BA Book Everything 1.3.27 - en to ru translation catalogue (3063 entries)

en:  before the start
ru:  до начала

en:  section
ru:  раздел

en: %/booking
ru: %/бронирование

en: &laquo; Previous
ru: &laquo; предыдущий

en: (deposit)
ru: (депозит)

en: (don't use)
ru: (не использовать)

en: (full)
ru: (полная)

en: (required)
ru: (обязательно)

en: - without tabs -
ru: - без вкладок -

en: 0 to auto height
ru: 0 для автоматической высоты

en: 0 to auto width
ru: 0 для автоматической ширины

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
ru: 1 день (автомобили, велосипеды и т.д.)

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
ru: 1 час (почасовая аренда: велосипеды, спортивное оборудование и т.д.)

en: 1 month
ru: 1 месяц

en: 1 night
ru: 1 ночь

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
ru: 1 ночь (отели, апартаменты, хостелы и т.д.)

en: 1-column list
ru: 1-колоночный список

en: 2-column list
ru: 2-колоночный список

en: 20+ Payment Gateways
ru: Более 20 платежных шлюзов

en: 3-column list
ru: 3-колоночный список

en: 4 hours
ru: 4 часа

en: 9 hours
ru: 9 часов

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Неверное имя пользователя или пароль.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
ru: <strong>Ошибка</strong>: Нет учетной записи с таким адресом электронной почты.

en: A Coruña
ru: Ла-Корунья

en: A password will be emailed to you.
ru: Пароль будет отправлен тебе на почту.

en: AND
ru: И

en: Aargau
ru: Ааргау

en: Abia
ru: Абиа

en: Abim
ru: Абим

en: Abra
ru: Абра

en: Abuja
ru: Абуджа

en: Acre
ru: Акри

en: Action
ru: Действие

en: Action required to your order #%s
ru: Требуется действие по твоему заказу #%s

en: Activate Coupons
ru: Активировать купоны

en: Activate payment methods
ru: Активировать способы оплаты

en: Active
ru: Активный

en: Activity
ru: Активность

en: Adamawa
ru: Адамава

en: Adana
ru: Адана

en: Add
ru: Добавить

en: Add
ru: Добавить

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add %s description
ru: Добавить описание %s

en: Add Comment
ru: Добавить комментарий

en: Add Extra
ru: Добавить дополнительно

en: Add FAQ?
ru: Добавить FAQ?

en: Add Google map to booking objects?
ru: Добавить Google карту к объектам бронирования?

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New %s
ru: Добавить новый %s

en: Add New Age
ru: Добавить новый возраст

en: Add New Category
ru: Добавить новую категорию

en: Add New Comment
ru: Добавить новый комментарий

en: Add New Coupon
ru: Добавить новый купон

en: Add New FAQ
ru: Добавить новый FAQ

en: Add New Fee
ru: Добавить новый сбор

en: Add New Order
ru: Добавить новый заказ

en: Add New Place
ru: Добавить новое место

en: Add New Service
ru: Добавить новую услугу

en: Add New Taxonomy
ru: Добавить новую таксономию

en: Add Services
ru: Добавить услуги

en: Add address field?
ru: Добавить поле адреса?

en: Add billing address fields to the checkout form
ru: Добавить поля адреса для выставления счета в форму оформления заказа

en: Add checkout fields for all guests
ru: Добавить поля оформления для всех гостей

en: Add conditional price
ru: Добавить условную цену

en: Add google map functionality?
ru: Добавить функциональность карты Google?

en: Add guest data
ru: Добавить данные гостя

en: Add meeting point
ru: Добавить место встречи

en: Add meeting points functionality?
ru: Добавить функциональность мест встречи?

en: Add new Tab
ru: Добавить новую вкладку

en: Add new booking rule
ru: Добавить новое правило бронирования

en: Add pagination
ru: Добавить пагинацию

en: Add rule
ru: Добавить правило

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
ru: Добавить разметку schema.org Product на страницу объекта бронирования

en: Add services to booking form
ru: Добавить услуги в форму бронирования

en: Add services?
ru: Добавить услуги?

en: Add slideshow image
ru: Добавить изображение для слайдшоу

en: Add step by step description?
ru: Добавить пошаговое описание?

en: Add taxes?
ru: Добавить налоги?

en: Add taxonomy filter
ru: Добавить фильтр таксономии

en: Add time to schedule
ru: Добавить время в расписание

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
ru: Добавлен вариант оплаты банковским переводом: показ реквизитов банковского перевода при оформлении заказа, подтверждении заказа и в письме клиенту.

en: Addons
ru: Дополнения

en: Addons for BA Book Everything plugin
ru: Дополнения для плагина BA Book Everything

en: Address
ru: Адрес

en: Address description (optional)
ru: Описание адреса (опционально)

en: Address section
ru: Раздел адреса

en: Adjumani
ru: Аджумани

en: Admin New order email
ru: Письмо администратору о новом заказе

en: Admin availability confirmation email
ru: Письмо администратору о подтверждении доступности

en: Admin confirmation
ru: Подтверждение администратора

en: Admin order canceled email
ru: Письмо администратору об отмене заказа

en: Admin order updated email
ru: Письмо администратору об обновлении заказа

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ru: Страница администратора для подтверждения заказа (для ручного подтверждения доступности)

en: Adrar
ru: Адрар

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Adıyaman
ru: Адыяман

en: Afghan afghani
ru: Афганский афгани

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Africa
ru: Африка

en: Afyon
ru: Афьон

en: Agago
ru: Агаго

en: Age
ru: Возраст

en: Age group
ru: Возрастная группа

en: Ages
ru: Возрасты

en: Ages Metabox
ru: Метабокс возрастов

en: Agrigento
ru: Агридженто

en: Aguascalientes
ru: Агуаскальентес

en: Agusan del Norte
ru: Агусан-дель-Норте

en: Agusan del Sur
ru: Агусан-дель-Сур

en: Ahafo
ru: Ахафо

en: Aichi
ru: Айти

en: Akita
ru: Акита

en: Aklan
ru: Аклан

en: Aksaray
ru: Аксарай

en: Akwa Ibom
ru: Аква-Ибом

en: Al Sharqia
ru: Эш-Шаркия

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alagoas
ru: Алагоас

en: Alaska
ru: Аляска

en: Alba
ru: Алба

en: Albacete
ru: Альбасете

en: Albania
ru: Албания

en: Albanian lek
ru: Албанский лек

en: Albay
ru: Албай

en: Alberta
ru: Альберта

en: Alborz (البرز)
ru: Альборз (البرز)

en: Alebtong
ru: Алебтонг

en: Alessandria
ru: Алессандрия

en: Alexandria
ru: Александрия

en: Algeria
ru: Алжир

en: Algerian dinar
ru: Алжирский динар

en: Algiers
ru: Алжир

en: Alibori
ru: Алибори

en: Alicante
ru: Аликанте

en: All
ru: Все

en: All
ru: Все

en: All %s
ru: Все %s

en: All Ages
ru: Все возрасты

en: All Categories
ru: Все категории

en: All Coupons
ru: Все купоны

en: All FAQs
ru: Все FAQ

en: All Fees
ru: Все сборы

en: All Orders
ru: Все заказы

en: All Places
ru: Все места

en: All Services
ru: Все услуги

en: All Taxonomies
ru: Все таксономии

en: All items
ru: Все элементы

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
ru: Разрешить оставлять отзыв только клиентам, у которых есть успешное бронирование (один отзыв на бронирование)

en: Allow to select quantity?
ru: Разрешить выбор количества?

en: Almería
ru: Альмерия

en: Alto Paraguay
ru: Альто-Парагвай

en: Alto Paraná
ru: Альто-Парана

en: Amambay
ru: Амамбай

en: Amapá
ru: Амапа

en: Amasya
ru: Амасья

en: Amazonas
ru: Амазонас

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Amnat Charoen
ru: Амнат Чароен

en: Amolatar
ru: Амолатар

en: Amount
ru: Сумма

en: Amount Due:
ru: Сумма к оплате:

en: Amount Paid:
ru: Оплаченная сумма:

en: Amount to Pay:
ru: Сумма к оплате:

en: Amount,
ru: Сумма,

en: Amudat
ru: Амудат

en: Amuria
ru: Амурия

en: Amuru
ru: Амуру

en: An error occurred while deleting the rule
ru: Произошла ошибка при удалении правила

en: An error occurred while processing...
ru: Произошла ошибка при обработке...

en: Anambra
ru: Анамбра

en: Ancash
ru: Анкаш

en: Ancona
ru: Анкона

en: Andaman and Nicobar Islands
ru: Андаманские и Никобарские острова

en: Andhra Pradesh
ru: Андхра-Прадеш

en: Andorra
ru: Андорра

en: Anenii Noi
ru: Новые Анены

en: Ang Thong
ru: Анг Тхонг

en: Angola
ru: Ангола

en: Angolan kwanza
ru: Ангольская кванза

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Anhui / 安徽
ru: Аньхой / 安徽

en: Ankara
ru: Анкара

en: Annaba
ru: Аннаба

en: Antalya
ru: Анталья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Antique
ru: Антике

en: Aomori
ru: Аомори

en: Aosta
ru: Аоста

en: Apac
ru: Апак

en: Apayao
ru: Апаяо

en: Appenzell Ausserrhoden
ru: Аппенцелль-Ауссерроден

en: Appenzell Innerrhoden
ru: Аппенцелль-Иннерроден

en: Applied coupon amount,
ru: Сумма примененного купона,

en: Applied coupon number
ru: Примененный номер купона

en: Apply
ru: Применить

en: Apply Coupon
ru: Применить купон

en: Apply filters
ru: Применить фильтры

en: Apply only to items with booking category
ru: Применить только к элементам с категорией бронирования

en: Apply only to selected items
ru: Применить только к выбранным элементам

en: Apply to categories (check nothing for all):
ru: Применить к категориям (ничего не отмечай для всех):

en: Apr
ru: Апр

en: April
ru: Апрель

en: Apurímac
ru: Апуримак

en: Araba/Álava
ru: Араба/Алава

en: Arad
ru: Арад

en: Ardabil (اردبیل)
ru: Ардебиль (اردبیل)

en: Ardahan
ru: Ардахан

en: Arequipa
ru: Арекипа

en: Arezzo
ru: Ареццо

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Argentine peso
ru: Аргентинское песо

en: Argeș
ru: Арджеш

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: Armed Forces (AA)
ru: Вооруженные силы (AA)

en: Armed Forces (AE)
ru: Вооруженные силы (AE)

en: Armed Forces (AP)
ru: Вооруженные силы (AP)

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian dram
ru: Армянский драм

en: Artvin
ru: Артвин

en: Arua
ru: Аруа

en: Aruba
ru: Аруба

en: Aruban florin
ru: Арубанский флорин

en: Arunachal Pradesh
ru: Аруначал-Прадеш

en: Arusha
ru: Аруша

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Ascoli Piceno
ru: Асколи-Пичено

en: Ashanti
ru: Ашанти

en: Asia
ru: Азия

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
ru: Попроси клиента подтвердить или отклонить изменения в бронировании

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
ru: Попросить клиента подтвердить или отклонить изменения в бронировании

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
ru: Клиенту предложено подтвердить или отклонить изменения в заказе №%s

en: Assam
ru: Ассам

en: Asti
ru: Асти

en: Asturias
ru: Астурия

en: Asunción
ru: Асунсьон

en: Aswan
ru: Асуан

en: Asyut
ru: Асьют

en: At least one rate is required to publish the post!
ru: Для публикации записи требуется хотя бы один тариф!

en: Atakora
ru: Атакора

en: Atlantique
ru: Атлантик

en: Attapeu
ru: Аттапы

en: Attica
ru: Аттика

en: Auckland
ru: Окленд

en: Aug
ru: Авг

en: August
ru: Август

en: Aurora
ru: Аврора

en: Australia
ru: Австралия

en: Australian Capital Territory
ru: Австралийская столичная территория

en: Australian dollar
ru: Австралийский доллар

en: Austria
ru: Австрия

en: Auto Draft
ru: Автоматический черновик

en: Automatically
ru: Автоматически

en: Availability date
ru: Дата доступности

en: Availability request
ru: Запрос на доступность

en: Available days
ru: Доступные дни

en: Available from Date
ru: Доступно с даты

en: Available time from
ru: Доступное время с

en: Available time to
ru: Доступное время до

en: Available to Date
ru: Доступно до даты

en: Aveiro
ru: Авейру

en: Avellino
ru: Авеллино

en: Ayacucho
ru: Аякучо

en: Aydın
ru: Айдын

en: Ayutthaya
ru: Аюттхая

en: Azad Kashmir
ru: Азад Кашмир

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azerbaijani manat
ru: Азербайджанский манат

en: Azores
ru: Азорские острова

en: Azua
ru: Азуа

en: Aïn Defla
ru: Айн-Дефла

en: Aïn Témouchent
ru: Айн-Темушент

en: Ağrı
ru: Агры

en: BA Book Everything Settings
ru: Настройки BA Book Everything

en: BA Booking Form
ru: Форма бронирования BA

en: BA Price Filter
ru: Фильтр цен BA

en: BA Search Form
ru: Форма поиска BA

en: BA Search filter
ru: Фильтр поиска BA

en: BA Search filter reset button
ru: Кнопка сброса фильтра поиска BA

en: BA Settings
ru: Настройки BA

en: BABE Backoffice
ru: BABE backoffice

en: BABE Marketplace
ru: BABE marketplace

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Bacău
ru: Бакэу

en: Badajoz
ru: Бадахос

en: Bagerhat
ru: Багерхат

en: Bagmati
ru: Багмати

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahamian dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahia
ru: Баия

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bahraini dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Baja California
ru: Нижняя Калифорния

en: Baja California Sur
ru: Южная Нижняя Калифорния

en: Baker Island
ru: Остров Бейкер

en: Baleares
ru: Балеарские острова

en: Bali
ru: Бали

en: Balochistan
ru: Белуджистан

en: Balıkesir
ru: Балыкесир

en: Bandarban
ru: Бандарбан

en: Bangka Belitung
ru: Бангка-Белитунг

en: Bangkok
ru: Бангкок

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bangladeshi taka
ru: Бангладешская така

en: Banten
ru: Бантен

en: Baoruco
ru: Баоруко

en: Barahona
ru: Барахона

en: Baranya
ru: Баранья

en: Barbadian dollar
ru: Барбадосский доллар

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Barcelona
ru: Барселона

en: Barguna
ru: Баргуна

en: Bari
ru: Бари

en: Baringo
ru: Баринго

en: Barishal
ru: Барисал

en: Barletta-Andria-Trani
ru: Барлетта-Андрия-Трани

en: Bartın
ru: Бартын

en: Basarabeasca
ru: Басарабяска

en: Basel-Landschaft
ru: Базель-Ландшафт

en: Basel-Stadt
ru: Базель-Штадт

en: Basic booking period
ru: Базовый период бронирования

en: Basic settings
ru: Основные настройки

en: Basilan
ru: Басилан

en: Bataan
ru: Батаан

en: Batanes
ru: Батанес

en: Batangas
ru: Батангас

en: Batman
ru: Батман

en: Batna
ru: Батна

en: Bauchi
ru: Баучи

en: Bay of Plenty
ru: Бей-оф-Пленти

en: Bayburt
ru: Байбурт

en: Bayelsa
ru: Байельса

en: Beheira
ru: Бухейра

en: Beijing / 北京
ru: Пекин / 北京

en: Beja
ru: Бежа

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belarusian ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belau
ru: Палау

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Belize dollar
ru: Белизский доллар

en: Belluno
ru: Беллуно

en: Benevento
ru: Беневенто

en: Bengkulu
ru: Бенгкулу

en: Bengo
ru: Бенго

en: Benguela
ru: Бенгела

en: Benguet
ru: Бенгет

en: Beni
ru: Бени

en: Beni Suef
ru: Бени-Суэйф

en: Benin
ru: Бенин

en: Benue
ru: Бенуэ

en: Bergamo
ru: Бергамо

en: Bermuda
ru: Бермуды

en: Bermudian dollar
ru: Бермудский доллар

en: Bern
ru: Берн

en: Bheri
ru: Бхери

en: Bhola
ru: Бхола

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bhutanese ngultrum
ru: Бутанский нгултрум

en: Bicycling
ru: На велосипеде

en: Biella
ru: Биелла

en: Bihar
ru: Бихар

en: Bihor
ru: Бихор

en: Bilecik
ru: Биледжик

en: Biliran
ru: Билиран

en: Billing address
ru: Адрес для выставления счета

en: Bingöl
ru: Бингёль

en: Biscay
ru: Бискайя

en: Biskra
ru: Бискра

en: Bistrița-Năsăud
ru: Бистрица-Нэсэуд

en: Bitcoin
ru: Биткоин

en: Bitlis
ru: Битлис

en: Bié
ru: Бие

en: Blagoevgrad
ru: Благоевград

en: Blank or 0 to skip this option
ru: Пусто или 0, чтобы пропустить эту опцию

en: Blida
ru: Блида

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
ru: Блокировать указанное количество дней после каждого бронирования для уборки

en: Body message
ru: Текст сообщения

en: Body title
ru: Заголовок текста

en: Bogura
ru: Богура

en: Bohol
ru: Бохоль

en: Bokeo
ru: Бокео

en: Bolikhamsai
ru: Боликхамсай

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bolivian boliviano
ru: Боливийский боливиано

en: Bologna
ru: Болонья

en: Bolu
ru: Болу

en: Bolzano
ru: Больцано

en: Bomet
ru: Бомет

en: Bomi
ru: Боми

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ru: Бонэйр, Синт-Эстатиус и Саба

en: Bong
ru: Бонг

en: Bono
ru: Боно

en: Bono East
ru: Боно Восточный

en: Book Everything
ru: Book everything

en: Book Now
ru: Забронировать сейчас

en: Book now, pay later!
ru: Забронируй сейчас, оплати позже!

