Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (2297 entries)

en:  (opens in a new window)
ja_JP:  (新しいウィンドウで開きます)

en:  and
ja_JP: と

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
ja_JP: サイト管理者に別のイベント URL スラッグを設定するように依頼してください。

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
ja_JP: %s の新規作成または検索

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
ja_JP: %s の作成または検索

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$sを検索

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
ja_JP: 検索 %1$s %2$s

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
ja_JP[0]: 既存%1$d%2$sが更新されました。

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
ja_JP[0]: %1$d使用済みのインポート%2$d現在利用可能

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
ja_JP[0]: 新しい%2$s%1$dインポートされました。

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
ja_JP[0]: 新しいイベント タグ%1$d作成されました。

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
ja_JP[0]: 新しいイメージ%1$dインポートされました。

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
ja_JP[0]: %1$d個の新規画像のインポートが予約されていました。

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
ja_JP[0]: 新しい開催者%1$dインポートされました。

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
ja_JP[0]: 新しい会場%1$d輸入されました。

en: %1$s %2$s | %1$s %3$s
ja_JP[0]: %1$s%2$s

en: %1$s %2$s iCal Feed
ja_JP: %1$s %2$s iCal フィード

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
ja_JP: %1$s の下書きが更新されました。 %2$s のプレビュー %3$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
ja_JP: %2$s から %3$s までの%1$s

en: %1$s or %2$s
ja_JP: %2$sまたは%1$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
ja_JP: %1$s が公開されました。 %2$s のプレビュー %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
ja_JP: リビジョン %2$s から%1$sを復元しました

en: %1$s scheduled for: %2$s.
ja_JP: %1$sを%2$sに公開予約しました。

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
ja_JP: %1$s がスケジュールされました: %2$s. %3$s のプレビュー %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
ja_JP: %1$s を投稿しました。%2$sプレビュー%3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
ja_JP: %1$s を更新しました。%2$s%1$s を表示%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
ja_JP: 追加のインポート機能にアクセスするには Event Aggregator サービスの%1$sライセンスを購入%2$sしてください。

en: %1$sSometimes things just don’t work as expected. The %2$stroubleshooting page%3$s has a wealth of resources to get you back on track.%4$s
ja_JP: %1$s期待通りに動作しないことがあります。%2$sトラブルシューティングページ%3$s には、修正するための豊富なリソースがあります。%4$s

en: %1$sThe Events Calendar comes with a default API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins or dynamic map loads, you’ll need to get your own %2$sGoogle Maps API key%3$s.%4$s
ja_JP: %1$s The Events Calendarには、基本的なマップ機能用のデフォルトAPIキーが付属しています。カスタムマップピンや動的マップロードなど、より高度な機能を使用したい場合は、独自の %2$sGoogle Maps API キー%3$s.%4$s を取得する必要があります。

en: %d%% complete
ja_JP: %d%% 完了

en: %s (post ID %d) created.
ja_JP: %s (投稿 ID %d)を作成しました。

en: %s (post ID %d) updated.
ja_JP: %s (投稿 ID %d)を更新しました。

en: %s Categories
ja_JP: %s カテゴリー

en: %s Category
ja_JP: %sカテゴリー

en: %s Cost
ja_JP: %s 費用

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
ja_JP: %s一覧

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
ja_JP: %s一覧

en: %s Information
ja_JP: %s情報

en: %s Link
ja_JP: %s へのリンク

en: %s Name Already Exists
ja_JP: %s名はすでに存在しています

en: %s Name already exists
ja_JP: %s名はすでに存在しています

en: %s Name can not be empty
ja_JP: %s名は空にはできません

en: %s Name:
ja_JP: %s名:

en: %s Navigation
ja_JP: %s ナビゲーション

en: %s Options
ja_JP: %sの設定

en: %s Search and Views Navigation
ja_JP: %sを検索してナビゲーションを表示

en: %s Settings
ja_JP: %s 設定

en: %s Tags:
ja_JP: %s タグ:

en: %s Views Navigation
ja_JP: %s ビューナビゲーション

en: %s Website
ja_JP: %s Web サイト

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s cannot be a duplicate
ja_JP: %sの重複はできません

en: %s cannot be the same as %s.
ja_JP: %sは%sと同じにはできません。

en: %s draft updated.
ja_JP: %sの下書きを更新しました。

en: %s from now
ja_JP: 今から%s

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
ja_JP: %s は「,」または「;」で区切られた有効なメールアドレスのリストでなければなりません。

en: %s must be a number between 0 and 21.
ja_JP: %s は0〜21の数字にしてください。

en: %s must be a number or percentage.
ja_JP: %sは数値または割合にしてください。

en: %s must be a phone number.
ja_JP: %s は電話番号にしてください。

en: %s must be a positive number or percent.
ja_JP: %s は正の数または割合にしてください。

en: %s must be a positive number.
ja_JP: %s は正の数にしてください。

en: %s must be a valid HTML color code.
ja_JP: %s が無効な HTML カラーコードです

en: %s must be a valid URL.
ja_JP: %s は有効な URL でなければなりません。

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ja_JP: %s は有効なスラッグ (数字、文字、ダッシュ、および下線) にしてください。

en: %s must be a whole number.
ja_JP: %s は整数でなければなりません。

en: %s must be an email address.
ja_JP: %s はメールアドレスである必要があります

en: %s must consist of 5 numbers.
ja_JP: %s は数字5つにしてください。

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ja_JP: %s にはすべて半角の英数字、ダッシュ、アポストロフィ、スペースのみを指定してください。

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ja_JP: %s にはすべて半角の英字、スペース、アポストロフィ、ダッシュのみを指定してください。

en: %s must contain numbers and letters only
ja_JP: %s には英数字のみ使用できます。

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ja_JP: %s には数字、文字、ドットのみを使用できます。

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
ja_JP: %s には数字、文字、マイナス、アンダースコアのみを使用できます。

en: %s must have a value that's part of its options.
ja_JP: %s はその選択肢のいずれかを指定してください。

en: %s must not be empty
ja_JP: %s は空にできません

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
ja_JP[0]: %s投稿をゴミ箱に移動

en: %s post restored. | %s posts restored.
ja_JP[0]: %s投稿が復元されました。

en: %s published privately.
ja_JP: %s を限定公開しました。

en: %s published.
ja_JP: %sを公開しました。

en: %s restored to revision from %s
ja_JP: %sのリビジョン (%sから) を復元しました

en: %s reverted to draft.
ja_JP: %s を下書きに戻しました。

en: %s saved.
ja_JP: %sを保存しました。

en: %s scheduled.
ja_JP: %s を予約しました。

en: %s submitted.
ja_JP: %sを送信しました。

en: %s updated.
ja_JP: %sを更新しました。

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
ja_JP: %s. 私たちが見る質問に対する一般的な(そしてそれほど一般的ではない)答えはすべてここにあります。それは多くの場合、答えを見つけるための最速の道です!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
ja_JP: %s. 既存の競合のテストは、詳細なトラブルシューティングに最適な開始です。新しいスレッドを開くときに、これらの手順に従うようにお願いすることが多いので、事前に行うと非常に役立ちます。

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
ja_JP: %s. まだ見ていない問題はごくわずかで、別のユーザーが既に質問をしてサポート スタッフから回答を得ている可能性があります。ヘルプ デスクへの投稿は有料顧客にのみ公開されていますが、誰でも検索して確認できます。

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
ja_JP: %s: すぐに表示される機能と、その使用方法を完全に確認できます。

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
ja_JP: %s: イベント カレンダーと利用可能な設定の完全なチュートリアル。

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
ja_JP: %s: プラグインに含まれるデフォルトのテンプレートとスタイルの概要と、それらを変更する方法。

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
ja_JP: %s: 便利で興味深い方法でカレンダーをカスタマイズするためのコードとガイド。

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
ja_JP: %s: カレンダーに問題が発生しますか?最初にここに行って、それがどこから来て、それを修正する方法を見つけてください。

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
ja_JP: %s: カスタムレイアウトやスタイルなど、ニーズに合わせてカレンダーをカスタマイズするための最も包括的な概要です。

en: &Aring;land Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: (Event Tickets Plus)
ja_JP: Events Tickets Plus

en: (Untitled Venue)
ja_JP: （名称未設定の会場）

en: (Untitled)
ja_JP: (タイトル無し)

en: (View Full %1$s Description Here: %2$s)
ja_JP: (全ての %1$s 説明を表示: %2$s)

en: (click here for details)
ja_JP: （ここをクリックして詳細を表示）

en: (do not override)
ja_JP: (上書きしない)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja_JP: （_MAX_合計エントリから絞り込まれた）

en: + %d More | + %d More
ja_JP[0]: + %d詳細

en: + Google Map
ja_JP: + Google マップ

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
ja_JP: 0 = ズームアウト、21 = ズームイン。

en: 1 import was scheduled.
ja_JP: 1 インポートがスケジュールされました。

en: 1 month
ja_JP: 1ヶ月

en: 1 year
ja_JP: 1年

en: 2 years
ja_JP: 2年

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
ja_JP: <strong>イベントカレンダー年次調査:</strong> 私たちのチームとあなたのフィードバックを共有 %1$s する - !

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
ja_JP: 今すぐアンケートに回答する

en: 24 hours
ja_JP: 24時間

en: 3 months
ja_JP: 3ヶ月

en: 3 years
ja_JP: 3年

en: 41st Street
ja_JP: 41番街

en: 6 months
ja_JP: 6ヶ月

en: 72 hours
ja_JP: 72時間

en: 9 months
ja_JP: 9ヶ月

en: : Selected %d rows
ja_JP: : 選択された%d行

en: : Selected 1 row
ja_JP: ：1行選択

en: : activate to sort column ascending
ja_JP: ：列を昇順に並べ替える

en: : activate to sort column descending
ja_JP: ：列を降順に並べ替える

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
ja_JP[0]: <b>%1$s</b> には <b>PHP %2$s</b> 以上が必要です。

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
ja_JP: <strong>より迅速なサポートをお探しですか?</strong> 私たちは %1$s 、私たちのプレミアムプラグインのいずれか(のような)の購入を提供 %2$s しています。ライセンスを取得し、直接そこに投稿し、平日の間に24〜48時間以内に応答を期待することができます。

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
ja_JP: <strong>より迅速なサポートをお探しですか?</strong> 私たちは %s 、私たちのプレミアムプラグインのいずれかを購入して提供しています。ライセンスを取得し、あなたはそこに直接投稿し、平日の間に24-48時間以内に応答を期待することができます

en: A Google Map API KEY is required to view the map
ja_JP: 地図を表示するには Google Map API キーの取得が必要です

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
ja_JP: イベントページ用に完全にデザインされたテーマです。

en: A link to a particular %s.
ja_JP: %s へのリンク

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
ja_JP: 独自の、アーカイブ、および親のREST URLという用語へのリンクのリスト

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
ja_JP: イベントがありません

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
ja_JP: 今後の %1$s はありません。

en: A new look for The Events Calendar is here!
ja_JP: イベントカレンダーの新しい外観はここにあります!

en: A problem stopped the time zone update process from completing. Please refresh and try again.
ja_JP: 問題が発生し、タイムゾーンの更新処理が完了しませんでした。更新してもう一度やり直してください。

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
ja_JP: 必須パラメーターが欠落しているか、入力パラメーターが誤った形式になっています

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
ja_JP: コストのすべての数値のソート済み配列

en: A valid license has been entered by your network administrator.
ja_JP: 有効なライセンスがネットワーク管理者によって入力されました。

en: A valid license key is required for support and updates
ja_JP: サポートおよび更新には有効なライセンスキーが必須です

en: A venue with the specified post ID does not exist.
ja_JP: 指定された投稿IDの会場は存在しません

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
ja_JP: 読み込みから結果を取得中に警告が生成されました。

en: API Keys
ja_JP: API キー

en: Accent Color
ja_JP: アクセント色

en: Access more event sources and automatic imports!
ja_JP: より多くのイベントソースと自動読み込みにアクセスする！

en: Action-based Logger
ja_JP: アクションベースのロガー

en: Activate %s
ja_JP: %s を有効化

en: Activate Block Editor for Events
ja_JP: ブロックエディタをイベントで有効化

en: Activate Event Tickets
ja_JP: イベントチケットの有効化

en: Activate Plugin
ja_JP: プラグインを有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Users:
ja_JP: アクティブユーザー：

en: Add %s
ja_JP: %sを追加

en: Add Button Text
ja_JP: ボタン文字を追加

en: Add Description...
ja_JP: 詳細を追加...

en: Add Event Categories in document settings
ja_JP: ドキュメント設定にイベントカテゴリを追加する

en: Add Event Website
ja_JP: イベントのウェブサイトを追加

en: Add HTML after event content
ja_JP: イベントコンテンツの後に HTML を追加

en: Add HTML before event content
ja_JP: イベントコンテンツの前に HTML を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New %s
ja_JP: 新規%sを追加

en: Add New %s Category
ja_JP: 新規%sカテゴリーを追加

en: Add New Aggregator Record
ja_JP: 新規アグリゲータレコードを追加

en: Add Phone
ja_JP: 電話番号の追加

en: Add Price
ja_JP: 料金を追加

en: Add a Featured Image from the Document Settings sidebar
ja_JP: ドキュメント設定サイドバーからアイキャッチ画像を追加する

en: Add another %s
ja_JP: 別の%sを追加

en: Add email
ja_JP: メールの追加

en: Add existing Organizer
ja_JP: 既存の主催者を追加

en: Add keywords by displaying linked tags.
ja_JP: リンクタグを表示してキーワードを追加します。

en: Add license key
ja_JP: ライセンスキーを追加

en: Add me to the list
ja_JP: リストに追加

en: Add more sources
ja_JP: さらに読込元を追加

en: Add or Find
ja_JP: 追加・検索

en: Add or find a venue
ja_JP: 会場の追加または検索

en: Add or find an organizer
ja_JP: 主催者を追加または検索

en: Add tags in document settings
ja_JP: 文書設定にタグを追加する

en: Add tickets and RSVP to any post
ja_JP: 任意の投稿にチケットと出席予約を追加

en: Add to Google Calendar
ja_JP: Google カレンダーに追加

en: Add to calendar
ja_JP: カレンダーに追加

en: Add to iCalendar
ja_JP: iCalender に追加

en: Add website
ja_JP: サイトの追加

en: Additional Content
ja_JP: 追加コンテンツ

en: Additional Functionality
ja_JP: 追加機能

en: Additional views
ja_JP: 追加ビュー

en: Address:
ja_JP: 住所:

en: Adjust Appearance
ja_JP: 外観を調整

en: Adjust Label
ja_JP: ラベルを調整

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
ja_JP: WordPress カスタマイザーで色やフォントなどを調整する。

en: Advanced Google Maps functionality
ja_JP: Google Mapsのアドバンス機能

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: Alabama
ja_JP: アラバマ州

en: Alaska
ja_JP: アラスカ州

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All
ja_JP: すべて

en: All %s
ja_JP: %s一覧

en: All %s Categories
ja_JP: すべての %s カテゴリー

en: All Aggregator Records
ja_JP: すべてのアグリゲーターレコード

en: All Day
ja_JP: 終日

en: All Day Event
ja_JP: 終日のイベント

en: All Solutions
ja_JP: すべてのソリューション

en: All calendar and event pages
ja_JP: すべてのカレンダーとイベントのページ

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
ja_JP: CSV または ICS ファイル内に存在するすべてのデータと外部 URL (イベント、開催地、主催者、チケット用)

en: All day
ja_JP: 終日

[ctx: All day label for event]
en: All day
ja_JP: 終日

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
ja_JP: 特に削除されない限り、すべての情報（データ）はローカルデータベースに無期限に保持されます。

en: All items on this page were selected.
ja_JP: このページのすべての項目が選択されています。

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
ja_JP: 私たちのプレミアムイベント管理プラグインのすべてを大幅な割引価格で提供しています。

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
ja_JP: スケジュールされた読み込みはすべて現在中断されており、イベントは読み込まれません。

en: Already Installed
ja_JP: インストール済み

en: American Samoa
ja_JP: アメリカ領サモア

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
ja_JP: このイベントがどこから来たかの系統を含む配列で、イベントを作成した後には変更するべきではありません。

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
ja_JP: この主催者がどこから来たかの系統を含む配列で、主催者を作成した後には変更するべきではありません。

en: An Unknown error occurred
ja_JP: 不明なエラーが発生しました

en: An array of each component of the event end date
ja_JP: イベント終了日の各構成要素の配列

en: An array of each component of the event end date in UTC time
ja_JP: UTC時間でのイベント終了日の各コンポーネントの配列

en: An array of each component of the event start date
ja_JP: イベント開始日の各構成要素の配列

en: An array of each component of the event start date in UTC time
ja_JP: UTC時刻でのイベント開始日の各構成要素の配列

en: An email marketing solution for events and the people running them
ja_JP: イベントと、イベントを開催する方たちのためのメールマーケティングソリューション

en: An event category with the specified term ID does not exist.
ja_JP: 指定された用語IDのイベントカテゴリは存在しません。

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
ja_JP: 投稿メタ値が '%s時間(12時間)のイベントは無効です。1 から 12 までであることを確認します。

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
ja_JP: '%s' 時間 (24 時間) のポストメタ値を持つイベントは無効です。0 ~ 23 であることを確認します。

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
ja_JP: ポストメタ値が'%s時'時(午前/午後)のイベントは無効です。1 から 12 までであることを確認します。

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
ja_JP: '%s' 子午線のポストメタ値を持つイベントは無効です。'am' または 'pm' であることを確認するか、24 時間形式を使用している場合は完全に削除してください。

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
ja_JP: 投稿メタ値が '%s' 分のイベントは無効です。0 ~ 59 であることを確認します。

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
ja_JP: 指定された用語IDのイベントタグが存在しません。

en: An event with the specified ID does not exist.
ja_JP: 指定されたIDのイベントは存在しません。

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
ja_JP: このスケジュール済み読み込みを作成しようとしたときに無効な頻度が使用されました。

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
ja_JP: この読み込みレコードを作成しようとしたときに無効な読み込みタイプが使用されました。

en: An organizer with the specified event does not exist.
ja_JP: 指定されたイベントを持つ主催者が存在しません。

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
ja_JP: そして、あなたがこれをスキップするなら、それは大丈夫です!%1$sはまだうまくいくでしょう。

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Antarctica
ja_JP: 南極

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグア・バーブーダ

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
ja_JP: イベントスケジュール情報の最後にタイムゾーンを追加します。複数の異なるタイムゾーンのイベントがある場合に便利です。

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apr
ja_JP: 4月

en: April
ja_JP: 4月

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Arizona
ja_JP: アリゾナ州

en: Arkansas
ja_JP: アーカンソー州

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
ja_JP: %sのスラッグを編集するにはサイト管理者に依頼してください

en: Asynchronous
ja_JP: 非同期

en: Attendee reports
ja_JP: 出席者レポート

en: Aug
ja_JP: 8月

en: August
ja_JP: 8月

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Authorize Promoter
ja_JP: プロモーターを認証

en: Automate email touchpoints
ja_JP: メールのタッチポイントを自動化

en: Automated imports for your calendar
ja_JP: カレンダーの自動インポート

en: Automatic imports will be paused until migration is complete.
ja_JP: マイグレーションが完了するまで自動インポートは停止されます。

en: Automatically import your events
ja_JP: イベントを自動的にインポート

en: Available %s
ja_JP: 利用可能な%s

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Beautiful display options for your favorite photos.
ja_JP: お気に入りの写真のための美しい表示オプション。

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ島

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Blue Steel
ja_JP: ブルースチール

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Browse Extensions
ja_JP: 機能拡張を表示

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイ・ダルサラーム

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Button Color
ja_JP: ボタンの色

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
ja_JP: Googleカレンダーに追加

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
ja_JP: iCalに追加

en: Buy Event Aggregator
ja_JP: Event Aggregator を購入

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
ja_JP: Event Aggregator を購入すると、より多くのイベントソースと自動インポートにアクセスできます。

en: By date range
ja_JP: 日付範囲別

en: By number of events
ja_JP: イベント数ごと

en: C&ocirc;te d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

en: CSV File
ja_JP: CSV ファイル

en: CSV File Formatting and Examples
ja_JP: CSVファイルの形式と例

en: CSV Import Settings
ja_JP: CSV 読み込み設定

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Calendar Date Bar Color
ja_JP: カレンダーの日付バーの色

en: Calendar Header Color
ja_JP: カレンダーヘッダーの色

en: Calendar Highlight Color
ja_JP: カレンダーハイライト色

en: Calendar Table Color
ja_JP: カレンダーテーブルの色

en: Calendar of %s
ja_JP: %s のカレンダー

en: Calendar powered by %s
ja_JP: このカレンダーは %s で作成されています。

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
ja_JP: イベントを最初から最後まで管理するためのカレンダー、チケット、そして強力な WordPress ツール。

en: California
ja_JP: カリフォルニア州

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Migration
ja_JP: マイグレーションをキャンセル

