e não está recebendo atualizações de compatibilidade e segurança. %2$sRegistre agora%3$s

en: Customer confirmation
pt_BR: Confirmação do cliente

en: Search result
pt_BR: Resultado da busca

en: Checkout
pt_BR: Finalizar compra

en: Add Services
pt_BR: Adicionar serviços

en: Confirmation
pt_BR: Confirmação

en: Terms & Conditions
pt_BR: Termos e Condições

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
pt_BR: Você precisa editar a página “Termos e Condições” para substituir este conteúdo inicial pelo seu próprio.

en: Admin confirmation
pt_BR: Confirmação do administrador

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Manager
pt_BR: Gerente

en: Features
pt_BR: Características

en: Search %s
pt_BR: Buscar %s

en: All %s
pt_BR: Todos %s

en: Parent %s
pt_BR: Pai %s

en: Parent %s:
pt_BR: Pai %s:

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Update %s
pt_BR: Atualizar %s

en: Add New %s
pt_BR: Adicionar novo %s

en: New %s
pt_BR: Novo %s

en: Feature 1
pt_BR: Característica 1

en: Feature 2
pt_BR: Característica 2

en: Feature 3
pt_BR: Característica 3

en: All items
pt_BR: Todos os itens

en: Do you speak spanish?
pt_BR: Você fala espanhol?

en: Question 2?
pt_BR: Pergunta 2?

en: Service per booking
pt_BR: Serviço por reserva

en: Service per person
pt_BR: Serviço por pessoa

en: Santorini, Greece
pt_BR: Santorini, Grécia

en: Place 1
pt_BR: Lugar 1

en: Place 2
pt_BR: Lugar 2

en: Bryce Canyon National Park, USA
pt_BR: Parque nacional Bryce Canyon, EUA

en: example
pt_BR: exemplo

en: General
pt_BR: Geral

en: 9 hours
pt_BR: 9 horas

en: 4 hours
pt_BR: 4 horas

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Compatibility Alert
pt_BR: Alerta de compatibilidade

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
pt_BR: Alguns dos plugins que você está usando não foram testados com a versão mais recente do %1$s (%2$s). Para evitar problemas, certifique-se de que todos estejam atualizados e compatíveis antes de atualizar o %1$s.

en: Tested up to %s version
pt_BR: Testado até a versão %s

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Åland

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Antarctica
pt_BR: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Bahrain
pt_BR: Bahrein

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Belau
pt_BR: Palau

en: Bermuda
pt_BR: Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt_BR: Bonaire, Santo Eustáquio e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Cura&ccedil;ao
pt_BR: Curaçao

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Malvinas

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: France
pt_BR: França

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Ivory Coast
pt_BR: Costa do Marfim

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macao
pt_BR: Macau

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Netherlands
pt_BR: Países Baixos

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Oman
pt_BR: Omã

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt_BR: Território Palestino

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Russia
pt_BR: Rússia

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_BR: São Martinho (parte francesa)

en: Saint Martin (Dutch part)
pt_BR: São Martinho (parte holandesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt_BR: Geórgia do Sul/Ilhas Sandwich

en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syria
pt_BR: Síria

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
pt_BR: Reino Unido (UK)

en: United States (US)
pt_BR: Estados Unidos (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos (US)

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Vatican
pt_BR: Vaticano

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Virgin Islands (British)
pt_BR: Ilhas Virgens (britânicas)

en: Virgin Islands (US)
pt_BR: Ilhas Virgens (US)

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
pt_BR: Cidade Autônoma de Buenos Aires

en: Tierra del Fuego
pt_BR: Terra do Fogo

en: Australian Capital Territory
pt_BR: Território da Capital Australiana

en: New South Wales
pt_BR: Nova Gales do Sul

en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

en: South Australia
pt_BR: Austrália Meridional

en: Tasmania
pt_BR: Tasmânia

en: Western Australia
pt_BR: Austrália Ocidental

en: Sofia-Grad
pt_BR: Sofia-grad

en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

en: Newfoundland and Labrador
pt_BR: Terra Nova e Labrador

en: Northwest Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

en: Ontario
pt_BR: Ontário

en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Yukon Territory
pt_BR: Território de Yukon

en: Bern
pt_BR: Berna

en: Fribourg
pt_BR: Friburgo

en: Geneva
pt_BR: Genebra

en: Luzern
pt_BR: Lucerna

en: Zürich
pt_BR: Zurique

en: Beijing / 北京
pt_BR: Pequim / 北京

en: Inner Mongolia / 內蒙古
pt_BR: Mongólia Interior / 內蒙古

en: Shanghai / 上海
pt_BR: Xangai / 上海

en: Macao / 澳门
pt_BR: Macau / 澳门

en: Tibet / 西藏
pt_BR: Tibete / 西藏

en: Oum El Bouaghi
pt_BR: Oum el bouaghi

en: Tizi Ouzou
pt_BR: Tizi ouzou

en: Algiers
pt_BR: Argel

en: Sidi Bel Abbès
pt_BR: Sidi bel abbès

en: M’Sila
pt_BR: M'sila

en: El Bayadh
pt_BR: El bayadh

en: Bordj Bou Arréridj
pt_BR: Bordj bou arréridj

en: El Tarf
pt_BR: El tarf

en: El Oued
pt_BR: El oued

en: Souk Ahras
pt_BR: Souk ahras

en: Aïn Defla
pt_BR: Aïn defla

en: Aïn Témouchent
pt_BR: Aïn témouchent

en: Aswan
pt_BR: Assuão

en: Asyut
pt_BR: Assiut

en: Red Sea
pt_BR: Mar Vermelho

en: Beni Suef
pt_BR: Beni suef

en: South Sinai
pt_BR: Sinai do Sul

en: Kafr el-Sheikh
pt_BR: Kafr el-sheikh

en: Port Said
pt_BR: Port said

en: Al Sharqia
pt_BR: Al sharqia

en: North Sinai
pt_BR: Sinai do Norte

en: New Valley
pt_BR: Novo Vale

en: A Coruña
pt_BR: A coruña

en: Araba/Álava
pt_BR: Araba/álava

en: Asturias
pt_BR: Astúrias

en: Ciudad Real
pt_BR: Ciudad real

en: Las Palmas
pt_BR: Las palmas

en: Brong-Ahafo
pt_BR: Brong-ahafo

en: Bono East
pt_BR: Bono leste

en: Eastern
pt_BR: Oriental

en: Greater Accra
pt_BR: Grande Accra

en: North East
pt_BR: Nordeste

en: Northern
pt_BR: Norte

en: Upper East
pt_BR: Leste Superior

en: Upper West
pt_BR: Oeste Superior

en: Western
pt_BR: Ocidental

en: Western North
pt_BR: Norte Ocidental

en: Attica
pt_BR: Ática

en: East Macedonia and Thrace
pt_BR: Macedônia Oriental e Trácia

en: Central Macedonia
pt_BR: Macedônia Central

en: West Macedonia
pt_BR: Macedônia Ocidental

en: Epirus
pt_BR: Epiro

en: Thessaly
pt_BR: Tessália

en: Ionian Islands
pt_BR: Ilhas Jônicas

en: West Greece
pt_BR: Grécia Ocidental

en: Central Greece
pt_BR: Grécia Central

en: Peloponnese
pt_BR: Peloponeso

en: North Aegean
pt_BR: Egeu do Norte

en: South Aegean
pt_BR: Egeu do Sul

en: Crete
pt_BR: Creta

en: Hong Kong Island
pt_BR: Ilha de Hong Kong

en: New Territories
pt_BR: Novos Territórios

en: Bács-Kiskun
pt_BR: Bács-kiskun

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
pt_BR: Borsod-abaúj-zemplén

