BA Book Everything 1.3.27 - en to vi translation catalogue (1483 entries)

en:  before the start
vi:  trước khi bắt đầu

en:  section
vi:  phần

en: %/booking
vi: %/đặt chỗ

en: &laquo; Previous
vi: &laquo; trước

en: (deposit)
vi: (đặt cọc)

en: (don't use)
vi: (không sử dụng)

en: (full)
vi: (toàn bộ)

en: (required)
vi: (bắt buộc)

en: - without tabs -
vi: - không có tab -

en: 0 to auto height
vi: 0 để tự động điều chỉnh chiều cao

en: 0 to auto width
vi: 0 để tự động điều chỉnh chiều rộng

en: 1 day
vi: 1 ngày

en: 1 day (cars, bikes, etc.)
vi: 1 ngày (xe hơi, xe đạp, v.v.)

en: 1 hour
vi: 1 giờ

en: 1 hour (hourly rent: bikes, sport equipment, etc.)
vi: 1 giờ (thuê theo giờ: xe đạp, thiết bị thể thao, v.v.)

en: 1 month
vi: 1 tháng

en: 1 night
vi: 1 đêm

en: 1 night (hotels, apartments, hostels, etc.)
vi: 1 đêm (khách sạn, căn hộ, nhà nghỉ, v.v.)

en: 1-column list
vi: Danh sách 1 cột

en: 2-column list
vi: Danh sách 2 cột

en: 20+ Payment Gateways
vi: Hơn 20 cổng thanh toán

en: 3-column list
vi: Danh sách 3 cột

en: 4 hours
vi: 4 giờ

en: 9 hours
vi: 9 giờ

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or password.
vi: <strong>LỖI</strong>: Tên người dùng hoặc mật khẩu không hợp lệ.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that email address.
vi: <strong>Lỗi</strong>: Không có tài khoản nào với địa chỉ email đó.

en: A password will be emailed to you.
vi: Mật khẩu sẽ được gửi đến email của bạn.

en: AND
vi: VÀ

en: Action
vi: Hành động

en: Action required to your order #%s
vi: Cần hành động cho đơn hàng #%s của bạn

en: Activate Coupons
vi: Kích hoạt mã giảm giá

en: Activate payment methods
vi: Kích hoạt phương thức thanh toán

en: Active
vi: Đang hoạt động

en: Activity
vi: Hoạt động

en: Add
vi: Thêm

en: Add
vi: Thêm

en: Add %s
vi: Thêm %s

en: Add %s description
vi: Thêm mô tả %s

en: Add Comment
vi: Thêm bình luận

en: Add Extra
vi: Thêm phụ phí

en: Add FAQ?
vi: Thêm FAQ?

en: Add Google map to booking objects?
vi: Thêm bản đồ Google vào các đối tượng đặt chỗ?

en: Add New
vi: Thêm mới

en: Add New %s
vi: Thêm %s mới

en: Add New Age
vi: Thêm độ tuổi mới

en: Add New Category
vi: Thêm danh mục mới

en: Add New Comment
vi: Thêm bình luận mới

en: Add New Coupon
vi: Thêm phiếu giảm giá mới

en: Add New FAQ
vi: Thêm câu hỏi thường gặp mới

en: Add New Fee
vi: Thêm phí mới

en: Add New Order
vi: Thêm đơn hàng mới

en: Add New Place
vi: Thêm địa điểm mới

en: Add New Service
vi: Thêm dịch vụ mới

en: Add New Taxonomy
vi: Thêm phân loại mới

en: Add Services
vi: Thêm dịch vụ

en: Add address field?
vi: Thêm trường địa chỉ?

en: Add billing address fields to the checkout form
vi: Thêm trường địa chỉ thanh toán vào biểu mẫu thanh toán

en: Add checkout fields for all guests
vi: Thêm trường thanh toán cho tất cả khách

en: Add conditional price
vi: Thêm giá có điều kiện

en: Add google map functionality?
vi: Thêm chức năng bản đồ Google?

en: Add guest data
vi: Thêm dữ liệu khách

en: Add meeting point
vi: Thêm điểm gặp mặt

en: Add meeting points functionality?
vi: Thêm chức năng điểm gặp gỡ?

en: Add new Tab
vi: Thêm tab mới

en: Add new booking rule
vi: Thêm quy tắc đặt chỗ mới

en: Add pagination
vi: Thêm phân trang

en: Add rule
vi: Thêm quy tắc

en: Add schema.org Product markup to the booking object page
vi: Thêm đánh dấu schema.org Product vào trang đối tượng đặt chỗ

en: Add services to booking form
vi: Thêm dịch vụ vào biểu mẫu đặt chỗ

en: Add services?
vi: Thêm dịch vụ?

en: Add slideshow image
vi: Thêm hình ảnh trình chiếu

en: Add step by step description?
vi: Thêm mô tả từng bước?

en: Add taxes?
vi: Thêm thuế?

en: Add taxonomy filter
vi: Thêm bộ lọc phân loại

en: Add time to schedule
vi: Thêm thời gian vào lịch trình

en: Added a Bank transfer payment option: show bank transfer details on checkout, order confirmation and in the customer email.
vi: Thêm tùy chọn thanh toán Chuyển khoản ngân hàng: hiển thị chi tiết chuyển khoản ngân hàng khi thanh toán, xác nhận đơn hàng và trong email khách hàng.

en: Addons
vi: Tiện ích bổ sung

en: Addons for BA Book Everything plugin
vi: Tiện ích bổ sung cho plugin BA Book Everything

en: Address
vi: Địa chỉ

en: Address description (optional)
vi: Mô tả địa chỉ (tùy chọn)

en: Address section
vi: Phần địa chỉ

en: Admin New order email
vi: Email đơn hàng mới cho quản trị viên

en: Admin availability confirmation email
vi: Email xác nhận tính khả dụng cho quản trị viên

en: Admin confirmation
vi: Xác nhận của quản trị viên

en: Admin order canceled email
vi: Email đơn hàng bị hủy cho quản trị viên

en: Admin order updated email
vi: Email cập nhật đơn hàng cho quản trị viên

en: Admin page for order confirmation (for manually availability confirmation)
vi: Trang quản trị để xác nhận đơn hàng (để xác nhận tính khả dụng thủ công)

en: Advanced
vi: Nâng cao

en: Afghan afghani
vi: Afghani Afghanistan

en: Africa
vi: Châu Phi

en: Age
vi: Độ tuổi

en: Age group
vi: Nhóm tuổi

en: Ages
vi: Độ tuổi

en: Ages Metabox
vi: Hộp meta độ tuổi

en: Albanian lek
vi: Lek Albania

en: Algerian dinar
vi: Dinar Algeria

en: All
vi: Tất cả

en: All
vi: Tất cả

en: All %s
vi: Tất cả %s

en: All Ages
vi: Tất cả độ tuổi

en: All Categories
vi: Tất cả danh mục

en: All Coupons
vi: Tất cả phiếu giảm giá

en: All FAQs
vi: Tất cả câu hỏi thường gặp

en: All Fees
vi: Tất cả phí

en: All Orders
vi: Tất cả đơn hàng

en: All Places
vi: Tất cả địa điểm

en: All Services
vi: Tất cả dịch vụ

en: All Taxonomies
vi: Tất cả phân loại

en: All items
vi: Tất cả các mục

en: Allow only customers who have a successful booking to post a review (one review per booking)
vi: Chỉ cho phép khách hàng đã đặt chỗ thành công đăng đánh giá (một đánh giá cho mỗi lần đặt chỗ)

en: Allow to select quantity?
vi: Cho phép chọn số lượng?

en: Alto Paraguay
vi: Alto paraguay

en: Alto Paraná
vi: Alto paraná

en: American Samoa
vi: Samoa thuộc Mỹ

en: Amnat Charoen
vi: Amnat charoen

en: Amount
vi: Số tiền

en: Amount Due:
vi: Số tiền cần thanh toán:

en: Amount Paid:
vi: Số tiền đã thanh toán:

en: Amount to Pay:
vi: Số tiền cần thanh toán:

en: Amount,
vi: Số tiền,

en: An error occurred while deleting the rule
vi: Đã xảy ra lỗi khi xóa quy tắc

en: An error occurred while processing...
vi: Đã xảy ra lỗi trong khi xử lý...

en: Andaman and Nicobar Islands
vi: Quần đảo Andaman và Nicobar

en: Ang Thong
vi: Ang thong

en: Angolan kwanza
vi: Kwanza Angola

en: Anhui / 安徽
vi: An Huy / 安徽

en: Antarctica
vi: Nam Cực

en: Antigua and Barbuda
vi: Antigua và Barbuda

en: Appenzell Ausserrhoden
vi: Appenzell ausserrhoden

en: Appenzell Innerrhoden
vi: Appenzell innerrhoden

en: Applied coupon amount,
vi: Số tiền phiếu giảm giá đã áp dụng,

en: Applied coupon number
vi: Số phiếu giảm giá đã áp dụng

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Apply Coupon
vi: Áp dụng mã giảm giá

en: Apply filters
vi: Áp dụng bộ lọc

en: Apply only to items with booking category
vi: Chỉ áp dụng cho các mục có danh mục đặt chỗ

en: Apply only to selected items
vi: Chỉ áp dụng cho các mục đã chọn

en: Apply to categories (check nothing for all):
vi: Áp dụng cho danh mục (không chọn gì cho tất cả):

en: Apr
vi: Th4

en: April
vi: Tháng Tư

en: Argentine peso
vi: Peso Argentina

en: Armed Forces (AA)
vi: Lực lượng vũ trang (AA)

en: Armed Forces (AE)
vi: Lực lượng vũ trang (AE)

en: Armed Forces (AP)
vi: Lực lượng vũ trang (AP)

en: Armenian dram
vi: Dram Armenia

en: Aruban florin
vi: Florin Aruba

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Asia
vi: Châu Á

en: Ask customer to confirm or reject changes in the booking
vi: Yêu cầu khách hàng xác nhận hoặc từ chối thay đổi trong đặt chỗ

en: Ask customer to confirm or reject changes to the booking
vi: Yêu cầu khách hàng xác nhận hoặc từ chối thay đổi đối với đặt chỗ

en: Asked the customer to confirm or decline the changes to the order #%s
vi: Đã yêu cầu khách hàng xác nhận hoặc từ chối các thay đổi đối với đơn hàng #%s

en: At least one rate is required to publish the post!
vi: Cần ít nhất một mức giá để đăng bài!

en: Aug
vi: Th8

en: August
vi: Tháng Tám

en: Australia
vi: Úc

en: Australian Capital Territory
vi: Lãnh thổ Thủ đô Úc

en: Australian dollar
vi: Đô la Úc

en: Austria
vi: Áo

en: Auto Draft
vi: Bản nháp tự động

en: Automatically
vi: Tự động

en: Availability date
vi: Ngày có sẵn

en: Availability request
vi: Yêu cầu tính khả dụng

en: Available days
vi: Các ngày có sẵn

en: Available from Date
vi: Có sẵn từ ngày

en: Available time from
vi: Thời gian có sẵn từ

en: Available time to
vi: Thời gian có sẵn đến

en: Available to Date
vi: Có sẵn đến ngày

en: Azad Kashmir
vi: Azad kashmir

en: Azerbaijani manat
vi: Manat Azerbaijan

en: BA Book Everything Settings
vi: Cài đặt BA Book Everything

en: BA Booking Form
vi: Biểu mẫu đặt chỗ BA

en: BA Price Filter
vi: Bộ lọc giá BA

en: BA Search Form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm BA

en: BA Search filter
vi: Bộ lọc Tìm kiếm BA

en: BA Search filter reset button
vi: Nút đặt lại bộ lọc Tìm kiếm BA

en: BA Settings
vi: Cài đặt BA

en: BABE Backoffice
vi: BABE backoffice

en: BABE Currency switcher
vi: Chuyển đổi tiền tệ BABE

en: BABE Marketplace
vi: BABE marketplace

en: BABE Payment Bank transfer
vi: Chuyển khoản ngân hàng BABE

en: BABE Payment pack
vi: Gói thanh toán BABE

en: Background color
vi: Màu nền

en: Bahamian dollar
vi: Đô la Bahamas

en: Bahraini dinar
vi: Dinar Bahrain

en: Baker Island
vi: Đảo Baker

en: Bangladeshi taka
vi: Taka Bangladesh

en: Barbadian dollar
vi: Đô la Barbados

en: Basel-Landschaft
vi: Basel-landschaft

en: Basel-Stadt
vi: Basel-stadt

en: Basic booking period
vi: Thời gian đặt chỗ cơ bản

en: Basic settings
vi: Cài đặt cơ bản

en: Beijing / 北京
vi: Bắc Kinh / 北京

en: Belarusian ruble
vi: Rúp Belarus

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Belize dollar
vi: Đô la Belize

en: Bermudian dollar
vi: Đô la Bermuda

en: Bhutanese ngultrum
vi: Ngultrum Bhutan

en: Bicycling
vi: Đi xe đạp

en: Billing address
vi: Địa chỉ thanh toán

en: Bistrița-Năsăud
vi: Bistrița-năsăud

en: Blank or 0 to skip this option
vi: Để trống hoặc 0 để bỏ qua tùy chọn này

en: Block specified number of days after each booking for housekeeping purposes
vi: Chặn số ngày quy định sau mỗi lần đặt chỗ cho mục đích dọn dẹp

en: Body message
vi: Nội dung thông điệp

en: Body title
vi: Tiêu đề nội dung

en: Bolivian boliviano
vi: Boliviano Bolivia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
vi: Bonaire, Saint Eustatius và Saba

en: Bono East
vi: Bono Đông

en: Book Everything
vi: Đặt mọi thứ

en: Book Now
vi: Đặt ngay

en: Book now, pay later!
vi: Đặt ngay, thanh toán sau!