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
ja_JP: 中止されたイベントを非表示

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
ja_JP: 中止

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
ja_JP: 分類法なしでは用語を探すことができません

en: Cannot set %s as the current logging engine
ja_JP: 現在のログエンジンとして %s を設定できません

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
ja_JP: %s のウェブサイトを表示する

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
ja_JP: %s のウェブサイトを表示

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
ja_JP: %s のウェブサイトを表示する

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Category:
ja_JP: カテゴリー:

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
ja_JP: 特定のデータは、既存のExporterまたはEraserを介してユーザーの要求に応じてエクスポートまたは削除されることがあります。ただし、エンドユーザー向けにすべてのデータを収集してエクスポートすることができない「エッジケース」がいくつかあります。特定のユーザーの要求に応じて収集および保存されたすべてのデータを識別するために、ローカルデータベース内およびWordPressダッシュボード内で検索を実行することをお勧めします。

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
ja_JP: 「イベント」を「ウェビナー」に変更するか、「会場」を「ライブストリーム」に、または「主催者」を「ホスト」に変更します。仮想イベントや会議に合わせてカレンダーを調整します。

en: Change Event Update Authority
ja_JP: イベント更新権限の変更

en: Check our Knowledgebase
ja_JP: ナレッジベースを確認する

en: Check out Event Aggregator.
ja_JP: Event Aggregator をチェックしてみてください。

en: Check out our %s for developers.
ja_JP: 開発者向け %s を確認

en: Check out our suite of add-ons
ja_JP: アドオンセットをチェック

en: Check out the %savailable add-ons%s.
ja_JP: %s利用可能なアドオン%sをチェック。

en: Check out the guide
ja_JP: ガイドをチェック

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
ja_JP: ネットワークライセンスキーを自分のもので上書きする場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check to enable maps for events and venues.
ja_JP: イベントと会場の地図を有効化するにはチェックします。

en: Check your license key
ja_JP: ライセンスキーを確認してください

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose File
ja_JP: ファイルを選択

en: Choose File:
ja_JP: ファイルを選択:

en: Choose a CSV file
ja_JP: CSV ファイルを選択

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
ja_JP: 読み込みするイベントのステータスを選択するか、自動的に割り当てるイベントカテゴリを定義します。読み込み元のイベントカテゴリに加えて、割り当てられたカテゴリがイベントに追加されます。

en: Choose where you are importing from.
ja_JP: 読み込み元の場所を選択してください。

en: Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. %1$s
ja_JP: サイトまたは個々のイベントに UTC タイムゾーンを選択すると、イベントのインポート時や夏時間のインポート時に問題が発生する場合があります。%1$s

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: City:
ja_JP: 市町村:

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear Selection.
ja_JP: 明確な選択。

en: Click here
ja_JP: ここをクリック

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
ja_JP: このボタンを押して同一の会場と主催者を自動的に統合。

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
ja_JP: このボタンをクリックすると、データベースが更新され、タイム ゾーン機能が追加されます。このボタンをクリックする前に正しいタイムゾーンを使用するように <a href="%s" target="_blank">WordPressを設定</a> してください!

en: Click to toggle datepicker
ja_JP: クリックして日付ピッカーを切り替える

en: Click to view a Google Map
ja_JP: クリックして Google マップを表示

en: Close this dialog window
ja_JP: このダイアログウィンドウを閉じます

en: Close this modal window
ja_JP: モーダル ウィンドウを閉じます

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス (キーリング) 諸島

en: Collectivity of Saint Martin
ja_JP: セントルシア

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Colorado
ja_JP: コロラド州

en: Column Mapping:
ja_JP: 列マッピング

en: Community Events
ja_JP: コミュニティイベント

en: Community Manager Bundle
ja_JP: コミュニティマネージャーバンドル

en: Community Tickets
ja_JP: コミュニティチケット

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Completed!
ja_JP: 完了！

en: Configurable set of filters
ja_JP: 構成可能なフィルターセット

en: Configure Settings
ja_JP: 設定

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Confirm your upgrade
ja_JP: アップグレードの確認

en: Congo
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Congo, Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ民主共和国

en: Connect to Eventbrite
ja_JP: Eventbrite チケット

en: Connect to Meetup
ja_JP: Meetup に接続

en: Connected to %s
ja_JP: %s に接続済み

en: Connecticut
ja_JP: コネチカット州

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
ja_JP: フィードの転送中に接続がタイムアウトしました。大量のフィードを扱う場合は、tribe_aggregator_connection_timeoutフィルタをカスタマイズする必要があるかもしれません。

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
ja_JP: ホストまたはシステム管理者に連絡し、最新バージョンの PHP にアップグレードするよう依頼してください。

en: Content Type:
ja_JP: 投稿タイプ:

en: Continue Reading
ja_JP: 続きを読む

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
ja_JP: 提供されたURLをこのフィールドにコピーして、WordPressサイトにイベントを読み込みます。

en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
ja_JP: "Cmd + C" でコピー

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
ja_JP: システム情報をコピーしました

en: Cost:
ja_JP: 費用：

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Could not delete post with ID
ja_JP: ID を持つ投稿を削除できませんでした

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
ja_JP: インポート レコード %1$dのキューを処理できませんでした: %2$s

en: Could not save %s.
ja_JP: %sを保存できませんでした。

en: Country
ja_JP: 国

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ja_JP: 国のリストは、次の形式で1行に1つの国として記載する必要があります: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Country:
ja_JP: 国:

en: Create New %s
ja_JP: %s の新規作成

en: Create Organizer
ja_JP: 主催者を作成

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
ja_JP: サイトのアドレスだけを共有するのではなく、参加者が「ウェビナーに参加する」ことを強調した CTA (注意喚起) を作成しましょう。

en: Create an Event
ja_JP: イベントを作成

en: Create or Find a Venue
ja_JP: 開催地を作成または検索する

en: Create or Find an Organizer
ja_JP: 主催者を新規作成または検索

en: Create: <%= term %>
ja_JP: 作成: <%= term %>

en: Created:
ja_JP: 作成日時:

en: Credentials have been saved
ja_JP: 認証情報が保存されました

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja_JP: クロアチア (現地名: フルバツカ)

en: Cron-based
ja_JP: Cron ベース

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Cura&ccedil;ao
ja_JP: キュラソー島

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Currency Symbol:
ja_JP: 通貨記号：

en: Currency symbol follows price
ja_JP: 通貨記号を価格の後に表示

en: Currency symbol follows value
ja_JP: 通貨記号を価格の後に表示

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
ja_JP: 費用の後

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
ja_JP: 費用の前

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: Current usage
ja_JP: 現在の使い方

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Color
ja_JP: カスタムカラー

en: Custom Venue Links
ja_JP: カスタム会場リンク

en: Custom attendee registration fields
ja_JP: カスタム出席者登録フィールド

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom registration fields
ja_JP: カスタム登録フィールド

en: Customizable
ja_JP: カスタマイズ可能

en: Customizable ticket template
ja_JP: カスタマイズ可能なチケットテンプレート

en: Customize email templates
ja_JP: メールテンプレートのカスタマイズ

en: Customizer
ja_JP: カスタマイザー

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
ja_JP: メイン %s ページ

en: Customizing the Events plugins
ja_JP: イベントプラグインのカスタマイズ

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date & Time
ja_JP: 日付と時間

en: Date Time Separator
ja_JP: 日時の区切り

en: Date Time Settings
ja_JP: 日時設定

en: Date out of range.
ja_JP: 範囲外の日付です。

en: Date time separator
ja_JP: 日時区切り文字

en: Date with year format
ja_JP: 年号の書式付き日付

en: Date without year format
ja_JP: 年号の書式がない日付

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Day
ja_JP: 日

en: Debug Bar Plugin
ja_JP: デバッグバープラグイン

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: Dec
ja_JP: 12月

en: December
ja_JP: 12月

en: Deep Sea
ja_JP: ディープシー

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default (uses temporary files)
ja_JP: デフォルト (一時ファイルを使用する)

en: Default Event Category
ja_JP: 標準イベントカテゴリー

en: Default Events Template
ja_JP: 標準イベントテンプレート

en: Default Page Template
ja_JP: 標準ページテンプレート

en: Default Status
ja_JP: 標準の状態

en: Default currency code
ja_JP: 通貨コードの初期値

en: Default currency symbol
ja_JP: 標準の通貨記号

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
ja_JP: 何か問題が起きました!

en: Default stylesheet used for events templates
ja_JP: イベントテンプレートに使用する標準スタイルシート

en: Default view
ja_JP: 標準表示

en: Define the date, time, and duration for your event.
ja_JP: イベントの日時と期間の定義。

en: Delaware
ja_JP: デラウェア州

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
ja_JP: 「%s」を永久に削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除する

en: Delete this
ja_JP: これを削除

en: Deleted Attachment: %d
ja_JP: 添付ファイルを削除しました: %d

en: Deletes a venue and returns its data
ja_JP: 開催地を削除してそのデータを返します

en: Deletes an event and returns its data
ja_JP: イベントを削除してそのデータを返します

en: Deletes an event category and returns its data
ja_JP: イベントカテゴリを削除してそのデータを返します

en: Deletes an event tag and returns its data
ja_JP: イベントタグを削除してそのデータを返します

en: Deletes an organizer and returns its data
ja_JP: 主催者を削除してそのデータを返します

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Description
ja_JP: 説明

[ctx: Description in iCal content for events with hidden/protected content.]
en: Content is protected.
ja_JP: コンテンツは保護されています。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Dig deeper
ja_JP: 深く掘る

en: Disable Event Aggregator imports
ja_JP: Event Aggregator インポートを無効化

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disclaimer:
ja_JP: 免責事項:

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Display
ja_JP: 表示

en: Display the featured image in the post content.
ja_JP: 投稿コンテンツにアイキャッチ画像を表示します。

en: Display your event info together in one place — just like in the Classic Editor.
ja_JP: クラシックエディタと同じように、イベント情報を1か所にまとめて表示します。

en: District of Columbia
ja_JP: コロンビア特別区

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do Not Import
ja_JP: 読み込まない

en: Do more with Eventbrite Tickets
ja_JP: Eventbrite チケットでさらに機能を活用

en: Do not limit (not recommended)
ja_JP: 制限なし (非推奨)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
ja_JP: イベントを再読み込みしないでください。ローカルで行われた変更は保持されます。

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Done
ja_JP: 完了

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download .ics file
ja_JP: .ics ファイルをダウンロード

en: Download log
ja_JP: ダウンロードログ

en: Download our Events Gutenberg extension and start using the block editor on your events!
ja_JP: Events Gutenbergエクステンションをダウンロードして、あなたのイベントにブロックエディタを使い始めましょう！

en: Download report
ja_JP: レポートをダウンロード

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
ja_JP: スケジュールされた読み込み中に、HTTP要求の制限に達し、読み込みが再スケジュールされました。

en: E.g.: $
ja_JP: 例: $

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
ja_JP: 各有料アドオンには固有のライセンスキーがあります。キーを下の適切なフィールドに貼り付けて、検証するための瞬間を与えてください。緑色の有効期限が「有効」メッセージと一緒に表示されると設定されたことがわかります。

en: East Timor
ja_JP: 東チモール

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit %s
ja_JP: %sを編集

en: Edit %s Category
ja_JP: カテゴリー %s を編集

en: Edit Aggregator Record
ja_JP: アグリゲーターレコードを編集する

en: Edit Import
ja_JP: 読み込みを編集

en: Edit Import Settings
ja_JP: インポート設定を編集

en: Edit Organizer
ja_JP: 主催者を編集

en: Edit Venue
ja_JP: 会場の編集

en: Edit the %s slug
ja_JP: %s のスラッグを編集

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email notifications
ja_JP: メール通知

en: Email:
ja_JP: メール:

en: Empty data set for this dropdown
ja_JP: このドロップダウン用の空のデータセット

en: Enable Maps
ja_JP: 地図を有効にする

en: Enable Time Zone support
ja_JP: タイムゾーンを有効化

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
ja_JP: クラシックエディタのイベントでWordPressカスタムフィールドを有効にします。

en: Enable comments on event pages.
ja_JP: イベントページのコメントを有効にします。

en: Enable event views
ja_JP: イベントビューを有効にする

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
ja_JP: イベントを作成するためのグーテンベルク ブロック エディター インターフェイスを有効にします。

en: Enable the Month View Cache
ja_JP: 月表示のキャッシュを有効にする

en: Encourage visitors to add your event to their calendars with handy sharing buttons.
ja_JP: 便利な共有ボタンを使って主催者の予定を訪問者のカレンダーに追加するように訪問者に勧めます。

en: End Date
ja_JP: 終了日

en: End of day cutoff
ja_JP: 一日の終了時間

en: End:
ja_JP: 終了:

en: English
ja_JP: 英語

en: Ensure result set exclude specific IDs
ja_JP: 結果セットが特定のIDを除外するようにする

en: Enter 0 as price for free events
ja_JP: 無料のイベントは0を入力

en: Enter Event Aggregator License
ja_JP: Event Aggregator を入力

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
ja_JP: キーワードを入力してください。キーワードで%sを検索します。

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
ja_JP: 無料の%sには「0」を記入し、フィールドを非表示にするには空欄にしてください。

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
ja_JP: EventbriteイベントURLを入力してください、例えばhttps://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter price
ja_JP: 価格を入力

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
ja_JP: 日付を年号付きで表示する際に使用する書式を入力します。未来の年のイベントを表示するときに使用します。例：%1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
ja_JP: 両方が表示されている場合は、日付と時刻の間に配置する区切り記号を入力します。

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
ja_JP: イベントの開始時刻と終了時刻の間に使用される区切り記号を入力してください。

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
ja_JP: FacebookのグループまたはページのURLを入力してください。単一のFacebookイベントのURLを入力することもできます。

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
ja_JP: Meetupグループ、ページ、または個人のURLを入力してください。ひとつのMeetupイベントのURLを入力することもできます。

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
ja_JP: 読み込むGoogleカレンダーフィードのURLを入力してください。

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
ja_JP: 読み込みしたいカレンダー、ウェブサイト、またはイベントのURLを入力します。 イベントアグリゲータはその場所でイベントを読み込みしようとします。

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
ja_JP: 読み込みするiCalendarフィードのURLを入力します（例：https://central.wordcamp.org/calendar.ics）。

en: Enter url
ja_JP: URL を入力

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Error
ja_JP: エラー

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
ja_JP: コード:

en: Error restoring from Ignored Events.
ja_JP: 無視されたイベントからの復元エラー。

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
ja_JP: 状態:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
ja_JP: エラー、不明なバグが発生し、レガシー無視イベントを移行できませんでした。後でもう一度やり直してください。

en: Error: %d scheduled import was not %s.
ja_JP: エラー: %d件の予約インポートが%sされませんでした。

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
ja_JP: エラー：Facebookのイベント設定をイベントアグリゲータに移行できませんでした。後でもう一度やり直してください。

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
ja_JP: エラー：iCalインポーターの設定をイベントアグリゲータに移行できませんでした。後でもう一度やり直してください。

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Event
ja_JP: イベント

en: Event Add-Ons
ja_JP: イベントアドオン

en: Event Aggregator Control
ja_JP: Event Aggregator コントロール

en: Event Aggregator System Status
ja_JP: Event Aggregator システムのステータス

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
ja_JP: このサイトは古いバージョンの Events Calendar プラグインを実行しているため、Event Aggregator はイベントをインポートできません。

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
ja_JP: Event Aggregator はこのサイトからイベントを読み込みできません。

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
ja_JP: Meetup API キーのリクエスト制限を超えたため、Event Aggregator は Meetup.com に到達できません。

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
ja_JP: イベントアグリゲータには、カレンダーから不要なインポート済みイベントを削除するための新しい優れたシステムが含まれています。下のボタンをクリックして、以前に削除したイベントを切り替えます。このプロセスにより、データベースから不要なレコードが削除され、無視されたアーカイブに最近または今後のゴミ箱へのイベントが含まれます。

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
ja_JP: イベントアグリゲータサーバーが要求をブロックしました。しばらくしてからもう一度読み込みするか、サポートに連絡して理由を確認してください。

en: Event Aggregator will try to fetch %s events starting from the current date or the specified date;
ja_JP: Event Aggregator は、現在の日付または指定された日付から始まる %s イベントを取得しようと試みます。

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
ja_JP: イベントアグリゲータは、現在の日付または指定された日付から次の%s以内にイベントの取得を試みます。

en: Event Allow Comments
ja_JP: イベントにコメントを許可する

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
ja_JP: イベントにトラックバックとピンバックを許可する

en: Event Blocks
ja_JP: イベントブロック

en: Event Categories
ja_JP: イベントカテゴリー

en: Event Category
ja_JP: イベントカテゴリー

en: Event Category:
ja_JP: イベントカテゴリー:

en: Event Cost
ja_JP: イベント参加費

en: Event Currency Position
ja_JP: イベント通貨の位置

en: Event Currency Symbol
ja_JP: イベントの通貨記号

en: Event Date and Time
ja_JP: イベント日時

en: Event Date:
ja_JP: イベント日時:

en: Event Description
ja_JP: イベント詳細

en: Event Details Background Color
ja_JP: イベント詳細の背景色

en: Event Details Classic
ja_JP: イベント詳細クラッシック

en: Event End Date
ja_JP: イベント終了日

en: Event End Time
ja_JP: イベント終了時間

en: Event Excerpt
ja_JP: イベントの抜粋

en: Event Featured Image
ja_JP: イベントメイン画像

en: Event ISO Currency Code
ja_JP: イベントのISO通貨コード

en: Event Importer Bundle
ja_JP: イベントインポーターバンドル

en: Event Log
ja_JP: イベントログ

en: Event Name
ja_JP: イベント名

en: Event Organizer
ja_JP: イベントの主催者

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
ja_JP: イベントの主催者名またはID

en: Event Organizers
ja_JP: イベント主催者

en: Event Price
ja_JP: イベント料金

en: Event Settings
ja_JP: イベント設定

en: Event Sharing
ja_JP: イベントの共有

en: Event Show Map
ja_JP: イベントの地図を表示

en: Event Show Map Link
ja_JP: イベントの地図リンクを表示

en: Event Start Date
ja_JP: イベント開始日

en: Event Start Time
ja_JP: イベント開始時間

en: Event Sticky in Month View
ja_JP: イベントを月表示に固定

en: Event Tags
ja_JP: イベントのタグ

en: Event Tags:
ja_JP: イベントタグ：

en: Event Tickets
ja_JP: イベントチケット

en: Event Tickets REST API is not available.
ja_JP: Event Tickets REST API使用不可能

en: Event Tickets plugin is not activated.
ja_JP: 対象のプラグインは無効です。

en: Event Time Zone
ja_JP: イベントタイムゾーン

en: Event Title
ja_JP: イベントタイトル

en: Event Title Color
ja_JP: イベント名の色

en: Event Update Authority
ja_JP: イベント更新権限

en: Event Venue
ja_JP: イベント会場

en: Event Venue Name
ja_JP: イベント会場名

en: Event Website
ja_JP: イベント Web サイト

en: Event cannot be synced to Eventbrite because we received an error from Eventbrite.
ja_JP: Eventbrite からエラーを受信したため、イベントを同期できません。

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
ja_JP: イベント情報：ウェブサイト、費用、詳細、日付、時間、画像