en: Booking Categories
ru: Категории бронирования

en: Booking Object
ru: Объект бронирования

en: Booking Objects
ru: Объекты бронирования

en: Booking form
ru: Форма бронирования

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
ru: Форма бронирования: максимальное количество гостей, доступное для выбора

en: Booking mode
ru: Режим бронирования

en: Booking object
ru: Объект бронирования

en: Booking object general (plural) name
ru: Общее (множественное) название объекта бронирования

en: Booking object menu name
ru: Название объекта бронирования в меню

en: Booking object post slug
ru: Слаг поста объекта бронирования

en: Booking object singular name
ru: Единственное число названия объекта бронирования

en: Booking rule
ru: Правило бронирования

en: Booking rules
ru: Правила бронирования

en: Booking rules section
ru: Раздел правил бронирования

en: Boquerón
ru: Бокерон

en: Bordj Bou Arréridj
ru: Бордж-Бу-Арреридж

en: Borgou
ru: Боргу

en: Borno
ru: Борно

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ru: Боршод-Абауй-Земплен

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ru: Конвертируемая марка Боснии и Герцеговины

en: Botoșani
ru: Ботошани

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Botswana pula
ru: Ботсванская пула

en: Bouira
ru: Буира

en: Boumerdès
ru: Бумердес

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Braga
ru: Брага

en: Bragança
ru: Браганса

en: Brahmanbaria
ru: Брахманбария

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Brazilian real
ru: Бразильский реал

en: Brașov
ru: Брашов

en: Brescia
ru: Брешиа

en: Briceni
ru: Бричаны

en: Brindisi
ru: Бриндизи

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Brong-Ahafo
ru: Бронг-Ахафо

en: Brunei
ru: Бруней

en: Brunei dollar
ru: Брунейский доллар

en: Bryce Canyon National Park, USA
ru: Национальный парк Брайс-Каньон, США

en: Brăila
ru: Брэила

en: București
ru: Бухарест

en: Budaka
ru: Будака

en: Budapest
ru: Будапешт

en: Bududa
ru: Будуда

en: Bueng Kan
ru: Бынг Кан

en: Buenos Aires
ru: Буэнос-Айрес

en: Bugiri
ru: Бугири

en: Bugweri
ru: Бугвери

en: Buhweju
ru: Бухведжу

en: Buikwe
ru: Буикве

en: Bukedea
ru: Букедеа

en: Bukidnon
ru: Букиднон

en: Bukomansimbi
ru: Букомансимби

en: Bukwa
ru: Буква

en: Bulacan
ru: Булакан

en: Bulambuli
ru: Буламбули

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian lev
ru: Болгарский лев

en: Buliisa
ru: Булииса

en: Bundibugyo
ru: Бундибуджо

en: Bungoma
ru: Бунгома

en: Bunyangabu
ru: Буньянгабу

en: Burdur
ru: Бурдур

en: Burgas
ru: Бургас

en: Burgos
ru: Бургос

en: Buri Ram
ru: Бурирам

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burmese kyat
ru: Бирманский кьят

en: Bursa
ru: Бурса

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Burundian franc
ru: Бурундийский франк

en: Bushehr (بوشهر)
ru: Бушер (بوشهر)

en: Bushenyi
ru: Бушеньи

en: Busia
ru: Бусиа

en: Business time
ru: Рабочее время

en: Butaleja
ru: Буталеджа

en: Butambala
ru: Бутамбала

en: Butebo
ru: Бутебо

en: Button default color
ru: Цвет кнопки по умолчанию

en: Button title:
ru: Заголовок кнопки:

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Buvuma
ru: Бувума

en: Buyende
ru: Буенде

en: Buzău
ru: Бузэу

en: Bács-Kiskun
ru: Бач-Кишкун

en: Béchar
ru: Бешар

en: Béjaïa
ru: Беджая

en: Békés
ru: Бекеш

en: Bălți
ru: Бельцы

en: CFP franc
ru: Франк КФП

en: Caaguazú
ru: Каагуасу

en: Caazapá
ru: Каасапа

en: Cabinda
ru: Кабинда

en: Cabo Delgado
ru: Кабу-Делгаду

en: Cagayan
ru: Кагаян

en: Cagliari
ru: Кальяри

en: Cahul
ru: Кагул

en: Cairo
ru: Каир

en: Cajamarca
ru: Кахамарка

en: Calendar & Prices
ru: Календарь и цены

en: California
ru: Калифорния

en: Caltanissetta
ru: Кальтаниссетта

en: Camarines Norte
ru: Камаринес-Норте

en: Camarines Sur
ru: Камаринес-Сур

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cambodian riel
ru: Камбоджийский риель

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Camiguin
ru: Камигин

en: Campeche
ru: Кампече

en: Campobasso
ru: Кампобассо

en: Canada
ru: Канада

en: Canadian dollar
ru: Канадский доллар

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel Order
ru: Отменить заказ

en: Cancel button color
ru: Цвет кнопки отмены

en: Canindeyú
ru: Канинденю

en: Cantabria
ru: Кантабрия

en: Cantemir
ru: Кантемир

en: Canterbury
ru: Кентербери

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cape Verdean escudo
ru: Кабо-вердианское эскудо

en: Capiz
ru: Капис

en: Caraș-Severin
ru: Караш-Северин

en: Carlow
ru: Карлоу

en: Caserta
ru: Казерта

en: Castellón
ru: Кастельон

en: Castelo Branco
ru: Каштелу-Бранку

en: Catamarca
ru: Катамарка

en: Catanduanes
ru: Катандуанес

en: Catania
ru: Катания

en: Catanzaro
ru: Катандзаро

en: Categories Metabox
ru: Метабокс категорий

en: Category
ru: Категория

en: Cavan
ru: Каван

en: Cavite
ru: Кавите

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Cayman Islands dollar
ru: Доллар Каймановых островов

en: Ceará
ru: Сеара

en: Cebu
ru: Себу

en: Central
ru: Центральный

en: Central African CFA franc
ru: Франк КФА BEAC

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Central Greece
ru: Центральная Греция

en: Central Macedonia
ru: Центральная Македония

en: Ceuta
ru: Сеута

en: Chachoengsao
ru: Чаченгсау

en: Chaco
ru: Чако

en: Chad
ru: Чад

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
ru: Чахармехаль и Бахтиария (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
ru: Чайнат

en: Chaiyaphum
ru: Чайяпхум

en: Champasak
ru: Тямпасак

en: Chandigarh
ru: Чандигарх

en: Chandpur
ru: Чандпур

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change Profile Picture
ru: Изменить фото профиля

en: Change button color
ru: Цвет кнопки изменения

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
ru: Изменить условия заказа и попросить клиента подтвердить

en: Chanthaburi
ru: Чантхабури

en: Chattogram
ru: Читтагонг

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
ru: Проверь наши готовые интеграции с более чем 20 платежными шлюзами.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
ru: Отметь этот флажок и нажми кнопку «Сохранить изменения», чтобы сбросить все настройки до значений по умолчанию. <strong>Все пользовательские настройки будут потеряны!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
ru: Проверь свою электронную почту для получения инструкций по сбросу пароля

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Checkout page
ru: Страница оформления заказа

en: Chhattisgarh
ru: Чхаттисгарх

en: Chiang Mai
ru: Чиангмай

en: Chiang Rai
ru: Чианграй

en: Chiapas
ru: Чьяпас

en: Chiba
ru: Тиба

en: Chieti
ru: Кьети

en: Chihuahua
ru: Чиуауа

en: Chile
ru: Чили

en: Chilean peso
ru: Чилийское песо

en: China
ru: Китай

en: Chinese yuan
ru: Китайский юань

en: Chișinău
ru: Кишинёв

en: Chlef
ru: Шлеф

en: Chonburi
ru: Чонбури

en: Chongqing / 重庆
ru: Чунцин / 重庆

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Chuadanga
ru: Чуаданга

en: Chubut
ru: Чубут

en: Chumphon
ru: Чумпхон

en: Chuquisaca
ru: Чукисака

en: Cimișlia
ru: Чимишлия

en: City
ru: Город

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
ru: Автономный город Буэнос-Айрес

en: Ciudad Real
ru: Сьюдад-Реаль

en: Ciudad de México
ru: Мехико

en: Clare
ru: Клэр

en: Clarendon
ru: Кларендон

en: Clone
ru: Клонировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Cluj
ru: Клуж

en: Coahuila
ru: Коауила

en: Coast
ru: Побережье

en: Cochabamba
ru: Кочабамба

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Coimbra
ru: Коимбра

en: Colima
ru: Колима

en: Collines
ru: Коллинз

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Colombian peso
ru: Колумбийское песо

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Comma-separated text
ru: Текст с разделителями-запятыми

en: Comment
ru: Комментарий

en: Como
ru: Комо

en: Comorian franc
ru: Коморский франк

en: Comoros
ru: Коморы

en: Compatibility Alert
ru: Предупреждение о совместимости

en: Complete My Order
ru: Завершить мой заказ

en: Complete the booking
ru: Завершить бронирование

en: Compostela Valley
ru: Компостела-Валли

en: Concepción
ru: Консепсьон

en: Conditional prices
ru: Условные цены

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm Order
ru: Подтвердить заказ

en: Confirm Password *
ru: Подтверди пароль *

en: Confirm button color
ru: Цвет кнопки подтверждения

en: Confirm changes to the Order
ru: Подтвердить изменения в заказе

en: Confirm email*
ru: Подтверди email*

en: Confirm item availability
ru: Подтвердить наличие

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: Confirmation page
ru: Страница подтверждения

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Congolese franc
ru: Конголезский франк

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Constantine
ru: Константина

en: Constanța
ru: Констанца

en: Contact Phone
ru: Контактный телефон

en: Contact information
ru: Контактная информация

en: Content
ru: Содержание

en: Continue
ru: Продолжить

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Copperbelt
ru: Коппербелт

en: Cordillera
ru: Кордильера

en: Cork
ru: Корк

en: Corrientes
ru: Корриентес

en: Cosenza
ru: Козенца

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Costa Rican col&oacute;n
ru: Костариканский колон

en: Cotabato
ru: Котабато

en: Country
ru: Страна

en: Coupon
ru: Купон

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
ru: Применен купон %s на сумму %s

en: Coupon Code (unique)
ru: Код купона (уникальный)

en: Coupon number
ru: Номер купона

en: Coupons
ru: Купоны

en: Covasna
ru: Ковасна

en: Cox's Bazar
ru: Кокс-Базар

en: Create an account
ru: Создать аккаунт

en: Credits text (copyright, etc.)
ru: Текст авторских прав (копирайт и т.д.)

en: Cremona
ru: Кремона

en: Crete
ru: Крит

en: Criuleni
ru: Криулень

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatian kuna
ru: Хорватская куна

en: Cross River
ru: Кросс-Ривер

en: Crotone
ru: Кротоне

en: Csongrád-Csanád
ru: Чонград-Чанад

en: Cuba
ru: Куба

en: Cuban convertible peso
ru: Кубинское конвертируемое песо

en: Cuban peso
ru: Кубинское песо

en: Cuenca
ru: Куэнка

en: Cumilla
ru: Комилла

en: Cunene
ru: Кунене

en: Cuneo
ru: Кунео

en: Cura&ccedil;ao
ru: Кюрасао

en: Currency
ru: Валюта

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
ru: Виджет переключения валют. Опции: принудительное бронирование и оформление заказа в базовой валюте, включение платежных шлюзов на странице оформления заказа в зависимости от валюты.

en: Cusco
ru: Куско

en: Custom Image
ru: Пользовательское изображение

en: Custom section
ru: Пользовательский раздел

en: Customer
ru: Клиент

en: Customer New order email
ru: Письмо клиенту о новом заказе

en: Customer account created email
ru: Письмо о создании аккаунта клиента

en: Customer address
ru: Адрес клиента

en: Customer canceled the order email
ru: Письмо клиенту об отмене заказа

en: Customer confirmation
ru: Подтверждение клиента

en: Customer contacts
ru: Контакты клиента

en: Customer details
ru: Данные клиента

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
ru: Клиент ожидает подтверждения доступности со стороны администратора

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
ru: Клиенту необходимо подтвердить или отклонить изменения в бронировании

en: Customer order rejected email
ru: Письмо клиенту об отклонении заказа

en: Customer order to pay email
ru: Письмо клиенту о заказе к оплате

en: Customer order updated email
ru: Письмо клиенту об обновлении заказа

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
ru: Страница клиента для подтверждения заказа (для ручного подтверждения доступности)

en: Customer password reseted email
ru: Письмо о сбросе пароля клиента

en: Cyclic availability: available N days after start
ru: Циклическая доступность: доступно N дней после начала

en: Cyclic availability: start after every N days
ru: Циклическая доступность: начало после каждых N дней

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чехия

en: Czech koruna
ru: Чешская крона

en: Cáceres
ru: Касерес

en: Cádiz
ru: Кадис

en: Córdoba
ru: Кордова

en: Călărași
ru: Кэлэрашь

en: Căușeni
ru: Кэушень

en: DKI Jakarta
ru: Особый столичный регион Джакарта

en: Dadra and Nagar Haveli
ru: Дадра и Нагар-Хавели

en: Daerah Istimewa Aceh
ru: Особый регион Ачех

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
ru: Особый регион Джокьякарта

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Dajabón
ru: Дахабон

en: Dakahlia
ru: Дакахлия

en: Daman and Diu
ru: Даман и Диу

en: Damietta
ru: Думьят

en: Danish krone
ru: Датская крона

en: Dar es Salaam
ru: Дар-эс-Салам

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Date format
ru: Формат даты

en: Date from
ru: Дата с

en: Date from:
ru: Дата с:

en: Date of Booking
ru: Дата бронирования

en: Date to
ru: Дата по

en: Date to exclude
ru: Дата для исключения

en: Date to include
ru: Дата для включения

en: Date to:
ru: Дата до:

en: Date:
ru: Дата:

en: Dates
ru: Даты

en: Davao Occidental
ru: Давао-Оксиденталь

en: Davao Oriental
ru: Давао-Ориенталь

en: Davao del Norte
ru: Давао-дель-Норте

en: Davao del Sur
ru: Давао-дель-Сур

en: Day of the week
ru: День недели

en: Days
ru: Дни

en: Dec
ru: Дек

en: December
ru: Декабрь

en: Decimal Separator of displayed prices
ru: Десятичный разделитель в отображаемых ценах

en: Default coupon expires in (days)
ru: Срок действия купона по умолчанию (дни)

en: Delaware
ru: Делавэр

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete selected tab?
ru: Удалить выбранную вкладку?

en: Delete these dates
ru: Удалить эти даты

en: Delete this rule
ru: Удалить это правило

en: Delhi
ru: Дели

en: Delta
ru: Дельта

en: Demo content
ru: Демо-контент

en: Demo content setup page
ru: Страница настройки демо-контента

en: Denizli
ru: Денизли

en: Denmark
ru: Дания

en: Departure from:
ru: Отправление из:

en: Departure time:
ru: Время отправления:

en: Deposit, %
ru: Депозит, %

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
ru: Определяет порядок по возрастанию или убыванию. По умолчанию по убыванию

en: Details
ru: Подробности

en: Dhaka
ru: Дакка

en: Dhaulagiri
ru: Дхаулагири

en: Difference with the main time
ru: Разница с основным временем

en: Dinagat Islands
ru: Острова Динагат

en: Dinajpur
ru: Динаджпур

en: Disable My Account page and new user mail?
ru: Отключить страницу Мой аккаунт и письмо новому пользователю?

en: Disable availability of all booking items for these dates
ru: Отключить доступность всех элементов бронирования для этих дат

en: Disable guest bookings?
ru: Отключить гостевые бронирования?

en: Discount (optional)
ru: Скидка (необязательно)

en: Discount coupon
ru: Скидочный купон

en: Discount, %
ru: Скидка, %

en: District Of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Distrito Federal
ru: Федеральный округ

en: Distrito Nacional
ru: Национальный округ

en: Diyarbakır
ru: Диярбакыр

en: Djelfa
ru: Джельфа

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Djiboutian franc
ru: Джибутийский франк

en: Do not have an account?
ru: Нет аккаунта?