en: Budapest
pt_BR: Budapeste

en: Csongrád-Csanád
pt_BR: Csongrád-csanád

en: Győr-Moson-Sopron
pt_BR: Győr-moson-sopron

en: Hajdú-Bihar
pt_BR: Hajdú-bihar

en: Jász-Nagykun-Szolnok
pt_BR: Jász-nagykun-szolnok

en: Komárom-Esztergom
pt_BR: Komárom-esztergom

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
pt_BR: Szabolcs-szatmár-bereg

en: Daerah Istimewa Aceh
pt_BR: Daerah istimewa aceh

en: Sumatera Utara
pt_BR: Sumatera utara

en: Sumatera Barat
pt_BR: Sumatera barat

en: Kepulauan Riau
pt_BR: Kepulauan riau

en: Sumatera Selatan
pt_BR: Sumatera selatan

en: Bangka Belitung
pt_BR: Bangka belitung

en: DKI Jakarta
pt_BR: DKI jakarta

en: Jawa Barat
pt_BR: Jawa barat

en: Jawa Tengah
pt_BR: Jawa tengah

en: Jawa Timur
pt_BR: Jawa timur

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
pt_BR: Daerah istimewa yogyakarta

en: Nusa Tenggara Barat
pt_BR: Nusa tenggara barat

en: Nusa Tenggara Timur
pt_BR: Nusa tenggara timur

en: Kalimantan Barat
pt_BR: Kalimantan barat

en: Kalimantan Tengah
pt_BR: Kalimantan tengah

en: Kalimantan Timur
pt_BR: Kalimantan timur

en: Kalimantan Selatan
pt_BR: Kalimantan selatan

en: Kalimantan Utara
pt_BR: Kalimantan utara

en: Sulawesi Utara
pt_BR: Sulawesi utara

en: Sulawesi Tengah
pt_BR: Sulawesi tengah

en: Sulawesi Tenggara
pt_BR: Sulawesi tenggara

en: Sulawesi Barat
pt_BR: Sulawesi barat

en: Sulawesi Selatan
pt_BR: Sulawesi selatan

en: Maluku Utara
pt_BR: Maluku utara

en: Papua Barat
pt_BR: Papua barat

en: Andhra Pradesh
pt_BR: Andhra pradesh

en: Arunachal Pradesh
pt_BR: Arunachal pradesh

en: Himachal Pradesh
pt_BR: Himachal pradesh

en: Jammu and Kashmir
pt_BR: Jammu e kashmir

en: Madhya Pradesh
pt_BR: Madhya pradesh

en: Tamil Nadu
pt_BR: Tamil nadu

en: Uttar Pradesh
pt_BR: Uttar pradesh

en: West Bengal
pt_BR: West bengal

en: Andaman and Nicobar Islands
pt_BR: Ilhas Andaman e Nicobar

en: Dadra and Nagar Haveli
pt_BR: Dadra e Nagar Haveli

en: Daman and Diu
pt_BR: Daman e Diu

en: Pondicherry (Puducherry)
pt_BR: Pondicherry (puducherry)

en: Khuzestan  (خوزستان)
pt_BR: Khuzestan (خوزستان)

en: Tehran  (تهران)
pt_BR: Tehran (تهران)

en: Ascoli Piceno
pt_BR: Ascoli piceno

en: Barletta-Andria-Trani
pt_BR: Barletta-andria-trani

en: Forlì-Cesena
pt_BR: Forlì-cesena

en: La Spezia
pt_BR: La spezia

en: L'Aquila
pt_BR: L'aquila

en: Massa-Carrara
pt_BR: Massa-carrara

en: Reggio Calabria
pt_BR: Reggio calabria

en: Reggio Emilia
pt_BR: Reggio emilia

en: Sud Sardegna
pt_BR: Sud sardegna

en: Venezia
pt_BR: Veneza

en: Verbano-Cusio-Ossola
pt_BR: Verbano-cusio-ossola

en: Vibo Valentia
pt_BR: Vibo valentia

en: Saint Andrew
pt_BR: Saint andrew

en: Saint Thomas
pt_BR: Saint thomas

en: Saint Mary
pt_BR: Saint mary

en: Saint Ann
pt_BR: Saint ann

en: Saint James
pt_BR: Saint james

en: Saint Elizabeth
pt_BR: Saint elizabeth

en: Saint Catherine
pt_BR: Saint catherine

en: Tokyo
pt_BR: Tóquio

en: Elgeyo-Marakwet
pt_BR: Elgeyo-marakwet

en: Homa Bay
pt_BR: Homa bay

en: Murang’a
pt_BR: Murang'a

en: Nairobi County
pt_BR: Condado de Nairobi

en: Taita-Taveta
pt_BR: Taita-taveta

en: Tana River
pt_BR: Tana river

en: Tharaka-Nithi
pt_BR: Tharaka-nithi

en: Trans Nzoia
pt_BR: Trans nzoia

en: Uasin Gishu
pt_BR: Uasin gishu

en: West Pokot
pt_BR: West pokot

en: Luang Namtha
pt_BR: Luang namtha

en: Luang Prabang
pt_BR: Luang prabang

en: Vientiane Province
pt_BR: Província de Vientiane

en: Grand Bassa
pt_BR: Grand bassa

en: Grand Cape Mount
pt_BR: Grand cape mount

en: Grand Gedeh
pt_BR: Grand gedeh

en: Grand Kru
pt_BR: Grand kru

en: River Gee
pt_BR: River gee

en: Anenii Noi
pt_BR: Anenii noi

en: UTA Găgăuzia
pt_BR: UTA găgăuzia

en: Ștefan Vodă
pt_BR: Ștefan vodă

en: Ciudad de México
pt_BR: Cidade do México

en: Nuevo León
pt_BR: Nuevo león

en: Baja California
pt_BR: Baja california

en: Baja California Sur
pt_BR: Baja california sur

en: Estado de México
pt_BR: Estado do México

en: Malacca (Melaka)
pt_BR: Malaca (Melaka)

en: Maputo Province
pt_BR: Província de Maputo

en: Kavango East
pt_BR: Kavango Leste

en: Kavango West
pt_BR: Kavango Oeste

en: Hawke’s Bay
pt_BR: Hawke's Bay

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
pt_BR: Municipalidade Metropolitana de Lima