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
ja_JP: 開催場所

en: Event not owned, you cannot edit it.
ja_JP: イベントは所有されていないので、編集できません。

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
ja_JP: 状態を設定:

en: Event submissions will be paused until migration is complete.
ja_JP: マイグレーションが完了するまでイベント送信は停止されます。

en: Event, Venue, and Organizer Information
ja_JP: イベント、会場、主催者の情報

en: Eventbrite Authentication
ja_JP: Eventbrite 認証

en: Eventbrite Import Settings
ja_JP: Eventbrite インポート設定

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
ja_JP: Eventbrite チケット情報：名前、説明、費用、種類、数量

en: Eventbrite Tickets
ja_JP: Eventbrite チケット

en: Eventbrite event not found.
ja_JP: Eventbrite イベントが見つかりません。

en: Eventbrite organizer not found.
ja_JP: Eventbrite 主催者が見つかりません。

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
ja_JP: Eventbrite 解析されたオブジェクトのIDが空です。

en: Eventbrite parsed object is empty.
ja_JP: Eventbrite 解析されたオブジェクトが空です。

en: Eventbrite parsed object type is empty.
ja_JP: Eventbrite 解析されたオブジェクトの種類が空です。

en: Eventbrite sync data invalid.
ja_JP: Eventbrite 同期データが無効です。

en: Eventbrite token is not valid.
ja_JP: Eventbrite トークンが有効ではありません。

en: Eventbrite user not found.
ja_JP: Eventbrite ユーザーが見つかりません。

en: Eventbrite venue not found.
ja_JP: Eventbrite 会場が見つかりません。

en: Events
ja_JP: イベント

en: Events Aggregator Record
ja_JP: Events Aggregator レコード

en: Events Happening Now
ja_JP: 現在開催中のイベント

en: Events Import
ja_JP: イベントを読み込み

en: Events List
ja_JP: イベント一覧

en: Events Marketing Bundle
ja_JP: イベントマーケティングバンドル

en: Events Tickets
ja_JP: イベントチケット

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
ja_JP: イベントチケットは慎重に細工された拡張可能なプラグインで、イベントのチケットを簡単に販売することができます。

en: Events URL slug
ja_JP: イベント URL スラッグ

en: Events cannot be imported because Eventbrite has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Eventbrite. You can <a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">read more about Eventbrite restrictions in our knowledgebase</a>.
ja_JP: Eventbriteからエラーが返されたため、イベントを読み込みできません。これは、イベントIDが存在しない、イベントまたはソースがプライベートとしてマークされている、またはイベントまたはソースがEventbriteによって別の方法で制限されていることを意味する可能性があります。あなたは<a href="https://theeventscalendar.com/knowledgebase/import-errors/" target="_blank">ナレッジベースでEventbriteの制限について詳しく読むことができます</a>

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
ja_JP: Eventbrite からエラーを受信したため、イベントをインポートできません:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
ja_JP: Facebook からエラーを受信したため、イベントをインポートできません:

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。 イベントアグリゲータは、そのURLからのイベントをまだサポートしていません。私達はあなたの要求を書き留めており、今後のサポートのためにそれを見直します。

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。要求されたURLでイベントカレンダーREST APIが無効になっています。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに到達でき、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、空のアーカイブページが返されました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。指定されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、空のイベントデータが返されました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、イベントの総数に関して不正な形式のデータを返しました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、不正な形式のデータが返されました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。指定されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、アーカイブページの取得中にエラーが発生しました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。指定されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、アーカイブ制御データを取得中にエラーが発生しました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに到達でき、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、イベントデータの取得中にエラーが発生しました。

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。指定されたURLに到達し、イベントカレンダーREST APIが有効になっていますが、イベントの総数を取得中にエラーが発生しました。

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに到達できませんでした。

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。提供されたURLに適切な形式のイベントがありませんでした。

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
ja_JP: 予定を読み込みできませんでした。読み込みパラメータが無効でした。

en: Events on or after
ja_JP: 以降のイベント

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
ja_JP: イベントには、指定されたカテゴリスラッグまたはIDのいずれかを割り当てる必要があります

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
ja_JP: イベントには、指定された主催者IDのいずれかを割り当てる必要があります

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
ja_JP: イベントには、指定されたタグスラッグまたはIDのいずれかを割り当てる必要があります

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
ja_JP: イベントには、指定された開催地IDのいずれかを割り当てる必要があります

en: Events should be filtered by their featured status
ja_JP: イベントは、注目のステータスでフィルタリングする必要があります

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
ja_JP: イベントは、指定されたpost_parentでフィルタリングする必要があります。

en: Events should contain the specified string in the title or description
ja_JP: イベントは、タイトルまたは説明に指定された文字列を含める必要があります。

en: Events template
ja_JP: イベントテンプレート

en: Events that end after the specified date
ja_JP: 指定された日以降に終了するイベント

en: Events that end before the specified date
ja_JP: 指定された日より前に終了するイベント

en: Events that end on the specified date
ja_JP: 指定された日に終了するイベント

en: Events that start after the specified date
ja_JP: 指定された日以降に開始するイベント

en: Events that start before the specified date
ja_JP: 指定された日より前に開始するイベント

en: Events that start on the specified date
ja_JP: 指定された日に開始するイベント

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
ja_JP: イベントは、eventbrite.comで定義されているのと同じタイムゾーンで読み込みされます。あなたはイベントカレンダーを利用することができます

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
ja_JP: イベントはソースによって定義されたタイムゾーンで読み込みされます。タイムゾーンが指定されていない場合、イベントにはサイトの標準のタイムゾーンが割り当てられます（参照：

en: Evergreen
ja_JP: エバーグリーン

en: Every %d Minutes
ja_JP: %d分毎

en: Existing calendar customizations will be overridden.
ja_JP: 既存のカレンダーのカスタマイズは上書きされます。

en: Existing theme overrides that may need revision:
ja_JP: 改訂が必要となる可能性がある既存のテーマのオーバーライド：

en: Expired license keys and subscriptions
ja_JP: 期限切れのライセンスキーとサブスクリプション

en: Expired license. Consult your network administrator.
ja_JP: ライセンスの有効期限が切れました。 ネットワーク管理者に相談してください。

en: Export %s
ja_JP: %sをエクスポートする

en: Export .ics file
ja_JP: .ics ファイルを出力

en: Export Events
ja_JP: イベントをエクスポート

en: Export Outlook .ics file
ja_JP: Outlook 用 .ics ファイルを出力

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
ja_JP: 拡張機能とは、お客様が必要とするかもしれない特定の問題を解決するために私たちのチームが考え出したクイックソリューションです。(注 - 拡張機能はサポートの範囲外です)

en: F j
ja_JP: m月d日

en: F j, Y
ja_JP: Y年n月j日

en: FREE
ja_JP: 無料

en: Facebook Events
ja_JP: Facebook イベント

en: Failed to import record in row %d.
ja_JP: 行%dのレコードをインポートできませんでした。

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島 (マルビナス)

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Favorite Imports
ja_JP: お気に入りの読み込み

en: Feature Event
ja_JP: 注目のイベント

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured Highlight Color
ja_JP: 注目のハイライト色

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
ja_JP: 注目のイベントは、ビュー、アーカイブ、およびウィジェットのフロントエンドで強調表示されます。

en: Features overview
ja_JP: 機能の概要

en: Feb
ja_JP: 2月

en: February
ja_JP: 2月

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
ja_JP: イベントカレンダーを使用して他のサイトから読み込みするときにソースイベントの設定（例：マップリンクを表示または月表示でスティッキー）を取得します。

en: Field ID:
ja_JP: フィールド ID：

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
ja_JP: Google カレンダー、Meetup などのウェブ上のイベントでカレンダーを埋めます。

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter Bar
ja_JP: フィルターバー

en: Filter Bar Color
ja_JP: フィルターバーの色

en: Filter By Frequency
ja_JP: 頻度で抽出

en: Filter By Origin
ja_JP: オリジナルで抽出

en: Filter category, price, and more
ja_JP: 絞り込みカテゴリー、価格、その他

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
ja_JP: フィルター距離 (イベントカレンダー Pro の場合)

en: Filter events with or without tickets.
ja_JP: チケットの有無で絞り込む

en: Filters
ja_JP: 絞り込み

en: Find %s
ja_JP: %sを検索

en: Find a Venue
ja_JP: 会場を探す

en: Find an Organizer
ja_JP: 主催者を検索

en: Finding & extending your calendar.
ja_JP: カレンダーを見つけて拡張する。

en: Finding your calendar.
ja_JP: あなたのカレンダーを見つけます。

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: First page
ja_JP: 最初のページ

en: Fixed Price or Range
ja_JP: 固定料金または範囲

en: Florida
ja_JP: フロリダ州

en: For classic editor
ja_JP: クラシックエディター用

en: For displayed URLs
ja_JP: 表示 URL 用

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
ja_JP: 最良の結果を得るためには、イベントファイルをインポートする前に会場ファイルと主催者ファイルをインポートしてください。

en: France
ja_JP: フランス

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free extensions to power up your plugins
ja_JP: プラグインをパワーアップするための無料拡張機能

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス領南方・南極地域

en: Fri
ja_JP: 金

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
ja_JP: 登録から出席履歴まで、イベントのライフサイクルのすべてのステップを HubSpot 統合で確認できます。

en: Full debug (all events)
ja_JP: 完全デバッグ(すべてのイベント)

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: General
ja_JP: 一般

en: General Theme
ja_JP: 一般的なテーマ

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
ja_JP: Event Ticketsは、イベントの参加者登録とチケット販売を無料で管理できます。

en: Getting More Help
ja_JP: 問題が解決しない場合

en: Getting Started Guide
ja_JP: 入門ガイド

en: Getting Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Getting started guide
ja_JP: スタートガイド

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Global
ja_JP: 全般

en: Global Elements
ja_JP: グローバル要素

en: Global Import Settings
ja_JP: 全般読み込み設定

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
ja_JP: イベントカレンダーのスタイル設定のためのグローバル設定

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
ja_JP: あなたの新しいカレンダーのデザインをチェックしてください!各カレンダー ビューが更新されているので、使用していない可能性のあるビューを自由に有効にしてください。必要に応じて、[イベント設定] の [表示] タブで、従来のカレンダー ビューに戻すことができます。

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
ja_JP: 設定 &gt; カレンダーに進み、読み込みたいカレンダーを選択します。

en: Go to WordPress Updates page
ja_JP: WordPress 更新ページへ

en: Go to plugins page
ja_JP: プラグインページへ

en: Google Calendar
ja_JP: Google カレンダー

en: Google Calendar Import Settings
ja_JP: Google カレンダーのインポート設定

en: Google Maps API
ja_JP: Google マップ API

en: Google Maps API key
ja_JP: Google マップの API キー

en: Google Maps default zoom level
ja_JP: Google マップの標準ズームレベル

en: Google maps iframe displaying the address to %s
ja_JP: Google マップの iframe が %s にアドレスを表示する。

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
ja_JP: チケット販売を伴うイベント申請を処理し、強固なコミュニティを構築するために必要なものはすべて揃っています。

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
ja_JP: 真夜中を過ぎるイベントがありますか？翌日のカレンダーに予定が表示されないようにするには、その予定の終了後の時間を選択します。

en: Having trouble?
ja_JP: お困りですか ?

en: Hawaii
ja_JP: ハワイ

en: Heard and McDonald Islands
ja_JP: ハード島とマクドナルド諸島

en: Hello,
ja_JP: こんにちは。

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help users find exactly the right event
ja_JP: ユーザーが適切なイベントを見つけられるお手伝い

en: Helpful Links:
ja_JP: 便利なリンク:

en: Helpful Resources
ja_JP: 役に立つリソース

en: Here is the iCal feed URL for your events:
ja_JP: イベントの iCal フィード URL:

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
ja_JP: こんにちは、%1$s!これは私たちの%2$sコミュニティを助けるための招待状です。あなたがオプトインした場合、%2$sの使用状況に関する一部のデータは、チームと共有されます(つまり、彼らは改善するために彼らのお尻をオフに働くことができます)。また、イベント管理、WordPress、および当社の製品に関する有益な情報を随時共有します。

en: Hide & Ignore
ja_JP: 非表示＆無視する

en: Hide Event From Event Listings
ja_JP: イベント一覧からイベントを隠す

en: Hide Filters
ja_JP: フィルタを隠す

en: Hide From %s Listings
ja_JP: %sリストに表示しない

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を非表示にして無視

en: Hide the following settings tabs on every site:
ja_JP: すべてのサイトで以下の設定タブを非表示にします。

en: Hide the search field on all views.
ja_JP: すべてのビューで検索フィールドを非表示にする。

en: History
ja_JP: 履歴

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: 法王聖座 (バチカン市国)

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Horizontal or vertical
ja_JP: 水平または垂直

en: How Long You Retain this Data
ja_JP: このデータを保持する期間

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: I'm not ready
ja_JP: 準備ができていません

en: ICS File
ja_JP: ICS ファイル

en: ICS File Import Settings
ja_JP: ICS ファイルのインポート設定

en: ISO Currency Code:
ja_JP: ISO通貨コード:

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: Idaho
ja_JP: アイダホ州

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
ja_JP: すべてが計画通りに行けば、すぐにプレビューが表示されます。

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
ja_JP: おすすめのハイライトの色がカスタムに設定されている場合は、次の色が使用されます。

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
ja_JP: このイベントが再読み込みされると、ローカルで変更されていないイベントフィールドはソースからの変更で上書きされます。

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
ja_JP: このイベントを再読み込みすると、イベントフィールドはソースからの変更で上書きされます。

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
ja_JP: HTMLに慣れている場合は、イベントテンプレートの後にコードを追加することができます。一部のテーマでは、スタイル設定やレイアウトを補助するためにこれが必要になる場合があります。

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
ja_JP: HTMLに慣れている場合は、イベントテンプレートの前にコードを追加することができます。一部のテーマでは、スタイル設定やレイアウトを補助するためにこれが必要になる場合があります。

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
ja_JP: イベント、会場、主催者情報を作成、送信、インポート、保存、公開した場合、それらの情報はローカルデータベースに保持されます:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
ja_JP: 独自のAPIキーを追加しないと、組み込みのAPIキーが常にこのフィールドに入力され、マップ関連の機能が制限されます。

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
ja_JP: 有料プラグインの有効なライセンスをお持ちの場合は、プレミアムサポートフォーラムで%sできます。当社のサポートチームはフォーラムを監視し、24-48時間以内(週中)にあなたのスレッドに応答します。

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
ja_JP: テンプレートの上書き、カスタムカレンダーの CSS、またはカレンダーに対するその他のコードのカスタマイズがある場合、それらの変更は新しいデザインによって上書きされます。

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
ja_JP: Eventbrite、Google Maps、PayPalなどのサードパーティサービスにデータを送信するようにプラグインを拡張した場合、ユーザー情報がこれらの外部サービスに渡される可能性があります。これらのサービスは海外にある場合があります。

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
ja_JP: 上記の手順を試しても問題が解決する場合は、新しいスレッドを%sに投稿できます。当社のサポートスタッフは、週に一度これらのフォーラムを監視し、そこであなたを支援させていただきます。

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
ja_JP: 上記の手順を試しても問題が解決する場合は、%1$sまたは%2$sのWordPress.orgフォーラムに新しいスレッドを投稿できます。当社のサポートスタッフは、週に一度これらのフォーラムを監視し、そこであなたを支援させていただきます。

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
ja_JP: 現在の非同期インポートプロセスを停止して消去する場合は、%1$s を実行してください。

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
ja_JP: プレミアム アドオンを購入した場合は、新しいバージョンが利用可能になった場合に自動更新にアクセスするために、ライセンス キーをここに入力する必要があります。

en: If you’re enjoying The Events Calendar, give us kudos by including a link in the footer of calendar views. It really helps us a lot.
ja_JP: イベントカレンダーをお楽しみいただいているようでしたら、カレンダー表示のフッターにリンクを貼っていただけると幸いです。それが私たちの大きな力になります。

en: Ignored
ja_JP: 無視した

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 無視 <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
ja_JP: 無視された予定はカレンダーに表示されませんが、将来の読み込みで更新することができます

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
ja_JP: 削除された無視されたイベントは永久に削除されます。それらは読み込みによって再作成することができます。

en: Illinois
ja_JP: イリノイ州

en: Image Widget Plus
ja_JP: Image Widget プラス

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import & export events
ja_JP: イベントのインポートとエクスポート

en: Import All
ja_JP: 全て読み込み

en: Import All (%d)
ja_JP: すべてインポート (%d)

en: Import Checked (%d)
ja_JP: インポートチェック済み (%d)

en: Import Date Range Limit
ja_JP: 読み込み期間制限

en: Import Event Settings
ja_JP: イベント設定をインポート

en: Import Limit Type
ja_JP: 読み込み制限タイプ

en: Import Name:
ja_JP: インポート名:

en: Import Origin:
ja_JP: インポート元:

en: Import Process System
ja_JP: プロセスシステムをインポート

en: Import Quantity Limit
ja_JP: インポート数の最大

en: Import Services
ja_JP: サービスのインポート

en: Import Source
ja_JP: インポートのソース

en: Import Type:
ja_JP: 読み込みタイプ:

en: Import complete!
ja_JP: インポートが完了しました。

en: Import completed
ja_JP: インポートが完了しました

en: Import created
ja_JP: 読み込みが作成されました

en: Import events but preserve local changes to event fields.
ja_JP: イベントを読み込みしますが、イベントフィールドに対するローカルの変更は保持します。

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
ja_JP: パブリック Eventbrite.com URL から直接イベントをインポートします。URL 経由でインポートできるのはライブイベント(公開イベントなど)のみです。

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
ja_JP: 接続されているEventbrite.comアカウントまたは公開されているEventbrite.com URLから直接イベントを読み込みします。

en: Import events with Event Aggregator
ja_JP: Event Aggregator を使用してインポート

en: Import failed
ja_JP: インポート失敗

en: Import from Eventbrite
ja_JP: Eventbrite からインポート

en: Import from Eventbrite URL
ja_JP: Eventbrite URL からインポート

en: Import from your Eventbrite account
ja_JP: Eventbrite アカウントから読み込む

en: Import is complete
ja_JP: インポートが完了しました

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
ja_JP: オリジンデータの読み込み（イベントの読み込み元のURL（Eventbrite、MeetUp、その他の互換性のあるURLソースなど）。これには上記と同じまたは同じデータを含めることができます）

en: Import pending
ja_JP: 読み込み保留

en: Import preview
ja_JP: 読み込みプレビュー

en: Import queued
ja_JP: 読み込み待ち

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
ja_JP: 投稿を挿入する前に読み込みレコードを確定する必要があります。

en: Import runs daily at approximately
ja_JP: 読み込みは毎日およそ毎日実行されます

en: Import runs monthly on day
ja_JP: 読み込みは毎月の決まった日に実行されます

en: Import runs weekly on
ja_JP: 読み込みは毎週実行されます

en: Import schedule
ja_JP: 読み込みスケジュール

en: Imported Event
ja_JP: 読み込まれたイベント

en: Importing Calendar Data From a CSV File
ja_JP: CSVファイルからカレンダーデータをインポートしています

en: Importing Events, Venues, and Organizers:
ja_JP: イベント、会場、主催者をインポート中:

en: Imports
ja_JP: 読み込み

en: Imports Enabled in Settings
ja_JP: インポートは設定で有効

en: Imports disabled in Settings
ja_JP: インポートは設定で無効

en: In a location
ja_JP: 店舗の場所

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
ja_JP: プラグインライセンスを登録するには、まず購入したプラグイン%2$s%1$sダウンロードとインストールが必要です。あなたのアカウントのダウンロードページ%3$sからプラグインの最新バージョンをダウンロードすることができます%4$s。プラグインをインストールしてこのサイトでアクティブ化すると、ライセンスキーフィールドが下に表示されます。

en: Include events in main blog loop
ja_JP: ブログのメインループに予定を含める

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
ja_JP: CSVリストの配列で指定された投稿IDの1つを持つイベントを含めると、日付フィルタは無視されます。

en: Include iCal and Google event links in this email.
ja_JP: このメールには iCal と Google イベントのリンクを含めてください。

en: Includes
ja_JP: 含む

en: India
ja_JP: インド

en: Indiana
ja_JP: インディアナ

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
ja_JP: 最近のテンプレートの変更および影響を受ける可能性のあるテンプレートの上書きに関する情報を以下に示します。

en: Initializing Tribe Events on %s
ja_JP: Tribe Events を %s で初期化しています

en: Install %s
ja_JP: %s のインストール

en: Install Event Tickets
ja_JP: イベントチケットのインストール

en: Install Plugin
ja_JP: プラグインをインストール

en: Integrated with your events on Eventbrite
ja_JP: Eventbrite 上のイベントとの連携

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Invalid Eventbrite URL
ja_JP: 無効な EventBrite URL

en: Invalid Facebook URL
ja_JP: 無効な Facebook の URL

en: Invalid Frequency
ja_JP: 無効な頻度

en: Invalid Key
ja_JP: 無効キー

en: Invalid Meetup URL
ja_JP: 無効な Meetup の URL

en: Invalid credential save nonce
ja_JP: 認証情報保存ノンスが無効です

en: Invalid credential save request
ja_JP: 認証情報保存要求が無効です

en: Invalid data provided for CSV import.
ja_JP: CSV読み込みに無効なデータが提供されました。

en: Invalid field type specified
ja_JP: 不正なフィールドタイプが指定されました

en: Invalid or incomplete field passed
ja_JP: 無効または不完全なフィールドが渡されました

en: Iowa
ja_JP: アイオワ州

en: Iran, Islamic Republic of
ja_JP: イラン

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Is All Day Event
ja_JP: 終日のイベント