en: Do not include availability calendar data in search results
ru: Не включать данные календаря доступности в результаты поиска

en: Do you speak spanish?
ru: Ты говоришь по-испански?

en: Dobrich
ru: Добрич

en: Dodoma
ru: Додома

en: Dokolo
ru: Доколо

en: Dolj
ru: Долж

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Dominican peso
ru: Доминиканское песо

en: Dondușeni
ru: Дондюшаны

en: Done!
ru: Готово!

en: Donegal
ru: Донегол

en: Donga
ru: Донга

en: Driving
ru: На машине

en: Drochia
ru: Дрокия

en: Duarte
ru: Дуарте

en: Dublin
ru: Дублин

en: Dubăsari
ru: Дубоссары

en: Durango
ru: Дуранго

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Duration:
ru: Продолжительность:

en: Dâmbovița
ru: Дымбовица

en: Düzce
ru: Дюздже

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
ru: Восточный Азербайджан (آذربایجان شرقی)

en: East Caribbean dollar
ru: Восточно-карибский доллар

en: East Macedonia and Thrace
ru: Восточная Македония и Фракия

en: Eastern
ru: Восточный

en: Eastern Cape
ru: Восточный Кейп

en: Eastern Samar
ru: Восточный Самар

en: Ebonyi
ru: Эбоньи

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edineț
ru: Единцы

en: Edirne
ru: Эдирне

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit %s
ru: Редактировать %s

en: Edit %s taxonomy
ru: Редактировать таксономию %s

en: Edit Age
ru: Редактировать возраст

en: Edit Category
ru: Редактировать категорию

en: Edit Comment
ru: Редактировать комментарий

en: Edit Coupon
ru: Редактировать купон

en: Edit FAQ
ru: Редактировать FAQ

en: Edit Fee
ru: Редактировать сбор

en: Edit Order
ru: Редактировать заказ

en: Edit Place
ru: Редактировать место

en: Edit Profile
ru: Редактировать профиль

en: Edit Service
ru: Редактировать услугу

en: Edit Taxonomy
ru: Редактировать таксономию

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
ru: Отредактируй демо-контент или создай свой собственный (читай подробности настроек в %1$sДокументации%2$s)

en: Edit this rule
ru: Редактировать это правило

en: Edo
ru: Эдо

en: Egypt
ru: Египет

en: Egyptian pound
ru: Египетский фунт

en: Ehime
ru: Эхимэ

en: Ekiti
ru: Экити

en: El Bayadh
ru: Эль-Баяд

en: El Callao
ru: Эль-Кальяо

en: El Oued
ru: Эль-Уэд

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: El Seibo
ru: Эль-Сейбо

en: El Tarf
ru: Эль-Тарф

en: Elazığ
ru: Элязыг

en: Elgeyo-Marakwet
ru: Элгейо-Мараквет

en: Elías Piña
ru: Элиас-Пинья

en: Emails
ru: Письма

en: Emails color scheme
ru: Цветовая схема писем

en: Emails template settings
ru: Настройки шаблона писем

en: Embu
ru: Эмбу

en: End Time
ru: Время окончания

en: End at
ru: Окончание в

en: Enna
ru: Энна

en: Enter Coupon Code and get a discount!
ru: Введи код купона и получи скидку!

en: Enter address here
ru: Введи адрес здесь

en: Enter title here
ru: Введи заголовок здесь

en: Enter your address
ru: Введи свой адрес

en: Entre Ríos
ru: Энтре-Риос

en: Enugu
ru: Энугу

en: Epirus
ru: Эпир

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Eritrean nakfa
ru: Эритрейская накфа

en: Erongo
ru: Эронго

en: Erzincan
ru: Эрзинджан

en: Erzurum
ru: Эрзурум

en: Eskişehir
ru: Эскишехир

en: Espaillat
ru: Эспайят

en: Espírito Santo
ru: Эспириту-Санту

en: Estado de México
ru: Штат Мехико

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Ethiopian birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: Europe
ru: Европа

en: Exclude more dates from schedule
ru: Исключить больше дат из расписания

en: Exclude new dates:
ru: Исключить новые даты:

en: Excluded Date
ru: Исключенная дата

en: Excluded dates
ru: Исключенные даты

en: Expected Prepaid amount,
ru: Ожидаемая предоплата,

en: Expiration date
ru: Срок действия

en: Expired
ru: Истек

en: Export/import
ru: Экспорт/импорт

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
ru: Расширить экспорт/импорт WP данными BA Book Everything

en: Extra class name
ru: Дополнительное имя класса

en: Extra guest
ru: Дополнительный гость

en: Extra guest %s
ru: Дополнительный гость %s

en: Extra guest contacts
ru: Контакты дополнительного гостя

en: Extra guests
ru: Дополнительные гости

en: FAQ title
ru: Заголовок FAQ

en: FATA
ru: ФАТА

en: Failed to import %s %s
ru: Не удалось импортировать %s %s

en: Faiyum
ru: Файюм

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Falkland Islands pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Faridpur
ru: Фаридпур

en: Faro
ru: Фару

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fars (فارس)
ru: Фарс (فارس)

en: Feature 1
ru: Особенность 1

en: Feature 2
ru: Особенность 2

en: Feature 3
ru: Особенность 3

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: Featured image
ru: Главное изображение

en: Features
ru: Особенности

en: Feb
ru: Фев

en: February
ru: Февраль

en: Fee
ru: Сбор

en: Fees
ru: Сборы

en: Fees section
ru: Раздел сборов

en: Feild name
ru: Название поля

en: Fejér
ru: Фейер

en: Feni
ru: Фени

en: Fermo
ru: Фермо

en: Ferrara
ru: Феррара

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Fijian dollar
ru: Фиджийский доллар

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
ru: Фильтровать результаты поиска по терминам из выбранной таксономии

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find a route from your location
ru: Найти маршрут от твоего местоположения

en: Find closest meeting point
ru: Найти ближайшую точку встречи

en: Finland
ru: Финляндия

en: Firenze
ru: Флоренция

en: First name
ru: Имя

en: First name*
ru: Имя*

en: Fixed Deposit amount,
ru: Фиксированная сумма депозита,

en: Florești
ru: Флорешты

en: Florida
ru: Флорида

en: Foggia
ru: Фоджа

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
ru: Класс Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Footer text (contacts, etc.)
ru: Текст футера (контакты и т.д.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
ru: Для всех последующих платежей разрешать только тот платежный шлюз, который использовался для депозита

en: Forgot password?
ru: Забыл пароль?

en: Forgot your password?
ru: Забыл пароль?

en: Forlì-Cesena
ru: Форли-Чезена

en: Formosa
ru: Формоса

en: Fr
ru: Пт

en: France
ru: Франция

en: Free State
ru: Свободное государство

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные территории

en: Fri
ru: Птн

en: Fribourg
ru: Фрибур

en: From:
ru: От:

en: Front-end custom class
ru: Пользовательский класс фронтенда

en: Front-end style
ru: Стиль фронтенда

en: Frosinone
ru: Фрозиноне

en: Fujian / 福建
ru: Фуцзянь / 福建

en: Fukui
ru: Фукуи

en: Fukuoka
ru: Фукуока

en: Fukushima
ru: Фукусима

en: Full
ru: Полный

en: Fălești
ru: Фалешты

en: Gabon
ru: Габон

en: Gabrovo
ru: Габрово

en: Gaibandha
ru: Гайбандха

en: Galați
ru: Галац

en: Galway
ru: Голуэй

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gambian dalasi
ru: Гамбийский даласи

en: Gandaki
ru: Гандаки

en: Gansu / 甘肃
ru: Ганьсу / 甘肃

en: Garissa
ru: Гарисса

en: Gateway:
ru: Шлюз:

en: Gauteng
ru: Гаутенг

en: Gaza
ru: Газа

en: Gaziantep
ru: Газиантеп

en: Gazipur
ru: Газипур

en: Gbarpolu
ru: Гбарполу

en: Geita
ru: Гейта

en: General
ru: Общие

en: General price
ru: Общая цена

en: General price:
ru: Общая цена:

en: General price:
ru: Общая цена:

en: General settings
ru: Общие настройки

en: General,
ru: Общая,

en: Generate
ru: Сгенерировать

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
ru: Генерировать 5-звездочный отзыв в разметке schema.org Product, если комментарии не найдены

en: Geneva
ru: Женева

en: Genova
ru: Генуя

en: Georgia
ru: Грузия

en: Georgian lari
ru: Грузинский лари

en: Germany
ru: Германия

en: Get address
ru: Получить адрес

en: Get data from Google API
ru: Получить данные из Google API

en: Get new password
ru: Получить новый пароль

en: Get the rest amount
ru: Получить оставшуюся сумму

en: Ghana
ru: Гана

en: Ghana cedi
ru: Ганский седи

en: Gharbia
ru: Гарбия

en: Ghardaïa
ru: Гардая

en: Ghazvin (قزوین)
ru: Казвин (قزوین)

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Gibraltar pound
ru: Гибралтарский фунт

en: Gifu
ru: Гифу

en: Gilan (گیلان)
ru: Гилян (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
ru: Гилгит-Балтистан

en: Gipuzkoa
ru: Гипускоа

en: Giresun
ru: Гиресун

en: Girona
ru: Жирона

en: Gisborne
ru: Гисборн

en: Giurgiu
ru: Джурджу

en: Giza
ru: Гиза

en: Glarus
ru: Гларус

en: Glodeni
ru: Глодяны

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
ru: Перейди на страницу %1$sВсе элементы%2$s и проверь созданные элементы на фронтенде

en: Go to Booking form
ru: Перейти к форме бронирования

en: Goa
ru: Гоа

en: Goiás
ru: Гояс

en: Golestan (گلستان)
ru: Голестан (گلستان)

en: Gomba
ru: Гомба

en: Gombe
ru: Гомбе

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
ru: Ключ Google API (см. %1$sдокументацию Google Maps API%2$s для подробностей). Тебе нужно активировать следующие библиотеки в твоем Google map API: places, marker, routes

en: Google map
ru: Карта Google

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
ru: Google карта: добавить поля широты/долготы к терминам?

en: Gopalganj
ru: Гопалгандж

en: Gorizia
ru: Гориция

en: Gorj
ru: Горж

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Granada
ru: Гранада

en: Grand Bassa
ru: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
ru: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
ru: Гранд-Геде

en: Grand Kru
ru: Гранд-Кру

en: Graubünden
ru: Граубюнден

en: Greater Accra
ru: Большая Аккра

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Grid
ru: Сетка

en: Grosseto
ru: Гроссето

en: Guadalajara
ru: Гвадалахара

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guairá
ru: Гуайра

en: Guam
ru: Гуам

en: Guanajuato
ru: Гуанахуато

en: Guangdong / 广东
ru: Гуандун / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
ru: Гуанси-Чжуанский / 广西壮族

en: Guarda
ru: Гуарда

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guatemalan quetzal
ru: Гватемальский кетцаль

en: Guelma
ru: Гельма

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guernsey pound
ru: Гернсийский фунт

en: Guerrero
ru: Герреро

en: Guest
ru: Гость

en: Guests
ru: Гости

en: Guests:
ru: Гости:

en: Guimaras
ru: Гимарас

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guinean franc
ru: Гвинейский франк

en: Guizhou / 贵州
ru: Гуйчжоу / 贵州

en: Gujarat
ru: Гуджарат

en: Gulu
ru: Гулу

en: Gunma
ru: Гумма

en: Guyana
ru: Гайана

en: Guyanese dollar
ru: Гайанский доллар

en: Győr-Moson-Sopron
ru: Дьёр-Мошон-Шопрон

en: Gümüşhane
ru: Гюмюшхане

en: Habiganj
ru: Хабигандж

en: Hainan / 海南
ru: Хайнань / 海南

en: Haiti
ru: Гаити

en: Haitian gourde
ru: Гаитянский гурд

en: Hajdú-Bihar
ru: Хайду-Бихар

en: Hakkari
ru: Хаккяри

en: Hamadan (همدان)
ru: Хамадан (همدان)

en: Hanover
ru: Ганновер

en: Hardap
ru: Хардап

en: Harghita
ru: Харгита

en: Haryana
ru: Харьяна

en: Haskovo
ru: Хасково

en: Hatay
ru: Хатай

en: Hato Mayor
ru: Хато-Майор

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Hawke’s Bay
ru: Хокс-Бей

en: Header image
ru: Изображение заголовка

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Hebei / 河北
ru: Хэбэй / 河北

en: Heilongjiang / 黑龙江
ru: Хэйлунцзян / 黑龙江

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
ru: Привет, %1$s
    
    Спасибо за бронирование! Твой заказ получен.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
ru: Привет, %1$s
    
    В твоем заказе произошли изменения, требующие твоего внимания и обратной связи. Пожалуйста, прочитай следующую информацию и используй кнопки ниже, чтобы сообщить нам о своем решении.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
ru: Привет, %1$s
    
    Твой заказ был отменен:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
ru: Привет, %1$s
    
    Твой заказ был обновлен. Пожалуйста, ознакомься с деталями ниже.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
ru: Привет, %1$s
    
    Твой заказ подтвержден, но не завершен. Чтобы завершить заказ, нажми на ссылку ниже для совершения оплаты. Сумма к оплате: %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
ru: Привет, %s
    
    Извини, но выбранные тобой элементы недоступны на выбранные даты/время. Ты можешь поискать другие даты/время или элементы и создать новый заказ.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
ru: Привет, %s
    
    Спасибо за бронирование у нас! Ты можешь использовать этот логин/пароль для управления своими бронированиями:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
ru: Привет, %s
    
    Спасибо за бронирование! Твой заказ ожидает подтверждения доступности. Мы отправим тебе письмо с подтверждением как можно скорее.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
ru: Привет, %s
    
    Твой пароль был сброшен. Ты можешь использовать этот новый пароль для управления своей учетной записью:

en: Henan / 河南
ru: Хэнань / 河南

en: Hermanas Mirabal
ru: Эрманас-Мирабаль

en: Heves
ru: Хевеш

en: Hidalgo
ru: Идальго

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
ru: Скрыть цены в полях выбора гостей в форме бронирования

en: Himachal Pradesh
ru: Химачал-Прадеш

en: Hiroshima
ru: Хиросима

en: Hoima
ru: Хоима

en: Hokkaido
ru: Хоккайдо

en: Hold
ru: Удержание

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
ru: Удерживать после каждого бронирования для сервисных действий (применяется только к периоду бронирования в 1 день)

en: Homa Bay
ru: Хома-Бей

en: Honduran lempira
ru: Гондурасская лемпира

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Hong Kong Island
ru: Остров Гонконг

en: Hong Kong dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hormozgan (هرمزگان)
ru: Хормозган (هرمزگان)

en: Houaphanh
ru: Хуапхан

en: Hour
ru: Час

en: Hours
ru: Часы

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
ru: Сколько элементов показывать на странице (-1, чтобы показать все элементы)

en: Howland Island
ru: Остров Хауленд

en: Huambo
ru: Уамбо

en: Huancavelica
ru: Уанкавелика

en: Hubei / 湖北
ru: Хубэй / 湖北

en: Huelva
ru: Уэльва

en: Huesca
ru: Уэска

en: Hunan / 湖南
ru: Хунань / 湖南

en: Hunedoara
ru: Хунедоара

en: Hungarian forint
ru: Венгерский форинт

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Huánuco
ru: Уануко

en: Huíla
ru: Уила

en: Hyogo
ru: Хёго

en: Hîncești
ru: Хынчешты

en: I read and agree to the terms & conditions
ru: Я прочитал и согласен с условиями

en: IF
ru: ЕСЛИ

en: Ialomița
ru: Яломица

en: Ialoveni
ru: Яловены

en: Iași
ru: Яссы

en: Ibanda
ru: Ибанда

en: Ibaraki
ru: Ибараки

en: Ica
ru: Ика

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icelandic kr&oacute;na
ru: Исландская крона

en: Icon classes:
ru: Классы иконок:

en: Icon image
ru: Изображение иконки

en: Icon image height, px
ru: Высота изображения иконки, px

en: Icon image width, px
ru: Ширина изображения иконки, px

en: Idaho
ru: Айдахо

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
ru: Если ты произвел оплату, пожалуйста, обнови страницу, чтобы проверить текущий статус заказа

en: Ifugao
ru: Ифугао

en: Iganga
ru: Иганга

en: Ilaam (ایلام)
ru: Илам (ایلام)

en: Ilfov
ru: Илфов

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Illizi
ru: Иллизи

en: Ilocos Norte
ru: Илокос-Норте

en: Ilocos Sur
ru: Илокос-Сур

en: Iloilo
ru: Илоило

en: Image
ru: Изображение

en: Image description (optional)
ru: Описание изображения (опционально)

en: Image file
ru: Файл изображения

en: Imo
ru: Имо

en: Imperia
ru: Империя

en: Important changes to your order
ru: Важные изменения в твоем заказе

en: Include more dates to the schedule
ru: Включить больше дат в расписание

en: Include taxonomies
ru: Включить таксономии

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
ru: Включенная дата {#} (если введена, остальные будут исключены)

en: Independencia
ru: Индепенденсия

en: India
ru: Индия

en: Indian rupee
ru: Индийская рупия

en: Indiana
ru: Индиана

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesian rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Inhambane
ru: Иньямбане

en: Inner Mongolia / 內蒙古
ru: Внутренняя Монголия / 內蒙古

en: Inquiry about
ru: Запрос о

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
ru: Интегрирует платежи через PayPal и кредитные карты (Stripe). Интеграция Stripe поддерживает платежи по картам с 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay и Payment Request API.