en: Booking Categories
vi: Danh mục đặt chỗ

en: Booking Object
vi: Đối tượng đặt chỗ

en: Booking Objects
vi: Các đối tượng đặt chỗ

en: Booking form
vi: Biểu mẫu đặt chỗ

en: Booking form: maximum number of guests available to choose
vi: Biểu mẫu đặt chỗ: số lượng khách tối đa có thể chọn

en: Booking mode
vi: Chế độ đặt chỗ

en: Booking object
vi: Đối tượng đặt chỗ

en: Booking object general (plural) name
vi: Tên chung (số nhiều) của đối tượng đặt chỗ

en: Booking object menu name
vi: Tên menu của đối tượng đặt chỗ

en: Booking object post slug
vi: Slug bài đăng đối tượng đặt chỗ

en: Booking object singular name
vi: Tên đơn số của đối tượng đặt chỗ

en: Booking rule
vi: Quy tắc đặt chỗ

en: Booking rules
vi: Quy tắc đặt chỗ

en: Booking rules section
vi: Phần quy tắc đặt chỗ

en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bosnia và Herzegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
vi: Mark Bosnia và Herzegovina

en: Botswana pula
vi: Pula Botswana

en: Bouvet Island
vi: Đảo Bouvet

en: Brazilian real
vi: Real Brazil

en: British Columbia
vi: British columbia

en: British Indian Ocean Territory
vi: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Brunei dollar
vi: Đô la Brunei

en: Bryce Canyon National Park, USA
vi: Công viên quốc gia Bryce Canyon, Hoa Kỳ

en: Bueng Kan
vi: Bueng kan

en: Bulgarian lev
vi: Lev Bulgaria

en: Buri Ram
vi: Buri ram

en: Burmese kyat
vi: Kyat Myanmar

en: Burundian franc
vi: Franc Burundi

en: Business time
vi: Thời gian làm việc

en: Button default color
vi: Màu nút mặc định

en: Button title:
vi: Tiêu đề nút:

en: Buttons
vi: Nút

en: CFP franc
vi: Franc CFP

en: Calendar & Prices
vi: Lịch & Giá

en: Cambodia
vi: Campuchia

en: Cambodian riel
vi: Riel Campuchia

en: Canadian dollar
vi: Đô la Canada

en: Cancel
vi: Hủy

en: Cancel Order
vi: Hủy đơn hàng

en: Cancel button color
vi: Màu nút hủy

en: Cape Verdean escudo
vi: Escudo Cape Verde

en: Caraș-Severin
vi: Caraș-severin

en: Castelo Branco
vi: Castelo branco

en: Categories Metabox
vi: Hộp meta danh mục

en: Category
vi: Danh mục

en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cayman

en: Cayman Islands dollar
vi: Đô la Quần đảo Cayman

en: Central
vi: Miền Trung

en: Central African CFA franc
vi: Franc CFA Trung Phi

en: Central African Republic
vi: Cộng hòa Trung Phi

en: Central Greece
vi: Trung Hy Lạp

en: Central Macedonia
vi: Trung Macedonia

en: Chai Nat
vi: Chai nat

en: Change Password
vi: Thay đổi mật khẩu

en: Change Profile Picture
vi: Thay đổi ảnh đại diện

en: Change button color
vi: Màu nút thay đổi

en: Change password
vi: Thay đổi mật khẩu

en: Change the order conditions and ask the customer to confirm
vi: Thay đổi điều kiện đơn hàng và yêu cầu khách hàng xác nhận

en: Check our ready-made integrations with over 20 payment gateways.
vi: Kiểm tra các tích hợp có sẵn của chúng tôi với hơn 20 cổng thanh toán.

en: Check this box and click "Save Changes" button to reset all settings to their defaults. <strong>All custom settings will be lost!</strong>
vi: Đánh dấu ô này và nhấp vào nút “Lưu thay đổi” để đặt lại tất cả cài đặt về mặc định. <strong>Tất cả cài đặt tùy chỉnh sẽ bị mất!</strong>

en: Check your email address for instructions to reset password
vi: Kiểm tra địa chỉ email của bạn để nhận hướng dẫn đặt lại mật khẩu

en: Checkbox
vi: Hộp kiểm

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Checkout page
vi: Trang thanh toán

en: Chiang Mai
vi: Chiang mai

en: Chiang Rai
vi: Chiang rai

en: Chilean peso
vi: Peso Chile

en: China
vi: Trung Quốc

en: Chinese yuan
vi: Nhân dân tệ Trung Quốc

en: Chongqing / 重庆
vi: Trùng Khánh / 重庆

en: Christmas Island
vi: Đảo Christmas

en: City
vi: Thành phố

en: Clone
vi: Sao chép

en: Close
vi: Đóng

en: Coast
vi: Bờ biển

en: Cocos (Keeling) Islands
vi: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Colombian peso
vi: Peso Colombia

en: Comma-separated text
vi: Văn bản phân cách bằng dấu phẩy

en: Comment
vi: Bình luận

en: Comorian franc
vi: Franc Comoros

en: Compatibility Alert
vi: Cảnh báo tương thích

en: Complete My Order
vi: Hoàn tất đơn hàng của tôi

en: Complete the booking
vi: Hoàn tất đặt chỗ

en: Conditional prices
vi: Giá có điều kiện

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Confirm Order
vi: Xác nhận đơn hàng

en: Confirm Password *
vi: Xác nhận mật khẩu *

en: Confirm button color
vi: Màu nút xác nhận

en: Confirm changes to the Order
vi: Xác nhận thay đổi đối với đơn hàng

en: Confirm email*
vi: Xác nhận email*

en: Confirm item availability
vi: Xác nhận tình trạng sẵn có của mục

en: Confirmation
vi: Xác nhận

en: Confirmation page
vi: Trang xác nhận

en: Congolese franc
vi: Franc Congo

en: Contact Phone
vi: Số điện thoại liên hệ

en: Contact information
vi: Thông tin liên hệ

en: Content
vi: Nội dung

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Cook Islands
vi: Quần đảo Cook

en: Costa Rican col&oacute;n
vi: Colón Costa Rica

en: Country
vi: Quốc gia

en: Coupon
vi: Phiếu giảm giá

en: Coupon Code %s with amount %s was applied
vi: Mã giảm giá %s với số tiền %s đã được áp dụng

en: Coupon Code (unique)
vi: Mã giảm giá (duy nhất)

en: Coupon number
vi: Số phiếu giảm giá

en: Coupons
vi: Mã giảm giá

en: Create an account
vi: Tạo tài khoản

en: Credits text (copyright, etc.)
vi: Văn bản ghi công (bản quyền, v.v.)

en: Croatian kuna
vi: Kuna Croatia

en: Cuban convertible peso
vi: Peso chuyển đổi Cuba

en: Cuban peso
vi: Peso Cuba

en: Cura&ccedil;ao
vi: Curaçao

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Currency switcher widget. Options: force booking and checkout in the base currency, turn on payment gateways on the checkout depending on currency.
vi: Widget chuyển đổi tiền tệ. Tùy chọn: bắt buộc đặt chỗ và thanh toán bằng tiền tệ cơ sở, bật cổng thanh toán tại trang thanh toán tùy thuộc vào tiền tệ.

en: Custom Image
vi: Hình ảnh tùy chỉnh

en: Custom section
vi: Phần tùy chỉnh

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Customer New order email
vi: Email đơn hàng mới cho khách hàng

en: Customer account created email
vi: Email tạo tài khoản khách hàng

en: Customer address
vi: Địa chỉ khách hàng

en: Customer canceled the order email
vi: Email khách hàng đã hủy đơn hàng

en: Customer confirmation
vi: Xác nhận của khách hàng

en: Customer contacts
vi: Thông tin liên hệ của khách hàng

en: Customer details
vi: Chi tiết khách hàng

en: Customer is waiting for availability confirmation on admin side
vi: Khách hàng đang chờ xác nhận tính khả dụng từ phía quản trị

en: Customer needs to confirm or reject changes to the booking
vi: Khách hàng cần xác nhận hoặc từ chối các thay đổi đối với đặt chỗ

en: Customer order rejected email
vi: Email đơn hàng bị từ chối cho khách hàng

en: Customer order to pay email
vi: Email đơn hàng cần thanh toán cho khách hàng

en: Customer order updated email
vi: Email cập nhật đơn hàng cho khách hàng

en: Customer page for order confirmation (for manually availability confirmation)
vi: Trang khách hàng để xác nhận đơn hàng (để xác nhận tính khả dụng thủ công)

en: Customer password reseted email
vi: Email đặt lại mật khẩu khách hàng

en: Cyclic availability: available N days after start
vi: Tính khả dụng theo chu kỳ: có sẵn N ngày sau khi bắt đầu

en: Cyclic availability: start after every N days
vi: Tính khả dụng theo chu kỳ: bắt đầu sau mỗi N ngày

en: Cyprus
vi: Síp

en: Czech Republic
vi: Cộng hòa Séc

en: Czech koruna
vi: Koruna Séc

en: Dadra and Nagar Haveli
vi: Dadra và Nagar Haveli

en: Daily
vi: Hàng ngày

en: Daman and Diu
vi: Daman và Diu

en: Danish krone
vi: Krone Đan Mạch

en: Dashboard
vi: Bảng điều khiển

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Date from
vi: Từ ngày

en: Date from:
vi: Ngày bắt đầu:

en: Date of Booking
vi: Ngày đặt

en: Date to
vi: Đến ngày

en: Date to exclude
vi: Ngày cần loại trừ

en: Date to include
vi: Ngày cần bao gồm

en: Date to:
vi: Ngày kết thúc:

en: Date:
vi: Ngày:

en: Dates
vi: Ngày

en: Day of the week
vi: Ngày trong tuần

en: Days
vi: Ngày

en: Dec
vi: Th12

en: December
vi: Tháng Mười Hai

en: Decimal Separator of displayed prices
vi: Dấu phân cách thập phân của giá hiển thị

en: Default coupon expires in (days)
vi: Mã giảm giá mặc định hết hạn sau (ngày)

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete selected tab?
vi: Xóa tab đã chọn?

en: Delete these dates
vi: Xóa những ngày này

en: Delete this rule
vi: Xóa quy tắc này

en: Demo content
vi: Nội dung demo

en: Demo content setup page
vi: Trang thiết lập nội dung demo

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Departure from:
vi: Khởi hành từ:

en: Departure time:
vi: Thời gian khởi hành:

en: Deposit, %
vi: Đặt cọc, %

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Description
vi: Mô tả

en: Designates the ascending or descending order. Default by DESC
vi: Chỉ định thứ tự tăng dần hoặc giảm dần. Mặc định là giảm dần

en: Details
vi: Chi tiết

en: Difference with the main time
vi: Chênh lệch với thời gian chính

en: Dinagat Islands
vi: Quần đảo Dinagat

en: Disable My Account page and new user mail?
vi: Vô hiệu hóa trang Tài khoản của tôi và email người dùng mới?

en: Disable availability of all booking items for these dates
vi: Vô hiệu hóa tình trạng sẵn có của tất cả các mục đặt chỗ cho những ngày này

en: Disable guest bookings?
vi: Vô hiệu hóa đặt chỗ của khách?