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
ja_JP: このイベント用の他WEBサイトがありますか？ボタンからリンクしてください。

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
ja_JP: tribe-commonのライブラリが見つからないようです。このディレクトリは、イベントカレンダープラグインの"common/"ディレクトリになければなりません。

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
ja_JP[0]: %1$sを使用しているように見えますが、ライセンス キーが無効です。アカウントから最新バージョンの%2$sをダウンロードしてください%3$s。

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Jan
ja_JP: 1月

en: January
ja_JP: 1月

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Jul
ja_JP: 7月

en: July
ja_JP: 7月

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
ja_JP: %1$s次のイベント%2$sへ進む

en: Jun
ja_JP: 6月

en: June
ja_JP: 6月

en: Kansas
ja_JP: カンザス州

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
ja_JP: コアプラグインを%s無料%sでキープできます。

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
ja_JP: このリンクのリストを手元に置いておき、イベントカレンダー製品に関するヒントやコツを受け取るために購読を続けてください。

en: Kentucky
ja_JP: ケンタッキー

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Key
ja_JP: キー

en: Keyword(s)
ja_JP: キーワード

en: Keywords:
ja_JP: キーワード:

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Knowledgebase
ja_JP: ナレッジベース

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja_JP: 北朝鮮

en: Korea, Republic of
ja_JP: 韓国

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギスタン

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
ja_JP: 理由 (任意)

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
ja_JP: 白

[ctx: Label for option to use default TEC fonts.]
en: Default
ja_JP: 初期値

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
ja_JP: テーマのフォントを継承

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
ja_JP: 絞り込み

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
ja_JP: 地図

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
ja_JP: 写真

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
ja_JP: 概要

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
ja_JP: 週

en: Lagoon
ja_JP: ラグーン

en: Lao People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Last Import
ja_JP: 最後のインポート

en: Last Import:
ja_JP: 最後のインポート:

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: Latest Import:
ja_JP: 最近のインポート:

en: Latest Past %s
ja_JP: 最新の過去の%s

en: Latest Version:
ja_JP: 最新バージョン:

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more about the upgrade
ja_JP: アップグレードついて詳しく読む

en: Learn more.
ja_JP: さらに詳しく。

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Let visitors know the cost of this event or if it’s free to attend.
ja_JP: このイベントの費用、または無料で参加できるかどうかを訪問者に知らせます

en: Let's go!
ja_JP: それでは始めましょう。

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libya
ja_JP: リビア

en: License &amp; Usage
ja_JP: ライセンスと使用法

en: License Key
ja_JP: ライセンスキー

en: License Key Status:
ja_JP: ライセンスキーの状態:

en: License key(s) updated.
ja_JP: ライセンスキーを更新しました。

en: Licenses
ja_JP: ライセンス

en: Licenses for Multisites
ja_JP: マルチサイトのライセンス

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Limit result set to specific IDs
ja_JP: 結果セットを特定のIDに制限する

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
ja_JP: 結果セットを特定のイベントに割り当てられた用語（"post"パラメータのエイリアス）に制限します。

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
ja_JP: 結果セットを特定の親に割り当てられた用語に限定する

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
ja_JP: 結果セットを特定の投稿に割り当てられた用語に制限する

en: Limit result set to terms with a specific slug
ja_JP: 結果セットを特定のスラグを含む用語に限定する

en: Limit results to those matching a string
ja_JP: 結果を文字列に一致するものに限定します

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
ja_JP: 読み込みするイベントの数を数、日付範囲、またはまったく制限しないで制限します。遅いウェブサイトではこれは輸入の成功に影響を与えるかもしれません。短い期間または少数のイベントを選択すると、結果が改善される場合があります。

en: Limited connectivity with Eventbrite
ja_JP: Eventbrite との接続が制限されています

en: Limited connectivity with Meetup
ja_JP: Meetup との接続が制限されています

en: Link Directly to Webinar
ja_JP: ウェビナーへの直接リンク

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
ja_JP:  (全ての %1$s 説明を表示: %2$s)

en: Links
ja_JP: リンク

en: List a host or coordinator for this event.
ja_JP: このイベントのホストまたはコーディネーターをリストしてください。

en: List-style Views
ja_JP: リストスタイルのビュー

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Loading %s
ja_JP: %sを読み込み中

en: Loading the Image
ja_JP: 画像を読み込み中

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中…

en: Location
ja_JP: 所在地

en: Location:
ja_JP: 場所:

en: Log into Eventbrite
ja_JP: Eventbrite にログイン

en: Log into Facebook
ja_JP: Facebookにログインする

en: Log into Meetup
ja_JP: Meetup にログイン

en: Logging level
ja_JP: ログレベル

en: Looking for Something Special?
ja_JP: なにか特別なものをお探しですか ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ja_JP: 定期的なイベント、カスタムメタ情報、コミュニティイベント、チケット販売などの追加機能をお探しですか ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
ja_JP: 定期開催のイベント、チケット販売、公開イベント、新規ビューなどの追加機能をお探しですか ?

en: Looks like you are using Gutenberg on this WordPress installation. %1$s
ja_JP: この WordPress インストールで Gutenberg を使用しているようです。%1$s

en: Louisiana
ja_JP: ルイジアナ州

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日 @ G:i

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Main date and time display on views and single event pages
ja_JP: ビューと個別イベントページでのメインの日付と時刻表示

en: Maine
ja_JP: メイン州

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
ja_JP: このページに Google マップライブラリを必ず含めてください。

en: Malachite
ja_JP: マラカイト

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Manage
ja_JP: 管理

en: Manage Active Plugins
ja_JP: アクティブなプラグインを管理する

en: Manage ticketing and RSVPs
ja_JP: チケット発行と予約の管理

en: Manage tickets from WordPress
ja_JP: WordPress からチケットを管理

en: Map Pin
ja_JP: 地図ピン

en: Map:
ja_JP: 地図:

en: Maps
ja_JP: マップ

en: Mar
ja_JP: 3月

en: March
ja_JP: 3月

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク

en: Maryland
ja_JP: メリーランド州

en: Massachusetts
ja_JP: マサチューセッツ州

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: May
ja_JP: 5月

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: Meetup Authentication
ja_JP: Meetup 認証

en: Meetup Import Settings
ja_JP: Meetup インポート設定

en: Merge Duplicates
ja_JP: 重複を統合

[ctx: Meridian: am]
en: AM
ja_JP: 午前

[ctx: Meridian: pm]
en: PM
ja_JP: 午後

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
ja_JP: 2023年2月以降、%1$sはPHP 7.4以降を必要とします。現在、あなたのサイトでは PHP バージョン %2$s が使用されています。新しいバージョンに更新してください。 %3$s続きを読む%4$s。

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
ja_JP: イベントの状態

[ctx: Metabox title]
en: Location
ja_JP: 地域

en: Method
ja_JP: 方法

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Michigan
ja_JP: ミシガン州

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア

en: Migrate Legacy Ignored Events
ja_JP: 従来の無視されたイベントを移行する

en: Migrate iCal Importer settings
ja_JP: iCal Importer の設定を移行する

en: Migrating events from another calendar?
ja_JP: 別のカレンダーからイベントを移行しますか ?

en: Migration attempted
ja_JP: マイグレーションを開始しました

en: Migration canceled
ja_JP: マイグレーションをキャンセルしました

en: Migration failed
ja_JP: マイグレーションに失敗しました

en: Migration failure
ja_JP: マイグレーションに失敗しました

en: Migration reversed
ja_JP: マイグレーションを巻き戻しました

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
ja_JP[0]: 移行: %d従来の無視された投稿を移行できませんでした。

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
ja_JP[0]: 移行: %d従来の無視された投稿が正常に移行されました。移行されたイベントを表示するには、まずこの画面を更新する必要があります。

en: Minnesota
ja_JP: ミネソタ州

en: Missing data source for this dropdown
ja_JP: このドロップダウンのデータソースが見つかりません

en: Missing required fields in row %d.
ja_JP: %d行に必要なフィールドがありません。

en: Mississippi
ja_JP: ミシシッピー州

en: Missouri
ja_JP: ミズーリ州

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ共和国

en: Mon
ja_JP: 月

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Monetize your events
ja_JP: イベントを収益化

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Montana
ja_JP: モンタナ

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Month View
ja_JP: 月表示

en: Month and year format
ja_JP: 月と年の形式

en: Month view events per day
ja_JP: 1日あたりの月間ビューイベント

en: Montserrat
ja_JP: モントセラート

en: More...
ja_JP: もっと...

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Move to trash events older than
ja_JP: より古いイベントをゴミ箱に移動する

en: Moving your license keys
ja_JP: ライセンスキーの移動

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Multi-Day
ja_JP: 複数日

en: Multi-Image Support
ja_JP: 複数画像対応

en: Multiple views
ja_JP: 複数のビュー

en: My %s
ja_JP: あなたの%s

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Nebraska
ja_JP: ネブラスカ州

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
ja_JP: 英語以外の言語が必要な場合も、ご心配なく。

en: Need assistance? You can find more information here:
ja_JP: お困りですか？詳しい情報はこちらにあります:

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Network
ja_JP: サイトネットワーク

en: Network Settings
ja_JP: サイトネットワーク設定

en: Nevada
ja_JP: ネバダ州

en: New %s
ja_JP: 新規 %s

en: New %s Category Name
ja_JP: 新規%sカテゴリー名

en: New Aggregator Record
ja_JP: 新しいアグリゲータレコード

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Hampshire
ja_JP: ニューハンプシャー州

en: New Import
ja_JP: 新規読み込み

en: New Jersey
ja_JP: ニュージャージー州

en: New Mexico
ja_JP: ニューメキシコ州

en: New User Primer
ja_JP: 新規ユーザー向け入門

en: New York
ja_JP: ニューヨーク

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
ja_JP: Events Calendar のご利用は初めてですか ? 始めるために必要なものがすべて揃っています。

en: News For Events Users
ja_JP: イベントユーザー向け新着情報

en: News and Tutorials
ja_JP: ニュースとチュートリアル

en: Next
ja_JP: 次

en: Next %1$s
ja_JP: 次の%1$s

en: Next Day
ja_JP: 翌日

en: Next day
ja_JP: 翌日

en: Next month
ja_JP: 翌月

en: Next month, %1$s
ja_JP: 来月、%1$s

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No %1$s scheduled for %2$s.
ja_JP: %2$sの予定%1$sはありません。

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
ja_JP: %2$sの予定%1$sはありません。%3$s

en: No %1$s were imported or updated.
ja_JP: インポートまたは更新された%1$sはありません。

en: No %s found
ja_JP: %sがありません

en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に%sはありません

en: No Additional Categories
ja_JP: 追加カテゴリーなし

en: No Aggregator Records found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱にアグリゲーターレコードが見つかりません。

en: No Aggregator Records found.
ja_JP: アグリゲーターレコードが見つかりませんでした。

en: No asynchronous queue processes to clear.
ja_JP: クリアする非同期キュープロセスはありません。

en: No checkbox options specified
ja_JP: チェックボックスオプションが指定されていません

en: No data available in table
ja_JP: テーブルにデータがありません

en: No default category
ja_JP: デフォルトカテゴリなし

en: No description provided
ja_JP: 説明がありません

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
ja_JP: クエリに一致するイベントタグがないか、要求されたページが見つかりませんでした。

en: No file chosen
ja_JP: ファイルが選択されていません

en: No importer defined for %s
ja_JP: %sに対してインポーターが定義されていません

en: No license entered. Consult your network administrator.
ja_JP: ライセンスが入力されていません。ネットワーク管理者に相談してください。

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
ja_JP: %2$sの下に一致する%1$sがありません。カレンダー全体を表示して、%3$sの完全な予定を確認してください。

en: No matching records found
ja_JP: 該当する記録は見つかりません

en: No notable changes detected
ja_JP: 著しい変化は検出されなかった

en: No notable template changes detected.
ja_JP: 顕著なテンプレート変更は検出されませんでした。

en: No previous %s
ja_JP:  %s より前はありません

en: No radio options specified
ja_JP: ラジオオプションが指定されていません

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
ja_JP: %2$sに%1$sの結果がありません。

en: No saved %s exists.
ja_JP: 保存済みの%sがありません。

en: No select options specified
ja_JP: セレクトオプションが指定されていません

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
ja_JP: 次の%1$s は%2$sの下に予定されていません。このカテゴリーの今後の%3$sを確認するか、カレンダー全体を表示してください。

en: No upcoming Eventbrite events found.
ja_JP: 今後開催予定の Eventbrite イベントが見つかりません。

en: Non-existant field validation function passed
ja_JP: 存在しないフィールドの検証関数が渡されました

en: None
ja_JP: なし

en: None of your settings were saved. Please try again.
ja_JP: 設定は何も保存されていません。もう一度お試しください。

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: North Carolina
ja_JP: ノースカロライナ州

en: North Dakota
ja_JP: ノースダコタ

en: North Macedonia
ja_JP: 北マケドニア

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Not connected to %s
ja_JP: %sに接続されていません

en: Nov
ja_JP: 11月

en: November
ja_JP: 11月

en: Null logger (will log nothing)
ja_JP: NULLロガー（何も記録しません）

[ctx: Number of events awaiting migration]
en: %1$s%2$d%3$s remaining
ja_JP: 残り %1$s%2$d%3$s

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
ja_JP: %1$s%2$d%3$s 件のイベントを移行しました

en: Number of events to show per page
ja_JP: 1ページに表示するイベント数

en: Numeric Array
ja_JP: 数値配列

en: ORM arg
ja_JP: ORM 引数

en: Oct
ja_JP: 10月

en: October
ja_JP: 10月

en: Ohio
ja_JP: オハイオ州

en: Okay
ja_JP: OK

en: Oklahoma
ja_JP: オクラホマ州

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Once Every 30 Mins
ja_JP: 30分毎

en: One Time
ja_JP: 一度

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
ja_JP: 1つのカレンダー。無数のカスタマイズ。

en: One month
ja_JP: 1ヶ月

en: One more thing left to do...
ja_JP: もう少しで完了です…

en: One or more of the specified query variables has a bad format
ja_JP: 指定された1つ以上の照会変数の形式が正しくありません

en: One week
ja_JP: 1週間

en: One-Time Import
ja_JP: ワンタイムインポート

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
ja_JP: 1回限りの読み込みには現在リストされているすべてのイベントが含まれますが、スケジュールされた読み込みでは設定されたスケジュールに従って自動的に新しいイベントとEventbriteからの更新が取得されます。シングルイベントはワンタイム読み込みで追加できます。

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
ja_JP: 1回限りの読み込みには、現在リストされているすべての予定が含まれますが、予定された読み込みでは、設定されたスケジュールに従って自動的に新しい予定とFacebookからの更新が取得されます。シングルイベントはワンタイム読み込みで追加できます。

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
ja_JP: 1回限りの読み込みには、現在一覧表示されているすべてのイベントが含まれますが、スケジュールされた読み込みでは、設定されたスケジュールに従って、Meetupから新しいイベントと更新が自動的に取得されます。シングルイベントはワンタイム読み込みで追加できます。

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
ja_JP: 1回限りの読み込みには現在のフィード内のすべてのイベントが含まれますが、スケジュールされた読み込みでは設定されたスケジュールに従ってフィードから新しいイベントと更新が自動的に取得されます。

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
ja_JP: 1回限りの読み込みには現在一覧表示されている今後の予定が含まれますが、予定された読み込みでは設定されたスケジュールに従ってこのURLから新しい予定と更新が自動的に取得されます。

en: Ongoing
ja_JP: 開催中

en: Only errors
ja_JP: エラーのみ

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
ja_JP: カレンダーや週表示のような複雑なレイアウトを実現するのに十分なCSSのみが含まれています。

en: Only scheduled import records can be edited.
ja_JP: スケジュールされた読み込みレコードのみを編集できます。

en: Open the dialog window
ja_JP: ダイアログウィンドウを開く

en: Open the modal window
ja_JP: モーダルウィンドウを開く

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
ja_JP: ここで選択したオプションは、「一般テーマ」および「グローバル要素」セクションで選択した内容を上書きします。

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
ja_JP: ここで選択したオプションは「一般テーマ」セクションで選択したものよりも優先されます。

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
ja_JP: ここで選択したオプションは個別のイベントビューの「グローバル要素」セクションで選択した内容を上書きします。

en: Order sort attribute ascending or descending
ja_JP: 順序ソート属性の昇順または降順

en: Oregon
ja_JP: オレゴン州

en: Organizer
ja_JP: 主催者

en: Organizer Description
ja_JP: 主催者の説明

en: Organizer Email
ja_JP: 主催者メールアドレス

en: Organizer Featured Image
ja_JP: 主催者アイキャッチ画像

en: Organizer Name
ja_JP: 主催者名

en: Organizer Phone
ja_JP: 主催者電話番号

en: Organizer Settings
ja_JP: 主催者の設定

en: Organizer Website
ja_JP: 主催者のサイト

en: Organizer information: name, phone, website, email
ja_JP: 主催者情報: 氏名、電話番号、サイト、メールアドレス

en: Organizers
ja_JP: 主催者

en: Organizers should be related to this event
ja_JP: 主催者はこのイベントと紐付ける必要があります

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
ja_JP: 主催者は、タイトル、説明、またはカスタムフィールドに指定された文字列を含める必要があります

en: Organizers should have events associated to them
ja_JP: 主催者には紐付けられたイベントが存在する必要があります

en: Organizers should have upcoming events associated to them
ja_JP: 主催者には紐付けられた今後のイベントが存在する必要があります

en: Origin:
ja_JP: オリジン:

en: Other URL
ja_JP: その他の URL

en: Other URL Import Settings
ja_JP: その他の URL のインポート設定

en: Other URLs
ja_JP: 他の URL

en: Our flagship free calendar
ja_JP: 当社のフラッグシップ無料カレンダー

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
ja_JP: サポートへ連絡

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
ja_JP: 当社のウェブサイトの%sは、プラグインを使用してカスタマイズするためのヒントやテクニックを見つけるのに最適な場所です。

en: Override network license key
ja_JP: ネットワークライセンスキーを上書きする

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
ja_JP: 元のソースからの変更で自分の予定を上書きします。

en: PHP Render Context
ja_JP: PHP レンダリングコンテキスト

en: PSST... Want a Discount?
ja_JP: 割引情報

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラウ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Parent %s Category
ja_JP: 親 %s カテゴリー

en: Parent %s Category:
ja_JP: 親%sカテゴリー:

en: Parent Aggregator Record:
ja_JP: 親アグリゲーターレコード：

en: Past %s
ja_JP: 過去の%s

en: Paypal integration
ja_JP: PayPal 連携

en: Pennsylvania
ja_JP: ペンシルベニア州

en: Permanently delete events older than
ja_JP: より古いイベントを完全に削除します

en: Permission Error
ja_JP: 許可エラー

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Phone:
ja_JP: 電話:

en: Pitcairn
ja_JP: ピトケアン諸島

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
ja_JP: Facebookがエラーを返したため、イベントをインポートできません。これは、イベント ID が存在しない、イベントまたはソースが非公開としてマークされているか、またはイベントまたはソースが Facebook によって制限されていることを意味する可能性があります。あなたは%1$sすることができます。

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and will restrict access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you should use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s
ja_JP: Meetup は API キーをサポートしなくなり、2019 年 8 月から既存のキーを使用してアクセスを制限します。代わりに、OAuth2 を使用して、イベント カレンダーを最新バージョンに更新する必要があります。詳細については、%1$sを参照してください。