en: Ionian Islands
ru: Ионические острова

en: Iowa
ru: Айова

en: Iran
ru: Иран

en: Iranian rial
ru: Иранский риал

en: Iraq
ru: Ирак

en: Iraqi dinar
ru: Иракский динар

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Iringa
ru: Иринга

en: Is mandatory?
ru: Обязательно?

en: Isabela
ru: Исабела

en: Isernia
ru: Изерния

en: Isfahan (اصفهان)
ru: Исфахан (اصفهان)

en: Ishikawa
ru: Исикава

en: Isingiro
ru: Исингиро

en: Isiolo
ru: Исиоло

en: Islamabad Capital Territory
ru: Столичная территория Исламабад

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Ismailia
ru: Исмаилия

en: Isparta
ru: Ыспарта

en: Israel
ru: Израиль

en: Israeli new shekel
ru: Новый израильский шекель

en: Italy
ru: Италия

en: Itapúa
ru: Итапуа

en: Item Category
ru: Категория элемента

en: Item Code:
ru: Код товара:

en: Item Description step-by-step
ru: Пошаговое описание элемента

en: Item Questions & Answers
ru: Вопросы и ответы по элементу

en: Item address map
ru: Карта адреса элемента

en: Item calendar
ru: Календарь элемента

en: Item price
ru: Цена элемента

en: Item rating
ru: Рейтинг элемента

en: Item slideshow
ru: Слайдшоу элемента

en: Items
ru: Позиции

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Iwate
ru: Иватэ

en: Iğdır
ru: Ыгдыр

en: Jalisco
ru: Халиско

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jamaican dollar
ru: Ямайский доллар

en: Jamalpur
ru: Джамалпур

en: Jambi
ru: Джамби

en: Jammu and Kashmir
ru: Джамму и Кашмир

en: Jan
ru: Янв

en: Janakpur
ru: Джанакпур

en: January
ru: Январь

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese yen
ru: Японская иена

en: Jarvis Island
ru: Остров Джарвис

en: Jashore
ru: Джашор

en: Jawa Barat
ru: Западная Ява

en: Jawa Tengah
ru: Центральная Ява

en: Jawa Timur
ru: Восточная Ява

en: Jaén
ru: Хаэн

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jersey pound
ru: Джерсийский фунт

en: Jhalokati
ru: Джалокати

en: Jharkhand
ru: Джаркханд

en: Jhenaidah
ru: Дженайдах

en: Jiangsu / 江苏
ru: Цзянсу / 江苏

en: Jiangxi / 江西
ru: Цзянси / 江西

en: Jigawa
ru: Джигава

en: Jijel
ru: Джиджель

en: Jilin / 吉林
ru: Цзилинь / 吉林

en: Jinja
ru: Джинджа

en: Johnston Atoll
ru: Атолл Джонстон

en: Johor
ru: Джохор

en: Jordan
ru: Иордания

en: Jordanian dinar
ru: Иорданский динар

en: Joypurhat
ru: Джойпурхат

en: Jujuy
ru: Жужуй

en: Jul
ru: Июл

en: July
ru: Июль

en: Jun
ru: Июн

en: June
ru: Июнь

en: Junín
ru: Хунин

en: Jura
ru: Юра

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ru: Яс-Надькун-Сольнок

en: Kaabong
ru: Каабонг

en: Kabale
ru: Кабале

en: Kabarole
ru: Кабароле

en: Kaberamaido
ru: Каберамаидо

en: Kaduna
ru: Кадуна

en: Kafr el-Sheikh
ru: Кафр-эш-Шейх

en: Kagadi
ru: Кагади

en: Kagawa
ru: Кагава

en: Kagera
ru: Кагера

en: Kagoshima
ru: Кагосима

en: Kahramanmaraş
ru: Кахраманмараш

en: Kajiado
ru: Каджиадо

en: Kakamega
ru: Какамега

en: Kakumiro
ru: Какумиро

en: Kalangala
ru: Калангала

en: Kalasin
ru: Каласин

en: Kalimantan Barat
ru: Западный Калимантан

en: Kalimantan Selatan
ru: Южный Калимантан

en: Kalimantan Tengah
ru: Центральный Калимантан

en: Kalimantan Timur
ru: Восточный Калимантан

en: Kalimantan Utara
ru: Северный Калимантан

en: Kalinga
ru: Калинга

en: Kaliro
ru: Калиро

en: Kalungu
ru: Калунгу

en: Kampala
ru: Кампала

en: Kamphaeng Phet
ru: Кампхэнгпхет

en: Kamuli
ru: Камули

en: Kamwenge
ru: Камвенге

en: Kanagawa
ru: Канагава

en: Kanchanaburi
ru: Канчанабури

en: Kano
ru: Кано

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kanungu
ru: Канунгу

en: Kapchorwa
ru: Капчорва

en: Kapelebyong
ru: Капелебьонг

en: Karabük
ru: Карабюк

en: Karaman
ru: Караман

en: Karas
ru: Карас

en: Kardzhali
ru: Кырджали

en: Karnali
ru: Карнали

en: Karnataka
ru: Карнатака

en: Kars
ru: Карс

en: Kasanda
ru: Касанда

en: Kasese
ru: Касесе

en: Kastamonu
ru: Кастамону

en: Katakwi
ru: Катакви

en: Katavi
ru: Катави

en: Katsina
ru: Кацина

en: Kavango East
ru: Каванго-Ист

en: Kavango West
ru: Каванго-Вест

en: Kayseri
ru: Кайсери

en: Kayunga
ru: Каюнга

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kazakhstani tenge
ru: Казахстанский тенге

en: Kebbi
ru: Кебби

en: Kedah
ru: Кедах

en: Kelantan
ru: Келантан

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Kenya
ru: Кения

en: Kenyan shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kepulauan Riau
ru: Острова Риау

en: Kerala
ru: Керала

en: Kericho
ru: Керичо

en: Kerman (کرمان)
ru: Керман (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
ru: Керманшах (کرمانشاه)

en: Kerry
ru: Керри

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Khagrachhari
ru: Кхаграчхари

en: Khammouane
ru: Кхаммуан

en: Khenchela
ru: Хеншела

en: Khomas
ru: Хомас

en: Khon Kaen
ru: Кхонкэн

en: Khulna
ru: Кхулна

en: Khuzestan  (خوزستان)
ru: Хузестан (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
ru: Хайбер-Пахтунхва

en: Kiambu
ru: Киамбу

en: Kibaale
ru: Кибаале

en: Kiboga
ru: Кибога

en: Kibuku
ru: Кибуку

en: Kigoma
ru: Кигома

en: Kikuube
ru: Кикуубе

en: Kildare
ru: Килдэр

en: Kilifi
ru: Килифи

en: Kilimanjaro
ru: Килиманджаро

en: Kilis
ru: Килис

en: Kilkenny
ru: Килкенни

en: Kingman Reef
ru: Риф Кингмен

en: Kingston
ru: Кингстон

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kirinyaga
ru: Кириньяга

en: Kiruhura
ru: Кирухура

en: Kiryandongo
ru: Кирьяндонго

en: Kishoreganj
ru: Кишоргандж

en: Kisii
ru: Кисии

en: Kisoro
ru: Кисоро

en: Kisumu
ru: Кисуму

en: Kitgum
ru: Китгум

en: Kitui
ru: Китуи

en: Koboko
ru: Кобоко

en: Kocaeli
ru: Коджаэли

en: Kochi
ru: Коти

en: Kogi
ru: Коги

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
ru: Кохгилуйе и Бойерахмед (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kole
ru: Коле

en: Komárom-Esztergom
ru: Комаром-Эстергом

en: Konya
ru: Конья

en: Koshi
ru: Коши

en: Kotido
ru: Котидо

en: Kouffo
ru: Куффо

en: Kowloon
ru: Коулун

en: Krabi
ru: Краби

en: Kuala Lumpur
ru: Куала-Лумпур

en: Kuando Kubango
ru: Квандо-Кубанго

en: Kumamoto
ru: Кумамото

en: Kumi
ru: Куми

en: Kunene
ru: Кунене

en: Kurdistan / کردستان)
ru: Курдистан (کردستان)

en: Kurigram
ru: Куриграм

en: Kushtia
ru: Куштия

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kuwaiti dinar
ru: Кувейтский динар

en: KwaZulu-Natal
ru: Квазулу-Натал

en: Kwale
ru: Квале

en: Kwania
ru: Квания

en: Kwanza-Norte
ru: Кванза-Норте

en: Kwanza-Sul
ru: Кванза-Сул

en: Kwara
ru: Квара

en: Kween
ru: Квин

en: Kyankwanzi
ru: Кьянкванзи

en: Kyegegwa
ru: Кьегегва

en: Kyenjojo
ru: Кьенджоджо

en: Kyotera
ru: Кьотера

en: Kyoto
ru: Киото

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Kyrgyzstani som
ru: Киргизский сом

en: Kyustendil
ru: Кюстендил

en: Kütahya
ru: Кютахья

en: Kırklareli
ru: Кыркларели

en: Kırıkkale
ru: Кырыккале

en: Kırşehir
ru: Кыршехир

en: L'Aquila
ru: Л'Акуила

en: La Altagracia
ru: Ла-Альтаграсия

en: La Libertad
ru: Ла-Либертад

en: La Pampa
ru: Ла-Пампа

en: La Paz
ru: Ла-Пас

en: La Rioja
ru: Ла-Риоха

en: La Romana
ru: Ла-Романа

en: La Spezia
ru: Ла-Специя

en: La Union
ru: Ла-Унион

en: La Vega
ru: Ла-Вега

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
ru: Метка перед суммой «цена от» на странице элемента бронирования. Используй “%s” для добавления трехбуквенного кода валюты ISO 4217

en: Labuan
ru: Лабуан

en: Ladakh
ru: Ладакх

en: Laghouat
ru: Лагуат

en: Lagos
ru: Лагос

en: Laguna
ru: Лагуна

en: Laikipia
ru: Лаикипия

en: Lakshadeep
ru: Лакшадвип

en: Lakshmipur
ru: Лакшмипур

en: Lalmonirhat
ru: Лалмонирхат

en: Lambayeque
ru: Ламбаеке

en: Lampang
ru: Лампанг

en: Lamphun
ru: Лампхун

en: Lampung
ru: Лампунг

en: Lamu
ru: Ламу

en: Lamwo
ru: Ламво

en: Lanao del Norte
ru: Ланао-дель-Норте

en: Lanao del Sur
ru: Ланао-дель-Сур

en: Lao kip
ru: Лаосский кип

en: Laois
ru: Лиишь

en: Laos
ru: Лаос

en: Las Palmas
ru: Лас-Пальмас

en: Last available booking time for the current date, H:i
ru: Последнее доступное время бронирования на текущую дату, Ч:м

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last name*
ru: Фамилия*

en: Latina
ru: Латина

en: Latitude
ru: Широта

en: Latvia
ru: Латвия

en: Learn more
ru: Узнать больше

en: Leave blank to allow any time
ru: Оставь пустым, чтобы разрешить любое время

en: Lebanese pound
ru: Ливанский фунт

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lecce
ru: Лечче

en: Lecco
ru: Лекко

en: Left
ru: Слева

en: Left with space
ru: Слева с пробелом

en: Leiria
ru: Лейрия

en: Leitrim
ru: Литрим

en: Leova
ru: Леова

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Lesotho loti
ru: Лесотский лоти

en: Leyte
ru: Лейте

en: León
ru: Леон

en: Liaoning / 辽宁
ru: Ляонин / 辽宁

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liberian dollar
ru: Либерийский доллар

en: Libya
ru: Ливия

en: Libyan dinar
ru: Ливийский динар

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lima
ru: Лима

en: Limerick
ru: Лимерик

en: Limit of uses
ru: Лимит использований

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
ru: Лимит на количество использований (0 для неограниченного)

en: Limpopo
ru: Лимпопо

en: Lindi
ru: Линди

en: Links color
ru: Цвет ссылок

en: Lira
ru: Лира

en: Lisbon
ru: Лиссабон

en: Listing
ru: Список

en: Lithuania
ru: Литва

en: Littoral
ru: Литтораль

en: Livorno
ru: Ливорно

en: Lleida
ru: Льейда

en: Location Latitude
ru: Широта местоположения

en: Location Longitude
ru: Долгота местоположения

en: Lodi
ru: Лоди

en: Loei
ru: Лей

en: Lofa
ru: Лофа

en: Login
ru: Вход

en: Login:
ru: Логин:

en: Logo image
ru: Изображение логотипа

en: Longford
ru: Лонгфорд

en: Longitude
ru: Долгота

en: Lopburi
ru: Лопбури

en: Loreto
ru: Лорето

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Louth
ru: Лаут

en: Lovech
ru: Ловеч

en: Luanda
ru: Луанда

en: Luang Namtha
ru: Луангнамтха

en: Luang Prabang
ru: Луангпхабанг

en: Luapula
ru: Луапула

en: Lucca
ru: Лукка

en: Lugo
ru: Луго

en: Lumbini
ru: Лумбини

en: Lunda-Norte
ru: Лунда-Норте

en: Lunda-Sul
ru: Лунда-Сул

en: Luristan (لرستان)
ru: Лурестан (لرستان)

en: Lusaka
ru: Лусака

en: Luuka
ru: Луука

en: Luwero
ru: Луверо

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Luxor
ru: Луксор

en: Luzern
ru: Люцерн

en: Lwengo
ru: Лвенго

en: Lyantonde
ru: Льянтонде

en: Macanese pataca
ru: Макаоская патака

en: Macao
ru: Макао

en: Macao / 澳门
ru: Макао / 澳门

en: Macedonian denar
ru: Македонский денар

en: Macerata
ru: Мачерата

en: Machakos
ru: Мачакос

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Madaripur
ru: Мадарипур

en: Madeira
ru: Мадейра

en: Madhya Pradesh
ru: Мадхья-Прадеш

en: Madre de Dios
ru: Мадре-де-Диос

en: Madrid
ru: Мадрид

en: Mae Hong Son
ru: Мэхонгсон

en: Maguindanao
ru: Магинданао

en: Magura
ru: Магура

en: Maha Sarakham
ru: Маха Саракхам

en: Mahakali
ru: Махакали

en: Maharashtra
ru: Махараштра

en: Main address
ru: Основной адрес

en: Maine
ru: Мэн

en: Make extra checkout fields mandatory
ru: Сделать дополнительные поля оформления обязательными

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
ru: Сделать термины всех уровней иерархии доступными для выбора

en: Makueni
ru: Макуэни

en: Malacca (Melaka)
ru: Малакка (Мелака)

en: Malagasy ariary
ru: Малагасийский ариари

en: Malanje
ru: Маланже

en: Malatya
ru: Малатья

en: Malawi
ru: Малави

en: Malawian kwacha
ru: Малавийская квача

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Malaysian ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Maldivian rufiyaa
ru: Мальдивская руфия

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Maluku
ru: Малуку

en: Maluku Utara
ru: Северный Малуку

en: Manafwa
ru: Манафва

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
ru: Инструменты управления: PDF-счета, бэкенд-бронирования, редактирование/отмена заказов, дополнительная плата, полный и частичный возврат, синхронизация iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
ru: Инструменты управления: PDF-счета, бэкенд-бронирования, редактирование/отмена заказов, дополнительная плата, полный и частичный возврат, синхронизация iCal, экспорт заказов в xlsx, настройщик писем и статусов заказов.