en: Dinagat Islands
pt_BR: Ilhas Dinagat

en: Negros Occidental
pt_BR: Negros occidental

en: Negros Oriental
pt_BR: Negros oriental

en: Northern Samar
pt_BR: Northern samar

en: Nueva Ecija
pt_BR: Nueva ecija

en: Nueva Vizcaya
pt_BR: Nueva vizcaya

en: Occidental Mindoro
pt_BR: Occidental mindoro

en: Oriental Mindoro
pt_BR: Oriental mindoro

en: South Cotabato
pt_BR: South cotabato

en: Southern Leyte
pt_BR: Southern leyte

en: Sultan Kudarat
pt_BR: Sultan kudarat

en: Tawi-Tawi
pt_BR: Tawi-tawi

en: Zamboanga Sibugay
pt_BR: Zamboanga sibugay

en: Metro Manila
pt_BR: Metro manila

en: Azad Kashmir
pt_BR: Azad kashmir

en: Gilgit Baltistan
pt_BR: Gilgit baltistan

en: Islamabad Capital Territory
pt_BR: Islamabad capital territory

en: Khyber Pakhtunkhwa
pt_BR: Khyber pakhtunkhwa

en: Azores
pt_BR: Açores

en: Castelo Branco
pt_BR: Castelo branco

en: Lisbon
pt_BR: Lisboa

en: Oporto
pt_BR: Porto

en: Vila Real
pt_BR: Vila real

en: Asunción
pt_BR: Assunção

en: San Pedro
pt_BR: San pedro

en: Alto Paraná
pt_BR: Alto paraná

en: Presidente Hayes
pt_BR: Presidente hayes

en: Alto Paraguay
pt_BR: Alto paraguay

en: Bistrița-Năsăud
pt_BR: Bistrița-năsăud

en: București
pt_BR: Bucareste

en: Caraș-Severin
pt_BR: Caraș-severin

en: Satu Mare
pt_BR: Satu mare

en: Amnat Charoen
pt_BR: Amnat charoen

en: Ang Thong
pt_BR: Ang thong

en: Bueng Kan
pt_BR: Bueng kan

en: Buri Ram
pt_BR: Buri ram

en: Chai Nat
pt_BR: Chai nat

en: Chiang Mai
pt_BR: Chiang mai

en: Chiang Rai
pt_BR: Chiang rai

en: Kamphaeng Phet
pt_BR: Kamphaeng phet

en: Khon Kaen
pt_BR: Khon kaen

en: Mae Hong Son
pt_BR: Mae hong son

en: Maha Sarakham
pt_BR: Maha sarakham

en: Nakhon Nayok
pt_BR: Nakhon nayok

en: Nakhon Pathom
pt_BR: Nakhon pathom

en: Nakhon Phanom
pt_BR: Nakhon phanom

en: Nakhon Ratchasima
pt_BR: Nakhon ratchasima

en: Nakhon Sawan
pt_BR: Nakhon sawan

en: Nakhon Si Thammarat
pt_BR: Nakhon si thammarat

en: Nong Bua Lam Phu
pt_BR: Nong bua lam phu

en: Nong Khai
pt_BR: Nong khai

en: Pathum Thani
pt_BR: Pathum thani

en: Phang Nga
pt_BR: Phang nga

en: Prachin Buri
pt_BR: Prachin buri

en: Prachuap Khiri Khan
pt_BR: Prachuap khiri khan

en: Roi Et
pt_BR: Roi et

en: Sa Kaeo
pt_BR: Sa kaeo

en: Sakon Nakhon
pt_BR: Sakon nakhon

en: Samut Prakan
pt_BR: Samut prakan

en: Samut Sakhon
pt_BR: Samut sakhon

en: Samut Songkhram
pt_BR: Samut songkhram

en: Sing Buri
pt_BR: Sing buri

en: Suphan Buri
pt_BR: Suphan buri

en: Surat Thani
pt_BR: Surat thani

en: Ubon Ratchathani
pt_BR: Ubon ratchathani

en: Udon Thani
pt_BR: Udon thani

en: Uthai Thani
pt_BR: Uthai thani

en: Ankara
pt_BR: Ancara

en: Pemba North
pt_BR: Pemba norte

en: Zanzibar North
pt_BR: Zanzibar norte

en: Pemba South
pt_BR: Pemba sul

en: Zanzibar South
pt_BR: Zanzibar sul

en: Zanzibar West
pt_BR: Zanzibar oeste

en: Coast
pt_BR: Costa

[ctx: district]
en: Belgrade
pt_BR: Belgrado

[ctx: district]
en: Central Banat
pt_BR: Banat central

[ctx: district]
en: Danube
pt_BR: Danúbio

[ctx: district]
en: North Bačka
pt_BR: Bačka norte

[ctx: district]
en: North Banat
pt_BR: Banat norte

[ctx: district]
en: South Bačka
pt_BR: Bačka sul

[ctx: district]
en: South Banat
pt_BR: Banat sul

[ctx: district]
en: West Bačka
pt_BR: Bačka oeste

en: Baker Island
pt_BR: Ilha Baker

en: Howland Island
pt_BR: Ilha Howland

en: Jarvis Island
pt_BR: Ilha Jarvis

en: Johnston Atoll
pt_BR: Atol Johnston

en: Kingman Reef
pt_BR: Recife Kingman

en: Midway Atoll
pt_BR: Atol Midway

en: Navassa Island
pt_BR: Ilha Navassa

en: Palmyra Atoll
pt_BR: Atol Palmyra

en: Wake Island
pt_BR: Ilha Wake

en: Alaska
pt_BR: Alasca

en: California
pt_BR: Califórnia

en: District Of Columbia
pt_BR: Distrito de Columbia

en: Florida
pt_BR: Flórida

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New York
pt_BR: Nova York

en: North Carolina
pt_BR: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt_BR: Pensilvânia

en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: Virginia
pt_BR: Virgínia

en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

en: Armed Forces (AA)
pt_BR: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt_BR: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt_BR: Forças Armadas (AP)

en: Eastern Cape
pt_BR: Cabo Oriental

en: Free State
pt_BR: Estado Livre

en: Northern Cape
pt_BR: Cabo Setentrional

en: North West
pt_BR: Noroeste

en: Western Cape
pt_BR: Cabo Ocidental

en: North-Western
pt_BR: Noroeste

en: Southern
pt_BR: Sul

en: Africa
pt_BR: África

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: Thank you for registration! Check email for your password.
pt_BR: Obrigado pelo cadastro! Verifique seu email para receber sua senha.