[ctx: Placeholder used for the meetup API changes link when the KEY is plain]
en: Meetup is no longer supporting API keys, and has restricted access using your existing key starting from August 2019. As an alternative, you must use OAuth2 and update The Events Calendar to the latest version. Learn more at %1$s.
ja_JP: Meetup は API キーをサポートしなくなり、2019 年 8 月から既存のキーを使用してアクセスが制限されています。代わりに、OAuth2 を使用して、イベント カレンダーを最新バージョンに更新する必要があります。詳細については、%1$sを参照してください。

en: Please authorize to continue onboarding.
ja_JP: オンボーディングを続行する権限を与えてください。

en: Please continue to wait while your preview is generated.
ja_JP: プレビューが生成されるまでお待ちください。

en: Please log in to continue
ja_JP: 継続するには、ログインしてください

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
ja_JP: Eventbrite からのイベント読み込みを有効化するにはログインしてください。

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
ja_JP: ログインしてFacebookからのイベントの読み込みを有効にしてください。

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
ja_JP: Meetup からイベントのインポートを有効にするには、ログインしてください。

en: Please log out and log back in as an admin account
ja_JP: ログアウトして管理者アカウントとしてログインし直してください

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
ja_JP: すべてのハンズオンサポートはヘルプデスク経由での対応となることをご了承ください。メールやツイートをしていただいても構いませんが、ヘルプデスクからご連絡いただくようご案内させていただきます😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
ja_JP: コミュニティイベント送信フォームから新しいイベントを作成するには、ユーザーはこのドメインのWebサイトアカウントを持っている必要があります。この情報はローカルデータベースに保持されます。サイトの所有者がこのオプションを有効にしている場合は、匿名でイベントを作成することもできます。

en: Please provide a Eventbrite URL when importing from Eventbrite.
ja_JP: Eventbriteから読み込みするときはEventbrite URLを入力してください。

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
ja_JP: Meetupから読み込むときは、MeetupのURLを入力してください。

en: Please provide the URL that you wish to import.
ja_JP: インポートする URL を入力してください。

en: Please provide the file that you wish to import.
ja_JP: インポートするファイルを指定してください。

en: Please refresh the page and try your request again.
ja_JP: ページを再読み込みし、再度リクエストしてください。

en: Please wait while time zone data is added to your events.
ja_JP: タイムゾーンデータがイベントに追加されるまでお待ちください。

en: Please wait while your preview is fetched.
ja_JP: プレビューを取得している間お待ちください。

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
ja_JP: と

en: Plugin Active
ja_JP: プラグイン有効

en: Plugin Inactive
ja_JP: プラグイン無効

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Post Title Color
ja_JP: 投稿タイトルの色

en: Postal Code:
ja_JP: 郵便番号：

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
ja_JP: 延期

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
ja_JP: 延期されたイベントを非表示

en: Power up your calendar with Pro
ja_JP: プロ版でカレンダーをパワーアップ

en: Premium Add-Ons
ja_JP: プレミアムアドオン

en: Premium support
ja_JP: プレミアムサポート

en: Prev
ja_JP: 前

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Previous
ja_JP: 前

en: Previous %1$s
ja_JP: 前の%1$s

en: Previous Day
ja_JP: 前日

en: Previous day
ja_JP: 先日

en: Previous month
ja_JP: 先月

en: Previous month, %1$s
ja_JP: 前月、%1$s

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Price Background Color
ja_JP: 価格の背景色

en: Price Settings
ja_JP: 金額設定

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: Pro
ja_JP: プロ版

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
ja_JP: ブロックの読み込み中に問題が発生しました。再起動するにはこのブロックを削除してください。

en: Promoter
ja_JP: プロモーター

en: Promoter Key
ja_JP: プロモーターキー

en: Promoter would like to sync with your site
ja_JP: プロモーターは、あなたのサイトと同期したいと考えています

en: Protected: %s
ja_JP: 保護中: %s

en: Publishing Control
ja_JP: 公開コントロール

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Quick Links:
ja_JP: クイックリンク:

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
ja_JP: 半径 (%s)

en: Radius:
ja_JP: 半径:

en: Random Images
ja_JP: ランダム画像

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
ja_JP: %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s を評価

en: Rate It
ja_JP: 評価する

en: Rating:
ja_JP: 評価：

en: Reach Attendees
ja_JP: 参加者にリーチ

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
ja_JP: もっと見る

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
ja_JP: よくある質問を読む

en: Read more about our support policy
ja_JP: サポートポリシーについてもっと読む

en: Read more.
ja_JP: もっと読む

en: Reads
ja_JP: 読み取り

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
ja_JP: もっと深く掘り下げてみませんか ? 私たちのナレッジベースは、イベントカレンダースイートを最大限に活用するためのお手伝いをします。

en: Recent Template Changes
ja_JP: 最近のテンプレート変更

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
ja_JP: 更新された予定表ビューを使用するすべてのサイトに推奨されます。

en: Record:
ja_JP: 記録：

en: Records per page
ja_JP: ページあたりのレコード数

en: Recurring event
ja_JP: 繰り返しイベント

en: Refine by date, location, or keyword
ja_JP: 日付、場所、キーワードで絞り込む

en: Refine:
ja_JP: 絞り込み:

en: Refresh your connection to Eventbrite
ja_JP: Eventbrite への接続を更新します

en: Refresh your connection to Meetup
ja_JP: 接続を Meetup に更新する

en: Registered User Settings
ja_JP: 登録ユーザー設定

en: Release notes
ja_JP: リリースノート

en: Remove Organizer
ja_JP: 主催者を削除

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
ja_JP: このスケジュールされた読み込みを削除すると、ソースからの自動読み込みが停止します。イベントは削除されません。

en: Renew Your License Now
ja_JP: 今すぐライセンスを更新する

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
ja_JP: Event Aggregator の Facebookトークンを更新する

en: Renew your Event Aggregator license
ja_JP: Event Aggregator のライセンスを更新

en: Renew your license in order to import events from iCalendar, Google, or Meetup.
ja_JP: iCalendar、Google、またはMeetupからイベントを読み込むには、ライセンスを更新してください。

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
ja_JP: イベントカレンダーProが必要です。イベントは会場の緯度位置でフィルタリングする必要があります。また、geoloc_lngも指定する必要があります

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
ja_JP: イベントカレンダーProが必要です。イベントは、その開催地の経度の場所によってフィルタリングされるべきであり、またgeoloc_latを提供しなければなりません

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
ja_JP: イベントカレンダーProが必要です。開催地に地理位置情報データがあるかどうかでイベントをフィルタリングする必要があります

en: Requires:
ja_JP: 必須:

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
ja_JP: 無視から「%s」を復元

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: Return to Plugins page
ja_JP: プラグインページへ戻る

en: Return to WordPress Updates
ja_JP: WordPress 更新ページへ戻る

en: Returns all the event categories matching the search criteria
ja_JP: 検索条件に一致するすべてのイベントカテゴリを返します

en: Returns all the event tags matching the search criteria
ja_JP: 検索条件に一致するすべてのイベントタグを返します

en: Returns all the organizers matching the search criteria
ja_JP: 検索条件に一致するすべてのオーガナイザーを返します

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
ja_JP: 検索条件に一致する今後のイベントをすべて返します

en: Returns all the venues matching the search criteria
ja_JP: 検索条件に一致するすべての会場を返します

en: Returns the data of the created event
ja_JP: 作成したイベントのデータを返します

en: Returns the data of the created event category
ja_JP: 作成したイベントカテゴリのデータを返します

en: Returns the data of the created event tag
ja_JP: 作成したイベントタグのデータを返します

en: Returns the data of the created organizer
ja_JP: 作成した主催者のデータを返す

en: Returns the data of the created venue
ja_JP: 作成された会場のデータを返します

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
ja_JP: 指定した期間IDを持つイベントカテゴリのデータを返します

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
ja_JP: 指定した期間IDを持つイベントタグのデータを返します

en: Returns the data of the event with the specified post ID
ja_JP: 指定された投稿IDを持つイベントのデータを返します

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
ja_JP: 指定された投稿 ID を持つ主催者のデータを返す

en: Returns the data of the updated event
ja_JP: 更新されたイベントのデータを返します

en: Returns the data of the updated event category
ja_JP: 更新されたイベントカテゴリのデータを返します

en: Returns the data of the updated event tag
ja_JP: 更新されたイベントタグのデータを返します

en: Returns the data of the updated venue
ja_JP: 更新された会場のデータを返します

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
ja_JP: 指定された投稿 ID を持つ会場のデータを返します

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
ja_JP: The Events Calendar REST API のドキュメンテーションを Swagger が消費可能な形式で返します。

en: Reunion
ja_JP: レユニオン

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
ja_JP: このヘルプページが読み込まれる際にリライトルールが消去されました。プラグインかテーマによりリライトルールのフラッシュが行われている可能性があります。

en: Rhode Island
ja_JP: ロードアイランド州

en: Right here
ja_JP: こちら

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Run Import
ja_JP: 読み込み実行

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ja_JP: サントメ・プリンシペ

en: Saint Barth&eacute;lemy
ja_JP: セントバーツ

en: Saint Helena
ja_JP: セントヘレナ島

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエール・ミクロン島

en: Saint Vincent and The Grenadines
ja_JP: セントルシア

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Sat
ja_JP: 土

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Scheduled Import
ja_JP: スケジュール読み込みの保存

en: Save With A Bundle
ja_JP: バンドルで節約

en: Save over 20%
ja_JP: 20% 以上の節約

en: Save over 25%
ja_JP: 25% 以上の節約

en: Save with Bundles
ja_JP: バンドルで節約

en: Schedule automated imports
ja_JP: 自動インポートを予約

en: Schedule:
ja_JP: スケジュール:

en: Scheduled Import
ja_JP: 予約インポート

en: Scheduled Imports
ja_JP: スケジュールされた輸入

en: Scheduled import was successfully updated.
ja_JP: スケジュールされた読み込みは正常に更新されました。

en: Scheduled imports may not run reliably
ja_JP: スケジュールされた読み込みは確実に実行されない可能性があります

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
ja_JP: 予定

en: Scheduler Status
ja_JP: スケジューラステータス

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
ja_JP: [カレンダーアドレス]までスクロールして[iCal]ボタンをクリックします（注：カレンダーがプライベートの場合は、[プライベートアドレス]ヘッダの横にある[iCal]ボタンをクリックする必要があります）。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search %s
ja_JP: %sを検索

en: Search %s Categories
ja_JP: %sカテゴリーを検索

en: Search Aggregator Records
ja_JP: アグリゲーターレコードの検索

en: Search for %s
ja_JP: %s を検索

en: Search for an organizer
ja_JP: 主催者を検索する

en: Search for events
ja_JP: イベントの検索

en: Search our support help desk
ja_JP: サポートヘルプデスクを検索

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Segment your attendee lists
ja_JP: 参加者リストを分割する

en: Select %s
ja_JP: %sを選択

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Select Content Type
ja_JP: コンテンツタイプを選択

en: Select Frequency
ja_JP: 頻度を選択

en: Select Import Type
ja_JP: インポートタイプを選択

en: Select Origin
ja_JP: 原点を選択

en: Select Source
ja_JP: ソースを選択

en: Select a Country:
ja_JP: 国を選択:

en: Select a State:
ja_JP: 都道府県を選択してください：

en: Select all pages
ja_JP: すべてのページを選択

en: Select an image
ja_JP: 画像を選択

en: Select date.
ja_JP: 日付を選択

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
ja_JP: イベントを自動的に読み込む頻度を選択します。

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
ja_JP: あなたのCSVファイルカラムに最もよくマッチするイベントフィールドを選択してください。その列の内容は、イベントが作成されたときに指定されたイベントフィールドにマッピングされます。

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
ja_JP: 日付選択ツールなど、最小限のスペースを持つ要素に使用する日付形式を選択します。

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
ja_JP: WordPressメディアライブラリから.CSVファイルを選択してください。あなたは最初にあなたのコンピュータからライブラリにファイルをアップロードする必要があるかもしれません。

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
ja_JP: WordPressメディアライブラリからあなたのICSファイルを選択してください。あなたは最初にあなたのコンピュータからライブラリにファイルをアップロードする必要があるかもしれません。

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
ja_JP: Event Tickets を使えば、チケットの販売、 RSVP の収集、出席者の管理を無料で行うことができます。

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Sep
ja_JP: 9月

en: September
ja_JP: 9月

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Server Connection
ja_JP: サーバー接続

en: Set Font Colors
ja_JP: フォントの色を設定

en: Set the default currency ISO-4217 code for event costs. This is a three-letter code and is mainly used for data/SEO purposes.
ja_JP: イベント参加費用ISO-4217通貨コードの初期値を設定。3文字のコードで主にデータやSEOの目的で利用されます。

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
ja_JP: 参加費の標準通貨記号を設定します。この設定は今後のイベントにのみ反映され、以前のイベントにさかのぼって適用されることはありません。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings > General
ja_JP: 設定 > 一般設定

en: Settings overview
ja_JP: 設定の概要

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Shapes and lines for visual interest
ja_JP: 視覚的な面白みを加えるための図形と線

en: Share Settings
ja_JP: 共有設定

en: Shortcodes
ja_JP: ショートコード

en: Show Custom Fields metabox
ja_JP: カスタムフィールドメタボックスを表示

en: Show Featured Event Images
ja_JP: 注目のイベント画像を表示する

en: Show Google Maps Embed
ja_JP: Googleマップの埋め込みを表示

en: Show Google Maps Link
ja_JP: Googleマップのリンクを表示

en: Show Map
ja_JP: 地図を表示

en: Show Map Link:
ja_JP: 地図リンクを表示:

en: Show Map:
ja_JP: 地図を表示:

en: Show The Events Calendar link
ja_JP: イベントカレンダーリンクを表示する

en: Show _MENU_ entries
ja_JP: _MENU_エントリを表示

en: Show assigned event categories as links to their respective archives.
ja_JP: 割り当てられたイベントカテゴリをそれぞれのアーカイブへのリンクとして表示します。

en: Show comments
ja_JP: コメントを表示

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
ja_JP: サイトの他の投稿と一緒にイベントを表示します。このボックスをチェックすると、イベントは標準のイベントページにも表示されます。

en: Show map by default on imported event and venues
ja_JP: 読み込みされたイベントおよび開催地に標準で地図を表示する

en: Show symbol before
ja_JP: 記号を前に表示

en: Show time zone
ja_JP: タイムゾーンの表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja_JP: 0件中0から0まで表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja_JP: _TOTAL_件のエントリのうち_START_〜_END_を表示しています

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sign Up
ja_JP: 登録

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Single Event
ja_JP: 単独イベント

en: Single event URL slug
ja_JP: 個別イベント URL スラッグ

en: Sint Maarten
ja_JP: シント・マールテン

en: Site License Key
ja_JP: サイトライセンスキー

en: Skeleton Styles
ja_JP: スケルトンスタイル

en: Skipped:
ja_JP: スキップしました：

en: Skyfall
ja_JP: スカイフォール

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja_JP: スロバキア (スロバキア共和国)

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
ja_JP: データベースにレコードを挿入中に問題が発生しました。

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
ja_JP: The Events CalendarはPHP%s以上が必要です。PHPバージョン変更についてはサーバー運営者にお問い合わせください。

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
ja_JP: 申し訳ありませんが、イベントカレンダーは、ワードプレス%s以上が必要です。WordPress のインストールをアップグレードしてください。

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
ja_JP: 申し訳ありませんが、何か問題がありました。もう一度やり直してください。

en: Sorry, key validation server is not available.
ja_JP: キーの検証サーバーが現在利用できません。

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
ja_JP: サイトを認証できません。プロモーターサポートにお問い合わせください。

en: Sort collection by term attribute
ja_JP: コレクションを用語属性でソートする

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source:
ja_JP: 情報源:

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Carolina
ja_JP: サウスカロライナ州

en: South Dakota
ja_JP: サウスダコタ州

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
ja_JP: 読み込みたいコンテンツの種類、例えばイベントを指定してください。

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: Start Date
ja_JP: 開始日

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
ja_JP: から

en: Start Time
ja_JP: 開始時間

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
ja_JP: スケジュールに関係なく、今すぐこのソースから読み込みを開始します。

en: Start selling tickets to your Events
ja_JP: イベントチケットの販売開始

en: Start selling tickets to your events
ja_JP: イベントチケットの販売を開始

en: Start your upgrade
ja_JP: アップグレードを開始する

en: Start/End:
ja_JP: 開始/終了:

en: Start:
ja_JP: 開始:

en: State
ja_JP: 都道府県 (または州)

en: State or Province:
ja_JP: 州または都道府県:

en: Status:
ja_JP: ステータス:

en: Step 1 of 2
ja_JP: ステップ1 (2ステップ中)

en: Step 2 of 2
ja_JP: ステップ2 (2ステップ中)

en: Sticky in Month View
ja_JP: 月表示に固定

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
ja_JP: すべてのEvent Aggregator読み込みの実行を停止します。既存の読み込みされたイベントは影響を受けません。 CSVファイルによる読み込みは引き続き利用可能です。

en: Stop current processes
ja_JP: 現在の処理を中止

en: Streamline your email process
ja_JP: メールプロセスを合理化する

en: Subscribe to calendar
ja_JP: 自分のカレンダーと連携する

en: Success
ja_JP: 成功

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
ja_JP: 成功！ Facebookイベントの設定はイベントアグリゲータに移行されました。移行した読み込みは[スケジュールされた読み込み]タブで確認できます。

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
ja_JP: 成功！ iCal Importerの設定はイベントアグリゲータに移行されました。移行した読み込みは[スケジュールされた読み込み]タブで確認できます。

en: Successfully %s %d scheduled import
ja_JP: スケジュールされたインポートの%s %dを正常に行いました

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
ja_JP: イベントアグリゲータとFacebookの接続に成功しました

en: Successfully disconnected Eventbrite
ja_JP: 正常に切断された Eventbrite

en: Successfully fetched Eventbrite Token
ja_JP: Eventbrite トークンを取得しました

en: Successfully fetched Facebook Token
ja_JP: Facebook トークンを取得しました

en: Successfully loaded import origins
ja_JP: 正常にロードされた読み込み元

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
ja_JP[0]: 1つの非同期キュープロセスを正常に停止してクリアしました。
    %d 個の非同期キュープロセスを正常に停止してクリアしました。

en: Successfully synced event to Eventbrite
ja_JP: イベントを Eventbrite と同期しました

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Suggested text:
ja_JP: 提案テキスト:

en: Sun
ja_JP: 日

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: Sunshine
ja_JP: サンシャイン

en: Support
ja_JP: サポート

en: Support for The Events Calendar
ja_JP: The Events Calendar サポート

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja_JP: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリア・アラブ共和国

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: TEC Logo
ja_JP: TEC ロゴ

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags:
ja_JP: タグ:

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
ja_JP: テンプレートのオーバーライドは、正しいサブディレクトリに移動する必要があります: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
ja_JP: テンプレートのオーバーライドは、正しいサブディレクトリに移動する必要があります: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
ja_JP: このリリースで導入または更新されたテンプレート（ %s ）：

en: Temporary file not found. Could not save %s.
ja_JP: 一時ファイルが見つかりません。%sを保存できませんでした。

en: Tennessee
ja_JP: テネシー州

en: Terms
ja_JP: ターム

en: Test for a theme or plugin conflict
ja_JP: テーマやプラグインの競合をテストする

en: Texas
ja_JP: テキサス州

en: Text Array
ja_JP: テキスト配列

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
ja_JP: 利用可能なアドオンをチェックしてください

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
ja_JP: カレンダー表示で制限されたイベントを隠す

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
ja_JP: アクセント色

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
ja_JP: 共通背景色

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
ja_JP: 一般

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
ja_JP: %sを使用していただきありがとうございます!現代の部族の私たち全員が心からあなたのサポートに感謝し、私たちは私たちのプラグインを使用してあなたを見て興奮しています。

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
ja_JP: イベントアグリゲータをアクティブ化していただきありがとうございます。それはあなたが私たちのレガシーインポータープラグインで設定されたいくつかの設定とインポートを持っているように見えます。移行を完了するには、これらのオプションを新しいシステムに移行する必要があります。

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
ja_JP: イベントカレンダーをインストールしてくれてありがとう!ここでは、プラグインを使い始める際に役立つリソースをいくつか紹介します。

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
ja_JP: 有効なキーを設定していただきありがとうございます。 %sで有効期限が切れます