en: Manager
ru: Менеджер

en: Managing search form fields
ru: Управление полями формы поиска

en: Manawatu-Wanganui
ru: Манавату-Уангануи

en: Manchester
ru: Манчестер

en: Mandatory fees
ru: Обязательные сборы

en: Mandatory services
ru: Обязательные услуги

en: Mandera
ru: Мандера

en: Manica
ru: Маника

en: Manikganj
ru: Маникгандж

en: Manipur
ru: Манипур

en: Manisa
ru: Маниса

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: Mantova
ru: Мантуя

en: Manually (by dashboard or e-mail)
ru: Вручную (через панель управления или e-mail)

en: Manx pound
ru: Мэнский фунт

en: Manyara
ru: Маньяра

en: Map
ru: Карта

en: Map start Longitude
ru: Начальная долгота карты

en: Map start latitude
ru: Начальная широта карты

en: Map zoom
ru: Масштаб карты

en: Maputo
ru: Мапуту

en: Maputo Province
ru: Провинция Мапуту

en: Mar
ru: Мар

en: Mara
ru: Мара

en: Maracha
ru: Марача

en: Maramureș
ru: Марамуреш

en: Maranhão
ru: Мараньян

en: March
ru: Март

en: Mardin
ru: Мардин

en: Margibi
ru: Маргиби

en: Marinduque
ru: Мариндуке

en: Markazi (مرکزی)
ru: Меркези (مرکزی)

en: Marlborough
ru: Мальборо

en: Marsabit
ru: Марсабит

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: María Trinidad Sánchez
ru: Мария-Тринидад-Санчес

en: Masaka
ru: Масака

en: Masbate
ru: Масбате

en: Mascara
ru: Маскара

en: Masindi
ru: Масинди

en: Massa-Carrara
ru: Масса-Каррара

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Matera
ru: Матера

en: Mato Grosso
ru: Мату-Гросу

en: Mato Grosso do Sul
ru: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Matrouh
ru: Матрух

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritanian ouguiya
ru: Мавританская угия

en: Mauritian rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Maximum booking:
ru: Максимальное бронирование:

en: Maximum number of Guests
ru: Максимальное количество гостей

en: Maximum number of months in availability calendar
ru: Максимальное количество месяцев в календаре доступности

en: Maximum quantity
ru: Максимальное количество

en: May
ru: Май

en: Mayo
ru: Мейо

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mayuge
ru: Маюге

en: Mazandaran (مازندران)
ru: Мазендеран (مازندران)

en: Mbale
ru: Мбале

en: Mbarara
ru: Мбарара

en: Mbeya
ru: Мбея

en: Meath
ru: Мит

en: Mechi
ru: Мечи

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
ru: Фильтр медиабиблиотеки: показывать только вложения текущего пользователя и неприкрепленные медиа в Медиабиблиотеке

en: Meeting place
ru: Место встречи

en: Meeting point
ru: Место встречи

en: Meeting points
ru: Места встречи

en: Meghalaya
ru: Мегхалая

en: Mehedinți
ru: Мехединци

en: Meherpur
ru: Мехерпур

en: Melilla
ru: Мелилья

en: Mendoza
ru: Мендоса

en: Menu order
ru: Порядку меню

en: Meru
ru: Меру

en: Message
ru: Сообщение

en: Message for status "availability confirmation"
ru: Сообщение для статуса «подтверждение доступности»

en: Message for status "draft"
ru: Сообщение для статуса «черновик»

en: Message for status "not available"
ru: Сообщение для статуса «недоступно»

en: Message for status "payment deferred"
ru: Сообщение для статуса «отложенный платеж»

en: Message for status "payment expected"
ru: Сообщение для статуса «ожидается оплата»

en: Message for status "payment processing"
ru: Сообщение для статуса «обработка платежа»

en: Message for status "payment received"
ru: Сообщение для статуса «платеж получен»

en: Messina
ru: Мессина

en: Metro Manila
ru: Метро Манила

en: Mexican peso
ru: Мексиканское песо

en: Mexico
ru: Мексика

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Michoacán
ru: Мичоакан

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Midway Atoll
ru: Атолл Мидуэй

en: Mie
ru: Миэ

en: Migori
ru: Мигори

en: Mila
ru: Мила

en: Milano
ru: Милан

en: Minas Gerais
ru: Минас-Жерайс

en: Minimum booking:
ru: Минимальное бронирование:

en: Minimum number of Guests
ru: Минимальное количество гостей

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Minutes
ru: Минуты

en: Minya
ru: Минья

en: Misamis Occidental
ru: Мисамис-Оксиденталь

en: Misamis Oriental
ru: Мисамис-Ориенталь

en: Misiones
ru: Мисьонес

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Mitooma
ru: Митоома

en: Mityana
ru: Митьяна

en: Miyagi
ru: Мияги

en: Miyazaki
ru: Миядзаки

en: Mizoram
ru: Мизорам

en: Mo
ru: Пн

en: Mode of Travel:
ru: Способ передвижения:

en: Modena
ru: Модена

en: Moldova
ru: Молдова

en: Moldovan leu
ru: Молдавский лей

en: Mombasa
ru: Момбаса

en: Mon
ru: Пнд

en: Monaco
ru: Монако

en: Monaghan
ru: Монахан

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ru: Монгольский тугрик

en: Mono
ru: Моно

en: Monseñor Nouel
ru: Монсеньор-Ноуэль

en: Montana
ru: Монтана

en: Monte Cristi
ru: Монте-Кристи

en: Monte Plata
ru: Монте-Плата

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrado
ru: Монтсеррадо

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Monufia
ru: Минуфия

en: Monza e della Brianza
ru: Монца-э-делла-Брианца

en: Moquegua
ru: Мокегуа

en: Morelos
ru: Морелос

en: Moroccan dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Morocco
ru: Марокко

en: Morogoro
ru: Морогоро

en: Moroto
ru: Морото

en: Mostaganem
ru: Мостаганем

en: Moulvibazar
ru: Маулвибазар

en: Mountain Province
ru: Горная провинция

en: Moxico
ru: Мошико

en: Moyo
ru: Мойо

en: Mozambican metical
ru: Мозамбикский метикал

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mpigi
ru: Мпиги

en: Mpumalanga
ru: Мпумаланга

en: Mtwara
ru: Мтвара

en: Mubende
ru: Мубенде

en: Muchinga
ru: Мучинга

en: Mukdahan
ru: Мукдахан

en: Mukono
ru: Муконо

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
ru: Расширение Multi Vendor Marketplace для плагина BA Book Everything превращает твой сайт бронирования в торговую площадку.

en: Multi checkbox
ru: Множественный флажок

en: Multi select
ru: Множественный выбор

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
ru: Муниципалитет Метрополитана де Лима

en: Munshiganj
ru: Муншигандж

en: Murang’a
ru: Муранга

en: Murcia
ru: Мурсия

en: Mureș
ru: Муреш

en: Muğla
ru: Мугла

en: Muş
ru: Муш

en: Mwanza
ru: Мванза

en: My Account
ru: Мой аккаунт

en: My Account page
ru: Страница Мой аккаунт

en: My Bookings
ru: Мои бронирования

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Mymensingh
ru: Маймансингх

en: Málaga
ru: Малага

en: Médéa
ru: Медеа

en: M’Sila
ru: Мсила

en: Naama
ru: Наама

en: Nabilatuk
ru: Набилатук

en: Nagaland
ru: Нагаленд

en: Nagano
ru: Нагано

en: Nagasaki
ru: Нагасаки

en: Nairobi County
ru: Округ Найроби

en: Nakapiripirit
ru: Накапирипирит

en: Nakaseke
ru: Накасеке

en: Nakasongola
ru: Накасонгола

en: Nakhon Nayok
ru: Накхоннайок

en: Nakhon Pathom
ru: Накхонпатхом

en: Nakhon Phanom
ru: Накхонпханом

en: Nakhon Ratchasima
ru: Накхонратчасима

en: Nakhon Sawan
ru: Накхонсаван

en: Nakhon Si Thammarat
ru: Накхонситхаммарат

en: Nakuru
ru: Накуру

en: Namayingo
ru: Намайинго

en: Name
ru: Имя

en: Namibe
ru: Намибе

en: Namibia
ru: Намибия

en: Namibian dollar
ru: Намибийский доллар

en: Namisindwa
ru: Намисиндва

en: Nampula
ru: Нампула

en: Namutumba
ru: Намутумба

en: Nan
ru: Нан

en: Nandi
ru: Нанди

en: Naogaon
ru: Наогаон

en: Napak
ru: Напак

en: Napoli
ru: Неаполь

en: Nara
ru: Нара

en: Narail
ru: Нараил

en: Narathiwat
ru: Наратхиват

en: Narayanganj
ru: Нараянгандж

en: Narayani
ru: Нараяни

en: Narok
ru: Нарок

en: Narsingdi
ru: Нарсингди

en: Nasarawa
ru: Насарава

en: Natore
ru: Натор

en: Nauru
ru: Науру

en: Navarra
ru: Наварра

en: Navassa Island
ru: Остров Навасса

en: Nawabganj
ru: Навабгандж

en: Nayarit
ru: Наярит

en: Neamț
ru: Нямц

en: Nebbi
ru: Небби

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Negeri Sembilan
ru: Негери-Сембилан

en: Negros Occidental
ru: Негрос Оксиденталь

en: Negros Oriental
ru: Негрос Ориенталь

en: Nelson
ru: Нельсон

en: Nepal
ru: Непал

en: Nepalese rupee
ru: Непальская рупия

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antillean guilder
ru: Нидерландский антильский гульден

en: Netrakona
ru: Нетракона

en: Neuchâtel
ru: Невшатель

en: Neuquén
ru: Неукен

en: Nevada
ru: Невада

en: Nevşehir
ru: Невшехир

en: New
ru: Новый

en: New %s
ru: Новый %s

en: New Age
ru: Новый возраст

en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Category
ru: Новая категория

en: New Coupon
ru: Новый купон

en: New FAQ
ru: Новый FAQ

en: New Fee
ru: Новый сбор

en: New Hampshire
ru: Нью-Гэмпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New Order
ru: Новый заказ

en: New Order created
ru: Создан новый заказ

en: New Order is waiting for confirmation
ru: Новый заказ ожидает подтверждения

en: New Password *
ru: Новый пароль *

en: New Place
ru: Новое место

en: New Service
ru: Новая услуга

en: New South Wales
ru: Новый Южный Уэльс

en: New Taiwan dollar
ru: Новый тайваньский доллар

en: New Taxonomy
ru: Новая таксономия

en: New Territories
ru: Новые Территории

en: New Valley
ru: Новая Долина

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: New Zealand dollar
ru: Новозеландский доллар

en: New booking request
ru: Новый запрос на бронирование

en: New booking request for %1$s
ru: Новый запрос на бронирование для %1$s

en: New order
ru: Новый заказ

en: New order #%s
ru: Новый заказ #%s

en: New order for confirmation
ru: Новый заказ для подтверждения

en: New order to pay
ru: Новый заказ для оплаты

en: New rate
ru: Новый тариф

en: Newfoundland and Labrador
ru: Ньюфаундленд и Лабрадор

en: Next &raquo;
ru: Следующий &raquo;

en: Next steps:
ru: Следующие шаги:

en: Ngora
ru: Нгора

en: Niassa
ru: Ньяса

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ru: Никарагуанская кордоба

en: Nidwalden
ru: Нидвальден

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nigerian naira
ru: Нигерийская найра

en: Niigata
ru: Ниигата

en: Nilphamari
ru: Нилпхамари

en: Nimba
ru: Нимба

en: Ningxia Hui / 宁夏
ru: Нинся-Хуэйский / 宁夏

en: Nisporeni
ru: Ниспорены

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Niğde
ru: Нигде

en: Njombe
ru: Нджомбе

en: No
ru: Нет

en: No %s found in Trash.
ru: Не найдено %s в корзине.

en: No %s found.
ru: Не найдено %s.

en: No results were found for your request
ru: По твоему запросу ничего не найдено

en: Noakhali
ru: Ноакхали

en: None
ru: Нет

en: Nong Bua Lam Phu
ru: Нонгбуалампху

en: Nong Khai
ru: Нонгкхай

en: Nonthaburi
ru: Нонтхабури

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Aegean
ru: Северные Эгейские острова

en: North America
ru: Северная Америка

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: North East
ru: Северо-Восточный

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
ru: Северный Хорасан (خراسان شمالی)

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: North Korean won
ru: Северокорейская вона

en: North Macedonia
ru: Северная Македония

en: North Sinai
ru: Северный Синай

en: North West
ru: Северо-Запад

en: North-Western
ru: Северо-Западная

en: Northern
ru: Северный

en: Northern Cape
ru: Северный Кейп

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Northern Samar
ru: Северный Самар

en: Northern Territory
ru: Северная территория

en: Northland
ru: Нортленд

en: Northwest Territories
ru: Северо-Западные территории

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian krone
ru: Норвежская крона

en: Not found in Trash.
ru: Не найдено в корзине.

en: Not found.
ru: Не найдено.

en: Nov
ru: Ноя

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Novara
ru: Новара

en: November
ru: Ноябрь

en: Ntoroko
ru: Нтороко

en: Ntungamo
ru: Нтунгамо

en: Nueva Ecija
ru: Нуэва-Эсиха

en: Nueva Vizcaya
ru: Нуэва-Виская

en: Nuevo León
ru: Нуэво-Леон

en: Number of decimal points shown in displayed prices
ru: Количество десятичных знаков в отображаемых ценах

en: Number of items
ru: Количество элементов

en: Number of the same rooms, cars, etc.
ru: Количество одинаковых номеров, автомобилей и т.д.

en: Number of uses
ru: Количество использований

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Nuoro
ru: Нуоро

en: Nusa Tenggara Barat
ru: Западная Нуса-Тенгара

en: Nusa Tenggara Timur
ru: Восточная Нуса-Тенгара

en: Nwoya
ru: Нвойя

en: Nyamira
ru: Ньямира

en: Nyandarua
ru: Ньяндаруа

en: Nyeri
ru: Ньери

en: Nógrád
ru: Ноград

en: Oaxaca
ru: Оахака

en: Object booking
ru: Бронирование объекта

en: Object code (unique)
ru: Код объекта (уникальный)

en: Obwalden
ru: Обвальден

en: Occidental Mindoro
ru: Западный Миндоро

en: Oceania
ru: Океания

en: Ocnița
ru: Окница

en: Oct
ru: Окт

en: October
ru: Октябрь

en: Odisha
ru: Одиша

en: Offaly
ru: Оффали

en: Offer Ends:
ru: Предложение заканчивается:

en: Ogun
ru: Огун

en: Ohangwena
ru: Охангвена

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oita
ru: Оита

en: Ok
ru: Ок

en: Okayama
ru: Окаяма

en: Okinawa
ru: Окинава

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Old Password *
ru: Старый пароль *

en: Olt
ru: Олт

en: Omaheke
ru: Омахеке

en: Oman
ru: Оман

en: Omani rial
ru: Оманский риал

en: Omoro
ru: Оморо

en: Omusati
ru: Омусати

en: Ondo
ru: Ондо

en: Only a-z letters allowed.
ru: Разрешены только буквы a-z.