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Do not have an account?
pt_BR: Não tem uma conta?

en: Create an account
pt_BR: Criar uma conta

en: Username*
pt_BR: Nome de usuário*

en: This username already exists
pt_BR: Este nome de usuário já existe

en: First name*
pt_BR: Nome*

en: Last name*
pt_BR: Sobrenome*

en: Your email*
pt_BR: Seu email*

en: This email already exists
pt_BR: Este email já existe

en: Confirm email*
pt_BR: Confirmar email*

en: A password will be emailed to you.
pt_BR: Uma senha será enviada para seu email.

en: Sign up
pt_BR: Cadastrar

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
pt_BR: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário ou senha inválidos.

en: Forgot your password?
pt_BR: Esqueceu sua senha?

en: Check your email address for instructions to reset password
pt_BR: Verifique seu endereço de email para instruções de redefinição de senha

en: Forgot password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: Username or email
pt_BR: Nome de usuário ou email

en: Password
pt_BR: Senha

en: Sign in
pt_BR: Entrar

en: Reset password
pt_BR: Redefinir senha

en: Get new password
pt_BR: Obter nova senha

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: My Profile
pt_BR: Meu perfil

en: Edit Profile
pt_BR: Editar perfil

en: Change Password
pt_BR: Alterar senha

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: My Bookings
pt_BR: Minhas reservas

en: Sign Out
pt_BR: Sair

en: Reservations
pt_BR: Reservas

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Change Profile Picture
pt_BR: Alterar foto de perfil

en: Update profile
pt_BR: Atualizar perfil

en: Change password
pt_BR: Alterar senha

en: Old Password *
pt_BR: Senha antiga *

en: New Password *
pt_BR: Nova senha *

en: Confirm Password *
pt_BR: Confirmar senha *

en: Update password
pt_BR: Atualizar senha

en: Items
pt_BR: Itens

en: Guests
pt_BR: Convidados

en: Total amount
pt_BR: Valor total

en: Pay Now
pt_BR: Pagar agora

en: Auto Draft
pt_BR: Rascunho automático

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Done!
pt_BR: Concluído!

en: Date of Booking
pt_BR: Data da reserva

en: Prepaid amount
pt_BR: Valor pré-pago

en: Prepaid received
pt_BR: Pré-pagamento recebido

en: Request Payment
pt_BR: Solicitar pagamento

en: Send
pt_BR: Enviar

en: draft
pt_BR: rascunho

en: availability confirmation
pt_BR: confirmação de disponibilidade

en: customer confirmation
pt_BR: confirmação do cliente

en: not available
pt_BR: não disponível

en: payment deferred
pt_BR: pagamento adiado

en: payment expected
pt_BR: pagamento esperado

en: payment processing
pt_BR: processando pagamento

en: payment authorized
pt_BR: pagamento autorizado

en: payment received
pt_BR: pagamento recebido

en: canceled
pt_BR: cancelado

en: completed
pt_BR: concluído

en: New order
pt_BR: Novo pedido

en: New order for confirmation
pt_BR: Novo pedido para confirmação

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
pt_BR: Peça ao cliente para confirmar ou rejeitar alterações na reserva

en: New order to pay
pt_BR: Novo pedido para pagar

en: Order updated
pt_BR: Pedido atualizado

en: Order rejected
pt_BR: Pedido rejeitado

en: Order canceled
pt_BR: Pedido cancelado

en: Your message has been sent! Thank you!
pt_BR: Sua mensagem foi enviada! Obrigado!

en: Book now, pay later!
pt_BR: Reserve agora, pague depois!

en: Pay later
pt_BR: Pagar depois

en: Payment tab title
pt_BR: Título da aba de pagamento

en: Payment description
pt_BR: Descrição do pagamento

en: Pay by Coupon
pt_BR: Pagar com cupom

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
pt_BR: Este pedido é pago com cupom! Você pode completar o pedido

en: per Booking
pt_BR: por Reserva

en: per Person
pt_BR: por Pessoa

en: per Day
pt_BR: por Dia

en: per Night
pt_BR: por Noite

en: per Person/day
pt_BR: por Pessoa/dia

en: per Person/night
pt_BR: por Pessoa/noite

en: Availability date
pt_BR: Data de disponibilidade

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: New
pt_BR: Novo

en: Edit
pt_BR: Editar

en: View
pt_BR: Ver

en: All
pt_BR: Todos

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Parent
pt_BR: Pai

en: No %s found.
pt_BR: Nenhum %s encontrado.

en: No %s found in Trash.
pt_BR: Nenhum %s encontrado na Lixeira.

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
pt_BR: Adicionar FAQ

en: Add New FAQ
pt_BR: Adicionar nova FAQ

en: New FAQ
pt_BR: Nova FAQ

en: Edit FAQ
pt_BR: Editar FAQ

en: View FAQ
pt_BR: Ver FAQ

en: All FAQs
pt_BR: Todas as FAQs

en: Search FAQ
pt_BR: Buscar FAQ

en: Parent FAQ:
pt_BR: FAQ pai:

en: Not found.
pt_BR: Não encontrado.

en: Not found in Trash.
pt_BR: Não encontrado na Lixeira.

en: Update FAQ
pt_BR: Atualizar FAQ

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
pt_BR: Serviço

[ctx: admin menu]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: booking object]
en: Add Service
pt_BR: Adicionar serviço

en: Add New Service
pt_BR: Adicionar novo serviço

en: New Service
pt_BR: Novo serviço

en: Edit Service
pt_BR: Editar serviço

en: View Service
pt_BR: Ver serviço

en: All Services
pt_BR: Todos os serviços

en: Search Service
pt_BR: Buscar serviço

en: Parent Service:
pt_BR: Serviço pai:

en: Update Service
pt_BR: Atualizar serviço

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
pt_BR: Pedidos

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
pt_BR: Pedido

[ctx: admin menu]
en: Orders
pt_BR: Pedidos

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
pt_BR: Pedidos

[ctx: booking object]
en: Add Order
pt_BR: Adicionar pedido

en: Add New Order
pt_BR: Adicionar novo pedido

en: New Order
pt_BR: Novo pedido

en: Edit Order
pt_BR: Editar pedido

en: View Order
pt_BR: Ver pedido

en: All Orders
pt_BR: Todos os pedidos

en: Search Order
pt_BR: Buscar pedido

en: Parent Order:
pt_BR: Pedido pai:

en: Update Order
pt_BR: Atualizar pedido

en: Order
pt_BR: Pedido

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
pt_BR: Taxa

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
pt_BR: Taxa

[ctx: admin menu]
en: Fees
pt_BR: Taxas

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
pt_BR: Taxa

[ctx: booking object]
en: Add Fee
pt_BR: Adicionar taxa

en: Add New Fee
pt_BR: Adicionar nova taxa

en: New Fee
pt_BR: Nova taxa

en: Edit Fee
pt_BR: Editar taxa

en: View Fee
pt_BR: Ver taxa

en: All Fees
pt_BR: Todas as taxas

en: Search Fee
pt_BR: Buscar taxa

en: Parent Fee:
pt_BR: Taxa pai:

en: Update Fee
pt_BR: Atualizar taxa

en: Fee
pt_BR: Taxa

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
pt_BR: Cupons

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
pt_BR: Cupom

[ctx: admin menu]
en: Coupons
pt_BR: Cupons

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
pt_BR: Cupom

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
pt_BR: Adicionar cupom

en: Add New Coupon
pt_BR: Adicionar novo cupom

en: New Coupon
pt_BR: Novo cupom

en: Edit Coupon
pt_BR: Editar cupom

en: View Coupon
pt_BR: Ver cupom

en: All Coupons
pt_BR: Todos os cupons

en: Search Coupon
pt_BR: Buscar cupom

en: Parent Coupon:
pt_BR: Cupom pai:

en: Update Coupon
pt_BR: Atualizar cupom

en: Coupon
pt_BR: Cupom

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
pt_BR: Lugares

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
pt_BR: Lugar

[ctx: admin menu]
en: Places
pt_BR: Lugares

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
pt_BR: Lugares

[ctx: booking object]
en: Add Place
pt_BR: Adicionar lugar

en: Add New Place
pt_BR: Adicionar novo lugar

en: New Place
pt_BR: Novo lugar

en: Edit Place
pt_BR: Editar lugar

en: View Place
pt_BR: Ver lugar

en: All Places
pt_BR: Todos os lugares

en: Search Place
pt_BR: Buscar lugar

en: Parent Place:
pt_BR: Lugar pai:

en: Update Place
pt_BR: Atualizar lugar

en: Booking Categories
pt_BR: Categorias de reserva

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Search Categories
pt_BR: Buscar categorias

en: All Categories
pt_BR: Todas as categorias

en: Parent Category
pt_BR: Categoria pai

en: Parent Category:
pt_BR: Categoria pai:

en: Edit Category
pt_BR: Editar categoria

en: Update Category
pt_BR: Atualizar categoria

en: Add New Category
pt_BR: Adicionar nova categoria

en: New Category
pt_BR: Nova categoria

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

en: Search Taxonomies
pt_BR: Buscar taxonomias

en: All Taxonomies
pt_BR: Todas as taxonomias

en: Parent Taxonomy
pt_BR: Taxonomia pai

en: Parent Taxonomy:
pt_BR: Taxonomia pai:

en: Edit Taxonomy
pt_BR: Editar taxonomia

en: Update Taxonomy
pt_BR: Atualizar taxonomia

en: Add New Taxonomy
pt_BR: Adicionar nova taxonomia

en: New Taxonomy
pt_BR: Nova taxonomia

en: Ages
pt_BR: Idades

en: Age
pt_BR: Idade

en: Search Ages
pt_BR: Buscar idades

en: All Ages
pt_BR: Todas as idades

en: Parent Age
pt_BR: Idade pai

en: Parent Age:
pt_BR: Idade pai:

en: Edit Age
pt_BR: Editar idade

en: Update Age
pt_BR: Atualizar idade

en: Add New Age
pt_BR: Adicionar nova idade

en: New Age
pt_BR: Nova idade

en: Daily
pt_BR: Diário

en: day
pt_BR: dia

en: hour
pt_BR: hora

en: minute
pt_BR: minuto

en: minutes
pt_BR: minutos

en: At least one rate is required to publish the post!
pt_BR: Pelo menos uma tarifa é necessária para publicar o post!

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
pt_BR: Salvar tarifa

en: night
pt_BR: noite

en: places
pt_BR: lugares

en: place
pt_BR: lugar

en: tickets
pt_BR: ingressos

en: ticket
pt_BR: ingresso

en: New rate
pt_BR: Nova tarifa

en: Rate Title:
pt_BR: Título da tarifa:

en: (required)
pt_BR: (obrigatório)

en: Date from:
pt_BR: Data de início:

en: no limits
pt_BR: sem limites

en: Date to:
pt_BR: Data de término:

en: Rate applies to days:
pt_BR: Tarifa aplicável aos dias:

en: Start days:
pt_BR: Dias de início:

en: General price
pt_BR: Preço geral

en: Price from:
pt_BR: Preço a partir de:

en: days/nights
pt_BR: dias/noites

en: day/night
pt_BR: dia/noite

en: Conditional prices
pt_BR: Preços condicionais

en: IF
pt_BR: SE

en: (don't use)
pt_BR: (não usar)

en: Add conditional price
pt_BR: Adicionar preço condicional

en: All
pt_BR: Todos

en: General price:
pt_BR: Preço geral:

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Rating:
pt_BR: Avaliação:

en: Edit Comment
pt_BR: Editar comentário

en: Reply to Comment
pt_BR: Responder ao comentário

en: Add New Comment
pt_BR: Adicionar novo comentário

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Name
pt_BR: Nome

en: Add Comment
pt_BR: Adicionar comentário

en: Update Comment
pt_BR: Atualizar comentário

en: Submit Reply
pt_BR: Enviar resposta

en: by %d reviews
pt_BR: por %d avaliações

en: Search Form
pt_BR: Formulário de busca

en: Search Form builder
pt_BR: Construtor de formulário de busca

en: Search form Tabs
pt_BR: Abas do formulário de busca

en: Tab Title:
pt_BR: Título da aba:

en: Tab slug:
pt_BR: Slug da aba:

en: Only a-z letters allowed.
pt_BR: Apenas letras de a-z permitidas.

en: Apply to categories (check nothing for all):
pt_BR: Aplicar às categorias (não marque nada para todas):

en: Add new Tab
pt_BR: Adicionar nova guia

en: General settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Show price range picker in Advanced field
pt_BR: Mostrar seletor de faixa de preço no campo Avançado

en: Set the current date in the "date from" field by default
pt_BR: Definir a data atual no campo “data de” por padrão

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
pt_BR: Definir “data até” para N dias a partir da data atual por padrão (deixe em branco para evitar definir uma data padrão)

en: Managing search form fields
pt_BR: Gerenciando campos do formulário de pesquisa

en: Save changes in fields
pt_BR: Salvar alterações nos campos

en: Delete selected tab?
pt_BR: Excluir a aba selecionada?

en: An error occurred while processing...
pt_BR: Ocorreu um erro durante o processamento...

en: Please, fill in the correct data
pt_BR: Por favor, preencha os dados corretamente

en: categories:
pt_BR: categorias:

en: Icon classes:
pt_BR: Classes de ícones:

en: advanced field
pt_BR: campo avançado

en: Title:
pt_BR: Título:

en: active
pt_BR: ativo

en: with ages
pt_BR: com idades

en: add time
pt_BR: adicionar hora

en: Feild name
pt_BR: Nome do campo

en: - without tabs -
pt_BR: - sem abas -

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Start at
pt_BR: Começa em

en: End at
pt_BR: Termina em

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: BA Book Everything Settings
pt_BR: Configurações do BA Book Everything

en: BA Settings
pt_BR: Configurações do BA

en: Addons
pt_BR: Complementos

en: Demo content
pt_BR: Conteúdo de demonstração

en: Demo content setup page
pt_BR: Página de configuração do conteúdo de demonstração