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
ja_JP: ページ

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
ja_JP: %s を新規作成または検索

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
ja_JP: %1$s %2$sを検索

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
ja_JP: %3$s"%1$s"は「/%2$s」のスラッグを使用しています:イベントカレンダープラグインは、ページの代わりにカレンダーを表示します。

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
ja_JP: 'categories'パラメータに無効なカテゴリスラッグまたはIDが含まれています

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
ja_JP: 'end_date'パラメータはサポートされている形式でなければなりません

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
ja_JP: 'page'パラメータは1より大きい正の整数でなければなりません

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
ja_JP: 'per_page'パラメータは1より大きい正の整数でなければなりません

en: The 'search' parameter must be a string
ja_JP: 'search'パラメータは文字列でなければなりません

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
ja_JP: 'start_date'パラメータはサポートされている形式でなければなりません

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
ja_JP: 'tags'パラメータに無効なタグスラッグまたはIDが含まれています

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
ja_JP: アクションロガーは、デフォルトで「tribe_log」アクション書き込みを使用して、ログメッセージを PHP エラーログに送出します。

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
ja_JP: 非同期読み込みプロセスは高速で、WordPress Cronに依存しませんが、すべてのWordPressインストールで正しく機能しない可能性があります。最大限の互換性を得るためにCronベースのプロセスに切り替えてみてください。

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
ja_JP: CSV ファイルが見つかりません。 ファイルを再アップロードする必要があるかもしれません。

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
ja_JP: イベントアグリゲータ APIは不良データで応答しました。 <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">サポートに連絡</a>してください。

en: The Events Calendar - View V2
ja_JP: Events Calendar - V2を表示

en: The Events Calendar REST API
ja_JP: Events Calendar REST API

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
ja_JP: Events Calendar REST API を使うと、今後のイベント情報に簡単かつ便利にアクセスできます。

en: The Events Calendar brand logo
ja_JP: イベントカレンダーブランドロゴ

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
ja_JP: イベントカレンダーでWPMLの標準設定ファイルを書き込めませんでした。手動でファイルを作成してください。

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
ja_JP: イベントカレンダーは、APIがサイトの発信元を正しく提供していません。

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
ja_JP: The Events Calendar はイベントを簡単に共有できるようにする、丁寧に作られた拡張可能なプラグインです。

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
ja_JP: The Events Calendar はイベントを簡単に共有できるようにする、丁寧に作られた拡張可能なプラグインです。

en: The Events Calendar logo
ja_JP: イベントカレンダーロゴ

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by The Events Calendar.
ja_JP: イベントカレンダースイートでは、サードパーティのAPIキーを使用できます。主な機能は、Googleマップ、PayPal、Eventbrite、およびMeetupを使用している機能を強化することです。これらのAPIキーはModern Tribeでは提供されていません。

en: The Meetup API key is required.
ja_JP: Meetup API キーが必要です。

en: The TEC REST API link to fetch this event
ja_JP: このイベントを取得するためのTEC REST APIリンク

en: The URL provided could not be reached.
ja_JP: 提供されたURLに到達できませんでした。

en: The URL provided failed to load.
ja_JP: 提供されたURLを読み込めませんでした。

en: The URL to the event page
ja_JP: イベントページへの URL

en: The URL to the full size version of the image
ja_JP: フルサイズバージョンの画像へのURL

en: The URL to the organizer page
ja_JP: 主催者ページの URL

en: The URL to the term archive page
ja_JP: アーカイブページという用語へのURL

en: The URL to the venue page
ja_JP: 会場ページの URL

[ctx: The US state Georgia]
en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: The WordPress term ID
ja_JP: WordPressの用語ID

en: The abbreviated event time zone string
ja_JP: 短縮イベントタイムゾーン文字列

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ja_JP[0]: 上の設定を保存できませんでした。その他の設定は正常に保存されました。

en: The archive page to return
ja_JP: アーカイブページへ戻る

en: The cost currency symbol
ja_JP: 費用通貨記号

[ctx: The country]
en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
ja_JP: 通貨記号は通常価格の前に表示されます。このオプションを有効化すると、価格の後に記号を表示できるようになります。

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
ja_JP: イベントページの現在のURLは %1$s.です。 <br> <br>パーマリンクを有効にしていないため、イベントページのスラッグを編集することはできません。ここでスラッグを編集するには、<a href="%2$s">パーマリンクを有効にしてください</a>。

en: The current interval, in seconds, between the end of a batch process and the start of the next; as set on the server.
ja_JP: バッチ処理の終了から次の処理の開始までの現在の間隔（秒単位）。サーバーに設定されているとおり。

en: The current status of the import.
ja_JP: インポートの現在の状態

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
ja_JP: 現在のユーザーは、指定された期間IDを持つイベントカテゴリを削除できません。

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
ja_JP: 現在のユーザーは、指定された期間IDを持つイベントタグを削除できません。

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
ja_JP: 現在のユーザーは指定されたIDのイベントを削除できません。

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
ja_JP: 現在のユーザーは、指定された ID を持つ主催者を削除できません。

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
ja_JP: 現在のユーザーは、指定されたIDの会場を削除できません。

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
ja_JP: Event Aggregator サービスへの %d インポートリクエストの1日あたりの上限に達しました。後でもう一度やり直してください。

en: The date day
ja_JP: 日付の日

en: The date hour
ja_JP: 日付時間

en: The date minutes
ja_JP: 日付の分

en: The date month
ja_JP: 日付の月

en: The date seconds
ja_JP: 日付秒

en: The date year
ja_JP: 日付の年

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
ja_JP: 現在

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
ja_JP: 今後のイベント

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
ja_JP: 今後のイベント

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
ja_JP: 今後のイベント

en: The default event category for events
ja_JP: イベントの標準イベントカテゴリー

en: The default event category for events imported via .ics files
ja_JP: .icsファイルを介して読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default event category for events imported via CSV
ja_JP: CSV経由で読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default event category for events imported via Eventbrite
ja_JP: Eventbriteを介して読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default event category for events imported via Google Calendar
ja_JP: Googleカレンダーを介して読み込みされた予定の標準の予定カテゴリ

en: The default event category for events imported via Meetup
ja_JP: Meetupを通じて読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default event category for events imported via iCalendar
ja_JP: iCalendarを介して読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default event category for events imported via other URLs
ja_JP: 他のURLを介して読み込みされたイベントの標準のイベントカテゴリ

en: The default post status for events
ja_JP: イベントの標準投稿ステータス

en: The default post status for events imported via .ics files
ja_JP: .icsファイルを介して読み込みされたイベントの標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via CSV
ja_JP: CSV経由で読み込まれたイベントの標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via Eventbrite
ja_JP: Eventbriteを介して読み込みされたイベントの標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via Google Calendar
ja_JP: Googleカレンダーを介して読み込みされた予定の標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via Meetup
ja_JP: Meetupを介して読み込みされたイベントの標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via iCalendar
ja_JP: iCalendarを介して読み込みされたイベントの標準の投稿ステータス

en: The default post status for events imported via other URLs
ja_JP: 他のURLを介して読み込みされたイベントの標準の投稿ステータス

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
ja_JP: クリックして現在の月を選択します

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
ja_JP: 今日

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
ja_JP: 今月

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
ja_JP: 今後のイベント

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
ja_JP: クリックして今日の日付を選択します

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
ja_JP: 今後のイベントの一覧を表示する。

en: The details about each size available for the image
ja_JP: 画像に利用可能な各サイズに関する詳細

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
ja_JP: カレンダープラグインと設定の詳細は、問題のトラブルシューティングに役立つことが多くあります。システム情報をサポートチームと自動的に共有するには、下記のオプトインを行ってください。これにより、ヘルプデスクに投稿した場合のサポートが迅速になります。

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
ja_JP: このサイトではメールアドレスが難読化され、スパマーに収穫されないようになっています。

en: The e-mail address will be obfuscated on your site to avoid it getting harvested by spammers.
ja_JP: メールアドレスはスパマーによって盗まれるのを避けるために暗号化されます。

en: The event ID is missing from the request
ja_JP: イベントIDが見つかりません

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
ja_JP: イベントアグリゲータでグローバルに識別するために使用されるイベントID

en: The event WordPress post ID
ja_JP: イベントの WordPress 投稿 ID

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
ja_JP: 強調色

en: The event author ID
ja_JP: イベント投稿者 ID

en: The event author WordPress post ID
ja_JP: イベント作成者の WordPress 投稿 ID

en: The event categories
ja_JP: イベントカテゴリー

en: The event category ID or name
ja_JP: イベントカテゴリー ID または名前

en: The event category description
ja_JP: イベントカテゴリの説明

en: The event category name
ja_JP: イベントカテゴリー名

en: The event category slug
ja_JP: イベントカテゴリスラッグ

en: The event category term ID is missing or does not exist.
ja_JP: イベントカテゴリの用語IDが存在しないか存在しません。

en: The event category term ID is missing.
ja_JP: イベントカテゴリの用語IDがありません。

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
ja_JP: 指定した期間IDのイベントカテゴリを削除できませんでした。

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
ja_JP: 指定された用語IDのイベントカテゴリはすでに削除されています。

en: The event cost
ja_JP: イベント料金

en: The event cost details
ja_JP: イベント費用詳細

en: The event cost including the currency symbol
ja_JP: 通貨記号を含むイベント費用

en: The event could not be deleted
ja_JP: イベントを削除できませんでした

en: The event could not be updated
ja_JP: イベントを更新できませんでした

en: The event creation date in UTC time
ja_JP: UTC時間でのイベント作成日

en: The event creation date in the site time zone
ja_JP: サイトタイムゾーンでのイベント作成日

en: The event description
ja_JP: イベントの説明

en: The event does not have a venue assigned
ja_JP: イベントには会場が割り当てられていません

en: The event does not have an organizer assigned
ja_JP: イベントに主催者が割り当てられていません

en: The event end date and time
ja_JP: イベント終了日時

en: The event end date in UTC time
ja_JP: UTC時間でのイベント終了日

en: The event end date in the event or site time zone
ja_JP: イベントまたはサイトのタイムゾーンでのイベント終了日

en: The event excerpt
ja_JP: イベントの抜粋

en: The event featured image ID or URL
ja_JP: イベントアイキャッチ画像の ID または URL

en: The event featured image details if set
ja_JP: イベントのアイキャッチ画像詳細が設定されている場合

en: The event is already trashed
ja_JP: イベントはすでにゴミ箱へ移動されています

en: The event last modification date in UTC time
ja_JP: UTC時間でのイベントの最終修正日

en: The event last modification date in the site time zone
ja_JP: サイトタイムゾーンでのイベントの最終更新日

en: The event long description
ja_JP: イベントの詳細説明

en: The event name
ja_JP: イベント名

en: The event organizer IDs or data
ja_JP: イベント主催者の ID またはデータ

en: The event organizers
ja_JP: イベント主催者

en: The event post ID is missing or does not exist.
ja_JP: イベント投稿IDが見つからないか、存在しません。

en: The event post ID is missing.
ja_JP: イベント投稿IDがありません。

en: The event post status
ja_JP: イベント投稿ステータス

en: The event publication date
ja_JP: イベント発行日

en: The event publication date (UTC time zone)
ja_JP: イベント発行日（UTCタイムゾーン）

en: The event short description
ja_JP: イベントの概要

en: The event slug
ja_JP: イベントスラッグ

en: The event start date and time
ja_JP: イベント開始日時

en: The event start date in UTC time
ja_JP: UTC時刻でのイベント開始日

en: The event start date in the event or site time zone
ja_JP: イベントまたはサイトのタイムゾーンでのイベント開始日

en: The event status
ja_JP: イベントの状況

en: The event tag ID or name
ja_JP: タグ ID または名前

en: The event tag description
ja_JP: イベントタグの説明

en: The event tag name
ja_JP: イベントタグ名

en: The event tag slug
ja_JP: イベントタグスラッグ

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
ja_JP: イベントタグのターム ID がないか、タグが存在しまません。

en: The event tag term ID is missing.
ja_JP: イベントタグのターム ID がありません。

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
ja_JP: 指定された期間IDを持つイベントタグを削除できませんでした。

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
ja_JP: 指定したターム ID のイベントタグはすで削除されています。

en: The event tags
ja_JP: イベントタグ

en: The event time zone
ja_JP: イベントのタイムゾーン

en: The event time zone string
ja_JP: イベントタイムゾーン文字列

en: The event title
ja_JP: イベントのタイトル

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
ja_JP: イベント日時

en: The event venue
ja_JP: イベント会場

en: The event website URL
ja_JP: イベントウェブサイトのURL

en: The event with the specified ID could not be deleted.
ja_JP: 指定されたIDのイベントを削除できませんでした。

en: The event with the specified ID has been deleted already.
ja_JP: 指定された ID のイベントはすでに削除されています。

en: The event with the specified ID is not accessible.
ja_JP: 指定された ID のイベントにアクセスできません。

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
ja_JP: 提供されたファイルを開くことができませんでした。正しく形式された.icsファイルであることを確認してください。

en: The following fields are required for a successful import:
ja_JP: 以下のフィールドは読み込みのために必須となります。

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
ja_JP: 次のプレビューには、必ずしもCSVファイルのすべてのデータが含まれているわけではありません。以下に表示されているデータは、CSVファイルの列を適切な[イベント]フィールドにマッピングするのに役立つガイドです。

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
ja_JP: 次の 3 つのフィールドは、PHP 関数で使用できる日付形式オプションを受け入 %1$s れます。独自 <a href="%2$s" target="_blank">の日付形式を作成する方法については、こちらをご覧ください</a>。

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
ja_JP: この関数は、$eventを渡すか、ループで使用する必要があります。

en: The hash of the next expected batch, as previously provided by the client
ja_JP: 以前にクライアントによって提供された、次に予想されるバッチのハッシュ

en: The image WordPress post ID
ja_JP: 画像の WordPress 投稿 ID

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
ja_JP: 予定に関連付けられている画像を予定に添付できませんでした。

en: The image associated with your event could not be imported.
ja_JP: イベントに関連付けられている画像には API キーでアクセスできません。

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
ja_JP: イベントに関連付けられている画像には API キーでアクセスできません。

en: The image file extension
ja_JP: 画像ファイル拡張子

en: The image height in pixels in the specified size
ja_JP: 指定されたサイズの画像の高さ（ピクセル単位）

en: The image mime-type
ja_JP: イメージのMIMEタイプ

en: The image natural height in pixels
ja_JP: 画像の自然な高さ（ピクセル単位）

en: The image natural width in pixels
ja_JP: 画像の自然幅（ピクセル単位）

en: The image width in pixels in the specified size
ja_JP: 指定されたサイズの画像の幅（ピクセル単位）

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
ja_JP: フェッチ中のインポートは、インポートのためにキューに入れられていない。インポートを再試行してください。

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
ja_JP: 不明な理由で読み込みが失敗しました。もう一度やり直してください。問題が解決しない場合は、サポートに連絡してください。

en: The import is in progress.
ja_JP: 読み込みが進行中です。

en: The import record is missing the origin.
ja_JP: 読み込みレコードにオリジンがありません。

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
ja_JP: イベントアグリゲータサービスによって提供される読み込み固有ID

en: The import will be starting soon.
ja_JP: 読み込みはもうすぐ開始されます。

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
ja_JP: タイトル:

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
ja_JP: 状態を設定:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
ja_JP: このイベントが最後に読み込まれたおよび・または読み込みによって更新された日時。

en: The link to the image in the specified size on the site
ja_JP: サイト上の指定サイズの画像へのリンク

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
ja_JP: 地図に有効な座標または住所がありません

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
ja_JP: イベントリスト

en: The new status message for the user, not localized.
ja_JP: ローカライズされていない、ユーザーの新しいステータスメッセージ。

en: The new status message slug, to allow for localized messages.
ja_JP: ローカライズされたメッセージを可能にするための新しいステータスメッセージスラッグ。

en: The new status of the import.
ja_JP: インポートの新規状態。

en: The next import is scheduled for %1$s.
ja_JP: 次回のインポートは%1$s予定です。

en: The number of event categories to return on each page
ja_JP: 各ページに返されるイベントカテゴリの数

en: The number of event tags to return on each page
ja_JP: 各ページに返されるイベントタグの数

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
ja_JP: プレビューで利用可能なイベントの数は、%1$sインポート設定によって制限される場合があります。%2$s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
ja_JP: リストビューの1ページあたりのイベント数。他のビューには影響しません。

en: The number of events to return on each page
ja_JP: 各ページに返されるイベント数

en: The number of organizers to return on each page
ja_JP: 各ページに返すオーガナイザーの数

en: The number of posts associated with the term
ja_JP: その用語に関連した投稿の数

en: The number of venues to return on each page
ja_JP: 各ページに戻る会場数

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
ja_JP: イベントアグリゲータでグローバルに識別するために使用されるオーガナイザーID

en: The organizer WordPress post ID
ja_JP: 主催者の WordPress 投稿 ID

en: The organizer author ID
ja_JP: 主催者の投稿者 ID

en: The organizer author WordPress post ID
ja_JP: 主催者作成者の WordPress 投稿 ID

en: The organizer could not be created from the provided data
ja_JP: 提供されたデータから主催者を作成できませんでした

en: The organizer could not be deleted
ja_JP: 主催者を削除できませんでした

en: The organizer could not be updated
ja_JP: 主催者を更新できませんでした

en: The organizer creation date in UTC time
ja_JP: 主催者の作成日 (UTC)

en: The organizer creation date in the site time zone
ja_JP: サイトのタイムゾーンでの主催者の作成日

en: The organizer description
ja_JP: 主催者の詳細

en: The organizer e-mail address
ja_JP: 主催者のメールアドレス

en: The organizer email address
ja_JP: 主催者メールアドレス

en: The organizer featured image ID or URL
ja_JP: 主催者アイキャッチ画像 ID または URL

en: The organizer is already trashed
ja_JP: 主催者はすでにゴミ箱へ移動されています

en: The organizer last modification date in UTC time
ja_JP: 主催者の最終更新日 (UTC)

en: The organizer last modification date in the site time zone
ja_JP: サイトのタイムゾーンでの主催者の最終更新日

en: The organizer long description
ja_JP: 主催者の長い説明

en: The organizer name
ja_JP: 主催者名

en: The organizer phone number
ja_JP: 主催者電話番号

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
ja_JP: 主催者の投稿 ID が見つからないか、存在しません。

en: The organizer post ID is missing.
ja_JP: 主催者の投稿 ID がありません。

en: The organizer post status
ja_JP: 主催者の投稿ステータス

en: The organizer publication date
ja_JP: 主催者公開日

en: The organizer publication date (UTC time zone)
ja_JP: 主催者の公開日 (UTC)

en: The organizer short description
ja_JP: 主催者の簡潔な説明

en: The organizer slug
ja_JP: 主催者スラッグ

en: The organizer status
ja_JP: 主催者のステータス

en: The organizer website
ja_JP: 主催者ウェブサイト

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
ja_JP: 指定された ID の主催者を削除できませんでした。

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
ja_JP: 指定された ID の主催者はすでに削除されています。

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
ja_JP: 指定された ID の主催者にはアクセスできません。

en: The percentage of import completed.
ja_JP: インポートが完了した割合

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
ja_JP: イベントの状態を選択

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
ja_JP: 要求されたソースの一部のイベントに、iCalendar 仕様で必要な UID 属性が欠落しています。スケジュールされたインポートを作成すると、インポートごとに重複するイベントが生成されます。代わりに、ワンタイムインポートを使用するか、UIDの問題を修正するためにソースプロバイダに連絡してください。%sにリンクすると、フィードの UID の問題をより迅速に解決できます。

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
ja_JP: 要求されたソースの一部のイベントに、iCalendar 仕様で必要な UID 属性が欠落しています。ワンタイムおよびICSファイルのインポートは許可されますが、連続してインポートするとサイト上に重複したイベントが作成されます。UID の問題を修正するには、ソース プロバイダーに問い合わせてください。%sにリンクすると、フィードの UID の問題をより迅速に解決できます。

en: The plugins you need at one discounted price
ja_JP: 割引価格で必要なプラグインをまとめて入手

en: The position of the currency symbol in the cost string
ja_JP: コスト文字列内の通貨記号の位置

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
ja_JP: プレビューは予想以上に時間がかかります。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: The provided linked post ID is not valid
ja_JP: 提供されたリンクされた投稿IDは無効です