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Oporto
ru: Порту

en: Optional
ru: Необязательно

en: Optional fees
ru: Дополнительные сборы

en: Optional. Will be displayed before items
ru: Необязательно. Будет отображаться перед элементами

en: Options
ru: Опции

en: Oran
ru: Оран

en: Order
ru: Заказ

en: Order #
ru: Заказ №

en: Order # %1$s was canceled
ru: Заказ # %1$s был отменен

en: Order #%s
ru: Заказ №%s

en: Order #%s is canceled.
ru: Заказ №%s отменен.

en: Order #%s is confirmed.
ru: Заказ №%s подтвержден.

en: Order #%s is rejected.
ru: Заказ №%s отклонен.

en: Order #%s updated
ru: Заказ #%s обновлен

en: Order (1, 2, etc.), *required
ru: Порядок (1, 2 и т.д.), *обязательно

en: Order By
ru: Сортировать по

en: Order Number (unique)
ru: Номер заказа (уникальный)

en: Order canceled
ru: Заказ отменен

en: Order clarification from the administrator to the client
ru: Уточнение заказа от администратора клиенту

en: Order has been canceled
ru: Заказ был отменен

en: Order items
ru: Элементы заказа

en: Order rejected
ru: Заказ отклонен

en: Order updated
ru: Заказ обновлен

en: Order updated. Please, find details below.
ru: Заказ обновлен. Пожалуйста, найди подробности ниже.

en: Orders
ru: Заказы

en: Ordu
ru: Орду

en: Oregon
ru: Орегон

en: Orhei
ru: Оргеев

en: Oriental Mindoro
ru: Восточный Миндоро

en: Oristano
ru: Ористано

en: Oruro
ru: Оруро

en: Osaka
ru: Осака

en: Oshana
ru: Ошана

en: Oshikoto
ru: Ошикото

en: Osmaniye
ru: Османие

en: Osun
ru: Осун

en: Otago
ru: Отаго

en: Oti
ru: Оти

en: Otjozondjupa
ru: Очозондьюпа

en: Otuke
ru: Отуке

en: Ouargla
ru: Уаргла

en: Oudomxay
ru: Удомсай

en: Oum El Bouaghi
ru: Ум-эль-Буаги

en: Ourense
ru: Оренсе

en: Ouémé
ru: Уэме

en: Overview
ru: Обзор

en: Oyam
ru: Оям

en: Oyo
ru: Ойо

en: Pabna
ru: Пабна

en: Pader
ru: Падер

en: Padova
ru: Падуя

en: Pahang
ru: Паханг

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Pakistani rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Pakwach
ru: Паквач

en: Palawan
ru: Палаван

en: Palencia
ru: Паленсия

en: Palermo
ru: Палермо

en: Palestinian Territory
ru: Палестинская территория

en: Pallisa
ru: Паллиса

en: Palmyra Atoll
ru: Атолл Пальмира

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Panama
ru: Панама

en: Panamanian balboa
ru: Панамский бальбоа

en: Panchagarh
ru: Панчагарх

en: Pando
ru: Пандо

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Papua
ru: Папуа

en: Papua Barat
ru: Западное Папуа

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Papua New Guinean kina
ru: Папуа-новогвинейская кина

en: Paraguarí
ru: Парагуари

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Paraguayan guaran&iacute;
ru: Парагвайский гуарани

en: Paraná
ru: Парана

en: Paraíba
ru: Параиба

en: Parent
ru: Родительский

en: Parent %s
ru: Родительский %s

en: Parent %s:
ru: Родительский %s:

en: Parent Age
ru: Родительский возраст

en: Parent Age:
ru: Родительский возраст:

en: Parent Category
ru: Родительская категория

en: Parent Category:
ru: Родительская категория:

en: Parent Coupon:
ru: Родительский купон:

en: Parent FAQ:
ru: Родительский FAQ:

en: Parent Fee:
ru: Родительский сбор:

en: Parent Order:
ru: Родительский заказ:

en: Parent Place:
ru: Родительское место:

en: Parent Service:
ru: Родительская услуга:

en: Parent Taxonomy
ru: Родительская таксономия

en: Parent Taxonomy:
ru: Родительская таксономия:

en: Parma
ru: Парма

en: Pará
ru: Пара

en: Pasco
ru: Паско

en: Password
ru: Пароль

en: Password:
ru: Пароль:

en: Pathum Thani
ru: Патхумтхани

en: Pattani
ru: Паттани

en: Patuakhali
ru: Патуакхали

en: Pavia
ru: Павия

en: Pay Now
ru: Оплатить сейчас

en: Pay Now!
ru: Оплатить сейчас!

en: Pay by Coupon
ru: Оплатить купоном

en: Pay deposit amount
ru: Оплатить сумму депозита

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
ru: Оплатить депозит или полную сумму (выбирает клиент)

en: Pay full amount
ru: Оплатить полную сумму

en: Pay later
ru: Оплатить позже

en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Payment description
ru: Описание оплаты

en: Payment details
ru: Детали оплаты

en: Payment model
ru: Модель оплаты

en: Payment tab title
ru: Заголовок вкладки оплаты

en: Payments
ru: Платежи

en: Pazardzhik
ru: Пазарджик

en: Pedernales
ru: Педерналес

en: Peloponnese
ru: Пелопоннес

en: Pemba North
ru: Пемба-Север

en: Pemba South
ru: Пемба-Юг

en: Penang (Pulau Pinang)
ru: Пенанг (Пулау-Пинанг)

en: Pending
ru: В ожидании

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Per Page
ru: На страницу

en: Perak
ru: Перак

en: Peravia
ru: Перавия

en: Percent,
ru: Процент,

en: Percentage
ru: Процент

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
ru: Проценты от бронирования (только для типа услуги за бронирование)

en: Perlis
ru: Перлис

en: Pernambuco
ru: Пернамбуку

en: Pernik
ru: Перник

en: Peru
ru: Перу

en: Perugia
ru: Перуджа

en: Peruvian nuevo sol
ru: Перуанский новый соль

en: Pesaro e Urbino
ru: Пезаро-э-Урбино

en: Pescara
ru: Пескара

en: Pest
ru: Пешт

en: Phang Nga
ru: Пхангнга

en: Phatthalung
ru: Пхаттхалунг

en: Phayao
ru: Пхаяо

en: Phetchabun
ru: Пхетчабун

en: Phetchaburi
ru: Пхетчабури

en: Phichit
ru: Пхичит

en: Philippine peso
ru: Филиппинское песо

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phitsanulok
ru: Пхитсанулок

en: Phongsaly
ru: Пхонгсали

en: Phrae
ru: Пхрэ

en: Phuket
ru: Пхукет

en: Piacenza
ru: Пьяченца

en: Piauí
ru: Пиауи

en: Pirojpur
ru: Пироджпур

en: Pisa
ru: Пиза

en: Pistoia
ru: Пистойя

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Piura
ru: Пиура

en: Place
ru: Место

en: Place 1
ru: Место 1

en: Place 2
ru: Место 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
ru: Место символа валюты в отображаемых ценах

en: Places booking
ru: Бронирование мест

en: Plateau
ru: Плато

en: Please click the button below to cancel the order:
ru: Пожалуйста, нажми на кнопку ниже, чтобы отменить заказ:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
ru: Пожалуйста, нажми на кнопку ниже, чтобы подтвердить изменения в заказе:

en: Please click the button below to confirm the order:
ru: Пожалуйста, нажми на кнопку ниже, чтобы подтвердить заказ:

en: Please click the button below to reject the order:
ru: Пожалуйста, нажми на кнопку ниже, чтобы отклонить заказ:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
ru: Пожалуйста, опиши ниже любые изменения в бронировании, которые клиенту нужно будет подтвердить:

en: Please fill in all the data.
ru: Пожалуйста, заполни все данные.

en: Please login or register to continue your booking
ru: Пожалуйста, войди или зарегистрируйся, чтобы продолжить бронирование

en: Please, confirm or reject this Order.
ru: Пожалуйста, подтверди или отклони этот заказ.

en: Please, fill in the correct data
ru: Пожалуйста, заполни корректные данные

en: Pleven
ru: Плевен

en: Plovdiv
ru: Пловдив

en: Plugin
ru: Плагин

en: Poland
ru: Польша

en: Polish z&#x142;oty
ru: Польский злотый

en: Pondicherry (Puducherry)
ru: Пондичерри (Путтуччери)

en: Pontevedra
ru: Понтеведра

en: Pordenone
ru: Порденоне

en: Port Said
ru: Порт-Саид

en: Portalegre
ru: Порталегри

en: Portland
ru: Портленд

en: Portugal
ru: Португалия

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
ru: Купоны

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
ru: Сбор

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
ru: Заказы

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
ru: Места

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
ru: Услуги

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
ru: Купон

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
ru: Сбор

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
ru: Заказ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
ru: Место

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
ru: Услуга

en: Post date
ru: Дате публикации

en: Post modified date
ru: Дате изменения публикации

en: Potenza
ru: Потенца

en: Potosí
ru: Потоси

en: Pound sterling
ru: Фунт стерлингов

en: Prachin Buri
ru: Прачинбури

en: Prachuap Khiri Khan
ru: Прачуапкхирикхан

en: Prahova
ru: Прахова

en: Prato
ru: Прато

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
ru: Префикс для пользовательских таксономий (*перед изменением этой опции необходимо удалить все пользовательские таксономии)

en: Prepaid amount
ru: Предоплаченная сумма

en: Prepaid received
ru: Предоплата получена

en: Prepaid received,
ru: Предоплата получена,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
ru: Предварительно заполнять поле даты в форме бронирования, начиная с ближайшей доступной даты

en: Presidente Hayes
ru: Пресиденте-Хайес

en: Price
ru: Цена

en: Price Cut %d%% off applied
ru: Применена скидка %d%%

en: Price from:
ru: Цена от:

en: Price type
ru: Тип цены

en: Prices
ru: Цены

en: Prices
ru: Цены

en: Prince Edward Island
ru: Остров Принца Эдуарда

en: Puebla
ru: Пуэбла

en: Puerto Plata
ru: Пуэрто-Плата

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Punjab
ru: Пенджаб

en: Puno
ru: Пуно

en: Putrajaya
ru: Путраджая

en: Qalyubia
ru: Кальюбия

en: Qatar
ru: Катар

en: Qatari riyal
ru: Катарский риал

en: Qena
ru: Кена

en: Qinghai / 青海
ru: Цинхай / 青海

en: Qom (قم)
ru: Кум (قم)

en: Quebec
ru: Квебек

en: Queensland
ru: Квинсленд

en: Querétaro
ru: Керетаро

en: Question 2?
ru: Вопрос 2?

en: Questions & Answers
ru: Вопросы и ответы

en: Questions & Answers section
ru: Раздел вопросов и ответов

en: Quezon
ru: Кесон

en: Quintana Roo
ru: Кинтана-Роо

en: Quirino
ru: Кирино

en: Radio
ru: Радиокнопка

en: Ragusa
ru: Рагуза

en: Rajasthan
ru: Раджастхан

en: Rajbari
ru: Раджбари

en: Rajshahi
ru: Раджшахи

en: Rakai
ru: Ракаи

en: Rangamati
ru: Рангамати

en: Rangpur
ru: Рангпур

en: Ranong
ru: Ранонг

en: Rapti
ru: Рапти

en: Ratchaburi
ru: Ратчабури

en: Rate Title:
ru: Название тарифа:

en: Rate applies to days:
ru: Тариф применяется к дням:

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Rating:
ru: Рейтинг:

en: Ravenna
ru: Равенна

en: Rayong
ru: Районг

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
ru: Хорасан-Резави (خراسان رضوی)

en: Razgrad
ru: Разград

en: Re-type Email
ru: Повторно введи email

en: Recalculate Rating
ru: Пересчитать рейтинг

en: Recalculate rating
ru: Пересчитать рейтинг

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
ru: Повторяющийся пользовательский (еженедельное расписание для туров, мероприятий и т.д.)

en: Red Sea
ru: Красное море

en: Refresh the page
ru: Обновить страницу

en: Reggio Calabria
ru: Реджо-Калабрия

en: Reggio Emilia
ru: Реджо-Эмилия

en: Reject
ru: Отклонить

en: Reject Order
ru: Отклонить заказ

en: Related items
ru: Связанные элементы

en: Relizane
ru: Релизан

en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: Remove Coupon
ru: Удалить купон

en: Remove all prices from availability calendar
ru: Удалить все цены из календаря доступности

en: Remove availability calendar from booking object pages
ru: Удалить календарь доступности со страниц объектов бронирования

en: Remove date
ru: Удалить дату

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
ru: Удалить стандартную форму входа/регистрации со страницы «Мой аккаунт» (это позволяет использовать шорткод формы входа от сторонних разработчиков в содержимом страницы «Мой аккаунт»)

en: Remove google map from booking object pages
ru: Удалить карту Google со страниц объектов бронирования

en: Remove guest data
ru: Удалить данные гостя

en: Remove guests from booking form
ru: Убрать гостей из формы бронирования

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: Remove meeting point
ru: Удалить место встречи

en: Remove price details on hover from availability calendar
ru: Удалить детали цены при наведении из календаря доступности

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
ru: Удалить аргументы поискового запроса из ссылок на элементы бронирования на странице результатов поиска

en: Remove unitegallery from booking object pages
ru: Удалить unitegallery со страниц объектов бронирования

en: Reply to Comment
ru: Ответить на комментарий

en: Request Payment
ru: Запросить оплату

en: Request a reservation
ru: Запросить бронирование

en: Request for price and details
ru: Запрос цены и деталей

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
ru: Требовать полную оплату, когда до начала бронирования осталось меньше указанного количества дней (дни, необязательно)

en: Reservations
ru: Бронирования

en: Reset password
ru: Сбросить пароль

en: Reset settings
ru: Сбросить настройки

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
ru: Возвращать результаты поиска без проверки доступности, если даты не указаны

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
ru: Шаблон комментариев отзывов (оставь пустым, чтобы использовать стандартный “/comments.php”)

en: Rezina
ru: Резина

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: Riau
ru: Риау

en: Rieti
ru: Риети

en: Right
ru: Справа

en: Right with space
ru: Справа с пробелом

en: Rimini
ru: Римини

en: Rio Grande do Norte
ru: Риу-Гранди-ду-Норти

en: Rio Grande do Sul
ru: Риу-Гранди-ду-Сул

en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: River Gee
ru: Ривер-Ги

en: Rivercess
ru: Ривер-Сесс

en: Rivers
ru: Риверс

en: Rizal
ru: Рисаль

en: Rize
ru: Ризе

en: Roi Et
ru: Ройет

en: Roma
ru: Рим

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian leu
ru: Румынский лей

en: Romblon
ru: Ромблон

en: Rondônia
ru: Рондония

en: Roraima
ru: Рорайма

en: Roscommon
ru: Роскоммон

en: Rovigo
ru: Ровиго

en: Rubanda
ru: Рубанда

en: Rubirizi
ru: Рубиризи

en: Rukiga
ru: Рукига

en: Rukungiri
ru: Рукунгири

en: Rukwa
ru: Руква

en: Ruse
ru: Русе

en: Russia
ru: Россия

en: Russian ruble
ru: Российский рубль

en: Ruvuma
ru: Рувума

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Rwandan franc
ru: Руандийский франк

en: Río Negro
ru: Рио-Негро

en: Rîșcani
ru: Рышканы

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ru: Добра Сан-Томе и Принсипи

en: Sa
ru: Сб

en: Sa Kaeo
ru: Сакэо

en: Sabah
ru: Сабах

en: Saga
ru: Сага

en: Sagarmatha
ru: Сагарматха

en: Saint Andrew
ru: Сент-Эндрю

en: Saint Ann
ru: Сент-Энн

en: Saint Barth&eacute;lemy
ru: Сен-Бартелеми

en: Saint Catherine
ru: Сент-Кэтрин

en: Saint Elizabeth
ru: Сент-Элизабет

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Saint Helena pound
ru: Фунт Святой Елены

en: Saint James
ru: Сент-Джеймс

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (Dutch part)
ru: Сен-Мартен (голландская часть)

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартен (французская часть)

en: Saint Mary
ru: Сент-Мэри

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Thomas
ru: Сент-Томас

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Sainyabuli
ru: Сайнябули

en: Saitama
ru: Сайтама

en: Sakarya
ru: Сакарья

en: Sakon Nakhon
ru: Саконнакхон

en: Salamanca
ru: Саламанка

en: Salavan
ru: Салаван

en: Salerno
ru: Салерно

en: Salta
ru: Сальта

en: Samaná
ru: Самана

en: Samar
ru: Самар

en: Samburu
ru: Самбуру

en: Samoa
ru: Самоа

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ru: Самоанская тала

en: Samsun
ru: Самсун

en: Samut Prakan
ru: Самутпракан

en: Samut Sakhon
ru: Самутсакхон

en: Samut Songkhram
ru: Самутсонгкхрам

en: San Cristóbal
ru: Сан-Кристобаль

en: San José de Ocoa
ru: Сан-Хосе-де-Окоа

en: San Juan
ru: Сан-Хуан

en: San Luis
ru: Сан-Луис

en: San Luis Potosí
ru: Сан-Луис-Потоси

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: San Martín
ru: Сан-Мартин

en: San Pedro
ru: Сан-Педро

en: San Pedro de Macorís
ru: Сан-Педро-де-Макорис

en: Santa Catarina
ru: Санта-Катарина

en: Santa Cruz
ru: Санта-Крус

en: Santa Cruz de Tenerife
ru: Санта-Крус-де-Тенерифе

en: Santa Fe
ru: Санта-Фе

en: Santarém
ru: Сантарен

en: Santiago
ru: Сантьяго

en: Santiago Rodríguez
ru: Сантьяго-Родригес

en: Santiago del Estero
ru: Сантьяго-дель-Эстеро

en: Santo Domingo
ru: Санто-Доминго

en: Santorini, Greece
ru: Санторини, Греция

en: Saraburi
ru: Сарабури

en: Sarangani
ru: Сарангани

en: Sarawak
ru: Саравак

en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

en: Sassari
ru: Сассари

en: Sat
ru: Сбт

en: Satkhira
ru: Саткхира

en: Satu Mare
ru: Сату-Маре

en: Satun
ru: Сатун

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Saudi riyal
ru: Саудовский риял

en: Savannah
ru: Саванна

en: Savannakhet
ru: Саваннакхет

en: Save
ru: Сохранить

en: Save changes in fields
ru: Сохранить изменения в полях

en: Save schedule
ru: Сохранить расписание

en: Savona
ru: Савона

en: Saïda
ru: Саида

en: Schaffhausen
ru: Шаффхаузен

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule section
ru: Раздел расписания

en: Schwyz
ru: Швиц

en: Search
ru: Поиск

en: Search
ru: Поиск

en: Search %s
ru: Поиск %s

en: Search Ages
ru: Искать возрасты

en: Search Categories
ru: Искать категории

en: Search Coupon
ru: Искать купон

en: Search FAQ
ru: Искать FAQ

en: Search Fee
ru: Искать сбор

en: Search Form
ru: Форма поиска

en: Search Form builder
ru: Конструктор формы поиска

en: Search Now
ru: Искать сейчас

en: Search Order
ru: Искать заказ

en: Search Place
ru: Искать место

en: Search Service
ru: Искать услугу

en: Search Taxonomies
ru: Искать таксономии

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Search form Tabs
ru: Вкладки формы поиска

en: Search result
ru: Результат поиска

en: Search result view
ru: Вид результатов поиска

en: Search result: items per page
ru: Результаты поиска: элементов на странице

en: Section background image
ru: Фоновое изображение раздела

en: Section text
ru: Текст раздела

en: Section title
ru: Заголовок раздела

en: Segovia
ru: Сеговия

en: Sekong
ru: Секонг

en: Selangor
ru: Селангор

en: Select address
ru: Выбрать адрес

en: Select base currency
ru: Выбрать базовую валюту

en: Select category to setup other post fields
ru: Выбери категорию для настройки других полей записи

en: Select map marker
ru: Выбрать маркер карты

en: Select meeting point
ru: Выбрать место встречи

en: Select search result page
ru: Выбрать страницу результатов поиска

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Selected items are not available
ru: Выбранные элементы недоступны

en: Sembabule
ru: Сембабуле

en: Semnan (سمنان)
ru: Семнан (سمنان)

en: Send
ru: Отправить

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Sep
ru: Сен

en: September
ru: Сентябрь

en: Serbia
ru: Сербия

en: Serbian dinar
ru: Сербский динар

en: Serere
ru: Серере

en: Sergipe
ru: Сержипи

en: Service per booking
ru: Услуга за бронирование

en: Service per person
ru: Услуга за человека

en: Service selection method
ru: Способ выбора услуги

en: Service type
ru: Тип услуги

en: Services
ru: Услуги

en: Services page
ru: Страница услуг

en: Services section
ru: Раздел услуг

en: Services title
ru: Заголовок услуг

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
ru: Устанавливать «дату до» на N дней от текущей даты по умолчанию (оставь пустым, чтобы не устанавливать дату по умолчанию)

en: Set the current date in the "date from" field by default
ru: Устанавливать текущую дату в поле «дата с» по умолчанию

en: Seti
ru: Сети

en: Setup Demo Content
ru: Настроить демо-контент

en: Setup ages and taxonomies...
ru: Настройка возрастов и таксономий...