en: Discount (optional)
vi: Giảm giá (tùy chọn)

en: Discount coupon
vi: Mã giảm giá

en: Discount, %
vi: Giảm giá, %

en: District Of Columbia
vi: Quận Columbia

en: Distrito Federal
vi: Distrito federal

en: Distrito Nacional
vi: Distrito nacional

en: Djiboutian franc
vi: Franc Djibouti

en: Do not have an account?
vi: Bạn chưa có tài khoản?

en: Do not include availability calendar data in search results
vi: Không bao gồm dữ liệu lịch khả dụng trong kết quả tìm kiếm

en: Do you speak spanish?
vi: Bạn có nói tiếng Tây Ban Nha không?

en: Dominican Republic
vi: Cộng hòa Dominica

en: Dominican peso
vi: Peso Dominican

en: Done!
vi: Hoàn tất!

en: Driving
vi: Lái xe

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Duration:
vi: Thời lượng:

en: East Caribbean dollar
vi: Đô la Đông Caribbean

en: East Macedonia and Thrace
vi: Đông Macedonia và Thrace

en: Eastern
vi: Miền Đông

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit
vi: Chỉnh sửa

en: Edit %s
vi: Chỉnh sửa %s

en: Edit %s taxonomy
vi: Chỉnh sửa phân loại %s

en: Edit Age
vi: Chỉnh sửa độ tuổi

en: Edit Category
vi: Chỉnh sửa danh mục

en: Edit Comment
vi: Chỉnh sửa bình luận

en: Edit Coupon
vi: Chỉnh sửa phiếu giảm giá

en: Edit FAQ
vi: Chỉnh sửa câu hỏi thường gặp

en: Edit Fee
vi: Chỉnh sửa phí

en: Edit Order
vi: Chỉnh sửa đơn hàng

en: Edit Place
vi: Chỉnh sửa địa điểm

en: Edit Profile
vi: Chỉnh sửa hồ sơ

en: Edit Service
vi: Chỉnh sửa dịch vụ

en: Edit Taxonomy
vi: Chỉnh sửa phân loại

en: Edit demo content or create your own (read setting details in %1$sDocumentation%2$s)
vi: Chỉnh sửa nội dung demo hoặc tạo nội dung của riêng bạn (đọc chi tiết cài đặt trong %1$sTài liệu%2$s)

en: Edit this rule
vi: Chỉnh sửa quy tắc này

en: Egypt
vi: Ai Cập

en: Egyptian pound
vi: Bảng Ai Cập

en: El Seibo
vi: El seibo

en: Elgeyo-Marakwet
vi: Elgeyo-marakwet

en: Elías Piña
vi: Elías piña

en: Emails
vi: Email

en: Emails color scheme
vi: Bảng màu email

en: Emails template settings
vi: Cài đặt mẫu email

en: End Time
vi: Thời gian kết thúc

en: End at
vi: Kết thúc lúc

en: Enter Coupon Code and get a discount!
vi: Nhập mã giảm giá và nhận ưu đãi!

en: Enter address here
vi: Nhập địa chỉ tại đây

en: Enter title here
vi: Nhập tiêu đề tại đây

en: Enter your address
vi: Nhập địa chỉ của bạn

en: Equatorial Guinea
vi: Guinea Xích Đạo

en: Eritrean nakfa
vi: Nakfa Eritrea

en: Espírito Santo
vi: Espírito santo

en: Ethiopian birr
vi: Birr Ethiopia

en: Europe
vi: Châu Âu

en: Exclude more dates from schedule
vi: Loại trừ thêm ngày khỏi lịch trình

en: Exclude new dates:
vi: Loại trừ ngày mới:

en: Excluded Date
vi: Ngày bị loại trừ

en: Excluded dates
vi: Các ngày loại trừ

en: Expected Prepaid amount,
vi: Số tiền trả trước dự kiến,

en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: Expired
vi: Đã hết hạn

en: Export/import
vi: Xuất/nhập

en: Extend WP export/import with BA Book Everything data
vi: Mở rộng tính năng xuất/nhập WP với dữ liệu BA Book Everything

en: Extra class name
vi: Tên lớp bổ sung

en: Extra guest
vi: Khách bổ sung

en: Extra guest %s
vi: Khách bổ sung %s

en: Extra guest contacts
vi: Thông tin liên hệ của khách bổ sung

en: Extra guests
vi: Khách bổ sung

en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

en: FAQ title
vi: Tiêu đề FAQ

en: Failed to import %s %s
vi: Không thể nhập %s %s

en: Falkland Islands
vi: Quần đảo Falkland

en: Falkland Islands pound
vi: Bảng Quần đảo Falkland

en: Faroe Islands
vi: Quần đảo Faroe

en: Feature 1
vi: Tính năng 1

en: Feature 2
vi: Tính năng 2

en: Feature 3
vi: Tính năng 3

en: Featured Image
vi: Hình ảnh nổi bật

en: Featured image
vi: Hình ảnh nổi bật

en: Features
vi: Tính năng

en: Feb
vi: Th2

en: February
vi: Tháng Hai

en: Fee
vi: Phí

en: Fees
vi: Phí

en: Fees section
vi: Phần phí

en: Feild name
vi: Tên trường

en: Fijian dollar
vi: Đô la Fiji

en: Filter search results by terms from selected taxonomy
vi: Lọc kết quả tìm kiếm theo thuật ngữ từ phân loại đã chọn

en: Filters
vi: Bộ lọc

en: Find a route from your location
vi: Tìm đường đi từ vị trí của bạn

en: Find closest meeting point
vi: Tìm điểm gặp gần nhất

en: Finland
vi: Phần Lan

en: First name
vi: Tên

en: First name*
vi: Tên*

en: Fixed Deposit amount,
vi: Số tiền đặt cọc cố định,

en: Font Awesome 5 class (far fa-eye)
vi: Lớp Font Awesome 5 (far fa-eye)

en: Font color
vi: Màu chữ

en: Footer text (contacts, etc.)
vi: Văn bản chân trang (liên hệ, v.v.)

en: For all subsequent payments only allow the payment gateway that was used for the deposit
vi: Đối với tất cả các khoản thanh toán tiếp theo, chỉ cho phép cổng thanh toán đã được sử dụng cho khoản đặt cọc

en: Forgot password?
vi: Quên mật khẩu?

en: Forgot your password?
vi: Quên mật khẩu?

en: Fr
vi: T6

en: France
vi: Pháp

en: French Guiana
vi: Guiana thuộc Pháp

en: French Polynesia
vi: Polynesia thuộc Pháp

en: French Southern Territories
vi: Lãnh thổ phía Nam thuộc Pháp

en: Fri
vi: T6

en: From:
vi: Từ:

en: Front-end custom class
vi: Lớp tùy chỉnh giao diện người dùng

en: Front-end style
vi: Kiểu giao diện người dùng

en: Fujian / 福建
vi: Phúc Kiến / 福建

en: Full
vi: Đầy đủ

en: Gambian dalasi
vi: Dalasi Gambia

en: Gansu / 甘肃
vi: Cam Túc / 甘肃

en: Gateway:
vi: Cổng thanh toán:

en: General
vi: Chung

en: General price
vi: Giá chung

en: General price:
vi: Giá chung:

en: General price:
vi: Giá chung:

en: General settings
vi: Cài đặt chung

en: General,
vi: Chung,

en: Generate
vi: Tạo mã

en: Generate 5 star review in schema.org Product markup if no comments found
vi: Tạo đánh giá 5 sao trong đánh dấu schema.org Product nếu không tìm thấy bình luận

en: Georgian lari
vi: Lari Georgia

en: Germany
vi: Đức

en: Get address
vi: Lấy địa chỉ

en: Get data from Google API
vi: Lấy dữ liệu từ Google API

en: Get new password
vi: Nhận mật khẩu mới

en: Get the rest amount
vi: Nhận số tiền còn lại

en: Ghana cedi
vi: Cedi Ghana

en: Gibraltar pound
vi: Bảng Gibraltar

en: Gilgit Baltistan
vi: Gilgit baltistan

en: Go to %1$sAll items%2$s page and check created items on front-end
vi: Đi đến trang %1$sTất cả mục%2$s và kiểm tra các mục đã tạo ở giao diện người dùng

en: Go to Booking form
vi: Đi đến biểu mẫu đặt chỗ

en: Google API key (see %1$sGoogle Maps API docs%2$s for details). You need to activate the following libraries in your Google map API: places, marker, routes
vi: Khóa API Google (xem %1$stài liệu Google Maps API%2$s để biết chi tiết). Bạn cần kích hoạt các thư viện sau trong API bản đồ Google của mình: places, marker, routes

en: Google map
vi: Bản đồ Google

en: Google map: add latitude/longitude fields to terms?
vi: Bản đồ Google: thêm trường vĩ độ/kinh độ vào các điều khoản?

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Grid
vi: Lưới

en: Guangdong / 广东
vi: Quảng Đông / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
vi: Quảng Tây Choang / 广西壮族

en: Guatemalan quetzal
vi: Quetzal Guatemala

en: Guernsey pound
vi: Bảng Guernsey

en: Guest
vi: Khách

en: Guests
vi: Khách

en: Guests:
vi: Khách:

en: Guinean franc
vi: Franc Guinea

en: Guizhou / 贵州
vi: Quý Châu / 贵州

en: Guyanese dollar
vi: Đô la Guyana

en: Hainan / 海南
vi: Hải Nam / 海南

en: Haitian gourde
vi: Gourde Haiti

en: Hato Mayor
vi: Hato mayor

en: Hawke’s Bay
vi: Hawke's Bay

en: Header image
vi: Hình ảnh tiêu đề

en: Heard Island and McDonald Islands
vi: Đảo Heard và Quần đảo McDonald

en: Hebei / 河北
vi: Hà Bắc / 河北

en: Heilongjiang / 黑龙江
vi: Hắc Long Giang / 黑龙江

en: Hello, %1$s
    
    Thank you for booking! Your order has been received.
vi: Xin chào, %1$s
    
    Cảm ơn bạn đã đặt hàng! Đơn hàng của bạn đã được nhận.

en: Hello, %1$s
    
    There have been changes to your order that require your attention and feedback. Please read the following details and use the buttons below to inform us of your decision.
vi: Xin chào, %1$s
    
    Đã có những thay đổi đối với đơn hàng của bạn cần sự chú ý và phản hồi. Vui lòng đọc các chi tiết sau và sử dụng các nút bên dưới để cho chúng tôi biết quyết định của bạn.

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been canceled:
vi: Xin chào, %1$s
    
    Đơn hàng của bạn đã bị hủy:

en: Hello, %1$s
    
    Your order has been updated. Please, find details below.
vi: Xin chào, %1$s
    
    Đơn hàng của bạn đã được cập nhật. Vui lòng xem chi tiết bên dưới.

en: Hello, %1$s
    
    Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, click the link below to make a payment. Amount to pay is %2$s.
vi: Xin chào, %1$s
    
    Đơn hàng của bạn đã được xác nhận, nhưng chưa hoàn tất. Để hoàn tất đơn hàng, hãy nhấp vào liên kết bên dưới để thanh toán. Số tiền cần thanh toán là %2$s.

en: Hello, %s
    
    Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. You could search another dates/times or items and create new Order.
vi: Xin chào, %s
    
    Xin lỗi, nhưng các mục bạn đã chọn không khả dụng cho ngày/giờ đã chọn. Bạn có thể tìm kiếm ngày/giờ hoặc các mục khác và tạo Đơn hàng mới.