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
ja_JP: 読み込もうとしていたレコードは、このキューの処理時にまだ利用できませんでした。もう一度やり直してください。

en: The request was sent insecurely.
ja_JP: リクエストは安全でない状態で送信されました。

en: The request wasn't sent from this tab.
ja_JP: リクエストはこのタブから送信されませんでした。

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
ja_JP: リクエストされたURLには、検索条件に一致する今後の公開イベントはありません。

en: The requested event archive page does not exist
ja_JP: 要求されたイベントアーカイブページは存在しません

en: The requested event is not accessible
ja_JP: 要求されたイベントにアクセスできません

en: The requested event term archive page does not exist
ja_JP: 要求されたイベント用語アーカイブページは存在しません

en: The requested organizer archive page does not exist
ja_JP: リクエストされたオーガナイザーのアーカイブページは存在しません

en: The requested organizer is not accessible
ja_JP: 要求された主催者にアクセス出来ません

en: The requested page was not found.
ja_JP: 要求されたページが見つかりませんでした。

en: The requested post ID does not exist or is not an event
ja_JP: 投稿IDが見つからないか、イベントではありません

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
ja_JP: 投稿IDが見つからないか、主催者ではありません

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
ja_JP: 要求された投稿IDが存在しないか、会場ではありません

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
ja_JP: 要求されたソースには、検索基準に一致する今後の公開イベントはありません。

en: The requested venue archive page does not exist
ja_JP: リクエストされた会場アーカイブページは存在しません

en: The requested venue is not accessible
ja_JP: リクエストされた会場にアクセスできません

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
ja_JP: イベントアグリゲータサーバからの応答は形式が正しくなく、理解できませんでした。もう一度やり直してください。

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
ja_JP: 選択したログファイルは空であるかまだ生成されていません。

en: The server is not currently responding
ja_JP: サーバーは現在応答していません

en: The server is responding with an error:
ja_JP: サーバーはエラーで応答しています。

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
ja_JP: サービスはoAuthを無効にしました。一部の種類のイベントは読み込みできません。

en: The taxonomy the term belongs to
ja_JP: その用語が属する分類法

en: The term description
ja_JP: 用語の説明

en: The term name
ja_JP: 用語名

en: The term parent term if any
ja_JP: もしあれば、親用語

en: The term slug
ja_JP: 用語スラッグ

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
ja_JP: 日付

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
ja_JP: リスト表示

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
ja_JP: カレンダー表示

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
ja_JP: %s 表示

en: The user is not authorized to create event categories
ja_JP: ユーザーにはイベントカテゴリを作成する権限がありません

en: The user is not authorized to create event tags
ja_JP: ユーザーはイベントタグを作成する権限がありません

en: The user is not authorized to create events
ja_JP: ユーザーはイベントを作成する権限がありません

en: The user is not authorized to create organizers
ja_JP: ユーザーは主催者を作成する権限がありません

en: The user is not authorized to create venues
ja_JP: ユーザーは会場を作成する権限がありません

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
ja_JP: Event Aggregator でグローバルに識別するために使用される会場 ID

en: The venue WordPress post ID
ja_JP: 会場のWordPress投稿ID

en: The venue ZIP code
ja_JP: 会場の郵便番号

en: The venue address
ja_JP: 会場の住所

en: The venue author ID
ja_JP: 主催者の ID

en: The venue author WordPress post ID
ja_JP: 会場作成者の WordPress 投稿 ID

en: The venue city
ja_JP: 会場の都市

en: The venue could not be created from the provided data
ja_JP: 提供されたデータから会場を作成できませんでした

en: The venue could not be deleted
ja_JP: 会場を削除できませんでした

en: The venue could not be updated
ja_JP: 会場を更新できませんでした

en: The venue country
ja_JP: 会場の国

en: The venue creation date in UTC time
ja_JP: UTC時間での開催地作成日

en: The venue creation date in the site time zone
ja_JP: サイトのタイムゾーンでの開催地の作成日

en: The venue description
ja_JP: 会場の説明

en: The venue geo latitude
ja_JP: 会場の緯度

en: The venue geo longitude
ja_JP: 会場の経度

en: The venue is already trashed
ja_JP: 会場はすでにゴミ箱へ移動されています

en: The venue last modification date in UTC time
ja_JP: 開催地の最終更新日（UTC時間）

en: The venue last modification date in the site time zone
ja_JP: サイトタイムゾーンでの開催地の最終更新日

en: The venue long description
ja_JP: 会場の長い説明

en: The venue name
ja_JP: 会場名

en: The venue phone number
ja_JP: 会場の電話番号

en: The venue post ID is missing or does not exist.
ja_JP: 会場の投稿IDが見つからないか存在しません

en: The venue post ID is missing.
ja_JP: 主催者の投稿IDが見つかりません

en: The venue post status
ja_JP: 会場の投稿ステータス

en: The venue province
ja_JP: 会場の州

en: The venue publication date
ja_JP: イベント公開日

en: The venue publication date (UTC time zone)
ja_JP: 開催日（UTCタイムゾーン）

en: The venue short description
ja_JP: 会場の簡単な説明

en: The venue slug
ja_JP: 会場スラッグ

en: The venue state
ja_JP: 会場のステート

en: The venue state and province
ja_JP: 会場の州と県

en: The venue state or province
ja_JP: 開催地の州または県

en: The venue status
ja_JP: 主催者の状態

en: The venue website URL
ja_JP: 会場のウェブサイトのURL

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
ja_JP: 指定されたIDの会場は削除できませんでした

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
ja_JP: 指定されたIDの会場はすでに削除されています。

en: The venue with the specified ID is not accessible.
ja_JP: 指定されたIDの会場にアクセスできません。

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
ja_JP: 新しいバージョンの%1$sが利用可能です。%2$s

en: There is a solution for every problem
ja_JP: どんな問題にも解決策があります

en: There is an JSON error with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
ja_JP: Event Aggregator のサーバーに JSON エラーがあります。後でもう一度インポートしてみてください。

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
ja_JP[0]: %1$sに利用可能な更新プログラムがありますが、ライセンスの有効期限が切れています。%2$sイベントカレンダーのウェブサイトにアクセスして、ライセンスを更新してください。%3$s

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
ja_JP: Event Aggregator のサーバーに問題がある可能性があります。後でもう一度インポートしてみてください。

en: There was a problem processing your import. Please try again.
ja_JP: 読み込み処理中に問題が発生しました。もう一度やり直してください。

en: There was an error building the record queue:
ja_JP: レコードキューの構築中にエラーが発生しました。

en: There was an error fetching the results from your import:
ja_JP: 読み込みからの結果の取得中にエラーが発生しました。

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
ja_JP: 移行するレガシーイベントはありませんでした、あなたはロックする準備が整いました！

en: There were no results found for %s.
ja_JP: 「%s」に一致する結果はありません。

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
ja_JP: この月では <strong>"%1$s"</strong> は見つかりませんでした。

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
ja_JP: <strong>"%s"</strong>には何も見つかりませんでした。

en: There were no results found for this view.
ja_JP: このビューの結果は見つかりませんでした。

en: There were no results found for this view. %1$s
ja_JP: このビューの結果は見つかりませんでした。%1$s

en: There were no results found.
ja_JP: 結果が見つかりませんでした。

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
ja_JP: 新しいバージョンの%1$sが利用可能ですが、ライセンスの有効期限が切れています。最新バージョンにアクセスするには、ライセンスを更新する必要があります。現在のバージョンのプラグインを引き続き使用する予定がある場合は、互換性のあるバージョンの「イベントカレンダー」を使用してください。%2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
ja_JP: これらのAPIには、次のサードパーティサービスが含まれる場合があります: Google Maps (API キー)、Meetup (OAuth トークン)、PayPal（メール、クライアント ID、クライアントシークレット)、Eventbrite (API キー、認証 URL、クライアントシークレット)、Zoom (メール、クライアント ID、クライアントシークレット)。

en: These settings control the appearance of the single event pages.
ja_JP: これらの設定は個別のイベントページの外観をコントロールします。

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
ja_JP: これらの設定は、リストビューや日表示を含むすべてのリストスタイルの表示に影響します。

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
ja_JP: これらの設定は、このスケジュールされた読み込みによって将来読み込みされるイベントにも適用されます。

en: Third Party Accounts
ja_JP: 第三者アカウント

en: This %s has passed.
ja_JP: この%sは終了しました。

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
ja_JP: このカレンダーは The Events Calendar で作成されています。

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
ja_JP: このイベントは %%startdatewithyear%% 終日です。

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
ja_JP: このイベントは %%startdatewithyear%% から %%enddatewithyear%% までの終日です。

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
ja_JP: このイベントは %%startdatewithyear%% の %%starttime%% です。

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
ja_JP: このイベントは %%startdatewithyear%% の %%starttime%% から %%endtime%% です。

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
ja_JP: このイベントは、%%startdatenoyear%%の%%starttime%%から開始し、%%enddatewithyear%%の%%endtime%%で終了します。

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
ja_JP: このイベントは %%startdatenoyear%% %%starttime%%  開始 %%enddatewithyear%% 終了です。

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
ja_JP: このイベントは再読み込みされず、ローカルで行われた変更は保持されます。

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
ja_JP: この情報はあくまで参考用であり、法的助言とは見なされません。

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
ja_JP: この情報は、イベントカレンダーとそのアドオンを使用するためにどのセクションを変更する必要があるかについてのガイドとして役立ちます。

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
ja_JP: これは、現在カレンダーに表示されている内容に基づいて、読み込み中に表示されるコンテンツの種類のプレビューです。

en: This is especially true if you have made any code customizations to your calendar.
ja_JP: これは、カレンダーにコードをカスタマイズした場合に特に当てはまります。

en: This is where all of the global network settings for The Events Calendar can be modified.
ja_JP: これはModern TribeのThe Events Calendarのすべてのグローバルネットワーク設定を変更できる場所です。

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
ja_JP: このオプションを使用すると、過去のイベントを自動的にゴミ箱に移動できます。

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
ja_JP: このオプションを使用すると、過去の予定を一括削除できます。変更を元に戻す方法はないため、イベントを削除する前にデータベースを慎重にバックアップしてください。

en: This webhook action is not currently supported.
ja_JP: この webhook アクションは現在サポートされていません。

en: Three months
ja_JP: 3ヶ月

en: Three weeks
ja_JP: 3週間

en: Thu
ja_JP: 木

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Ticket availability automatically updates
ja_JP: チケットの空き状況が自動的に更新される

en: Ticket sales and RSVPs will be paused until migration is complete.
ja_JP: マイグレーションが完了するまでチケットの販売と予約は停止されます。

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
ja_JP: チケット販売、参加者管理、イベントのメールマーケティング

en: Ticket scanning with mobile app
ja_JP: モバイルアプリでのチケットスキャン

en: Tickets
ja_JP: チケット

en: Time &amp; Date
ja_JP: 時間と日付

en: Time Range Separator
ja_JP: 時間範囲区切り

en: Time Zone:
ja_JP: タイムゾーン:

en: Time range separator
ja_JP: 時間範囲の区切り記号

en: Time zone mode
ja_JP: タイムゾーンモード

en: Time:
ja_JP: 時間:

en: Timezone support
ja_JP: タイムゾーンのサポート

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
ja_JP: デバッグ

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
ja_JP: 編集

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
ja_JP: メンテナンス

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
ja_JP: ビュー

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
ja_JP: 日付をより適切に制御できるようにするため、セキュリティの強化とパフォーマンスの向上。

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
ja_JP: %2$sを使い始めるには、%3$sをインストール(または更新)して有効化してください。

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
ja_JP: イベントカレンダーを使用して続行するには、最新バージョンの

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
ja_JP: 予約インポートを引き続き使用するには、有効な Event Aggregator ライセンスキーを「%1$sイベント > 設定 > ライセンス%2$s」に入力してください。

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s
ja_JP: Meetup イベントをインポートするには、必ず %1$sイベント >設定> API に Meetup API キーを追加してください%2$s

en: Today
ja_JP: 今日

en: Togo
ja_JP: トーゴ

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Translations
ja_JP: 翻訳

en: Transparent
ja_JP: 透明

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
ja_JP: ゴミ箱に捨てられたイベントは %1$d 日後に永久に削除されますが、この値は <code>%2$s</code> で変更できます。
    <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">詳細</a>

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Troubleshoot
ja_JP: トラブルシューティング

en: Troubleshooting common problems
ja_JP: 一般的な問題のトラブルシューティング

en: Try to adjust your import settings and try again.
ja_JP: 読み込み設定を調整してやり直してください。

en: Tue
ja_JP: 火

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
ja_JP: 並べ替え可能なフィルタと列を使用したカスタム投稿タイプ、およびメタボックスの自動登録については、投稿管理者にターボチャージしてください。

en: Turkey
ja_JP: トルコ

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークス・カイコス諸島

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
ja_JP: イベントの会場名をクリック可能な URL に変換して、会場のサイトやバーチャルミーティングに直接リンクさせることができます。

en: Tutorial
ja_JP: チュートリアル

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Two months
ja_JP: 2ヶ月

en: Two weeks
ja_JP: 2週間

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Unable to attach an image to the event
ja_JP: イベントに画像を添付できません

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
ja_JP: データの挿入を続行できません。このページをリロードして続行してください。

en: Unable to find a matching post.
ja_JP: 一致する投稿が見つかりません。

en: Unable to find an event with the ID of %s.
ja_JP: id が %s のイベントが見つかりません。

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
ja_JP: %sの ID を持つインポート レコードが見つかりません。

en: Unable to get a post of the correct type.
ja_JP: 正しい種類の投稿を取得できません。

en: Unable to process this import - a breakage or conflict may have resulted in the import halting.
ja_JP: この読み込みを処理することができません - 破損または衝突は輸入を中止させる結果になったかもしれません。

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
ja_JP: 部族拡張を実行できません。あなたのウェブサイトのホストはPHP 5.2またはそれ以前のバージョンを実行していて、おそらくdebug_backtrace（）を無効にしているか間違って設定しています。あなた、またはあなたのウェブサイトのホストは、Tribe Extensionsが動作するためにPHPをアップグレードするか、またはdebug_backtrace（）を正しく設定する必要があります。

en: Unable to save credentials
ja_JP: 認証情報を保存できません

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
ja_JP: スケジュールされた読み込みインスタンスを保存できません。もう一度やり直してください。

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
ja_JP: スケジュールされた読み込みを保存できません。もう一度やり直してください。

en: Undo
ja_JP: 元に戻す

en: Unique System Info Key Generated
ja_JP: 生成された固有のシステム情報キー

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
ja_JP: TEC のパワーを Eventbrite チケットと統合

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: 合衆国領有小離島

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown Column
ja_JP: 不明な列

en: Unknown or not set
ja_JP: 不明または未設定

en: Unknown service message
ja_JP: 不明なサービスメッセージ

en: Unnamed %s
ja_JP: 無題の%s

en: Unnamed Venue
ja_JP: 名称未設定の会場

en: Unsupported
ja_JP: 非サポート

en: Upcoming %s
ja_JP: 今後の %s

en: Update %s Category
ja_JP: %s カテゴリーを更新

en: Update Authority
ja_JP: 権限の更新

en: Update Time Zone Data
ja_JP: タイムゾーンデータを更新

en: Update complete: time zone data has been added to all events in the database.
ja_JP: 更新完了：データベース内のすべてのイベントにタイムゾーンデータが追加されました。

en: Update now to version %s.
ja_JP: バージョン %s に更新してください

en: Updated:
ja_JP: 更新日：

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade Plugin
ja_JP: プラグインのアップグレード

en: Upgrade your %1$s
ja_JP: %1$s をアップグレード

en: Upgrade your calendar views
ja_JP: カレンダービューをアップグレードする

en: Upgrade your calendar.
ja_JP: カレンダーをアップグレードします。

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload a CSV File
ja_JP: CSV ファイルをアップロード

en: Upload an ICS File
ja_JP: ICS ファイルアップロード

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Use General
ja_JP: 「一般」を使用

en: Use global import settings
ja_JP: 全般読み込み設定を使用する

en: Use manual time zones for each event
ja_JP: 各イベントに手動のタイムゾーンを使用する

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
ja_JP: イベントをEventbriteから取得するかをフィルタを使用して絞り込みます。

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
ja_JP: フィルタを使用して、このGoogleカレンダーから取得するイベントを絞り込みます。

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
ja_JP: フィルタを使用して、このiCalendarフィードから取得されるイベントを絞り込みます。

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
ja_JP: このサイトから取得されるイベントを抽出には、フィルタを使用します。

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
ja_JP: フィルタを使用して、どのイベントをICSファイルから取得するかを絞り込みます。

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
ja_JP: カレンダーページとイベントページのスタイルを変更するには、カスタマイザの次のパネルを使用します。

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
ja_JP: 読み込みを設定するには、以下のオプションを使用してください。グローバル読み込み設定はすべての読み込みに適用されますが、オリジン固有のオプションを調整してグローバル設定を上書きすることもできます。 %1$s イベントアグリゲータサービスの状態を確認してください。

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
ja_JP: 読み込みを設定するには、以下のオプションを使用してください。他のウェブサイトからイベントを読み込みする方法をもっとお探しですか？

en: Use the site-wide time zone everywhere
ja_JP: サイト全体のタイムゾーンをどこでも使用する

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
ja_JP: このショートコードを使用して、現在進行中のイベント (ウェビナーやライブストリームなど) を表示します。

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
ja_JP: Google カレンダー、Apple iCal などの対応アプリとカレンダーデータを共有するにはこちらをお使いください

en: Users submit events and sell tickets
ja_JP: ユーザーがイベントを送信し、チケットを販売する

en: Using stylesheets and page templates
ja_JP: スタイルシートとページテンプレートを使用する

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
ja_JP: "plugins_loaded" アクションが起動する前にこの関数を使用すると、信頼性の低い結果が返される可能性があります。

en: Utah
ja_JP: ユタ州

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Valid Key! Expires on %s
ja_JP: 有効なキーです。有効期限: %s

en: Value
ja_JP: 値

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Venue
ja_JP: 会場

en: Venue Address
ja_JP: 会場住所

en: Venue Address 2
ja_JP: 会場住所 2

en: Venue City
ja_JP: 会場の市

en: Venue Country
ja_JP: 開催国

en: Venue Description
ja_JP: 会場の説明

en: Venue Featured Image
ja_JP: 会場のメイン画像

en: Venue Name
ja_JP: 会場名

en: Venue Phone
ja_JP: 会場電話番号

en: Venue Settings
ja_JP: 会場の設定

en: Venue State
ja_JP: 会場のステート

en: Venue State/Province
ja_JP: 会場の州/県

en: Venue URL
ja_JP: 会場の URL

en: Venue Website
ja_JP: 会場のサイト

en: Venue Zip
ja_JP: 会場郵便番号

en: Venue Zip Code
ja_JP: 会場の郵便番号

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
ja_JP: 会場情報：名前、住所、都市、国、州、郵便番号、電話番号、ウェブサイト、地理座標（緯度と経度）

en: Venue location map
ja_JP: 会場の地図

en: Venues
ja_JP: 会場

en: Venues should be related to this event
ja_JP: 会場はこのイベントに関連している必要があります

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
ja_JP: 会場には、タイトル、説明、またはカスタムフィールドに指定した文字列を含める

en: Venues should have events associated to them
ja_JP: 会場にはイベントが関連付けられている必要があります

en: Venues should have upcoming events associated to them
ja_JP: 会場には関連する今後のイベントがあるはずです

en: Vermont
ja_JP: バーモント州

en: Version Compatibility
ja_JP: バージョン互換性

en: Viet Nam
ja_JP: ベトナム

en: View
ja_JP: 表示

en: View %s
ja_JP: 「%s」を表示

en: View Aggregator Record
ja_JP: アグリゲーターレコードを表示する

en: View All Add-Ons
ja_JP: 全アドオンを表示

en: View All Scheduled Imports
ja_JP: スケジュールされた読み込みをすべて表示

en: View Calendar
ja_JP: カレンダーを表示

en: View Events
ja_JP: イベントを表示

en: View Filters
ja_JP: フィルターを表示

en: View My Calendar
ja_JP: 自分のカレンダーを表示

en: View all %s
ja_JP: %s をすべて表示

en: View and manage your license keys
ja_JP: ライセンスキーの表示と管理

en: View more %1$s.
ja_JP: %1$s をさらに表示。

en: View the error report
ja_JP: エラーレポートを表示

en: View the migration report
ja_JP: マイグレーションレポートを表示

en: View your calendar
ja_JP: カレンダーを見る

en: View your event categories
ja_JP: イベントのカテゴリーを見る

en: View your event organizers
ja_JP: イベント主催者を表示

en: View your event tags
ja_JP: イベントタグを表示する

en: View your event venues
ja_JP: イベント会場を見る

en: View your scheduled imports.
ja_JP: あなたのスケジュール読み込みを見なさい。

en: Views Navigation
ja_JP: ビューのナビゲーション

en: Virgin Islands (British)
ja_JP: バージン諸島 (英領)

en: Virgin Islands (U.S.)
ja_JP: 米領バージン諸島

en: Virginia
ja_JP: バージニア州

en: Virtual Events
ja_JP: バーチャルイベント

en: Visit the Add-on Page
ja_JP: アドオンのページを表示

en: WP Cron enabled
ja_JP: WP Cron を有効にしました

en: WP Cron not enabled
ja_JP: WP Cron が有効化されていません

en: Wallis and Futuna Islands
ja_JP: ウォリス・フツナ諸島

en: Want this emailed to you?
ja_JP: これをあなたにメールで送信しますか?