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
pt_BR: Esta ferramenta permitirá que você configure o conteúdo de demonstração para facilitar o início com o plugin BA Book Everything. O conteúdo de demonstração inclui: regras de reserva, idades, taxonomia de recursos, categorias, posts de serviço, posts de lugares, posts de FAQ e posts de objetos de reserva. Por favor, não feche esta página durante a instalação do conteúdo de demonstração.

en: Setup Demo Content
pt_BR: Configurar conteúdo de demonstração

en: Setup ages and taxonomies...
pt_BR: Configurar idades e taxonomias...

en: Setup images...
pt_BR: Configurar imagens...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
pt_BR: Configurar lugares, serviços e posts de FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
pt_BR: Configurar regras, categorias, posts de objetos de reserva...

en: Next steps:
pt_BR: Próximos passos:

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
pt_BR: Vá para a página %1$sTodos os itens%2$s e verifique os itens criados no front-end

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
pt_BR: Edite o conteúdo de demonstração ou crie o seu próprio (leia os detalhes de configuração na %1$sDocumentação%2$s)

en: Addons for BA Book Everything plugin
pt_BR: Complementos para o plugin BA Book Everything

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
pt_BR: Integra pagamentos via PayPal e Cartões de Crédito (Stripe). A integração com Stripe suporta pagamentos com cartão 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay e a API de Solicitação de Pagamento.

en: BABE Backoffice
pt_BR: BABE backoffice

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
pt_BR: Ferramentas de gerenciamento: faturas em PDF, reservas de backend, edição/cancelamento de pedidos, cobrança extra, reembolso total e parcial, sincronização de iCal, exportação de pedidos para xlsx, emails e personalizador de status de pedidos.

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
pt_BR: Widget de troca de moeda. Opções: forçar reserva e checkout na moeda base, ativar gateways de pagamento no checkout dependendo da moeda.

en: BABE Marketplace
pt_BR: BABE marketplace

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
pt_BR: A extensão Multi Vendor Marketplace para o plugin BA Book Everything transforma seu site de reservas em um marketplace.

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
pt_BR: Adicionada opção de pagamento por transferência bancária: mostra detalhes da transferência bancária no checkout, confirmação do pedido e no email do cliente.

en: 20+ Payment Gateways
pt_BR: Mais de 20 gateways de pagamento

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
pt_BR: Confira nossas integrações prontas com mais de 20 gateways de pagamento.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
pt_BR: Ferramentas de gerenciamento: faturas em PDF, reservas de backend, edição/cancelamento de pedidos, cobrança extra, reembolso total e parcial, sincronização de iCal.

en: Date format
pt_BR: Formato de data

en: Booking object post slug
pt_BR: Slug do post de objeto de reserva

en: Booking object singular name
pt_BR: Nome singular do objeto de reserva

en: Booking object general (plural) name
pt_BR: Nome geral (plural) do objeto de reserva

en: Booking object menu name
pt_BR: Nome do menu do objeto de reserva

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
pt_BR: Prefixo para taxonomias personalizadas (*antes de alterar esta opção é necessário remover todas as taxonomias personalizadas)

en: Select search result page
pt_BR: Selecionar página de resultado de pesquisa

en: Services page
pt_BR: Página de serviços

en: Checkout page
pt_BR: Página de checkout

en: Confirmation page
pt_BR: Página de confirmação

en: Terms & Conditions page
pt_BR: Página de Termos e Condições

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
pt_BR: Página de administração para confirmação de pedido (para confirmação manual de disponibilidade)

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
pt_BR: Página do cliente para confirmação de pedido (para confirmação manual de disponibilidade)

en: My Account page
pt_BR: Página Minha Conta

en: Disable My Account page and new user mail?
pt_BR: Desativar página Minha Conta e email de novo usuário?

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
pt_BR: Remover formulário padrão de login/registro da página “Minha conta” (isso permite usar um shortcode de formulário de login de terceiros no conteúdo da página “Minha conta”)

en: Search result: items per page
pt_BR: Resultado da pesquisa: itens por página

en: Taxonomy archive page: items per page
pt_BR: Página de arquivo de taxonomia: itens por página

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
pt_BR: Retornar resultados de pesquisa sem verificar disponibilidade se nenhuma data for especificada

en: Do not include availability calendar data in search results
pt_BR: Não incluir dados do calendário de disponibilidade nos resultados de pesquisa

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
pt_BR: Usar lógica “OU” ao pesquisar entre termos de taxonomia

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
pt_BR: Remover argumentos de consulta de pesquisa dos links de itens de reserva na página de resultados de pesquisa

en: Search result view
pt_BR: Visualização do resultado da pesquisa

en: Use minimized version of the main CSS file
pt_BR: Usar versão minimizada do arquivo CSS principal

en: Use minimized version of the main JS file
pt_BR: Usar versão minimizada do arquivo JS principal

en: Reset settings
pt_BR: Redefinir configurações

en: Booking object
pt_BR: Objeto de reserva

en: Use Gutenberg for booking object posts
pt_BR: Usar Gutenberg para posts de objetos de reserva

en: When service price is 0 display
pt_BR: Quando o preço do serviço é 0, exibir

en: Maximum number of months in availability calendar
pt_BR: Número máximo de meses no calendário de disponibilidade

en: Show booking object post content in tabs?
pt_BR: Mostrar conteúdo do post do objeto de reserva em abas?

en: Add meeting points functionality?
pt_BR: Adicionar funcionalidade de pontos de encontro?

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
pt_BR: Filtro da biblioteca de mídia: mostrar apenas anexos do usuário atual e mídia não anexada na Biblioteca de Mídia

en: Remove unitegallery from booking object pages
pt_BR: Remover unitegallery das páginas de objetos de reserva

en: Remove availability calendar from booking object pages
pt_BR: Remover calendário de disponibilidade das páginas de objetos de reserva

en: Remove all prices from availability calendar
pt_BR: Remover todos os preços do calendário de disponibilidade

en: Remove price details on hover from availability calendar
pt_BR: Remover detalhes de preço ao passar o mouse no calendário de disponibilidade

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
pt_BR: Mostrar todas as tarifas nos detalhes de preço ao passar o mouse no calendário de disponibilidade

en: Remove google map from booking object pages
pt_BR: Remover mapa do Google das páginas de objetos de reserva

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
pt_BR: Adicionar marcação de Produto schema.org à página do objeto de reserva

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
pt_BR: Gerar avaliação de 5 estrelas na marcação de Produto schema.org se nenhum comentário for encontrado

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
pt_BR: Permitir que apenas clientes que tenham uma reserva bem-sucedida postem uma avaliação (uma avaliação por reserva)

en: Show reviews in tab on booking object page?
pt_BR: Mostrar avaliações em aba na página do objeto de reserva?