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking with us! You could use this login/password to manage your bookings:
vi: Xin chào, %s
    
    Cảm ơn bạn đã đặt hàng với chúng tôi! Bạn có thể sử dụng thông tin đăng nhập/mật khẩu này để quản lý các đặt chỗ của mình:

en: Hello, %s
    
    Thank you for booking! Your Order is waiting for availability confirmation. We will send you a confirmation letter as soon as possible.
vi: Xin chào, %s
    
    Cảm ơn bạn đã đặt hàng! Đơn hàng của bạn đang chờ xác nhận tình trạng còn trống. Chúng tôi sẽ gửi cho bạn thư xác nhận trong thời gian sớm nhất.

en: Hello, %s
    
    Your password has been reset. You could use this new password to manage your account:
vi: Xin chào, %s
    
    Mật khẩu của bạn đã được đặt lại. Bạn có thể sử dụng mật khẩu mới này để quản lý tài khoản của mình:

en: Henan / 河南
vi: Hà Nam / 河南

en: Hermanas Mirabal
vi: Hermanas mirabal

en: Hide prices in guest selection fields on the booking form
vi: Ẩn giá trong các trường lựa chọn khách trên biểu mẫu đặt chỗ

en: Hold
vi: Giữ chỗ

en: Hold after each booking for service actions (applied to 1 day booking priod only)
vi: Giữ chỗ sau mỗi lần đặt để thực hiện dịch vụ (chỉ áp dụng cho thời gian đặt chỗ 1 ngày)

en: Honduran lempira
vi: Lempira Honduras

en: Hong Kong
vi: Hồng Kông

en: Hong Kong Island
vi: Đảo Hồng Kông

en: Hong Kong dollar
vi: Đô la Hồng Kông

en: Hour
vi: Giờ

en: Hours
vi: Giờ

en: How much items per page to show (-1 to show all items)
vi: Số lượng mục hiển thị trên mỗi trang (-1 để hiển thị tất cả các mục)

en: Howland Island
vi: Đảo Howland

en: Hubei / 湖北
vi: Hồ Bắc / 湖北

en: Hunan / 湖南
vi: Hồ Nam / 湖南

en: Hungarian forint
vi: Forint Hungary

en: I read and agree to the terms & conditions
vi: Tôi đã đọc và đồng ý với các điều khoản & điều kiện

en: IF
vi: NẾU

en: Icelandic kr&oacute;na
vi: Króna Iceland

en: Icon classes:
vi: Lớp biểu tượng:

en: Icon image
vi: Hình ảnh biểu tượng

en: Icon image height, px
vi: Chiều cao hình ảnh biểu tượng, px

en: Icon image width, px
vi: Chiều rộng hình ảnh biểu tượng, px

en: If you have made a payment, please refresh the page to check the current order status
vi: Nếu bạn đã thanh toán, vui lòng làm mới trang để kiểm tra trạng thái đơn hàng hiện tại

en: Image
vi: Hình ảnh

en: Image description (optional)
vi: Mô tả hình ảnh (tùy chọn)

en: Image file
vi: Tệp hình ảnh

en: Important changes to your order
vi: Những thay đổi quan trọng đối với đơn hàng của bạn

en: Include more dates to the schedule
vi: Bao gồm thêm ngày vào lịch trình

en: Include taxonomies
vi: Bao gồm phân loại

en: Included Date {#} (if entered other will be excluded)
vi: Ngày đã bao gồm {#} (nếu nhập, các ngày khác sẽ bị loại trừ)

en: India
vi: Ấn Độ

en: Indian rupee
vi: Rupee Ấn Độ

en: Indonesian rupiah
vi: Rupiah Indonesia

en: Inner Mongolia / 內蒙古
vi: Nội Mông / 內蒙古

en: Inquiry about
vi: Yêu cầu về

en: Integrates PayPal and Credit Cards (Stripe) payments. Stripe integration supports 3D Secure card payments, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay and the Payment Request API.
vi: Tích hợp thanh toán PayPal và Thẻ tín dụng (Stripe). Tích hợp Stripe hỗ trợ thanh toán thẻ 3D Secure, Apple Pay, Google Pay, Microsoft Pay và API Yêu cầu Thanh toán.

en: Ionian Islands
vi: Quần đảo Ionian

en: Iranian rial
vi: Rial Iran

en: Iraqi dinar
vi: Dinar Iraq

en: Is mandatory?
vi: Bắt buộc?

en: Islamabad Capital Territory
vi: Islamabad capital territory

en: Isle of Man
vi: Đảo Man

en: Israeli new shekel
vi: Shekel mới Israel

en: Italy
vi: Ý

en: Item Category
vi: Danh mục mục

en: Item Code:
vi: Mã sản phẩm:

en: Item Description step-by-step
vi: Mô tả mục từng bước

en: Item Questions & Answers
vi: Hỏi & Đáp về mục

en: Item address map
vi: Bản đồ địa chỉ mục

en: Item calendar
vi: Lịch mục

en: Item price
vi: Giá mục

en: Item rating
vi: Đánh giá mục

en: Item slideshow
vi: Trình chiếu mục

en: Items
vi: Các mục

en: Ivory Coast
vi: Bờ Biển Ngà

en: Jamaican dollar
vi: Đô la Jamaica

en: Jammu and Kashmir
vi: Jammu và Kashmir

en: Jan
vi: Th1

en: January
vi: Tháng Một

en: Japan
vi: Nhật Bản

en: Japanese yen
vi: Yên Nhật

en: Jarvis Island
vi: Đảo Jarvis

en: Jersey pound
vi: Bảng Jersey

en: Jiangsu / 江苏
vi: Giang Tô / 江苏

en: Jiangxi / 江西
vi: Giang Tây / 江西

en: Jilin / 吉林
vi: Cát Lâm / 吉林

en: Johnston Atoll
vi: Đảo san hô Johnston

en: Jordanian dinar
vi: Dinar Jordan

en: Jul
vi: Th7

en: July
vi: Tháng Bảy

en: Jun
vi: Th6

en: June
vi: Tháng Sáu

en: Kafr el-Sheikh
vi: Kafr El-Sheikh

en: Kamphaeng Phet
vi: Kamphaeng phet

en: Kavango East
vi: Kavango Đông

en: Kavango West
vi: Kavango Tây

en: Kazakhstani tenge
vi: Tenge Kazakhstan

en: Kenyan shilling
vi: Shilling Kenya

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Khon Kaen
vi: Khon kaen

en: Khuzestan  (خوزستان)
vi: Khuzestan (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
vi: Khyber pakhtunkhwa

en: Kingman Reef
vi: Đá ngầm Kingman

en: Kurdistan / کردستان)
vi: Kurdistan (کردستان)

en: Kuwaiti dinar
vi: Dinar Kuwait

en: Kyrgyzstani som
vi: Som Kyrgyzstan

en: La Altagracia
vi: La altagracia

en: La Paz
vi: La paz

en: La Romana
vi: La romana

en: La Vega
vi: La vega

en: Label before "price from" amount on the booking item page. Use "%s" to add currency three-letter code ISO 4217
vi: Nhãn trước số tiền “giá từ” trên trang mục đặt chỗ. Sử dụng “%s” để thêm mã tiền tệ ba chữ cái ISO 4217

en: Lao kip
vi: Kip Lào

en: Laos
vi: Lào

en: Last available booking time for the current date, H:i
vi: Thời gian đặt chỗ cuối cùng có sẵn cho ngày hiện tại, H:i

en: Last name
vi: Họ

en: Last name*
vi: Họ*

en: Latitude
vi: Vĩ độ

en: Learn more
vi: Tìm hiểu thêm

en: Leave blank to allow any time
vi: Để trống để cho phép bất kỳ thời gian nào

en: Lebanese pound
vi: Bảng Lebanon

en: Left
vi: Trái

en: Left with space
vi: Trái có khoảng cách

en: Lesotho loti
vi: Loti Lesotho

en: Liaoning / 辽宁
vi: Liêu Ninh / 辽宁

en: Liberian dollar
vi: Đô la Liberia

en: Libyan dinar
vi: Dinar Libya

en: Limit of uses
vi: Giới hạn sử dụng

en: Limit on the number of uses (0 for unlimited)
vi: Giới hạn số lần sử dụng (0 cho không giới hạn)

en: Links color
vi: Màu liên kết

en: Listing
vi: Danh sách

en: Location Latitude
vi: Vĩ độ vị trí

en: Location Longitude
vi: Kinh độ vị trí

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Login:
vi: Đăng nhập:

en: Logo image
vi: Hình ảnh logo

en: Longitude
vi: Kinh độ

en: Macanese pataca
vi: Pataca Ma Cao

en: Macao / 澳门
vi: Ma Cao / 澳门

en: Macedonian denar
vi: Denar Macedonia

en: Mae Hong Son
vi: Mae hong son

en: Maha Sarakham
vi: Maha sarakham

en: Main address
vi: Địa chỉ chính

en: Make extra checkout fields mandatory
vi: Làm cho các trường thanh toán bổ sung bắt buộc

en: Make terms of all levels of the hierarchy available for selection
vi: Làm cho các điều khoản ở tất cả các cấp của hệ thống phân cấp có sẵn để lựa chọn

en: Malagasy ariary
vi: Ariary Madagascar

en: Malawian kwacha
vi: Kwacha Malawi

en: Malaysian ringgit
vi: Ringgit Malaysia

en: Maldivian rufiyaa
vi: Rufiyaa Maldives

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancelation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization.
vi: Công cụ quản lý: hóa đơn PDF, đặt chỗ từ backend, chỉnh sửa/hủy đơn hàng, phụ phí, hoàn tiền toàn bộ và một phần, đồng bộ hóa iCal.

en: Management tools: PDF invoices, backend bookings, editing/cancellation orders, extra charge, full and partial refund, iCal synchronization, export orders to xlsx, emails and order status router customizer.
vi: Công cụ quản lý: hóa đơn PDF, đặt chỗ từ backend, chỉnh sửa/hủy đơn hàng, phụ phí, hoàn tiền toàn bộ và một phần, đồng bộ hóa iCal, xuất đơn hàng sang xlsx, tùy chỉnh email và trạng thái đơn hàng.

en: Manager
vi: Quản lý

en: Managing search form fields
vi: Quản lý các trường biểu mẫu tìm kiếm

en: Mandatory fees
vi: Phí bắt buộc

en: Mandatory services
vi: Dịch vụ bắt buộc

en: Manually (by dashboard or e-mail)
vi: Thủ công (qua bảng điều khiển hoặc email)

en: Manx pound
vi: Bảng đảo Man

en: Map
vi: Bản đồ

en: Map start Longitude
vi: Kinh độ bắt đầu bản đồ

en: Map start latitude
vi: Vĩ độ bắt đầu bản đồ

en: Map zoom
vi: Thu phóng bản đồ

en: Maputo Province
vi: Tỉnh Maputo

en: Mar
vi: Th3

en: March
vi: Tháng Ba

en: Marshall Islands
vi: Quần đảo Marshall

en: María Trinidad Sánchez
vi: María trinidad sánchez

en: Mato Grosso
vi: Mato grosso

en: Mauritanian ouguiya
vi: Ouguiya Mauritania

en: Mauritian rupee
vi: Rupee Mauritius

en: Maximum booking:
vi: Đặt chỗ tối đa:

en: Maximum number of Guests
vi: Số lượng khách tối đa

en: Maximum number of months in availability calendar
vi: Số tháng tối đa trong lịch khả dụng

en: Maximum quantity
vi: Số lượng tối đa

en: May
vi: Tháng Năm

en: Media library filter: show only current user attachments and unattached madia in the Media library
vi: Bộ lọc thư viện phương tiện: chỉ hiển thị tệp đính kèm của người dùng hiện tại và phương tiện không đính kèm trong Thư viện phương tiện

en: Meeting place
vi: Địa điểm gặp mặt

en: Meeting point
vi: Điểm gặp mặt

en: Meeting points
vi: Điểm gặp mặt

en: Menu order
vi: Thứ tự menu

en: Message
vi: Tin nhắn

en: Message for status "availability confirmation"
vi: Thông báo cho trạng thái “xác nhận tính khả dụng”

en: Message for status "draft"
vi: Thông báo cho trạng thái “nháp”

en: Message for status "not available"
vi: Thông báo cho trạng thái “không khả dụng”

en: Message for status "payment deferred"
vi: Thông báo cho trạng thái “thanh toán hoãn lại”

en: Message for status "payment expected"
vi: Thông báo cho trạng thái “đang chờ thanh toán”

en: Message for status "payment processing"
vi: Thông báo cho trạng thái “đang xử lý thanh toán”

en: Message for status "payment received"
vi: Thông báo cho trạng thái “đã nhận thanh toán”

en: Metro Manila
vi: Metro manila

en: Mexican peso
vi: Peso Mexico

en: Midway Atoll
vi: Đảo san hô Midway

en: Minas Gerais
vi: Minas gerais

en: Minimum booking:
vi: Đặt chỗ tối thiểu:

en: Minimum number of Guests
vi: Số lượng khách tối thiểu

en: Minutes
vi: Phút

en: Mo
vi: T2

en: Mode of Travel:
vi: Phương thức di chuyển:

en: Moldovan leu
vi: Leu Moldova

en: Mon
vi: T2

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
vi: Tögrög Mông Cổ

en: Monseñor Nouel
vi: Monseñor nouel

en: Monte Cristi
vi: Monte cristi

en: Monte Plata
vi: Monte plata

en: Moroccan dirham
vi: Dirham Morocco

en: Morocco
vi: Ma-rốc

en: Mozambican metical
vi: Metical Mozambique

en: Multi Vendor Marketplace extension for BA Book Everything plugin transforms your booking site into a marketplace.
vi: Tiện ích mở rộng Multi Vendor Marketplace cho plugin BA Book Everything chuyển đổi trang web đặt chỗ của bạn thành một sàn giao dịch.