en: Setup available days template
ru: Настроить шаблон доступных дней

en: Setup images...
ru: Настройка изображений...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
ru: Настройка мест, услуг и постов FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
ru: Настройка правил, категорий, постов объектов бронирования...

en: Setúbal
ru: Сетубал

en: Sevilla
ru: Севилья

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Seychellois rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Shaanxi / 陕西
ru: Шэньси / 陕西

en: Shandong / 山东
ru: Шаньдун / 山东

en: Shanghai / 上海
ru: Шанхай / 上海

en: Shanxi / 山西
ru: Шаньси / 山西

en: Shariatpur
ru: Шариатпур

en: Sheema
ru: Шеема

en: Sherpur
ru: Шерпур

en: Shiga
ru: Сига

en: Shimane
ru: Симанэ

en: Shinyanga
ru: Шиньянга

en: Shizuoka
ru: Сидзуока

en: Shop admin email (site admin email by default)
ru: Email администратора магазина (email администратора сайта по умолчанию)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
ru: Показывать кнопку «Оплатить сейчас» на странице подтверждения, если заказ имеет статус «ожидается оплата» или «черновик»

en: Show Booking form on the booking item page
ru: Показать форму бронирования на странице элемента бронирования

en: Show Search filter reset button
ru: Показать кнопку сброса фильтра поиска

en: Show Search form
ru: Показать форму поиска

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
ru: Показывать кнопку перезагрузки страницы на странице подтверждения, если заказ имеет статус «обработка платежа» или «ожидается оплата»

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
ru: Показывать все тарифы в деталях цены при наведении в календаре доступности

en: Show booking object post content in tabs?
ru: Показывать содержимое поста объекта бронирования во вкладках?

en: Show items which are available from selected date.
ru: Показать элементы, которые доступны с выбранной даты.

en: Show items which are available up to selected date.
ru: Показать элементы, которые доступны до выбранной даты.

en: Show price range picker in Advanced field
ru: Показывать выбор диапазона цен в расширенном поле

en: Show reviews in tab on booking object page?
ru: Показывать отзывы во вкладке на странице объекта бронирования?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
ru: Показать только выбранные элементы. Введи название элемента, чтобы увидеть предложения

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
ru: Показывает ползунок фильтра цен в виджете, который позволяет сузить список отображаемых элементов

en: Shumen
ru: Шумен

en: Siaya
ru: Сиая

en: Sibiu
ru: Сибиу

en: Sichuan / 四川
ru: Сычуань / 四川

en: Sidi Bel Abbès
ru: Сиди-Бель-Аббес

en: Siena
ru: Сиена

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Sierra Leonean leone
ru: Леоне Сьерра-Леоне

en: Sign Out
ru: Выйти

en: Sign in
ru: Войти

en: Sign up
ru: Зарегистрироваться

en: Siirt
ru: Сиирт

en: Sikkim
ru: Сикким

en: Silistra
ru: Силистра

en: Simiyu
ru: Симию

en: Sinaloa
ru: Синалоа

en: Sindh
ru: Синд

en: Sing Buri
ru: Сингбури

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Singapore dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Singida
ru: Сингида

en: Single custom (one-time events, etc.)
ru: Одиночный пользовательский (разовые мероприятия и т.д.)

en: Single radio
ru: Одиночная радиокнопка

en: Single rating
ru: Единичный рейтинг

en: Single select
ru: Одиночный выбор

en: Sinoe
ru: Синоэ

en: Sinop
ru: Синоп

en: Siquijor
ru: Сикихор

en: Siracusa
ru: Сиракузы

en: Sirajganj
ru: Сираджгандж

en: Sironko
ru: Сиронко

en: Sisaket
ru: Сисакет

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
ru: Систан и Белуджистан (سیستان و بلوچستان)

en: Sivas
ru: Сивас

en: Skikda
ru: Скикда

en: Slideshow Image
ru: Изображение для слайдшоу

en: Slideshow Images
ru: Изображения для слайдшоу

en: Sligo
ru: Слайго

en: Sliven
ru: Сливен

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Smolyan
ru: Смолян

en: Sofala
ru: Софала

en: Sofia
ru: София

en: Sofia-Grad
ru: София-град

en: Sohag
ru: Сохаг

en: Sokoto
ru: Сокото

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Solomon Islands dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

en: Solothurn
ru: Золотурн

en: Somali shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: Somalia
ru: Сомали

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
ru: Некоторые из используемых тобой плагинов не были протестированы с последней версией %1$s (%2$s). Чтобы избежать проблем, убедись, что все они обновлены и совместимы перед обновлением %1$s.

en: Somogy
ru: Шомодь

en: Sondrio
ru: Сондрио

en: Songkhla
ru: Сонгкхла

en: Sonora
ru: Сонора

en: Soria
ru: Сория

en: Soroca
ru: Сороки

en: Soroti
ru: Сороти

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
ru: Извини, но выбранные тобой элементы недоступны для выбранных дат/времени. Пожалуйста, поищи другие даты/время или элементы и создай новый заказ.

en: Sorry, no terms could be found.
ru: Извини, термины не найдены.

en: Sorsogon
ru: Сорсогон

en: Souk Ahras
ru: Сук-Ахрас

en: South Aegean
ru: Южные Эгейские острова

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South African rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South America
ru: Южная Америка

en: South Australia
ru: Южная Австралия

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Cotabato
ru: Южный Котабато

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: South Georgia/Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
ru: Южный Хорасан (خراسان جنوبی)

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: South Korean won
ru: Южнокорейская вона

en: South Sinai
ru: Южный Синай

en: South Sudan
ru: Южный Судан

en: South Sudanese pound
ru: Южносуданский фунт

en: Southern
ru: Южная

en: Southern Leyte
ru: Южный Лейте

en: Southland
ru: Саутленд

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sri Lankan rupee
ru: Шри-ланкийская рупия

en: St. Gallen
ru: Санкт-Галлен

en: Stara Zagora
ru: Стара Загора

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start at
ru: Начало в

en: Start days:
ru: Начальные дни:

en: State
ru: Регион

en: Status
ru: Статус

en: Step
ru: Шаг

en: Step title
ru: Заголовок шага

en: Stop booking
ru: Остановить бронирование

en: Stop booking .. hours before the start
ru: Остановить бронирование за.. часов до начала

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
ru: Остановить бронирование за.. часов до начала (применяется только к повторяющемуся пользовательскому периоду бронирования)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
ru: Остановить бронирование за.. часов до начала (опционально)

en: Street, etc.
ru: Улица и т.д.

en: Strășeni
ru: Страшены

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
ru: Стилизуй определенный элемент контента по-другому - добавь имя класса и обратись к нему в пользовательском CSS.

en: Su
ru: Вс

en: Subject
ru: Тема

en: Submit Reply
ru: Отправить ответ

en: Subtotal:
ru: Промежуточный итог:

en: Success!
ru: Успешно!

en: Suceava
ru: Сучава

en: Sud Sardegna
ru: Южная Сардиния

en: Sudan
ru: Судан

en: Sudanese pound
ru: Суданский фунт

en: Suez
ru: Суэц

en: Sukhothai
ru: Сукхотхай

en: Sulawesi Barat
ru: Западный Сулавеси

en: Sulawesi Selatan
ru: Южный Сулавеси

en: Sulawesi Tengah
ru: Центральный Сулавеси

en: Sulawesi Tenggara
ru: Юго-Восточный Сулавеси

en: Sulawesi Utara
ru: Северный Сулавеси

en: Sultan Kudarat
ru: Султан-Кударат

en: Sulu
ru: Сулу

en: Sumatera Barat
ru: Западная Суматра

en: Sumatera Selatan
ru: Южная Суматра

en: Sumatera Utara
ru: Северная Суматра

en: Sun
ru: Вск

en: Sunamganj
ru: Сунамгандж

en: Suphan Buri
ru: Супханбури

en: Surat Thani
ru: Сураттхани

en: Surigao del Norte
ru: Северный Суригао

en: Surigao del Sur
ru: Южный Суригао

en: Surin
ru: Сурин

en: Suriname
ru: Суринам

en: Surinamese dollar
ru: Суринамский доллар

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swazi lilangeni
ru: Свазилендский лилангени

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish krona
ru: Шведская крона

en: Swiss franc
ru: Швейцарский франк

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Sylhet
ru: Силхет

en: Syria
ru: Сирия

en: Syrian pound
ru: Сирийский фунт

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ru: Сабольч-Сатмар-Берег

en: Sánchez Ramírez
ru: Санчес-Рамирес

en: São Paulo
ru: Сан-Паулу

en: Sétif
ru: Сетиф

en: Sîngerei
ru: Сынжерей

en: Sălaj
ru: Сэлаж

en: Tab Title:
ru: Заголовок вкладки:

en: Tab slug:
ru: Ярлык вкладки:

en: Tabasco
ru: Табаско

en: Tabora
ru: Табора

en: Tacna
ru: Такна

en: Taita-Taveta
ru: Таита-Тавета

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tajikistani somoni
ru: Таджикский сомони

en: Tak
ru: Так

en: Tamanghasset
ru: Таманрассет

en: Tamaulipas
ru: Тамаулипас

en: Tamil Nadu
ru: Тамил Наду

en: Tana River
ru: Тана-Ривер

en: Tanga
ru: Танга

en: Tangail
ru: Тангайл

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Tanzanian shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Taraba
ru: Тараба

en: Taraclia
ru: Тараклия

en: Taranaki
ru: Таранаки

en: Taranto
ru: Таранто

en: Targovishte
ru: Тырговиште

en: Tarija
ru: Тариха

en: Tarlac
ru: Тарлак

en: Tarragona
ru: Таррагона

en: Tasman
ru: Тасман

en: Tasmania
ru: Тасмания

en: Tawi-Tawi
ru: Тави-Тави

en: Taxes
ru: Налоги

en: Taxes title
ru: Заголовок налогов

en: Taxes, %
ru: Налоги, %

en: Taxonomies
ru: Таксономии

en: Taxonomies Metabox
ru: Метабокс таксономий

en: Taxonomies and Other fields
ru: Таксономии и другие поля

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Taxonomy archive page: items per page
ru: Страница архива таксономии: элементов на странице

en: Taxonomy:
ru: Таксономия:

en: Tehran  (تهران)
ru: Тегеран (تهران)

en: Tekirdağ
ru: Текирдаг

en: Telangana
ru: Телангана

en: Telenești
ru: Теленешты

en: Teleorman
ru: Телеорман

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Teramo
ru: Терамо

en: Terengganu
ru: Теренггану

en: Terms & Conditions
ru: Условия использования

en: Terms & Conditions page
ru: Страница Условий и положений

en: Terms selection mode
ru: Режим выбора терминов

en: Terni
ru: Терни

en: Teruel
ru: Теруэль

en: Tested up to %s version
ru: Протестировано до версии %s

en: Tete
ru: Тете

en: Texas
ru: Техас

en: Th
ru: Чт

en: Thai baht
ru: Тайский бат

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Thakurgaon
ru: Тхакургаон

en: Thank you for registration! Check email for your password.
ru: Спасибо за регистрацию! Проверь почту, чтобы получить пароль.

en: Tharaka-Nithi
ru: Тарака-Нити

en: The order has been canceled:
ru: Заказ был отменен:

en: Thessaly
ru: Фессалия

en: This email already exists
ru: Этот email уже существует

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
ru: Этот заказ оплачен купоном! Ты можешь завершить заказ

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
ru: Этот инструмент позволит тебе настроить демо-контент, чтобы было легче начать работу с плагином BA Book Everything. Демо-контент включает: правила бронирования, возрасты, таксономию функций, категории, посты услуг, посты мест, посты FAQ и посты объектов бронирования. Пожалуйста, не закрывай эту страницу во время установки демо-контента.

en: This username already exists
ru: Это имя пользователя уже существует

en: Thousand Separator of displayed prices
ru: Разделитель тысяч в отображаемых ценах

en: Thu
ru: Чтв

en: Thurgau
ru: Тургау

en: Tianjin / 天津
ru: Тяньцзинь / 天津

en: Tiaret
ru: Тиарет

en: Tibet / 西藏
ru: Тибет / 西藏

en: Ticino
ru: Тичино

en: Tickets booking
ru: Бронирование билетов

en: Tickets:
ru: Билеты:

en: Tierra del Fuego
ru: Огненная Земля

en: Time from:
ru: Время от:

en: Time to:
ru: Время до:

en: Time:
ru: Время:

en: Timiș
ru: Тимиш

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Tindouf
ru: Тиндуф

en: Tipasa
ru: Типаза

en: Tipperary
ru: Типперэри

en: Tissemsilt
ru: Тиссемсилт

en: Title
ru: Заголовок

en: Title Icon
ru: Иконка заголовка

en: Title for mandatory services section
ru: Заголовок для раздела обязательных услуг

en: Title for optional services section
ru: Заголовок для раздела дополнительных услуг

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Titles color
ru: Цвет заголовков

en: Tizi Ouzou
ru: Тизи-Узу

en: Tlaxcala
ru: Тласкала

en: Tlemcen
ru: Тлемсен

en: To:
ru: До:

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Tochigi
ru: Точиги

en: Togo
ru: Того

en: Tokat
ru: Токат

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tokushima
ru: Токусима

en: Tokyo
ru: Токио

en: Toledo
ru: Толедо

en: Tolna
ru: Тольна

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ru: Тонганская паанга

en: Torino
ru: Турин

en: Tororo
ru: Тороро

en: Total amount
ru: Общая сумма

en: Total amount,
ru: Общая сумма,

en: Total:
ru: Итого:

en: Total:
ru: Итого:

en: Tottori
ru: Тоттори

en: Tourist
ru: Турист

en: Toyama
ru: Тояма

en: Trabzon
ru: Трабзон

en: Trang
ru: Транг

en: Trans Nzoia
ru: Транс-Нзоя

en: Transnistrian ruble
ru: Приднестровский рубль

en: Trapani
ru: Трапани

en: Trat
ru: Трат

en: Trelawny
ru: Трелони

en: Trento
ru: Тренто

en: Treviso
ru: Тревизо

en: Trieste
ru: Триест

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Trinidad and Tobago dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tripura
ru: Трипура

en: Tu
ru: Вт

en: Tucumán
ru: Тукуман

en: Tue
ru: Втр

en: Tulcea
ru: Тулча

en: Tumbes
ru: Тумбес

en: Tunceli
ru: Тунджели

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Tunisian dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkana
ru: Туркана

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turkmenistan manat
ru: Туркменский манат