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
pt_BR: Template de comentários de avaliações (deixe vazio para usar o padrão “/comments.php”)

en: Booking form
pt_BR: Formulário de reserva

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
pt_BR: Formulário de reserva: número máximo de hóspedes disponíveis para escolha

en: Add services to booking form
pt_BR: Adicionar serviços ao formulário de reserva

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
pt_BR: Preenche automaticamente o campo de data no formulário de reserva, começando com a data disponível mais próxima

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
pt_BR: Ocultar preços nos campos de seleção de hóspedes no formulário de reserva

en: Title for optional services section
pt_BR: Título para seção de serviços opcionais

en: Title for mandatory services section
pt_BR: Título para seção de serviços obrigatórios

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Select base currency
pt_BR: Selecionar moeda base

en: Place of currency symbol in displayed prices
pt_BR: Posição do símbolo da moeda nos preços exibidos

en: Thousand Separator of displayed prices
pt_BR: Separador de milhar dos preços exibidos

en: Decimal Separator of displayed prices
pt_BR: Separador decimal dos preços exibidos

en: Number of decimal points shown in displayed prices
pt_BR: Número de casas decimais mostradas nos preços exibidos

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
pt_BR: Rótulo antes do valor “preço a partir de” na página do item de reserva. Use “%s” para adicionar o código de três letras da moeda ISO 4217

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
pt_BR: Para todos os pagamentos subsequentes, permitir apenas o gateway de pagamento que foi usado para o depósito

en: Activate payment methods
pt_BR: Ativar métodos de pagamento

en: Add billing address fields to the checkout form
pt_BR: Adicionar campos de endereço de cobrança ao formulário de checkout

en: Disable guest bookings?
pt_BR: Desativar reservas de convidados?

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
pt_BR: Tempo de espera antes de excluir pedidos com status “processando pagamento”, em minutos

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
pt_BR: Mostrar botão “Pagar agora” na página de confirmação se o pedido tiver status “pagamento esperado” ou “rascunho”

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
pt_BR: Mostrar um botão de recarregar página na página de confirmação se o pedido tiver status “processando pagamento” ou “pagamento esperado”

en: Message for status "availability confirmation"
pt_BR: Mensagem para status “confirmação de disponibilidade”

en: Message for status "not available"
pt_BR: Mensagem para status “não disponível”

en: Message for status "payment deferred"
pt_BR: Mensagem para status “pagamento adiado”

en: Message for status "payment expected"
pt_BR: Mensagem para status “pagamento esperado”

en: Message for status "payment processing"
pt_BR: Mensagem para status “processando pagamento”

en: Message for status "payment received"
pt_BR: Mensagem para status “pagamento recebido”

en: Message for status "draft"
pt_BR: Mensagem para status “rascunho”

en: Shop admin email (site admin email by default)
pt_BR: Email do administrador da loja (email do administrador do site por padrão)

en: Emails template settings
pt_BR: Configurações de template de emails

en: Logo image
pt_BR: Imagem do logo

en: Header image
pt_BR: Imagem do cabeçalho

en: Footer text (contacts, etc.)
pt_BR: Texto do rodapé (contatos, etc.)

en: Credits text (copyright, etc.)
pt_BR: Texto de créditos (copyright, etc.)

en: Customer account created email
pt_BR: Email de conta de cliente criada

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Body title
pt_BR: Título do corpo

en: Body message
pt_BR: Mensagem do corpo

en: Customer password reseted email
pt_BR: Email de redefinição de senha do cliente

en: Emails color scheme
pt_BR: Esquema de cores dos emails

en: Font color
pt_BR: Cor da fonte

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Titles color
pt_BR: Cor dos títulos

en: Links color
pt_BR: Cor dos links

en: Button default color
pt_BR: Cor padrão do botão

en: Confirm button color
pt_BR: Cor do botão de confirmação

en: Cancel button color
pt_BR: Cor do botão de cancelamento

en: Change button color
pt_BR: Cor do botão de alteração

en: Google map
pt_BR: Mapa do Google

en: Add google map functionality?
pt_BR: Adicionar funcionalidade de mapa do Google?

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
pt_BR: Chave de API do Google (veja %1$sdocumentação da API do Google Maps%2$s para detalhes). Você precisa ativar as seguintes bibliotecas em sua API do Google Maps: places, marker, routes

en: Map zoom
pt_BR: Zoom do mapa

en: Map start latitude
pt_BR: Latitude inicial do mapa

en: Map start Longitude
pt_BR: Longitude inicial do mapa

en: Select map marker
pt_BR: Selecionar marcador do mapa

en: Customer New order email
pt_BR: Email de novo pedido para o cliente

en: Customer order updated email
pt_BR: Email de pedido atualizado para o cliente

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
pt_BR: Cliente está aguardando confirmação de disponibilidade pelo administrador

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
pt_BR: Cliente precisa confirmar ou rejeitar alterações na reserva

en: Customer order to pay email
pt_BR: Email de pedido para pagamento do cliente

en: Customer order rejected email
pt_BR: Email de pedido rejeitado para o cliente

en: Customer canceled the order email
pt_BR: Email de pedido cancelado pelo cliente

en: Admin New order email
pt_BR: Email de novo pedido para o administrador

en: Admin order updated email
pt_BR: Email de pedido atualizado para o administrador

en: Admin availability confirmation email
pt_BR: Email de confirmação de disponibilidade para o administrador

en: Admin order canceled email
pt_BR: Email de pedido cancelado para o administrador

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Custom Image
pt_BR: Imagem personalizada

en: Upload Image
pt_BR: Enviar imagem

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: Left with space
pt_BR: Esquerda com espaço

en: Right with space
pt_BR: Direita com espaço

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
pt_BR: Marque esta caixa e clique no botão “Salvar alterações” para redefinir todas as configurações para seus valores padrão. <strong>Todas as configurações personalizadas serão perdidas!</strong>

en: Full
pt_BR: Completo

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Booking Object
pt_BR: Objeto de reserva

en: Booking Objects
pt_BR: Objetos de reserva

en: Add Extra
pt_BR: Adicionar extra

en: Mandatory services
pt_BR: Serviços obrigatórios

[ctx: item price from label]
en: From %s
pt_BR: A partir de %s

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
pt_BR: Seu pedido está aguardando a confirmação de disponibilidade, você será notificado por email quando estiver pronto. Obrigado!

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
pt_BR: Desculpe, mas os itens selecionados não estão disponíveis para as datas/horários selecionados. Por favor, procure outras datas/horários ou itens e crie um novo pedido.

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
pt_BR: Seu pedido está completo e recebido, e um email de confirmação foi enviado para você. Você pagará o valor total mais tarde. Obrigado!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
pt_BR: Seu pedido foi confirmado, mas não está completo. Para completar seu pedido, por favor, clique no link abaixo para fazer o pagamento.

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
pt_BR: Seu pedido foi confirmado e seu pagamento está sendo processado. Obrigado!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
pt_BR: Seu pedido está completo, seu pagamento foi recebido, e um email de confirmação foi enviado para você. Obrigado!