en: Multi checkbox
vi: Hộp kiểm nhiều lựa chọn

en: Multi select
vi: Chọn nhiều

en: Murang’a
vi: Murang'a

en: My Account
vi: Tài khoản của tôi

en: My Account page
vi: Trang Tài khoản của tôi

en: My Bookings
vi: Đặt chỗ của tôi

en: My Profile
vi: Hồ sơ của tôi

en: M’Sila
vi: M'sila

en: Nairobi County
vi: Quận Nairobi

en: Nakhon Nayok
vi: Nakhon nayok

en: Nakhon Pathom
vi: Nakhon pathom

en: Nakhon Phanom
vi: Nakhon phanom

en: Nakhon Ratchasima
vi: Nakhon ratchasima

en: Nakhon Sawan
vi: Nakhon sawan

en: Nakhon Si Thammarat
vi: Nakhon si thammarat

en: Name
vi: Tên

en: Namibian dollar
vi: Đô la Namibia

en: Navassa Island
vi: Đảo Navassa

en: Negros Occidental
vi: Negros occidental

en: Negros Oriental
vi: Negros oriental

en: Nepalese rupee
vi: Rupee Nepal

en: Netherlands
vi: Hà Lan

en: Netherlands Antillean guilder
vi: Guilder Antille Hà Lan

en: New
vi: Mới

en: New %s
vi: Mục %s mới

en: New Age
vi: Độ tuổi mới

en: New Brunswick
vi: New brunswick

en: New Category
vi: Danh mục mới

en: New Coupon
vi: Phiếu giảm giá mới

en: New FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp mới

en: New Fee
vi: Phí mới

en: New Order
vi: Đơn hàng mới

en: New Order created
vi: Đơn hàng mới đã được tạo

en: New Order is waiting for confirmation
vi: Đơn hàng mới đang chờ xác nhận

en: New Password *
vi: Mật khẩu mới *

en: New Place
vi: Địa điểm mới

en: New Service
vi: Dịch vụ mới

en: New Taiwan dollar
vi: Đô la Đài Loan mới

en: New Taxonomy
vi: Phân loại mới

en: New Territories
vi: Vùng Lãnh thổ Mới

en: New Valley
vi: Thung lũng Mới

en: New Zealand dollar
vi: Đô la New Zealand

en: New booking request
vi: Yêu cầu đặt chỗ mới

en: New booking request for %1$s
vi: Yêu cầu đặt chỗ mới cho %1$s

en: New order
vi: Đơn hàng mới

en: New order #%s
vi: Đơn hàng mới #%s

en: New order for confirmation
vi: Đơn hàng mới cần xác nhận

en: New order to pay
vi: Đơn hàng mới cần thanh toán

en: New rate
vi: Mức giá mới

en: Newfoundland and Labrador
vi: Newfoundland and labrador

en: Next &raquo;
vi: Tiếp theo &raquo;

en: Next steps:
vi: Các bước tiếp theo:

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
vi: Córdoba Nicaragua

en: Nigerian naira
vi: Naira Nigeria

en: Ningxia Hui / 宁夏
vi: Ninh Hạ / 宁夏

en: No
vi: Không

en: No %s found in Trash.
vi: Không tìm thấy %s nào trong Thùng rác.

en: No %s found.
vi: Không tìm thấy %s nào.

en: No results were found for your request
vi: Không tìm thấy kết quả cho yêu cầu của bạn

en: None
vi: Không có

en: Nong Bua Lam Phu
vi: Nong bua lam phu

en: Nong Khai
vi: Nong khai

en: Norfolk Island
vi: Đảo Norfolk

en: North Aegean
vi: Bắc Aegean

en: North America
vi: Bắc Mỹ

en: North Carolina
vi: Bắc Carolina

en: North Dakota
vi: Bắc Dakota

en: North East
vi: Đông Bắc

en: North Korea
vi: Triều Tiên

en: North Korean won
vi: Won Bắc Triều Tiên

en: North Macedonia
vi: Bắc Macedonia

en: North Sinai
vi: Bắc Sinai

en: North-Western
vi: Tây Bắc

en: Northern
vi: Miền Bắc

en: Northern Mariana Islands
vi: Quần đảo Bắc Mariana

en: Northern Samar
vi: Northern samar

en: Northern Territory
vi: Lãnh thổ Bắc Úc

en: Northwest Territories
vi: Lãnh thổ Tây Bắc

en: Norway
vi: Na Uy

en: Norwegian krone
vi: Krone Na Uy

en: Not found in Trash.
vi: Không tìm thấy trong Thùng rác.

en: Not found.
vi: Không tìm thấy.

en: Nov
vi: Th11

en: Nova Scotia
vi: Nova scotia

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: Nueva Ecija
vi: Nueva ecija

en: Nueva Vizcaya
vi: Nueva vizcaya

en: Number of decimal points shown in displayed prices
vi: Số điểm thập phân hiển thị trong giá

en: Number of items
vi: Số lượng mục

en: Number of the same rooms, cars, etc.
vi: Số lượng phòng, xe hơi, v.v. giống nhau

en: Number of uses
vi: Số lần sử dụng

en: Object booking
vi: Đặt chỗ đối tượng

en: Object code (unique)
vi: Mã đối tượng (duy nhất)

en: Occidental Mindoro
vi: Occidental mindoro

en: Oceania
vi: Châu Đại Dương

en: Oct
vi: Th10

en: October
vi: Tháng Mười

en: Offer Ends:
vi: Ưu đãi kết thúc:

en: Old Password *
vi: Mật khẩu cũ *

en: Omani rial
vi: Rial Oman

en: Only a-z letters allowed.
vi: Chỉ cho phép các chữ cái a-z.

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Optional fees
vi: Phí tùy chọn

en: Optional. Will be displayed before items
vi: Tùy chọn. Sẽ được hiển thị trước các mục

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Order
vi: Đơn hàng

en: Order #
vi: Đơn hàng #

en: Order # %1$s was canceled
vi: Đơn hàng # %1$s đã bị hủy

en: Order #%s
vi: Đơn hàng #%s

en: Order #%s is canceled.
vi: Đơn hàng #%s đã bị hủy.

en: Order #%s is confirmed.
vi: Đơn hàng #%s đã được xác nhận.

en: Order #%s is rejected.
vi: Đơn hàng #%s đã bị từ chối.

en: Order #%s updated
vi: Đơn hàng #%s đã được cập nhật

en: Order (1, 2, etc.), *required
vi: Thứ tự (1, 2, v.v.), *bắt buộc

en: Order By
vi: Sắp xếp theo

en: Order Number (unique)
vi: Số đơn hàng (duy nhất)

en: Order canceled
vi: Đơn hàng đã hủy

en: Order clarification from the administrator to the client
vi: Làm rõ đơn hàng từ quản trị viên đến khách hàng

en: Order has been canceled
vi: Đơn hàng đã bị hủy

en: Order items
vi: Các mục đơn hàng

en: Order rejected
vi: Đơn hàng bị từ chối

en: Order updated
vi: Đơn hàng đã cập nhật

en: Order updated. Please, find details below.
vi: Đơn hàng đã được cập nhật. Vui lòng xem chi tiết bên dưới.

en: Orders
vi: Đơn hàng

en: Oriental Mindoro
vi: Oriental mindoro

en: Oum El Bouaghi
vi: Oum el Bouaghi

en: Overview
vi: Tổng quan

en: Pakistani rupee
vi: Rupee Pakistan

en: Palestinian Territory
vi: Lãnh thổ Palestine

en: Palmyra Atoll
vi: Đảo san hô Palmyra

en: Panamanian balboa
vi: Balboa Panama

en: Papua New Guinean kina
vi: Kina Papua New Guinea

en: Paraguayan guaran&iacute;
vi: Guaraní Paraguay

en: Parent
vi: Cha

en: Parent %s
vi: Mục cha %s

en: Parent %s:
vi: Mục cha %s:

en: Parent Age
vi: Độ tuổi cha

en: Parent Age:
vi: Độ tuổi cha:

en: Parent Category
vi: Danh mục cha

en: Parent Category:
vi: Danh mục cha:

en: Parent Coupon:
vi: Phiếu giảm giá cha:

en: Parent FAQ:
vi: Câu hỏi thường gặp cha:

en: Parent Fee:
vi: Phí cha:

en: Parent Order:
vi: Đơn hàng cha:

en: Parent Place:
vi: Địa điểm cha:

en: Parent Service:
vi: Dịch vụ cha:

en: Parent Taxonomy
vi: Phân loại cha

en: Parent Taxonomy:
vi: Phân loại cha:

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Password:
vi: Mật khẩu:

en: Pathum Thani
vi: Pathum thani

en: Pay Now
vi: Thanh toán ngay

en: Pay Now!
vi: Thanh toán ngay!

en: Pay by Coupon
vi: Thanh toán bằng phiếu giảm giá

en: Pay deposit amount
vi: Thanh toán số tiền đặt cọc

en: Pay deposit or full amount (the customer will choose)
vi: Thanh toán đặt cọc hoặc toàn bộ số tiền (khách hàng sẽ lựa chọn)

en: Pay full amount
vi: Thanh toán toàn bộ số tiền

en: Pay later
vi: Thanh toán sau

en: Payment Method
vi: Phương thức thanh toán

en: Payment description
vi: Mô tả thanh toán

en: Payment details
vi: Chi tiết thanh toán

en: Payment model
vi: Mô hình thanh toán

en: Payment tab title
vi: Tiêu đề tab thanh toán

en: Payments
vi: Thanh toán

en: Pemba North
vi: Pemba Bắc

en: Pemba South
vi: Pemba Nam

en: Pending
vi: Đang chờ xử lý

en: Per Page
vi: Mỗi trang

en: Percent,
vi: Phần trăm,

en: Percentage
vi: Phần trăm

en: Percentages from booking (only for per Booking service type)
vi: Tỷ lệ phần trăm từ đặt chỗ (chỉ dành cho loại dịch vụ theo Đặt chỗ)

en: Peruvian nuevo sol
vi: Nuevo sol Peru

en: Phang Nga
vi: Phang nga

en: Philippine peso
vi: Peso Philippines

en: Place
vi: Địa điểm

en: Place 1
vi: Địa điểm 1

en: Place 2
vi: Địa điểm 2

en: Place of currency symbol in displayed prices
vi: Vị trí của ký hiệu tiền tệ trong giá hiển thị

en: Places booking
vi: Đặt chỗ địa điểm

en: Please click the button below to cancel the order:
vi: Vui lòng nhấp vào nút bên dưới để hủy đơn hàng:

en: Please click the button below to confirm changes to the order:
vi: Vui lòng nhấp vào nút bên dưới để xác nhận thay đổi đối với đơn hàng:

en: Please click the button below to confirm the order:
vi: Vui lòng nhấp vào nút bên dưới để xác nhận đơn hàng:

en: Please click the button below to reject the order:
vi: Vui lòng nhấp vào nút bên dưới để từ chối đơn hàng:

en: Please describe below any changes to the booking that the client will need to confirm:
vi: Vui lòng mô tả bên dưới bất kỳ thay đổi nào đối với đặt chỗ mà khách hàng sẽ cần xác nhận:

en: Please fill in all the data.
vi: Vui lòng điền đầy đủ thông tin.

en: Please login or register to continue your booking
vi: Vui lòng đăng nhập hoặc đăng ký để tiếp tục đặt chỗ

en: Please, confirm or reject this Order.
vi: Vui lòng xác nhận hoặc từ chối Đơn hàng này.

en: Please, fill in the correct data
vi: Vui lòng điền dữ liệu chính xác

en: Poland
vi: Ba Lan

en: Polish z&#x142;oty
vi: Złoty Ba Lan

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

[ctx: Post Type General Name]
en: Coupons
vi: Phiếu giảm giá

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

[ctx: Post Type General Name]
en: Fee
vi: Phí

[ctx: Post Type General Name]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: Post Type General Name]
en: Places
vi: Địa điểm