en: Want to dive deeper?
ja_JP: もっと深く潜りたい？

en: Want to take your events to the next level?
ja_JP: イベントを次のレベルに引き上げたいですか?

en: Warnings and errors
ja_JP: 警告とエラー

en: Washington
ja_JP: ワシントン州

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
ja_JP: 私たちはあなたのカレンダーを壮観にし、あなたのカレンダーを起動して実行するための便利な%sを含む豊富なリソースを提供することにコミットしています。

en: We can help with that
ja_JP: 私たちはそれを助けることができます

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
ja_JP: 移行する Facebook イベント設定は見つかりませんでした。

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
ja_JP: 移行するiCal Importerの設定が見つかりませんでした。

en: We hope you love %1$s
ja_JP: 私たちは、あなたが%1$sを愛していることを願っています

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
ja_JP: 特定の機能を提供するために、特定の API キーを使用します。

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
ja_JP: アイキャッチ画像には16:9のアスペクト比を推奨します。

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
ja_JP: この更新プログラムは、%1$sステージング サイト%2$sで行うことをお勧めします。

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
ja_JP: コアユーザーにメールマガジンで割引情報をお送りしています。

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
ja_JP: 最も人気のあるプラグインを、お得さ満載のバンドルにパッケージ化しました。

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
ja_JP: すべてのカレンダービューが再設計され、ユーザーとユーザーのエクスペリエンスが向上しました。新しい外観を超えて、モバイル向けのすべてのデザインを最適化し、各ビューの重要な改善を導入しました。

en: Webhook not registered properly.
ja_JP: Webhook が正しく登録されていません。

en: Website URL CTA
ja_JP: サイト URL CTA

en: Website:
ja_JP: サイト:

en: Wed
ja_JP: 水

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Welcome to The Events Calendar
ja_JP: The Events Calendar へようこそ

en: Welcome to The Events Calendar!
ja_JP: イベントカレンダーへようこそ!

en: West Virginia
ja_JP: ウェストバージニア州

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What personal data we collect and why we collect it
ja_JP: このサイトが収集する個人データと収集の理由

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
ja_JP: イベントを月表示に上部固定すると、イベントリストで指定された期間ブロックの先頭に表示されるようになります。

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
ja_JP: The Events Calendarを使用しているウェブサイトから読み込みする場合、REST APIは将来これまでイベントを取得しようとします。そのウェブサイトのホスティングリソースは、輸入の成功に影響を与える可能性があります。短い期間を選択すると、結果が改善される場合があります。

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
ja_JP: イベントソースから読み込みする場合、これは将来どのくらい遠くまでイベントがフェッチされるかです。遅いウェブサイトでは、日付範囲が大きいと輸入の成功に影響を及ぼす可能性があります。短い期間を選択すると、結果が改善される場合があります。

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
ja_JP: イベントソースから読み込みする場合、これは読み込みされるイベントの最大数です。遅いWebサイトではこれはインポートの成功に影響を与えるかもしれません。これを小さい数に設定すると、結果が改善される場合があります。

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
ja_JP: Eventbriteチケットを購入するとき、出席者、購入者、および注文情報はEventbriteによって保管および管理されます。

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
ja_JP: この読み込みが最後に実行されるようにスケジュールされたときには、イベントアグリゲータライセンスの1日の上限にすでに達しています。

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
ja_JP: ユーザーがイベントタイトルをクリックすると、イベントのソースに直接移動し、参加するための直接ルートが提供されます。

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
ja_JP: イベント カレンダーを使用する場合は、「アメリカ/Los_Angeles」などの地理的なタイムゾーンを使用し、「%2$s」などのUTCタイムゾーンオフセットを使用しないようにすることをお勧めします。

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
ja_JP: このスケジュールされた読み込みを保存すると、上記のイベントが読み込みを開始します。

en: Where We Send Your Data
ja_JP: データの送信先

en: Where is this event happening? Select or create a location.
ja_JP: このイベントはどこで開催されますか ? 場所を選択または作成してください。

en: Where's my calendar?
ja_JP: 私のカレンダーはどこにありますか？

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
ja_JP: 予定表ビューで予定が固定されているかどうか

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
ja_JP: 予定をカレンダービューから非表示にするかどうか

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
ja_JP: 開催地にリンクされているイベントにマップリンクを表示するかどうか

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
ja_JP: 開催地にリンクされているイベントに地図を表示するかどうか

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
ja_JP: 予定表ビューで予定を非表示にするかどうか

en: Whether or not this event is an all day Event
ja_JP: このイベントが終日イベントかどうか

en: Whether the event is featured in the calendar or not
ja_JP: イベントがカレンダーに掲載されているかどうか

en: Whether the event lasts the whole day or not
ja_JP: このイベントが終日イベントかどうか

en: Whether the event should be featured on the site or not
ja_JP: イベントをサイトで紹介するかどうか

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
ja_JP: 予定表ビューで予定を固定表示にするかどうか

en: Whether the event should show a map link or not
ja_JP: イベントにマップリンクを表示するかどうか

en: Whether the event should show a map or not
ja_JP: イベントに地図を表示するかどうか

en: Whether the map link should be shown for the event or not
ja_JP: イベントに対してマップリンクを表示するかどうか

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
ja_JP: 会場に地図リンクを表示するかどうか

en: Whether the map should be shown for the event or not
ja_JP: イベントに対して地図を表示するかどうか

en: Whether the map should be shown for the venue or not
ja_JP: 会場に地図を表示するかどうか

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
ja_JP: どの投稿にも割り当てられていない用語を非表示にするかどうか

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
ja_JP: 上記のリソースは、私たちが目にする問題の大部分を解決するのに役立ちますが、あなたは追加のサポートを探しているかもしれません。あなたが私たちのプラグインを使って援助を必要として、私たちが見て欲しいならば、これらのステップに従ってください：

en: Why am I being told my license key is out of installs?
ja_JP: ライセンスキーがインストールされていないと言われるのはなぜですか ?

en: Widget
ja_JP: ウィジェット

en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

en: Wisconsin
ja_JP: ウィスコンシン州

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
ja_JP: 定義済みの会場がない場合、検索結果に %sGoogle リッチスニペット%sが表示されません。

en: WooCommerce compatibility
ja_JP: WooCommerce 互換性

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
ja_JP: WordPress 5.7 は jQuery のメジャーアップデートを含んでおり、以前のバージョンの Events Calendar、 Event Tickets その他のプラグインと互換性の問題を起こすかもしれません。

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
ja_JP: Google カレンダー、Meetup などと連携

en: Writes
ja_JP: 書き込み

en: Wyoming
ja_JP: ワイオミング州

[ctx: X (miles abbreviation)]
en: %1$s (mi)
ja_JP: %1$s (マイル)

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
ja_JP: はい、自動的に私のシステム情報をModern Tribeサポートチームと共有します

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
ja_JP: あなたはあなたの毎日の読み込み制限に近づいています。スケジュール読み込みの頻度を調整したい場合があります。

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
ja_JP: バージョン %s をご利用中です ! いいですね :-)

en: You are up to date!
ja_JP: 最新版をご利用中です。

en: You are using The Events Calendar's built-in Google Maps API key.
ja_JP: イベントカレンダーに組み込まれているGoogle Maps APIキーを使用しています。

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
ja_JP: 利用中の WordPress 5.7 は jQuery のメジャーアップデートを含んでおり、以前のバージョンの Events Calendar、 Event Tickets その他のプラグインと互換性の問題を起こすかもしれません。

en: You are using a custom Google Maps API key.
ja_JP: カスタム Google Maps API キーを使用中です。

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
ja_JP: いつでもイベントカレンダーに%1$sあなたのアカウントにログインして、ライセンスの状態を確認することができます.com%2$s。

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
ja_JP: Googleカレンダーの設定で、必要なURLを見つけることができます。

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
ja_JP: あなたはイベントカレンダーを介してインポートされたイベントに変更を加えることができ、あなたのサイトのカレンダーにそれらの変更が反映されるのを見ることができます。元の予定のソースの所有者（例：iCalendarフィードやMeetupグループ）も予定に変更を加えることがあります。変更された予定を（手動または定期的なインポートで）再インポートすることを選択した場合は、ソースまたはカレンダーで行われた変更に対処する必要があります。

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
ja_JP: 履歴レコード (ID: "%d") は削除できません。

en: You do not have a license
ja_JP: ライセンスを持っていません

en: You do not have access to authenticate this site.
ja_JP: このサイトを認証するためのアクセス権がありません。

en: You do not have an active connection to Eventbrite through your account and Event Aggregator.
ja_JP: アカウントと Event Aggregator を通じた Eventbrite への有効な接続がありません。

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
ja_JP: アカウントと Event Aggregator を通じたMeetup への有効な接続がありません。

en: You do not have permission to delete this record.
ja_JP: このレコードを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
ja_JP: Facebook イベントの設定を Event Aggregator に移行する権限がありません

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
ja_JP: あなたはレガシー無視イベントを移行する権限を持っていません

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
ja_JP: iCal Importerの設定を Event Aggregator に移行する権限がありません

en: You don't have permission to do that.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
ja_JP[0]: %1$sのライセンス キーを持っていますが、キーはインストールから外されています。%2$sイベントカレンダーのウェブサイトにアクセスして%3$sインストールの管理、ライセンスのアップグレード、新しい購入を行います。

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
ja_JP: この%1$sの定期的なアイテムのルールを変更しました。 %1$sを保存すると、将来の%2$sがすべて更新されます。 すべての%2$sを変更するつもりはなかった場合は、ページを更新してください。

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
ja_JP: Event Aggregator を Eventbrite に接続していません

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
ja_JP: Event Aggregator を Meetup に接続していません

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
ja_JP: あなたはあなたの毎日の読み込み限度に達しました。スケジュールされた読み込みは明日まで一時停止されます。

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
ja_JP: このサービスを使用する前に、「イベント > 設定 > Event Aggregator」で Event Aggregator ライセンスキーを入力する必要があります。

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
ja_JP: CSV読み込みを実行するには、CSVファイルの列を特定のフィールドにマップする必要があります。

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
ja_JP: CSV読み込みを実行するには有効なCSVファイルを提供する必要があります。

en: You must select at least one view.
ja_JP: 少なくとも1つのビューを選択する必要があります。

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
ja_JP: 毎日の読み込み制限を減らすには整数を使用する必要があります

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
ja_JP: Event Aggregator が正しく動作するには、Eventbrite と連携する必要があります。

en: You need to connect to Meetup for Event Aggregator to work properly
ja_JP: Event Aggregator が正しく動作するには、Meetup と連携する必要があります。

en: You need to upgrade!
ja_JP: アップグレードが必要です。

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
ja_JP: あなたはあなたのプライバシーポリシーの正しいセクションに下記の情報を含めるべきです。

en: You're all set!
ja_JP: 準備ができました。

en: You're almost there! Activate Event Tickets for free and you'll be able to sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees all from your Dashboard.
ja_JP: もうすぐ完了です。Event Ticket for free を有効化すると、チケットの販売、出欠の確認、出席者の管理などをダッシュボードから行えるようになります。

en: You've requested a non-existent tab.
ja_JP: 存在しないタブが指定されました。

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
ja_JP: Event Aggregator の Facebook トークンが%sに有効期限切れになりました。

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
ja_JP: Event Aggregator の Facebook トークンは %s期限切れになります。

en: Your Event Aggregator license is expired.
ja_JP: Event Aggregator のライセンスの期限が切れています。

en: Your Meetup API key is invalid.
ja_JP: Meetup API キーが無効です。

en: Your Scheduled Import has been updated!
ja_JP: スケジュール読み込みが更新されました。

en: Your email
ja_JP: メール

en: Your form had the following errors:
ja_JP: フォームに次のエラーがありました。

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
ja_JP: 読み込みは現在進行中です。心配しないで、安全に移動できます - 読み込みはバックグラウンドで続行されます。

en: Your import must include at least one event
ja_JP: 読み込みには少なくとも1つの予定が含まれている必要があります

en: Your license is invalid
ja_JP: ライセンスが無効です

en: Your license is valid
ja_JP: ライセンスは有効です

en: Your preview doesn't have any records to import.
ja_JP: プレビューに読み込むレコードがありません。

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
ja_JP: プレビューには予想より少し時間がかかっていますが、現在生成中です。

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
ja_JP: スケジュールされた読み込みは保存され、最初の読み込みは完了しました。

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
ja_JP: あなたのシステム情報はModern Tribeサポートチームによってのみ使用されます。すべての情報は安全に保管されています。この情報を第三者と共有することはありません。

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
ja_JP: 更新しようとした%2$sのバージョン (%1$s) と使用している%3$sのバージョンとの間に互換性がないため、更新に失敗しました。%4$s

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
ja_JP: アグリゲーターレコード

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
ja_JP: アグリゲーターレコード

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
ja_JP: 1日ごと

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
ja_JP: 15分ごと

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
ja_JP: 30分毎

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
ja_JP: 毎時

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
ja_JP: 月

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
ja_JP: オンデマンド

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: all
ja_JP: すべて

[ctx: all events slug]
en: all
ja_JP: すべて

en: all time
ja_JP: ずっと

en: and
ja_JP: と

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
ja_JP[0]: そして %s投稿は無視へ移動されました。

en: at
ja_JP: @

en: at approximately
ja_JP: おおよそ

en: based on %s version
ja_JP: %s バージョンに基づく

en: book with The Events Calendar logo
ja_JP: イベントカレンダーのロゴが入った本

en: category
ja_JP: カテゴリー

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
ja_JP[0]: %sカテゴリー

en: click here
ja_JP: ここをクリック

en: click here to edit it
ja_JP: 編集するにはここをクリック

[ctx: column name]
en: # Imported
ja_JP: ＃読み込み済み

[ctx: column name]
en: Frequency
ja_JP: 頻度

[ctx: column name]
en: Last Import
ja_JP: 最後のインポート

[ctx: column name]
en: Source
ja_JP: 取得元

[ctx: column name]
en: Type
ja_JP: タイプ

[ctx: column name]
en: When
ja_JP: 日時

en: day
ja_JP: 日

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
ja_JP: %2$sの%1$s

en: deactivated
ja_JP: 無効化

en: delete
ja_JP: 削除

en: edit Events settings.
ja_JP: イベント設定を編集します。

en: event
ja_JP: イベント

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
ja_JP: 下書き

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 下書き <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
ja_JP: 失敗

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 不合格 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
ja_JP: インポート済み

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: インポート済み <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
ja_JP: 承認待ち

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 保留中 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
ja_JP: 予約公開

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: 予約 <span class="count">(%s)</span>

en: events
ja_JP: イベント

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
ja_JP: この拡張機能はプログラム的に禁止されています。最も一般的な理由は、別の Modern Tribe プラグインがこの拡張機能を吸収したり置き換えたりしたためです。この拡張プラグインは無効化されているため、削除した方が良いでしょう。

[ctx: featured events slug]
en: featured
ja_JP: 注目の

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
ja_JP: 注目の%s

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
ja_JP: %1$sと%2$s

en: g:i a
ja_JP: g:i A

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
ja_JP: 約%s前

en: iCal Importer
ja_JP: iCal インポーター

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
ja_JP: %s のイベント

en: iCalendar Import Settings
ja_JP: iCalendar インポート設定

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
ja_JP: イベントカレンダーのロゴが入った本の図

en: illustration of a phone screen with a person's face
ja_JP: 人の顔を持つ電話画面の図

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
ja_JP: 本から出現する考えの電球の図

en: illustration of an event moving from one calendar to another
ja_JP: あるカレンダーから別のカレンダーに移動するイベントの図

en: illustration of characters being translated
ja_JP: 翻訳される文字の図

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
ja_JP: 約%sで

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
ja_JP: %s後に再試行します

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
ja_JP: Eventbrite に接続する

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
ja_JP: Meetup に接続

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
ja_JP: 無視されたイベントについてもっと読む。

[ctx: linked text for plugin add-ons]
en: Check 'em out!
ja_JP: チェックしてみてください。

en: list
ja_JP: リスト

en: list of available functions
ja_JP: 利用可能な機能の一覧

[ctx: log engines]
en: None currently available
ja_JP: 現在利用できるものはありません

[ctx: log selector]
en: None currently available
ja_JP: 現在利用できるものはありません

en: month
ja_JP: 月

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
ja_JP: %2$sの%1$s

en: new
ja_JP: 新規

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
ja_JP: 関数名付き:

[ctx: not available]
en: n/a
ja_JP: 該当なし

en: one month
ja_JP: 1ヶ月

en: one week
ja_JP: 1週間

en: open-source forum on WordPress.org
ja_JP: WordPress.org 上のオープンソースフォーラム

en: opens in a new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開きます

en: organizer
ja_JP: 主催者

en: organizers
ja_JP: 主催者

en: page
ja_JP: ページ

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja_JP: %1$s / %2$s

en: past
ja_JP: 過去の

en: post a thread
ja_JP: スレッドを投稿する

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
ja_JP[0]: 投稿を無視へ移動しました。

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
ja_JP: アグリゲーターレコード

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
ja_JP: アグリゲーターレコード

en: premium support on our website
ja_JP: 当社のウェブサイト上のプレミアムサポート

en: queued
ja_JP: 待ち行列

en: reactivated
ja_JP: 再開しました

en: read more about Facebook restrictions in our knowledgebase
ja_JP: 当社のナレッジベースでFacebookの制限についてもっと読む

[ctx: record]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

[ctx: record via origin]
en: via
ja_JP: 経由

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja_JP[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: remove
ja_JP: 削除する

en: screenshot of updated calendar views
ja_JP: 更新されたカレンダービューのスクリーンショット

en: see all
ja_JP: すべて表示

[ctx: separator between date and time]
en:  at
ja_JP: @

[ctx: separator used in a list of items]
en: ,
ja_JP: 、

en: tag
ja_JP: タグ

en: the UID part of the iCalendar Specification
ja_JP: iCalendar仕様のUID部分

en: the event category term ID
ja_JP: イベント用語 ID

en: the event post ID
ja_JP: イベント投稿 ID

en: the event post name
ja_JP: イベント投稿名

en: the event tag term ID
ja_JP: イベントタグ用語 ID

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
ja_JP: と

en: the organizer post ID
ja_JP: 主催者の投稿ID

en: the organizer post name
ja_JP: 主催者の投稿名

en: the venue post ID
ja_JP: 主催者の投稿 ID

en: the venue post name
ja_JP: 会場の投稿名

en: three months
ja_JP: 3ヶ月

en: three weeks
ja_JP: 3週間

en: timezone settings
ja_JP: タイムゾーンの設定

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
ja_JP: カレンダーに実際の時刻を表示する方法を変更します。

en: to create your own free Google Maps API key.
ja_JP: 独自の無料Google Maps APIキーを作成する。

en: to learn more about using it with The Events Calendar
ja_JP: イベントカレンダーでの使い方の詳細

en: today
ja_JP: 今日

en: two months
ja_JP: 2ヶ月

en: two weeks
ja_JP: 2週間

en: unknown date
ja_JP: 不明な日付

en: upcoming
ja_JP: 今後の

en: updated
ja_JP: 更新済

en: venue
ja_JP: 会場

en: venues
ja_JP: 会場

en: version data missing from override
ja_JP: 上書きから欠落しているバージョンデータ

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
ja_JP: %s に再試行

en: you can modify this setting here.
ja_JP: ここでこの設定を変更できます。