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
pt_BR: Sua reserva não foi paga ou confirmada. Siga o link para completar sua reserva.

en: Order #%s updated
pt_BR: Pedido #%s atualizado

en: Order updated. Please, find details below.
pt_BR: Pedido atualizado. Por favor, encontre os detalhes abaixo.

en: New order #%s
pt_BR: Novo pedido #%s

en: You have new order. Please, find details below.
pt_BR: Você tem um novo pedido. Por favor, encontre os detalhes abaixo.

en: New booking request for %1$s
pt_BR: Nova solicitação de reserva para %1$s

en: New booking request
pt_BR: Nova solicitação de reserva

en: You have new booking request. Please, find details below.
pt_BR: Você tem uma nova solicitação de reserva. Por favor, encontre os detalhes abaixo.

en: Availability request
pt_BR: Solicitação de disponibilidade

en: New Order is waiting for confirmation
pt_BR: Novo pedido aguardando confirmação

en: Please, confirm or reject this Order.
pt_BR: Por favor, confirme ou rejeite este pedido.

en: Action required to your order #%s
pt_BR: Ação necessária para seu pedido #%s

en: Important changes to your order
pt_BR: Alterações importantes no seu pedido

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
pt_BR: Olá, %1$s
    
    Houve alterações no seu pedido que requerem sua atenção e feedback. Por favor, leia os detalhes a seguir e use os botões abaixo para nos informar sobre sua decisão.

en: Your order #%s
pt_BR: Seu pedido #%s

en: New Order created
pt_BR: Novo pedido criado

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
pt_BR: Olá, %s
    
    Obrigado pela reserva! Seu pedido está aguardando confirmação de disponibilidade. Enviaremos uma carta de confirmação o mais breve possível.

en: Your order #%s is updated
pt_BR: Seu pedido #%s foi atualizado

en: Your order has been updated
pt_BR: Seu pedido foi atualizado

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
pt_BR: Olá, %1$s
    
    Seu pedido foi atualizado. Por favor, confira os detalhes abaixo.

en: Your order has been received
pt_BR: Seu pedido foi recebido

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
pt_BR: Olá, %1$s
    
    Obrigado pela reserva! Seu pedido foi recebido.

en: Your order is waiting for payment
pt_BR: Seu pedido está aguardando pagamento

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
pt_BR: Olá, %1$s
    
    Seu pedido está confirmado, mas não concluído. Para completar seu pedido, clique no link abaixo para fazer um pagamento. O valor a pagar é %2$s.

en: Selected items are not available
pt_BR: Os itens selecionados não estão disponíveis

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
pt_BR: Olá, %s
    
    Desculpe, mas os itens selecionados não estão disponíveis para as datas/horários escolhidos. Você pode procurar outras datas/horários ou itens e criar um novo pedido.

en: Your account details
pt_BR: Detalhes da sua conta

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
pt_BR: Olá, %s
    
    Obrigado por reservar conosco! Você pode usar este login/senha para gerenciar suas reservas:

en: Your password has been reset
pt_BR: Sua senha foi redefinida

en: Your password has been reset.
pt_BR: Sua senha foi redefinida.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
pt_BR: Olá, %s
    
    Sua senha foi redefinida. Você pode usar esta nova senha para gerenciar sua conta:

en: Order # %1$s was canceled
pt_BR: Pedido # %1$s foi cancelado

en: Order has been canceled
pt_BR: O pedido foi cancelado

en: The order has been canceled:
pt_BR: O pedido foi cancelado:

en: Your order was canceled
pt_BR: Seu pedido foi cancelado

en: Your order has been canceled
pt_BR: Seu pedido foi cancelado

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
pt_BR: Olá, %1$s
    
    Seu pedido foi cancelado:

en: Single rating
pt_BR: Avaliação única

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Apply filters
pt_BR: Aplicar filtros

en: Edit %s taxonomy
pt_BR: Editar taxonomia %s

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
pt_BR: <strong>Erro</strong>: Não existe conta com esse endereço de email.

en: Book Everything
pt_BR: Reservar tudo

en: Section title
pt_BR: Título da seção

en: Title Icon
pt_BR: Ícone do título

en: Section text
pt_BR: Texto da seção

en: Optional. Will be displayed before items
pt_BR: Opcional. Será exibido antes dos itens

en: Item Category
pt_BR: Categoria do item

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
pt_BR: Mostrar apenas itens selecionados. Digite o título do item para ver sugestões

en: Per Page
pt_BR: Por página

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
pt_BR: Quantos itens por página mostrar (-1 para mostrar todos os itens)

en: Order By
pt_BR: Ordenar por

en: Post date
pt_BR: Data de publicação

en: Post modified date
pt_BR: Data de modificação da publicação

en: Menu order
pt_BR: Ordem do menu

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
pt_BR: Designa a ordem ascendente ou descendente. Padrão por DESC

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Show items which are available from selected date.
pt_BR: Mostrar itens que estão disponíveis a partir da data selecionada.

en: Show items which are available up to selected date.
pt_BR: Mostrar itens que estão disponíveis até a data selecionada.

en: Extra class name
pt_BR: Nome de classe extra

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
pt_BR: Estilize elementos de conteúdo específicos de forma diferente - adicione um nome de classe e faça referência a ele no CSS personalizado.

en: Section background image
pt_BR: Imagem de fundo da seção

en: Item address map
pt_BR: Mapa de endereço do item

en: Item calendar
pt_BR: Calendário do item

en: Item Questions & Answers
pt_BR: Perguntas e respostas do item

en: Item price
pt_BR: Preço do item

en: Item slideshow
pt_BR: Apresentação de slides do item

en: Item rating
pt_BR: Avaliação do item

en: Item Description step-by-step
pt_BR: Descrição do item passo a passo

en: Listing
pt_BR: Listagem

en: Add taxonomy filter
pt_BR: Adicionar filtro de taxonomia

en: With sorting option
pt_BR: Com opção de ordenação

en: Add pagination
pt_BR: Adicionar paginação

en: Search form
pt_BR: Formulário de busca

en: BA Booking Form
pt_BR: Formulário de reserva BA

en: Show Booking form on the booking item page
pt_BR: Mostrar formulário de reserva na página do item de reserva

en: BA Price Filter
pt_BR: Filtro de preço BA

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
pt_BR: Mostra um controle deslizante de filtro de preço em um widget que permite restringir a lista de itens mostrados

en: BA Search filter reset button
pt_BR: Botão de redefinição do filtro de busca BA

en: Show Search filter reset button
pt_BR: Mostrar botão de redefinição do filtro de busca

en: Button title:
pt_BR: Título do botão:

en: BA Search filter
pt_BR: Filtro de busca BA

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
pt_BR: Filtrar resultados de busca por termos da taxonomia selecionada

en: Taxonomy:
pt_BR: Taxonomia:

en: BA Search Form
pt_BR: Formulário de busca BA

en: Show Search form
pt_BR: Mostrar formulário de busca