[ctx: Post Type General Name]
en: Services
vi: Dịch vụ

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Coupon
vi: Phiếu giảm giá

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fee
vi: Phí

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Order
vi: Đơn hàng

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Place
vi: Địa điểm

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Service
vi: Dịch vụ

en: Post date
vi: Ngày đăng

en: Post modified date
vi: Ngày sửa đổi bài viết

en: Pound sterling
vi: Bảng Anh

en: Prachin Buri
vi: Prachin buri

en: Prachuap Khiri Khan
vi: Prachuap khiri khan

en: Prefix for custom taxonomies (*before changing this option it is required to remove all custom taxonomies)
vi: Tiền tố cho phân loại tùy chỉnh (*trước khi thay đổi tùy chọn này, cần phải xóa tất cả phân loại tùy chỉnh)

en: Prepaid amount
vi: Số tiền trả trước

en: Prepaid received
vi: Đã nhận tiền trả trước

en: Prepaid received,
vi: Đã nhận tiền trả trước,

en: Prepopulates the date field on the booking form, starting with the nearest available date
vi: Điền sẵn trường ngày trên biểu mẫu đặt chỗ, bắt đầu với ngày khả dụng gần nhất

en: Presidente Hayes
vi: Presidente hayes

en: Price
vi: Giá

en: Price Cut %d%% off applied
vi: Giảm giá %d%% đã được áp dụng

en: Price from:
vi: Giá từ:

en: Price type
vi: Loại giá

en: Prices
vi: Giá

en: Prices
vi: Giá

en: Prince Edward Island
vi: Đảo Hoàng tử Edward

en: Puerto Plata
vi: Puerto plata

en: Qatari riyal
vi: Riyal Qatar

en: Qinghai / 青海
vi: Thanh Hải / 青海

en: Question 2?
vi: Câu hỏi 2?

en: Questions & Answers
vi: Hỏi & Đáp

en: Questions & Answers section
vi: Phần Hỏi & Đáp

en: Radio
vi: Nút radio

en: Rate Title:
vi: Tiêu đề mức giá:

en: Rate applies to days:
vi: Mức giá áp dụng cho các ngày:

en: Rating
vi: Đánh giá

en: Rating:
vi: Đánh giá:

en: Re-type Email
vi: Nhập lại email

en: Recalculate Rating
vi: Tính toán lại đánh giá

en: Recalculate rating
vi: Tính toán lại đánh giá

en: Recurrent custom (weekly schedule for tours, events, etc.)
vi: Tùy chỉnh định kỳ (lịch trình hàng tuần cho tour, sự kiện, v.v.)

en: Red Sea
vi: Biển Đỏ

en: Refresh the page
vi: Làm mới trang

en: Reject
vi: Từ chối

en: Reject Order
vi: Từ chối đơn hàng

en: Related items
vi: Các mục liên quan

en: Remove %s
vi: Xóa %s

en: Remove Coupon
vi: Xóa mã giảm giá

en: Remove all prices from availability calendar
vi: Xóa tất cả giá từ lịch khả dụng

en: Remove availability calendar from booking object pages
vi: Xóa lịch khả dụng khỏi trang đối tượng đặt chỗ

en: Remove date
vi: Xóa ngày

en: Remove default login/register form from "My account" page (this allows to use a third party login form shortcode into the "My account" page content)
vi: Xóa biểu mẫu đăng nhập/đăng ký mặc định khỏi trang “Tài khoản của tôi” (điều này cho phép sử dụng shortcode biểu mẫu đăng nhập của bên thứ ba vào nội dung trang “Tài khoản của tôi”)

en: Remove google map from booking object pages
vi: Xóa bản đồ Google khỏi trang đối tượng đặt chỗ

en: Remove guest data
vi: Xóa dữ liệu khách

en: Remove guests from booking form
vi: Xóa khách khỏi biểu mẫu đặt chỗ

en: Remove image
vi: Xóa hình ảnh

en: Remove meeting point
vi: Xóa điểm gặp mặt

en: Remove price details on hover from availability calendar
vi: Xóa chi tiết giá khi di chuột qua lịch khả dụng

en: Remove search query arguments from booking item links on the search result page
vi: Xóa các đối số truy vấn tìm kiếm khỏi liên kết mục đặt chỗ trên trang kết quả tìm kiếm

en: Remove unitegallery from booking object pages
vi: Xóa unitegallery khỏi trang đối tượng đặt chỗ

en: Reply to Comment
vi: Trả lời bình luận

en: Request Payment
vi: Yêu cầu thanh toán

en: Request a reservation
vi: Yêu cầu đặt chỗ

en: Request for price and details
vi: Yêu cầu giá và chi tiết

en: Require full payment when there are less than specified number of days left before the start of the booking (days, optional)
vi: Yêu cầu thanh toán đầy đủ khi còn ít hơn số ngày quy định trước khi bắt đầu đặt chỗ (ngày, tùy chọn)

en: Reservations
vi: Đặt chỗ

en: Reset password
vi: Đặt lại mật khẩu

en: Reset settings
vi: Đặt lại cài đặt

en: Return search results without checking availability if no dates are specified
vi: Trả về kết quả tìm kiếm mà không kiểm tra tính khả dụng nếu không có ngày được chỉ định

en: Reviews
vi: Đánh giá

en: Reviews comment template (leave empty to use the default "/comments.php")
vi: Mẫu bình luận đánh giá (để trống để sử dụng mặc định “/comments.php”)

en: Right
vi: Phải

en: Right with space
vi: Phải có khoảng cách

en: Roi Et
vi: Roi et

en: Romanian leu
vi: Leu Romania

en: Russia
vi: Nga

en: Russian ruble
vi: Ruble Nga

en: Rwandan franc
vi: Franc Rwanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
vi: São Tomé và Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
vi: Dobra São Tomé và Príncipe

en: Sa
vi: T7

en: Sa Kaeo
vi: Sa kaeo

en: Saint Barth&eacute;lemy
vi: Saint Barthélemy

en: Saint Helena pound
vi: Bảng Saint Helena

en: Saint Kitts and Nevis
vi: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Martin (Dutch part)
vi: Saint Martin (Phần thuộc Hà Lan)

en: Saint Martin (French part)
vi: Saint Martin (Phần thuộc Pháp)

en: Saint Pierre and Miquelon
vi: Saint Pierre và Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi: Saint Vincent và Grenadines

en: Sakon Nakhon
vi: Sakon nakhon

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
vi: Tālā Samoa

en: Samut Prakan
vi: Samut prakan

en: Samut Sakhon
vi: Samut sakhon

en: Samut Songkhram
vi: Samut songkhram

en: San Cristóbal
vi: San cristóbal

en: San Pedro
vi: San pedro

en: Santa Catarina
vi: Santa catarina

en: Santiago Rodríguez
vi: Santiago rodríguez

en: Santo Domingo
vi: Santo domingo

en: Santorini, Greece
vi: Santorini, Hy Lạp

en: Sat
vi: T7

en: Satu Mare
vi: Satu mare

en: Saudi Arabia
vi: Ả Rập Saudi

en: Saudi riyal
vi: Riyal Ả Rập Saudi

en: Save
vi: Lưu

en: Save changes in fields
vi: Lưu thay đổi trong các trường

en: Save schedule
vi: Lưu lịch trình

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Schedule section
vi: Phần lịch trình

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search %s
vi: Tìm kiếm %s

en: Search Ages
vi: Tìm kiếm độ tuổi

en: Search Categories
vi: Tìm kiếm danh mục

en: Search Coupon
vi: Tìm kiếm phiếu giảm giá

en: Search FAQ
vi: Tìm kiếm câu hỏi thường gặp

en: Search Fee
vi: Tìm kiếm phí

en: Search Form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Search Form builder
vi: Trình tạo biểu mẫu tìm kiếm

en: Search Now
vi: Tìm kiếm ngay

en: Search Order
vi: Tìm kiếm đơn hàng

en: Search Place
vi: Tìm kiếm địa điểm

en: Search Service
vi: Tìm kiếm dịch vụ

en: Search Taxonomies
vi: Tìm kiếm phân loại

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Search form Tabs
vi: Tab biểu mẫu tìm kiếm

en: Search result
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Search result view
vi: Chế độ xem kết quả tìm kiếm

en: Search result: items per page
vi: Kết quả tìm kiếm: số mục trên mỗi trang

en: Section background image
vi: Hình nền phần

en: Section text
vi: Nội dung phần

en: Section title
vi: Tiêu đề phần

en: Select address
vi: Chọn địa chỉ

en: Select base currency
vi: Chọn tiền tệ cơ sở

en: Select category to setup other post fields
vi: Chọn danh mục để thiết lập các trường bài viết khác

en: Select map marker
vi: Chọn đánh dấu bản đồ

en: Select meeting point
vi: Chọn điểm gặp mặt

en: Select search result page
vi: Chọn trang kết quả tìm kiếm

en: Select...
vi: Chọn...

en: Selected items are not available
vi: Các mục đã chọn không khả dụng

en: Send
vi: Gửi

en: Sep
vi: Th9

en: September
vi: Tháng Chín

en: Serbian dinar
vi: Dinar Serbia

en: Service per booking
vi: Dịch vụ theo đặt chỗ

en: Service per person
vi: Dịch vụ theo người

en: Service selection method
vi: Phương thức lựa chọn dịch vụ

en: Service type
vi: Loại dịch vụ

en: Services
vi: Dịch vụ

en: Services page
vi: Trang dịch vụ

en: Services section
vi: Phần dịch vụ

en: Services title
vi: Tiêu đề dịch vụ

en: Set "date to" to N days from the current date by default (leave blank to avoid setting a default date)
vi: Đặt “ngày đến” là N ngày từ ngày hiện tại theo mặc định (để trống để tránh đặt ngày mặc định)

en: Set the current date in the "date from" field by default
vi: Đặt ngày hiện tại vào trường “ngày từ” theo mặc định

en: Setup Demo Content
vi: Thiết lập nội dung demo

en: Setup ages and taxonomies...
vi: Thiết lập độ tuổi và phân loại...

en: Setup available days template
vi: Thiết lập mẫu ngày có sẵn

en: Setup images...
vi: Thiết lập hình ảnh...

en: Setup places, service and FAQ posts ...
vi: Thiết lập địa điểm, dịch vụ và bài đăng FAQ...

en: Setup rules, categories, booking object posts...
vi: Thiết lập quy tắc, danh mục, bài đăng đối tượng đặt chỗ...

en: Seychellois rupee
vi: Rupee Seychelles

en: Shaanxi / 陕西
vi: Thiểm Tây / 陕西

en: Shandong / 山东
vi: Sơn Đông / 山东

en: Shanghai / 上海
vi: Thượng Hải / 上海

en: Shanxi / 山西
vi: Sơn Tây / 山西

en: Shop admin email (site admin email by default)
vi: Email quản trị cửa hàng (email quản trị trang web theo mặc định)

en: Show "Pay now" button on the confirmation page if the order has "payment expected" or "draft" status
vi: Hiển thị nút “Thanh toán ngay” trên trang xác nhận nếu đơn hàng có trạng thái “đang chờ thanh toán” hoặc “nháp”

en: Show Booking form on the booking item page
vi: Hiển thị biểu mẫu Đặt chỗ trên trang mục đặt chỗ

en: Show Search filter reset button
vi: Hiển thị nút đặt lại bộ lọc Tìm kiếm

en: Show Search form
vi: Hiển thị biểu mẫu Tìm kiếm

en: Show a reload page button on the confirmation page if the order has "payment processing" or "payment expected" status
vi: Hiển thị nút tải lại trang trên trang xác nhận nếu đơn hàng có trạng thái “đang xử lý thanh toán” hoặc “đang chờ thanh toán”

en: Show all rates in the price details on hover on the availability calendar
vi: Hiển thị tất cả mức giá trong chi tiết giá khi di chuột qua lịch khả dụng

en: Show booking object post content in tabs?
vi: Hiển thị nội dung bài đăng đối tượng đặt chỗ trong các tab?

en: Show items which are available from selected date.
vi: Hiển thị các mục khả dụng từ ngày đã chọn.

en: Show items which are available up to selected date.
vi: Hiển thị các mục khả dụng đến ngày đã chọn.

en: Show price range picker in Advanced field
vi: Hiển thị bộ chọn khoảng giá trong trường Nâng cao

en: Show reviews in tab on booking object page?
vi: Hiển thị đánh giá trong tab trên trang đối tượng đặt chỗ?

en: Show selected items only. Input item title to see suggestions
vi: Chỉ hiển thị các mục đã chọn. Nhập tiêu đề mục để xem gợi ý

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown items
vi: Hiển thị thanh trượt bộ lọc giá trong tiện ích giúp bạn thu hẹp danh sách các mục được hiển thị

en: Sichuan / 四川
vi: Tứ Xuyên / 四川

en: Sierra Leonean leone
vi: Leone Sierra Leone

en: Sign Out
vi: Đăng xuất

en: Sign in
vi: Đăng nhập

en: Sign up
vi: Đăng ký

en: Sing Buri
vi: Sing buri

en: Singapore dollar
vi: Đô la Singapore

en: Single custom (one-time events, etc.)
vi: Tùy chỉnh đơn lẻ (sự kiện một lần, v.v.)