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Tébessa
ru: Тебесса

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
ru: Джорджия

en: UTA Găgăuzia
ru: АТО Гагаузия

en: Uasin Gishu
ru: Уасин-Гишу

en: Ubon Ratchathani
ru: Убонратчатхани

en: Ucayali
ru: Укаяли

en: Udine
ru: Удине

en: Udon Thani
ru: Удонтхани

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ugandan shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian hryvnia
ru: Украинская гривна

en: Ungheni
ru: Унгены

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Arab Emirates dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: United Kingdom (UK)
ru: Великобритания (UK)

en: United States (US)
ru: Соединенные Штаты (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ru: Малые отдаленные острова США

en: United States dollar
ru: Доллар США

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Update %s
ru: Обновить %s

en: Update Age
ru: Обновить возраст

en: Update Category
ru: Обновить категорию

en: Update Comment
ru: Обновить комментарий

en: Update Coupon
ru: Обновить купон

en: Update FAQ
ru: Обновить FAQ

en: Update Fee
ru: Обновить сбор

en: Update Order
ru: Обновить заказ

en: Update Place
ru: Обновить место

en: Update Service
ru: Обновить услугу

en: Update Taxonomy
ru: Обновить таксономию

en: Update password
ru: Обновить пароль

en: Update profile
ru: Обновить профиль

en: Update rule
ru: Обновить правило

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Image
ru: Загрузить изображение

en: Upload or add multiple images.
ru: Загрузи или добавь несколько изображений.

en: Upper East
ru: Верхний Восточный

en: Upper West
ru: Верхний Западный

en: Uri
ru: Ури

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uruguayan peso
ru: Уругвайское песо

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
ru: Использовать логику «ИЛИ» при поиске среди терминов таксономии

en: Use Age categories for prices?
ru: Использовать возрастные категории для цен?

en: Use Ages
ru: Использовать возраст

en: Use Gutenberg for booking object posts
ru: Использовать Gutenberg для постов объектов бронирования

en: Use global settings
ru: Использовать глобальные настройки

en: Use minimized version of the main CSS file
ru: Использовать минимизированную версию основного CSS-файла

en: Use minimized version of the main JS file
ru: Использовать минимизированную версию основного JS-файла

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
ru: Использовать только основной возраст для расчета общего количества гостей в условных ценах

en: Used
ru: Использован

en: Used if previous field value > 1
ru: Используется, если значение предыдущего поля > 1

en: User email
ru: Email пользователя

en: User message
ru: Сообщение пользователя

en: User must fill all extended guest data to finish order
ru: Пользователь должен заполнить все расширенные данные о гостях для завершения заказа

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
ru: Пользователю будет предложено ввести имена всех гостей по порядку

en: Username or email
ru: Имя пользователя или email

en: Username*
ru: Имя пользователя*

en: Utah
ru: Юта

en: Uthai Thani
ru: Утхайтхани

en: Uttar Pradesh
ru: Уттар-Прадеш

en: Uttaradit
ru: Уттарадит

en: Uttarakhand
ru: Уттаракханд

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Uzbekistani som
ru: Узбекский сум

en: Uíge
ru: Уиже

en: Uşak
ru: Ушак

en: Valais
ru: Вале

en: Valencia
ru: Валенсия

en: Valladolid
ru: Вальядолид

en: Value purchase
ru: Выгодная покупка

en: Valverde
ru: Вальверде

en: Van
ru: Ван

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vanuatu vatu
ru: Вануатский вату

en: Varese
ru: Варезе

en: Varna
ru: Варна

en: Vas
ru: Ваш

en: Vaslui
ru: Васлуй

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Vaud
ru: Во

en: Veliko Tarnovo
ru: Велико Тырново

en: Venezia
ru: Венеция

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Venezuelan bol&iacute;var
ru: Венесуэльский боливар

en: Veracruz
ru: Веракрус

en: Verbano-Cusio-Ossola
ru: Вербано-Кузио-Оссола

en: Vercelli
ru: Верчелли

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Verona
ru: Верона

en: Veszprém
ru: Веспрем

en: Viana do Castelo
ru: Виана-ду-Каштелу

en: Vibo Valentia
ru: Вибо-Валентия

en: Vicenza
ru: Виченца

en: Victoria
ru: Виктория

en: Vidin
ru: Видин

en: Vientiane
ru: Вьентьян

en: Vientiane Province
ru: Провинция Вьентьян

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ru: Вьетнамский донг

en: View
ru: Просмотреть

en: View Coupon
ru: Просмотреть купон

en: View FAQ
ru: Просмотреть FAQ

en: View Fee
ru: Просмотреть сбор

en: View Order
ru: Просмотреть заказ

en: View Place
ru: Просмотреть место

en: View Service
ru: Просмотреть услугу

en: Vihiga
ru: Вихига

en: Vila Real
ru: Вила-Реал

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (британские)

en: Virgin Islands (US)
ru: Виргинские острова (США)

en: Virginia
ru: Вирджиния

en: Viseu
ru: Визеу

en: Viterbo
ru: Витербо

en: Volta
ru: Вольта

en: Vrancea
ru: Вранча

en: Vratsa
ru: Враца

en: Vâlcea
ru: Вылча

en: Waikato
ru: Уаикато

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
ru: Ожидание перед удалением заказов со статусом «обработка платежа», минуты

en: Wajir
ru: Ваджир

en: Wakayama
ru: Вакаяма

en: Wake Island
ru: Остров Уэйк

en: Wakiso
ru: Вакисо

en: Walking
ru: Пешком

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Washington
ru: Вашингтон

en: Waterford
ru: Уотерфорд

en: We
ru: Ср

en: Wed
ru: Срд

en: Wellington
ru: Веллингтон

en: West African CFA franc
ru: Франк КФА BCEAO

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
ru: Западный Азербайджан (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
ru: Западная Бенгалия

en: West Coast
ru: Уэст-Кост

en: West Greece
ru: Западная Греция

en: West Macedonia
ru: Западная Македония

en: West Pokot
ru: Уэст-Покот

en: West Virginia
ru: Западная Вирджиния

en: Western
ru: Западный

en: Western Australia
ru: Западная Австралия

en: Western Cape
ru: Западный Кейп

en: Western North
ru: Западный Северный

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Westmeath
ru: Уэстмит

en: Westmoreland
ru: Уэстморленд

en: Wexford
ru: Уэксфорд

en: When service price is 0 display
ru: Когда цена услуги равна 0, отображать

en: When:
ru: Когда:

en: Wicklow
ru: Уиклоу

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
ru: Будет показано в деталях заказа и в письмах клиенту

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
ru: Будет использоваться по умолчанию, если заполнены оба поля: сумма и процент.

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: With sorting option
ru: С опцией сортировки

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
ru: С наименьшим числом будет основной возраст, остальные будут отсортированы по возрастанию

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Xaisomboun
ru: Сайсомбун

en: Xiangkhouang
ru: Сиангкхуанг

en: Xinjiang / 新疆
ru: Синьцзян / 新疆

en: Yala
ru: Яла

en: Yalova
ru: Ялова

en: Yamagata
ru: Ямагата

en: Yamaguchi
ru: Ямагути

en: Yamanashi
ru: Яманаси

en: Yambol
ru: Ямбол

en: Yasothon
ru: Ясотхон

en: Yazd (یزد)
ru: Йезд (یزد)

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yemeni rial
ru: Йеменский риал

en: Yes
ru: Да

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
ru: Да (только для базового периода бронирования в 1 месяц и режима полной оплаты)

en: Yobe
ru: Йобе

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
ru: Ты используешь незарегистрированную версию %1$s и не получаешь обновления совместимости и безопасности. %2$sЗарегистрироваться сейчас%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
ru: Ты можешь оплатить после подтверждения доступности товаров! <br> Подтверждение будет отправлено на твой e-mail. <br> Сумма к оплате онлайн составит %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
ru: У тебя новый запрос на бронирование. Пожалуйста, найди подробности ниже.

en: You have new order. Please, find details below.
ru: У тебя новый заказ. Пожалуйста, найди подробности ниже.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
ru: Тебе нужно отредактировать страницу “Условия использования”, чтобы заменить это начальное содержание своим собственным.

en: You may like
ru: Тебе может понравиться

en: Your account details
ru: Данные твоей учетной записи

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
ru: Твое бронирование не оплачено и не подтверждено. Перейди по ссылке, чтобы завершить бронирование.

en: Your contacts
ru: Твои контакты

en: Your email
ru: Твой email

en: Your email*
ru: Твой email*

en: Your message has been sent! Thank you!
ru: Твое сообщение отправлено! Спасибо!

en: Your name
ru: Твоё имя

en: Your order #%s
ru: Твой заказ #%s

en: Your order #%s is updated
ru: Твой заказ #%s обновлен

en: Your order has been canceled
ru: Твой заказ был отменен

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
ru: Твой заказ подтвержден, и твой платеж обрабатывается. Спасибо!

en: Your order has been received
ru: Твой заказ получен

en: Your order has been updated
ru: Твой заказ был обновлен

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
ru: Твой заказ завершен и получен, и тебе было отправлено письмо с подтверждением. Ты оплатишь полную сумму позже. Спасибо!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
ru: Твой заказ завершен, твой платеж получен, и тебе было отправлено письмо с подтверждением. Спасибо!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
ru: Твой заказ подтвержден, но не завершен. Чтобы завершить заказ, пожалуйста, нажми на ссылку ниже для оплаты.

en: Your order is waiting for payment
ru: Твой заказ ожидает оплаты

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
ru: Твой заказ ожидает подтверждения доступности, ты получишь уведомление по электронной почте, когда он будет готов. Спасибо!

en: Your order was canceled
ru: Твой заказ был отменен

en: Your password has been reset
ru: Твой пароль был сброшен

en: Your password has been reset.
ru: Твой пароль был сброшен.

en: Yozgat
ru: Йозгат

en: Yucatán
ru: Юкатан

en: Yukon Territory
ru: Территория Юкон

en: Yumbe
ru: Юмбе

en: Yunnan / 云南
ru: Юньнань / 云南

en: Zacatecas
ru: Сакатекас

en: Zaire
ru: Заире

en: Zala
ru: Зала

en: Zambales
ru: Самбалес

en: Zambezi
ru: Замбези

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zambian kwacha
ru: Замбийская квача

en: Zamboanga Sibugay
ru: Замбоанга-Сибугай

en: Zamboanga del Norte
ru: Северный Замбоанга

en: Zamboanga del Sur
ru: Южный Замбоанга

en: Zambézia
ru: Замбезия

en: Zamfara
ru: Замфара

en: Zamora
ru: Самора

en: Zanjan (زنجان)
ru: Зенджан (زنجان)

en: Zanzibar North
ru: Занзибар-Север

en: Zanzibar South
ru: Занзибар-Юг

en: Zanzibar West
ru: Занзибар-Запад

en: Zaragoza
ru: Сарагоса

en: Zhejiang / 浙江
ru: Чжэцзян / 浙江

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zombo
ru: Зомбо

en: Zonguldak
ru: Зонгулдак

en: Zou
ru: Зу

en: Zug
ru: Цуг

en: Zürich
ru: Цюрих

en: active
ru: активно

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
ru: Купон

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
ru: Сбор

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
ru: Заказы

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
ru: Места

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
ru: Услуги

en: add time
ru: добавить время

[ctx: admin menu]
en: Coupons
ru: Купоны

[ctx: admin menu]
en: Fees
ru: Сборы

[ctx: admin menu]
en: Orders
ru: Заказы

[ctx: admin menu]
en: Places
ru: Места

[ctx: admin menu]
en: Services
ru: Услуги

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
ru: Ты уверен?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
ru: Готово!

[ctx: admin modal messages]
en: Ok
ru: Ок

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
ru: Упс...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
ru: Сохранить тариф

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
ru: Что-то пошло не так!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
ru: Страница будет перезагружена

en: advanced field
ru: расширенное поле

en: any unique character set for identification
ru: любой уникальный набор символов для идентификации

en: applies to all prices
ru: применяется ко всем ценам

en: availability confirmation
ru: подтверждение доступности

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
ru: Максимальное количество гостей:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
ru: Минимальное количество гостей:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
ru: Добавить купон

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
ru: Добавить FAQ

[ctx: booking object]
en: Add Fee
ru: Добавить сбор

[ctx: booking object]
en: Add Order
ru: Добавить заказ

[ctx: booking object]
en: Add Place
ru: Добавить место

[ctx: booking object]
en: Add Service
ru: Добавить услугу

en: by %d reviews
ru: по %d отзывам

en: canceled
ru: отменено

en: categories:
ru: категории:

en: completed
ru: завершено

en: customer confirmation
ru: подтверждение клиента

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
ru: Твой заказ подтвержден, но не завершен. Чтобы завершить заказ, пожалуйста, нажми на кнопку ниже для оплаты

en: d/m/Y
ru: д/м/Г

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
ru: Применить

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
ru: Свой вариант

[ctx: daterangepicker]
en: From
ru: От

[ctx: daterangepicker]
en: To
ru: До

[ctx: daterangepicker]
en: W
ru: Ср

en: day
ru: день

en: day/night
ru: день/ночь

en: days
ru: дней

en: days/nights
ru: дней/ночей

en: deposit
ru: депозит

en: deposit and full
ru: депозит и полная

[ctx: district]
en: Belgrade
ru: Белград

[ctx: district]
en: Bor
ru: Бор

[ctx: district]
en: Braničevo
ru: Браничево

[ctx: district]
en: Central Banat
ru: Центральный Банат

[ctx: district]
en: Danube
ru: Дунай

[ctx: district]
en: Jablanica
ru: Ябланица

[ctx: district]
en: Kolubara
ru: Колубара

[ctx: district]
en: Kosovo
ru: Косово

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
ru: Косово-Метохия

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
ru: Косово-Поморавле

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
ru: Косовска-Митровица

[ctx: district]
en: Mačva
ru: Мачва

[ctx: district]
en: Morava
ru: Морава

[ctx: district]
en: Nišava
ru: Нишава

[ctx: district]
en: North Banat
ru: Северный Банат

[ctx: district]
en: North Bačka
ru: Северная Бачка

[ctx: district]
en: Peć
ru: Печ

[ctx: district]
en: Pirot
ru: Пирот

[ctx: district]
en: Pomoravlje
ru: Поморавле

[ctx: district]
en: Prizren
ru: Призрен

[ctx: district]
en: Pčinja
ru: Пчиня

[ctx: district]
en: Rasina
ru: Расина

[ctx: district]
en: Raška
ru: Рашка

[ctx: district]
en: South Banat
ru: Южный Банат

[ctx: district]
en: South Bačka
ru: Южная Бачка

[ctx: district]
en: Srem
ru: Срем

[ctx: district]
en: Toplica
ru: Топлица

[ctx: district]
en: Vojvodina
ru: Воеводина

[ctx: district]
en: West Bačka
ru: Западная Бачка

[ctx: district]
en: Zaječar
ru: Заечар

[ctx: district]
en: Zlatibor
ru: Златибор

[ctx: district]
en: Šumadija
ru: Шумадия

en: draft
ru: черновик

en: example
ru: пример

en: find closest location
ru: найти ближайшее место

en: from
ru: с

en: full
ru: полная

en: guests
ru: гости

en: hour
ru: час

en: hours
ru: часов

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
ru: часов. 0 или пусто для отсутствия периода удержания.

[ctx: item price from label]
en: From %s
ru: От %s

en: leave blank to ignore
ru: оставь пустым, чтобы игнорировать

en: m/d/Y
ru: м/д/Г

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минуты

en: night
ru: ночь

en: nights
ru: ночей

en: no
ru: нет

en: no limits
ru: без ограничений

en: not available
ru: недоступно

en: not used
ru: не используется

en: payment authorized
ru: платеж авторизован

en: payment deferred
ru: платеж отложен

en: payment expected
ru: ожидается оплата

en: payment processing
ru: обработка платежа

en: payment received
ru: платеж получен

en: per Booking
ru: за бронирование

en: per Day
ru: за день

en: per Night
ru: за ночь

en: per Person
ru: за человека

en: per Person/day
ru: за человека/день

en: per Person/night
ru: за человека/ночь

en: person
ru: человек

en: persons
ru: человек

en: place
ru: место

en: places
ru: места

en: please, select date first
ru: пожалуйста, сначала выбери дату

en: price by age (used instead of the general):
ru: цена по возрасту (используется вместо общей):

en: qty.
ru: кол-во

en: recurrent custom
ru: повторяющийся пользовательский

en: single custom
ru: одиночный пользовательский

en: ticket
ru: билет

en: tickets
ru: билеты

en: to
ru: по

en: used in the guest selection dropdown for main age, default 0
ru: используется в выпадающем списке выбора гостей для основного возраста, по умолчанию 0

en: with ages
ru: с возрастами

en: yes
ru: да

en: Ávila
ru: Авила

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Çanakkale
ru: Чанаккале

en: Çankırı
ru: Чанкыры

en: Çorum
ru: Чорум

en: Évora
ru: Эвора

en: Ñeembucú
ru: Ньембуку

en: İstanbul
ru: Стамбул

en: İzmir
ru: Измир

en: İçel
ru: Ичель

en: Şanlıurfa
ru: Шанлыурфа

en: Şırnak
ru: Шырнак

en: Șoldănești
ru: Шолданешты

en: Ștefan Vodă
ru: Штефан-Водэ