en: Single radio
vi: Radio đơn

en: Single rating
vi: Đánh giá đơn lẻ

en: Single select
vi: Chọn đơn

en: Slideshow Image
vi: Hình ảnh trình chiếu

en: Slideshow Images
vi: Hình ảnh trình chiếu

en: Sofia-Grad
vi: Sofia-grad

en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Solomon

en: Solomon Islands dollar
vi: Đô la Quần đảo Solomon

en: Somali shilling
vi: Shilling Somalia

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
vi: Một số plugin bạn đang sử dụng chưa được kiểm tra với phiên bản mới nhất của %1$s (%2$s). Để tránh sự cố, hãy đảm bảo tất cả đều được cập nhật và tương thích trước khi cập nhật %1$s.

en: Sorry, but your selected items are not available for selected dates/times. Please, search another dates/times or items and create new order.
vi: Rất tiếc, nhưng các mục bạn đã chọn không khả dụng cho ngày/giờ đã chọn. Vui lòng tìm kiếm ngày/giờ hoặc mục khác và tạo đơn hàng mới.

en: Sorry, no terms could be found.
vi: Xin lỗi, không tìm thấy điều khoản nào.

en: South Aegean
vi: Nam Aegean

en: South Africa
vi: Nam Phi

en: South African rand
vi: Rand Nam Phi

en: South America
vi: Nam Mỹ

en: South Australia
vi: Nam Úc

en: South Carolina
vi: Nam Carolina

en: South Cotabato
vi: South cotabato

en: South Dakota
vi: Nam Dakota

en: South Georgia/Sandwich Islands
vi: Nam Georgia/Quần đảo Sandwich

en: South Korea
vi: Hàn Quốc

en: South Korean won
vi: Won Hàn Quốc

en: South Sinai
vi: Nam Sinai

en: South Sudan
vi: Nam Sudan

en: South Sudanese pound
vi: Bảng Nam Sudan

en: Southern
vi: Miền Nam

en: Southern Leyte
vi: Southern leyte

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Sri Lankan rupee
vi: Rupee Sri Lanka

en: Stara Zagora
vi: Stara zagora

en: Start Time
vi: Thời gian bắt đầu

en: Start at
vi: Bắt đầu lúc

en: Start days:
vi: Ngày bắt đầu:

en: State
vi: Tiểu bang

en: Status
vi: Trạng thái

en: Step
vi: Bước

en: Step title
vi: Tiêu đề bước

en: Stop booking
vi: Dừng đặt chỗ

en: Stop booking .. hours before the start
vi: Dừng đặt chỗ.. giờ trước khi bắt đầu

en: Stop booking .. hours before the start (applied to recurrent custom booking period only)
vi: Dừng đặt chỗ.. giờ trước khi bắt đầu (chỉ áp dụng cho thời gian đặt chỗ tùy chỉnh định kỳ)

en: Stop booking .. hours before the start (optional)
vi: Dừng đặt chỗ.. giờ trước khi bắt đầu (tùy chọn)

en: Street, etc.
vi: Đường phố, v.v.

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
vi: Tạo kiểu khác biệt cho phần tử nội dung cụ thể - thêm tên lớp và tham chiếu đến nó trong CSS tùy chỉnh.

en: Su
vi: CN

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Submit Reply
vi: Gửi trả lời

en: Subtotal:
vi: Tổng phụ:

en: Success!
vi: Thành công!

en: Sudanese pound
vi: Bảng Sudan

en: Sultan Kudarat
vi: Sultan kudarat

en: Sun
vi: CN

en: Suphan Buri
vi: Suphan buri

en: Surat Thani
vi: Surat thani

en: Surinamese dollar
vi: Đô la Suriname

en: Svalbard and Jan Mayen
vi: Svalbard và Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
vi: Lilangeni Swaziland

en: Sweden
vi: Thụy Điển

en: Swedish krona
vi: Krona Thụy Điển

en: Swiss franc
vi: Franc Thụy Sĩ

en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

en: Syrian pound
vi: Bảng Syria

en: Sánchez Ramírez
vi: Sánchez ramírez

en: São Paulo
vi: São paulo

en: Tab Title:
vi: Tiêu đề tab:

en: Tab slug:
vi: Slug tab:

en: Taita-Taveta
vi: Taita-taveta

en: Taiwan
vi: Đài Loan

en: Tajikistani somoni
vi: Somoni Tajikistan

en: Tanzanian shilling
vi: Shilling Tanzania

en: Tawi-Tawi
vi: Tawi-tawi

en: Taxes
vi: Thuế

en: Taxes title
vi: Tiêu đề thuế

en: Taxes, %
vi: Thuế, %

en: Taxonomies
vi: Phân loại

en: Taxonomies Metabox
vi: Hộp meta phân loại

en: Taxonomies and Other fields
vi: Phân loại và Các trường khác

en: Taxonomy
vi: Phân loại

en: Taxonomy archive page: items per page
vi: Trang lưu trữ phân loại: số mục trên mỗi trang

en: Taxonomy:
vi: Phân loại:

en: Tehran  (تهران)
vi: Tehran (تهران)

en: Terms & Conditions
vi: Điều khoản & Điều kiện

en: Terms & Conditions page
vi: Trang Điều khoản & Điều kiện

en: Terms selection mode
vi: Chế độ lựa chọn điều khoản

en: Tested up to %s version
vi: Đã kiểm tra đến phiên bản %s

en: Th
vi: T5

en: Thai baht
vi: Baht Thái

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Thank you for registration! Check email for your password.
vi: Cảm ơn bạn đã đăng ký! Hãy kiểm tra email để nhận mật khẩu của bạn.

en: Tharaka-Nithi
vi: Tharaka-nithi

en: The order has been canceled:
vi: Đơn hàng đã bị hủy:

en: This email already exists
vi: Email này đã tồn tại

en: This order is paid by coupon! You can complete the order
vi: Đơn hàng này được thanh toán bằng phiếu giảm giá! Bạn có thể hoàn tất đơn hàng

en: This tool will allow you to setup demo content to make it easy to get started with the BA Book Everything plugin. Demo content includes: booking rules, ages, features taxonomy, categories, service posts, places posts, FAQ posts and booking object posts. Please do not close this page during the installation of demo content.
vi: Công cụ này sẽ cho phép bạn thiết lập nội dung demo để dễ dàng bắt đầu với plugin BA Book Everything. Nội dung demo bao gồm: quy tắc đặt chỗ, độ tuổi, phân loại tính năng, danh mục, bài đăng dịch vụ, bài đăng địa điểm, bài đăng FAQ và bài đăng đối tượng đặt chỗ. Vui lòng không đóng trang này trong quá trình cài đặt nội dung demo.

en: This username already exists
vi: Tên người dùng này đã tồn tại

en: Thousand Separator of displayed prices
vi: Dấu phân cách hàng nghìn của giá hiển thị

en: Thu
vi: T5

en: Tianjin / 天津
vi: Thiên Tân / 天津

en: Tibet / 西藏
vi: Tây Tạng / 西藏

en: Tickets booking
vi: Đặt vé

en: Tickets:
vi: Vé:

en: Time from:
vi: Thời gian từ:

en: Time to:
vi: Thời gian đến:

en: Time:
vi: Thời gian:

en: Timor-Leste
vi: Đông Timor

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Title Icon
vi: Biểu tượng tiêu đề

en: Title for mandatory services section
vi: Tiêu đề cho phần dịch vụ bắt buộc

en: Title for optional services section
vi: Tiêu đề cho phần dịch vụ tùy chọn

en: Title:
vi: Tiêu đề:

en: Titles color
vi: Màu tiêu đề

en: To:
vi: Đến:

en: Tongan pa&#x2bb;anga
vi: Paʻanga Tonga

en: Total amount
vi: Tổng số tiền

en: Total amount,
vi: Tổng số tiền,

en: Total:
vi: Tổng cộng:

en: Total:
vi: Tổng cộng:

en: Tourist
vi: Du khách

en: Transnistrian ruble
vi: Ruble Transnistria

en: Trinidad and Tobago
vi: Trinidad và Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
vi: Đô la Trinidad và Tobago

en: Tu
vi: T3

en: Tue
vi: T3

en: Tunisian dinar
vi: Dinar Tunisia

en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkish lira
vi: Lira Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmenistan manat
vi: Manat Turkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
vi: Quần đảo Turks và Caicos

en: Ubon Ratchathani
vi: Ubon ratchathani

en: Udon Thani
vi: Udon thani

en: Ugandan shilling
vi: Shilling Uganda

en: Ukrainian hryvnia
vi: Hryvnia Ukraine

en: United Arab Emirates
vi: Các Tiểu vương quốc Ả Rập Thống nhất

en: United Arab Emirates dirham
vi: Dirham Các Tiểu vương quốc Ả Rập Thống nhất

en: United Kingdom (UK)
vi: Vương quốc Anh (UK)

en: United States (US)
vi: Hoa Kỳ (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
vi: Các đảo nhỏ xa xôi của Hoa Kỳ (US)

en: United States dollar
vi: Đô la Mỹ

en: Unknown
vi: Không xác định

en: Update %s
vi: Cập nhật %s

en: Update Age
vi: Cập nhật độ tuổi

en: Update Category
vi: Cập nhật danh mục

en: Update Comment
vi: Cập nhật bình luận

en: Update Coupon
vi: Cập nhật phiếu giảm giá

en: Update FAQ
vi: Cập nhật câu hỏi thường gặp

en: Update Fee
vi: Cập nhật phí

en: Update Order
vi: Cập nhật đơn hàng

en: Update Place
vi: Cập nhật địa điểm

en: Update Service
vi: Cập nhật dịch vụ

en: Update Taxonomy
vi: Cập nhật phân loại

en: Update password
vi: Cập nhật mật khẩu

en: Update profile
vi: Cập nhật hồ sơ

en: Update rule
vi: Cập nhật quy tắc

en: Upload
vi: Tải lên

en: Upload Image
vi: Tải lên hình ảnh

en: Upload or add multiple images.
vi: Tải lên hoặc thêm nhiều hình ảnh.

en: Upper East
vi: Đông Bắc Thượng

en: Upper West
vi: Tây Bắc Thượng

en: Uruguayan peso
vi: Peso Uruguay

en: Use "OR" logic when searching among taxonomy terms
vi: Sử dụng logic “HOẶC” khi tìm kiếm giữa các thuật ngữ phân loại

en: Use Age categories for prices?
vi: Sử dụng danh mục Độ tuổi cho giá?

en: Use Ages
vi: Sử dụng độ tuổi

en: Use Gutenberg for booking object posts
vi: Sử dụng Gutenberg cho bài đăng đối tượng đặt chỗ

en: Use global settings
vi: Sử dụng cài đặt chung

en: Use minimized version of the main CSS file
vi: Sử dụng phiên bản tối giản của tệp CSS chính

en: Use minimized version of the main JS file
vi: Sử dụng phiên bản tối giản của tệp JS chính

en: Use only the main age to calculate the total number of guests in conditional prices
vi: Chỉ sử dụng độ tuổi chính để tính tổng số khách trong giá có điều kiện

en: Use this title instead of 0 price
vi: Sử dụng tiêu đề này thay vì giá 0

en: Used
vi: Đã sử dụng

en: Used if previous field value > 1
vi: Được sử dụng nếu giá trị trường trước > 1

en: User email
vi: Email người dùng

en: User message
vi: Tin nhắn người dùng

en: User must fill all extended guest data to finish order
vi: Người dùng phải điền đầy đủ dữ liệu khách mở rộng để hoàn tất đơn hàng

en: User name
vi: Tên người dùng

en: User will be prompted to enter names off all guest in order
vi: Người dùng sẽ được nhắc nhập tên của tất cả khách theo thứ tự

en: Username or email
vi: Tên người dùng hoặc email

en: Username*
vi: Tên người dùng*

en: Uthai Thani
vi: Uthai thani

en: Uzbekistani som
vi: Som Uzbekistan

en: Value purchase
vi: Mua có giá trị

en: Vanuatu vatu
vi: Vatu Vanuatu

en: Veliko Tarnovo
vi: Veliko tarnovo

en: Venezuelan bol&iacute;var
vi: Bolívar Venezuela

en: Verbano-Cusio-Ossola
vi: Verbano-cusio-ossola

en: Vibo Valentia
vi: Vibo valentia

en: Vientiane Province
vi: Tỉnh Vientiane

en: Vietnam
vi: Việt Nam

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
vi: Đồng Việt Nam

en: View
vi: Xem

en: View Coupon
vi: Xem phiếu giảm giá

en: View FAQ
vi: Xem câu hỏi thường gặp

en: View Fee
vi: Xem phí

en: View Order
vi: Xem đơn hàng

en: View Place
vi: Xem địa điểm

en: View Service
vi: Xem dịch vụ

en: Vila Real
vi: Vila real

en: Virgin Islands (British)
vi: Quần đảo Virgin (thuộc Anh)

en: Virgin Islands (US)
vi: Quần đảo Virgin (thuộc Mỹ)

en: Waiting before delete orders with "payment processing" status, minutes
vi: Thời gian chờ trước khi xóa đơn hàng có trạng thái “đang xử lý thanh toán”, phút

en: Wake Island
vi: Đảo Wake

en: Walking
vi: Đi bộ

en: Wallis and Futuna
vi: Wallis và Futuna

en: We
vi: T4

en: Wed
vi: T4

en: West African CFA franc
vi: Franc CFA Tây Phi

en: West Greece
vi: Tây Hy Lạp

en: West Macedonia
vi: Tây Macedonia

en: West Virginia
vi: Tây Virginia

en: Western
vi: Miền Tây

en: Western Australia
vi: Tây Úc

en: Western North
vi: Tây Bắc

en: Western Sahara
vi: Tây Sahara

en: When service price is 0 display
vi: Khi giá dịch vụ là 0 hiển thị

en: When:
vi: Khi nào:

en: Will be shown in the order details and in emails to the client
vi: Sẽ được hiển thị trong chi tiết đơn hàng và trong email gửi đến khách hàng

en: Will be used by default if both amount and percent fields filled.
vi: Sẽ được sử dụng mặc định nếu cả hai trường số tiền và phần trăm đều được điền.

en: With sorting option
vi: Với tùy chọn sắp xếp

en: With the smallest number will be the main age, others will be sorted by ASC
vi: Với số nhỏ nhất sẽ là độ tuổi chính, các độ tuổi khác sẽ được sắp xếp theo thứ tự tăng dần

en: Xinjiang / 新疆
vi: Tân Cương / 新疆

en: Yemeni rial
vi: Rial Yemen

en: Yes
vi: Có

en: Yes (for 1 month basic booking period and pay full amount mode only)
vi: Có (chỉ áp dụng cho thời gian đặt chỗ cơ bản 1 tháng và chế độ thanh toán toàn bộ số tiền)

en: You are using an unregistered version of %1$s and are not receiving compatibility and security updates. %2$sRegister now%3$s
vi: Bạn đang sử dụng phiên bản chưa đăng ký của %1$s và không nhận được các bản cập nhật tương thích và bảo mật. %2$sĐăng ký ngay%3$s

en: You could pay after the items availability confirmation! <br> Confirmation will be sent to your e-mail. <br> Amount to pay online will be %s.
vi: Bạn có thể thanh toán sau khi xác nhận tính khả dụng của các mục! <br> Xác nhận sẽ được gửi đến email của bạn. <br> Số tiền cần thanh toán trực tuyến sẽ là %s.

en: You have new booking request. Please, find details below.
vi: Bạn có yêu cầu đặt chỗ mới. Vui lòng xem chi tiết bên dưới.

en: You have new order. Please, find details below.
vi: Bạn có đơn hàng mới. Vui lòng xem chi tiết bên dưới.

en: You have to edit "Terms & Conditions" page to replace this start content with your own.
vi: Bạn cần chỉnh sửa trang “Điều khoản & Điều kiện” để thay thế nội dung ban đầu này bằng nội dung của riêng bạn.

en: You may like
vi: Bạn có thể thích

en: Your account details
vi: Chi tiết tài khoản của bạn

en: Your booking has not been paid or confirmed. Follow the link to complete your booking.
vi: Đặt chỗ của bạn chưa được thanh toán hoặc xác nhận. Hãy theo liên kết để hoàn tất đặt chỗ của bạn.

en: Your contacts
vi: Liên hệ của bạn

en: Your email
vi: Email của bạn

en: Your email*
vi: Email của bạn*

en: Your message has been sent! Thank you!
vi: Tin nhắn của bạn đã được gửi! Cảm ơn bạn!

en: Your name
vi: Tên của bạn

en: Your order #%s
vi: Đơn hàng #%s của bạn

en: Your order #%s is updated
vi: Đơn hàng #%s của bạn đã được cập nhật

en: Your order has been canceled
vi: Đơn hàng của bạn đã bị hủy

en: Your order has been confirmed and your payment is being processed. Thank you!
vi: Đơn hàng của bạn đã được xác nhận và thanh toán của bạn đang được xử lý. Cảm ơn bạn!

en: Your order has been received
vi: Đơn hàng của bạn đã được nhận

en: Your order has been updated
vi: Đơn hàng của bạn đã được cập nhật

en: Your order is completed and received, and a confirmation email was sent to you. You will pay the full amount later. Thank you!
vi: Đơn hàng của bạn đã hoàn tất và được nhận, và một email xác nhận đã được gửi cho bạn. Bạn sẽ thanh toán toàn bộ số tiền sau. Cảm ơn bạn!

en: Your order is completed, your payment has been received, and a confirmation email was sent to you. Thank you!
vi: Đơn hàng của bạn đã hoàn tất, thanh toán của bạn đã được nhận, và một email xác nhận đã được gửi cho bạn. Cảm ơn bạn!

en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please, click the link below to make a payment.
vi: Đơn hàng của bạn đã được xác nhận, nhưng chưa hoàn tất. Để hoàn tất đơn hàng, vui lòng nhấp vào liên kết bên dưới để thanh toán.

en: Your order is waiting for payment
vi: Đơn hàng của bạn đang chờ thanh toán

en: Your order is waiting for the availability confirmation, you will be notified by email when it's ready. Thank you!
vi: Đơn hàng của bạn đang chờ xác nhận tính khả dụng, bạn sẽ được thông báo qua email khi sẵn sàng. Cảm ơn bạn!

en: Your order was canceled
vi: Đơn hàng của bạn đã bị hủy

en: Your password has been reset
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại

en: Your password has been reset.
vi: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại.

en: Yukon Territory
vi: Lãnh thổ Yukon

en: Yunnan / 云南
vi: Vân Nam / 云南

en: Zambian kwacha
vi: Kwacha Zambia

en: Zamboanga Sibugay
vi: Zamboanga sibugay

en: Zanzibar North
vi: Zanzibar Bắc

en: Zanzibar South
vi: Zanzibar Nam

en: Zanzibar West
vi: Zanzibar Tây

en: Zhejiang / 浙江
vi: Chiết Giang / 浙江

en: active
vi: hoạt động

[ctx: add new on admin bar]
en: Coupon
vi: Phiếu giảm giá

[ctx: add new on admin bar]
en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

[ctx: add new on admin bar]
en: Fee
vi: Phí

[ctx: add new on admin bar]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: add new on admin bar]
en: Places
vi: Địa điểm

[ctx: add new on admin bar]
en: Services
vi: Dịch vụ

en: add time
vi: thêm thời gian

[ctx: admin menu]
en: Coupons
vi: Phiếu giảm giá

[ctx: admin menu]
en: FAQ
vi: Câu hỏi thường gặp

[ctx: admin menu]
en: Fees
vi: Phí

[ctx: admin menu]
en: Orders
vi: Đơn hàng

[ctx: admin menu]
en: Places
vi: Địa điểm

[ctx: admin menu]
en: Services
vi: Dịch vụ

[ctx: admin modal messages]
en: Are you sure?
vi: Bạn chắc chắn chứ?

[ctx: admin modal messages]
en: Cancel
vi: Hủy

[ctx: admin modal messages]
en: Delete
vi: Xóa

[ctx: admin modal messages]
en: Done!
vi: Hoàn thành!

[ctx: admin modal messages]
en: Oops...
vi: Ối...

[ctx: admin modal messages]
en: Save
vi: Lưu

[ctx: admin modal messages]
en: Save rate
vi: Lưu mức giá

[ctx: admin modal messages]
en: Something went wrong!
vi: Đã xảy ra lỗi!

[ctx: admin modal messages]
en: The page will be reloaded
vi: Trang sẽ được tải lại

en: advanced field
vi: trường nâng cao

en: any unique character set for identification
vi: bất kỳ bộ ký tự duy nhất nào để nhận dạng

en: applies to all prices
vi: áp dụng cho tất cả giá

en: availability confirmation
vi: xác nhận tình trạng

[ctx: booking form]
en: Maximum number of guests:
vi: Số lượng khách tối đa:

[ctx: booking form]
en: Minimum number of guests:
vi: Số lượng khách tối thiểu:

[ctx: booking object]
en: Add Coupon
vi: Thêm phiếu giảm giá

[ctx: booking object]
en: Add FAQ
vi: Thêm câu hỏi thường gặp

[ctx: booking object]
en: Add Fee
vi: Thêm phí

[ctx: booking object]
en: Add Order
vi: Thêm đơn hàng

[ctx: booking object]
en: Add Place
vi: Thêm địa điểm

[ctx: booking object]
en: Add Service
vi: Thêm dịch vụ

en: by %d reviews
vi: bởi %d đánh giá

en: canceled
vi: đã hủy

en: categories:
vi: danh mục:

en: completed
vi: đã hoàn thành

en: customer confirmation
vi: xác nhận từ khách hàng

[ctx: customer_confirmation]
en: Your order is confirmed, but not completed. To complete your order, please click the button below to make a payment
vi: Đơn hàng của bạn đã được xác nhận, nhưng chưa hoàn tất. Để hoàn tất đơn hàng, vui lòng nhấp vào nút bên dưới để thanh toán

[ctx: daterangepicker]
en: Apply
vi: Áp dụng

[ctx: daterangepicker]
en: Cancel
vi: Hủy

[ctx: daterangepicker]
en: Custom
vi: Tùy chỉnh

[ctx: daterangepicker]
en: From
vi: Từ

[ctx: daterangepicker]
en: To
vi: Đến

[ctx: daterangepicker]
en: W
vi: T4

en: day
vi: ngày

en: day/night
vi: ngày/đêm

en: days
vi: ngày

en: days/nights
vi: ngày/đêm

en: deposit
vi: đặt cọc

en: deposit and full
vi: đặt cọc và toàn bộ

[ctx: district]
en: Central Banat
vi: Banat Trung

[ctx: district]
en: North Banat
vi: Banat Bắc

[ctx: district]
en: North Bačka
vi: Bačka Bắc

[ctx: district]
en: South Banat
vi: Banat Nam

[ctx: district]
en: South Bačka
vi: Bačka Nam

[ctx: district]
en: West Bačka
vi: Bačka Tây

en: draft
vi: bản nháp

en: example
vi: ví dụ

en: find closest location
vi: tìm địa điểm gần nhất

en: from
vi: từ

en: full
vi: toàn bộ

en: guests
vi: khách

en: hour
vi: giờ

en: hours
vi: giờ

en: hours. 0 or nothing for no hold period.
vi: giờ. 0 hoặc để trống nếu không có thời gian giữ chỗ.

[ctx: item price from label]
en: From %s
vi: Từ %s

en: leave blank to ignore
vi: để trống để bỏ qua

en: minute
vi: phút

en: minutes
vi: phút

en: night
vi: đêm

en: nights
vi: đêm

en: no
vi: không

en: no limits
vi: không giới hạn

en: not available
vi: không có sẵn

en: not used
vi: không sử dụng

en: payment authorized
vi: thanh toán đã được xác nhận

en: payment deferred
vi: thanh toán hoãn lại

en: payment expected
vi: thanh toán dự kiến

en: payment processing
vi: đang xử lý thanh toán

en: payment received
vi: đã nhận thanh toán

en: per Booking
vi: cho mỗi Đặt chỗ

en: per Day
vi: cho mỗi Ngày

en: per Night
vi: cho mỗi Đêm

en: per Person
vi: cho mỗi Người

en: per Person/day
vi: cho mỗi Người/ngày

en: per Person/night
vi: cho mỗi Người/đêm

en: person
vi: người

en: persons
vi: người

en: place
vi: địa điểm

en: places
vi: địa điểm

en: please, select date first
vi: vui lòng chọn ngày trước

en: price by age (used instead of the general):
vi: giá theo độ tuổi (được sử dụng thay cho giá chung):

en: qty.
vi: số lượng.

en: recurrent custom
vi: tùy chỉnh định kỳ

en: single custom
vi: tùy chỉnh đơn lẻ

en: ticket
vi: vé

en: tickets
vi: vé

en: to
vi: đến

en: with ages
vi: với độ tuổi

en: yes
vi: có

en: Åland Islands
vi: Quần đảo Åland
